Zineryt

Zineryt jest lekiem przeciwtrądzikowym do stosowania na skórę.

Zineryt zawiera erytromycynę w postaci kompleksu z octanem cynku. Do bakterii wrażliwych na erytromycynę należą bakterie, takie jak Staphylococcus epidermidis oraz Propionibacterium acnes, które często występują w przypadku trądziku. Cynk nasila działanie erytromycyny w miejscowym leczeniu trądziku. Po wyschnięciu Zineryt jest niewidoczny na skórze i dlatego jest akceptowany z kosmetycznego punktu widzenia.

Wskazania leku Zineryt:
Zineryt jest wskazany w miejscowym leczeniu umiarkowanych do ciężkich postaci trądziku, w przypadku, gdy miejscowe leczenie bez zastosowania antybiotyków było niewystarczające lub nie było tolerowane.

Jaki jest skład Zineryt, jakie substancje zawiera?

1 ml gotowego roztworu zawiera:
– substancje czynne: 40 mg erytromycyny i 12 mg cynku octanu w postaci kompleksu erytromycyny z cynku octanem dwuwodnym mikronizowanym;
– substancje pomocnicze: diizopropylosebacynian, etanol bezwodny.

Zobacz krótki, przystępny opis farmaceuty na temat substancji czynnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Zineryt – jak stosować ten lek?

Dawkowanie:
Przed zastosowaniem leku należy dokładnie oczyścić i osuszyć powierzchnię skóry, na która będzie nanoszony lek.

Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, Zineryt należy stosować na zmienione chorobowo miejsca na skórze dwa razy na dobę, zwykle przez okres od 10 do 12 tygodni. Znaczący efekt terapeutyczny zwykle osiąga się w ciągu 12 tygodni. W przypadku braku poprawy lub pogorszenia należy skonsultować się z lekarzem. Jeśli lekarz stwierdzi oporność bakterii na lek, należy przerwać stosowanie leku na okres dwóch miesięcy.

Sposób podawania:
Zineryt należy nakładać na skórę całej twarzy lub inne zmienione miejsca (nie tylko samą zmianę chorobową), aż do całkowitego pokrycia leczonego obszaru, każdorazowo zużywając około 0,5 ml roztworu.

Aby otrzymać roztwór gotowy do stosowania, należy wykonać czynności opisane w Instrukcji dotyczącej użytkowania leku, zamieszczonej w dalszej części ulotki. Po przygotowaniu roztworu należy odwrócić butelkę z aplikatorem do góry dnem i nanieść lek na zmienioną chorobowo okolicę skóry, przesuwając po niej aplikatorem. Ilość wypływającego z buteleczki roztworu leku reguluje się zwiększając lub zmniejszając siłę nacisku aplikatora na skórę.

Szczegółowa instrukcja dotycząca użytkowania leku i przygotowania roztworu, znajduje się w załączonej poniżej ulotce dla pacjenta.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Niebezpieczeństwo przypadkowego przedawkowania jest znikome, jeśli lek jest stosowany zgodnie z zaleceniami.

Przypadkowe połknięcie całej zawartości opakowania leku Zineryt spowoduje głównie wystąpienie objawów ostrego zatrucia etanolem zawartym w leku.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Zineryt – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Zineryt w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Leku Zineryt nie należy stosować w okresie ciąży, o ile lekarz nie uzna, że jest to zdecydowanie konieczne.

Ulotka Zineryt – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Pylera m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Opinie o Pylera - forum pacjentów

Stosujesz Zineryt? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź opinie pacjentów z ostatnich 12 miesięcy.

5 komentarzy do “Zineryt”

  1. Mi bardzo pomógł ale niestety strasznie wysuszyl skóre ;/ Potem szukałam kremu który mnie nie zapcha zeby nie bylo ze znowu mi cos wyskoczy i kolezanka poradzila mi zebym kupila sobie sevolium i naprawde jest super :) Mozna go tez laczyc z tabletkami dla lepszego efektu

    Odpowiedz
  2. Stosowałem roztwór Zineryt w zeszłym roku, na wszelkiego rodzaju zmiany skórne na plecach i ramionach, trądzik, wypryski itp. Wcześniej próbowałem wielu środków m.in. Clindacne, Benzacne. Dopiero intensywna miesięczna kuracja Zinerytem dała znakomity efekt, plecy wyglądają rewelacyjnie. Od tamtej pory stosuję sporadycznie, gdy wyskoczy jakaś krosta. Produkt bardzo łatwy w przygotowaniu. Aplikator wygodny w użyciu, czasami trzeba przycisnąć, aby upewnić się, że dozuje roztwór. Mi pomogło, polecam spróbować!!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz