Rany i skaleczenia – bolesny kłopot

Urazy, rany i skaleczenia to dla wielu osób codzienność w zależności od sposobu i trybu życia, wykonywanego zawodu lub posiadanych pasji. Gdy są niewielkie zazwyczaj nie zwraca się na nie uwagi lub niekiedy nawet nie wie o ich wystąpieniu. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy rana jest dość duża, skaleczenie dostarcza dużo bólu lub pojawia się krwawienie.

Uszkodzona na skutek mechaniczny tkanka skórna reaguje w bardzo różny sposób, jednak zawsze należy pamiętać, że powinno się oczyścić miejsce urazowe, aby zminimalizować ryzyko zakażenia. W tym celu pomocna okazuje się być zwykła woda utleniona. W dalszej kolejności, przy niewielkich skaleczeniach sprawę załatwiają plasterki, które pomagają zatamować krwawienie i zabezpieczyć uszkodzony obszar, aby umożliwić mu właściwą regenerację. Przy większego typu uszkodzeniach często przydają się opatrunki z gaz jałowych i bandaży.

Leki na szybkie gojenie

Dla miejsc uszkodzonych i pourazowych duże znaczenie będzie odgrywała witamina A, która jak żadna inna wspiera procesy regeneracyjne tkanki skórnej. To dlatego powinna być w takich przypadkach włączona do suplementacji, ale także może być stosowana w formie maści i preparatów nakładanych bezpośrednio na skórę. Nie należy jednak zapominać, że tego typu produktów nie wolno nakładać na świeże rany! Trzeba najpierw pozwolić im się wygoić, a dopiero potem stosować maści, które przyspieszą resztę procesu gojenia, a także mogą zapobiec tworzeniu się i pozostawaniu pourazowych śladów takich jak nieestetycznie wyglądające blizny.