Ostatnia aktualizacja: 17-10-2024
Podmiot odpowiedzialny | Accord Healthcare Polska Sp. z o.o. |
Kod ATC | N03AX14 |
Procedura | MRP |
Substancja | Lewetyracetam |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Levetiracetam Accord?
Lek Levetiracetam Accord jest lekiem przeciwpadaczkowym (lekiem stosowanym w leczeniu napadów w padaczce).
Lek Levetiracetam Accord jest stosowany:
• w monoterapii (stosowanie tylko jednego leku) w leczeniu dorosłych i młodzieży w wieku od 16 lat z nowo zdiagnozowaną padaczką, w leczeniu pewnych postaci padaczki. Padaczka to stan, w którym pacjenci mają powtarzające się napady (drgawki). Lewetyracetam jest stosowany w leczeniu takiej postaci padaczki, w której napady początkowo występują w jednej części mózgu, ale następnie mogą przenieść się na większe obszary obu półkul mózgu (napady częściowe wtórnie uogólnione lub bez wtórnego uogólnienia). Lekarz przepisał lewetyracetam w celu zmniejszenia liczby napadów;
• jako dodatkowy lek poza innym lekiem przeciwpadaczkowym:
– u dorosłych, młodzieży dzieci i niemowląt w wieku od 1 miesiąca w leczeniu napadów częściowych wtórnie uogólnionych lub bez wtórnego uogólnienia
– u dorosłych i młodzieży w wieku od 12 lat z młodzieńczą padaczką miokloniczną w leczeniu napadów mioklonicznych (krótkie, podobne do wstrząsów skurcze
pojedynczych mięśni lub grup mięśni),
– u dorosłych i młodzieży w wieku od 12 lat z idiopatyczną padaczką uogólnioną (typ padaczki, która ma prawdopodobnie podłoże genetyczne) w leczeniu napadów toniczno-klonicznych pierwotnie uogólnionych (duże napady, w tym utrata świadomości).
Jaki jest skład Levetiracetam Accord, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną jest lewetyracetam.
Każda tabletka powlekana zawiera, odpowiednio, 250, 500, 750 lub 1000 mg lewetyracetamu.
W skład rdzenia tabletki wchodzą:
kroskarmeloza sodowa, powidon K-30, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian (E470b).
W skład otoczki wchodzą:
250 mg: alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek (E171), makrogol, talk
500 mg: alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek (E171), makrogol, talk, żółty tlenek żelaza (E172)
750 mg: alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek (E171), makrogol, talk, żółty tlenek żelaza (E172), żółcień pomarańczowa FCF (E110)
1000 mg: alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek (E171), makrogol, talk
Dawkowanie preparatu Levetiracetam Accord – jak stosować ten lek?
Monoterapia
• Dawka u dorosłych i młodzieży (w wieku od 16 lat):
Zazwyczaj stosowana dawka: od 1000 mg do 3000 mg na dobę. Jeżeli pacjent przyjmuje lek Levetiracetam Accord po raz pierwszy, lekarz zaleci najpierw mniejszą dawkę (500 mg na dobę) przez 2 tygodnie, a dopiero potem najmniejszą zazwyczaj stosowaną dawkę wynoszącą 1000 mg.
Leczenie wspomagające
• Dawka u dorosłych i młodzieży (w wieku od 12 do 17 lat) o masie ciała 50 kg lub powyżej:
Zazwyczaj stosowana dawka: od 1000 mg do 3000 mg na dobę. Przykładowo, jeśli dawka dobowa wynosi 1000 mg, można przyjmować 2 tabletki 250 mg rano i 2 tabletki 250 mg wieczorem.
• Dawka u niemowląt i dzieci (w wieku od 1 miesiąca do 23 miesięcy), dzieci (w wieku od 2 do 11 lat) i młodzieży (w wieku od 12 do 17 lat) o masie ciała poniżej 50 kg: Lekarz zaleci najbardziej odpowiednią postać leku Levetiracetam Accord, w zależności od wieku, masy ciała i dawki.
