ZYTIGA jest lekiem zawierającym octan abirateronu. Jest stosowany u dorosłych mężczyzn w leczeniu raka gruczołu krokowego z przerzutami do innych części ciała. ZYTIGA hamuje wytwarzanie testosteronu w organizmie; to może spowolnić rozwój raka gruczołu krokowego – prostaty.
W trakcie stosowania tego leku lekarz prowadzący zaleci także stosowanie innego leku o nazwie prednizon lub prednizolon. Ma to na celu zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia nadciśnienia tętniczego krwi, gromadzenia nadmiaru wody w organizmie (zastoju płynów) lub zmniejszenia stężenia potasu w krwi.
Więcej informacji na temat leku Zytiga:
Jaki jest skład Zytiga, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest octan abirateronu. Każda tabletka zawiera 250 mg octanu abirateronu.
Pozostałe składniki to: celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, laktoza jednowodna, magnezu stearynian, powidon (K29/K32), krzemionka koloidalna bezwodna oraz sodu laurylosiarczan (patrz punkt 2 „Lek ZYTIGA zawiera laktozę i sód”).
Dawkowanie preparatu Zytiga – jak stosować ten lek?
Ile leku należy zażywać
Zalecana dawka to 1000 mg (cztery tabletki) przyjmowane raz na dobę.
Stosowanie leku
– Należy przyjmować doustnie.
– Leku nie wolno zażywać razem z jedzeniem.
– Należy przyjąć lek co najmniej dwie godziny po jedzeniu i nic nie jeść przez co najmniej jedną godzinę po zażyciu leku (patrz punkt 2, „Stosowanie leku ZYTIGA z jedzeniem ”).
– Tabletki należy połykać w całości popijając wodą.
– Nie należy rozkruszać tabletek.
– Lek przyjmuje się razem z lekiem o nazwie prednizon lub prednizolon.
Należy zażywać prednizon lub prednizolon zgodnie z zaleceniami lekarza.
– Należy przyjmować prednizon lub prednizolon codziennie podczas stosowania leku ZYTIGA.
– Ilość stosowanego prednizonu lub prednizolonu może być zmieniona w razie nagłej potrzeby.
Lekarz prowadzący poinformuje pacjenta, jeśli zajdzie konieczność zmiany dawki przyjmowanego prednizonu lub prednizolonu. Nie należy przerywać zażywania prednizonu lub prednizolonu bez konsultacji z lekarzem.
Lekarz prowadzący może przepisać także inne leki pacjentowi, który przyjmuje lek ZYTIGA i prednizon lub prednizolon.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Jeśli pacjent zażyje więcej leku niż powinien zażyć, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem prowadzącym lub udać się do szpitala.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Zytiga – czy mogę spożywać alkohol?
– Leku nie wolno zażywać razem z jedzeniem (patrz punkt 3, „Jak stosować lek ZYTIGA”) w załączonej poniżej ulotce.
– Zażycie leku z jedzeniem może powodować działania niepożądane.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Zytiga w okresie ciąży i karmienia piersią?
Leku ZYTIGA nie stosuje się u kobiet.
– Lek może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku jeśli jest przyjmowany przez kobietę w ciąży.
– Kobiety, które są w ciąży lub mogą być w ciąży powinny stosować rękawiczki ochronne, gdy muszą dotykać lub posługiwać się lekiem.
– Jeśli pacjent odbywa stosunki płciowe z kobietą, która może zajść w ciążę, należy używać prezerwatywy lub innej skutecznej metody antykoncepcji. Jeśli pacjent odbywa stosunki płciowe z kobietą będącą w ciąży, należy używać prezerwatywy by chronić nienarodzone dziecko.
Ulotka Zytiga – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
ZYTIGA, 250 mg, tabletki (octan abirateronu)
Pobrano 83 razy
Rozmiar plku 125.85 KB
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Zytiga m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
ZYTIGA, 250 mg, tabletki (octan abirateronu)
Pobrano 67 razy
Rozmiar plku 387.48 KB
Cena - ile kosztuje Zytiga?
Cena Zytiga i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Zytiga.
Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów
Stosujesz Zytiga? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.
Mam pytanie: gdzie można dostać ten lek i za jaką cenę? Czy szpitale go stosują?
Bardzo obniza PSA z 47 wciagu 3miesiecy do 5