Roztwór doustny jest postacią leku bardziej odpowiednią dla niemowląt i dzieci w wieku poniżej 6 lat oraz u dzieci i młodzieży (w wieku od 6 do 17 lat) o masie ciała poniżej 50 kg, a także wtedy, gdy nie można podać właściwej dawki w tabletkach.
Sposób podawania
Tabletki Levetiracetam Accord należy połykać, popijając wystarczającą ilością płynu (np. szklanką wody). Lek Levetiracetam Accord można przyjmować z pokarmem lub bez pokarmu.
Czas trwania leczenia
• Lek Levetiracetam Accord stosowany jest do leczenia długotrwałego. Należy kontynuować leczenie lekiem tak długo, jak zaleci to lekarz prowadzący.
• Nie przerywać leczenia bez konsultacji z lekarzem prowadzącym, ponieważ może to spowodować zwiększenie częstości napadów.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Możliwe działania niepożądane po przedawkowaniu leku Levetiracetam Accord to senność, pobudzenie, agresywność, obniżona czujność, zahamowanie oddychania i śpiączka.
W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Lekarz zaleci najlepsze, możliwe leczenie przedawkowania.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Levetiracetam Accord – czy mogę spożywać alkohol?
Lek Levetiracetam Accord można przyjmować z pokarmem lub bez pokarmu.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Levetiracetam Accord w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.
Lek Levetiracetam Accord nie powinien być stosowany w ciąży, jeżeli nie jest to bezwzględnie konieczne. Nie można całkowicie wykluczyć ryzyka wad wrodzonych u płodu. W badaniach na zwierzętach lek Levetiracetam Accord podawany w dawkach większych niż stosowane w celu kontroli napadów drgawkowych, wykazał niepożądany wpływ na rozrodczość. Podczas leczenia nie zaleca się karmienia piersią.
Ulotka Levetiracetam Accord – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Lek Levetiracetam Accord dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE). |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Lek Levetiracetam Accord dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE). |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność leku w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Stosuję Levetiracetam Accord od dwóch lat i z ulgą mogę powiedzieć, że w tym czasie nie doświadczyłam żadnego napadu padaczkowego. Moja historia z padaczką rozpoczęła się dość nietypowo – pierwszy napad wystąpił w wieku 66 lat, w 2020 roku. Wcześniej przeszłam dwukrotnie COVID-19 oraz mikroudar, a po około 6 miesiącach zdiagnozowano u mnie padaczkę. Według opinii mojego lekarza, pojawienie się padaczki może być neurologicznym powikłaniem po przebytym COVID-19. Warto zaznaczyć, że nie byłam szczepiona przeciwko koronawirusowi. Mój przypadek pokazuje, jak istotne jest monitorowanie stanu neurologicznego po przebytej infekcji COVID-19.
Niestety cena tego leku jest rzeczywiście bardzo wysoka, co stanowi istotną barierę w dostępie do terapii. W moim przypadku miesięczna kuracja to spory wydatek, który znacząco obciąża domowy budżet. Warto jednak zaznaczyć, że lek jest częściowo refundowany, co nieco zmniejsza koszty leczenia. Mimo wysokiej ceny, skuteczność preparatu sprawia, że wielu pacjentów decyduje się na jego stosowanie. Byłoby dobrze, gdyby w przyszłości pojawiły się tańsze odpowiedniki lub zwiększyła się refundacja.
Z ogromną satysfakcją mogę potwierdzić wysoką skuteczność leku Levetiracetam Accord w terapii mojego syna. Preparat okazał się niezwykle pomocny w kontrolowaniu objawów choroby. Zauważyliśmy znaczącą poprawę w jego codziennym funkcjonowaniu i jakości życia. Jestem bardzo zadowolona z rezultatów leczenia i mogę z czystym sercem polecić ten lek innym rodzicom znajdujących się w podobnej sytuacji.