Aescin

Aescin to lek o działaniu przeciwobrzękowym i przeciwzapalnym, który poprawia stan napięcia naczyń krwionośnych. Jest dostępny bez recepty. Substancją czynną leku jest alfa-escyna. Lek jest stosowany w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej, żylaków kończyn dolnych, zapalenia żył kończyn dolnych oraz w profilaktyce i leczeniu krwiaków i obrzęków pooperacyjnych i pourazowych.

Akis

Akis to lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), którego substancją czynną jest diklofenak sodowy. Działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Jest podawany w postaci wstrzyknięcia domięśniowego lub podskórnego i stosowany jest w leczeniu różnych stanów bólowych, takich jak nawroty bólu stawów i pleców, napady dny moczanowej, ból spowodowany kamieniami nerkowymi oraz ból wynikający z obrażeń, złamań lub urazów. W warunkach szpitalnych lek Akis podawany jest również w postaci wstrzyknięcia dożylnego, w celu leczenia lub zapobiegania bólu po zabiegu chirurgicznym.

Altac-Emo

Altac-Emo to lek dostępny bez recepty, który jest stosowany miejscowo. Jest to żel zawierający octowinian glinu (aluminium acetotartrate) jako substancję czynną. Lek jest stosowany w leczeniu różnych dolegliwości, takich jak stłuczenia, siniaki, oparzenia czy ukąszenia owadów. Wskazania do stosowania leku obejmują również stany zapalne skóry.

Altacet

Altacet-tabletki

Altacet to lek na skórę, przeznaczony do stosowania na stłuczenia i obrzęki stawowe, pourazowe oraz zwichnięcia i oparzenia pierwszego stopnia. Lek w formie tabletek przeznaczonych do sporządzania roztworu lub żelu. Altacet to produkt leczniczy zawierający w składzie octanowinian glinu.

Altażel Oceanic

Altażel Oceanic to lek o działaniu ściągającym, przeciwobrzękowym oraz miejscowo chłodzącym. Substancją czynną jest octanowinian glinu. Preparat jest przeznaczony do stosowania miejscowego w stłuczeniach oraz w obrzękach stawowych i pourazowych. Lek jest dostępny bez recepty.

Altaziaja

Altaziaja to lek dostępny bez recepty, który ma działanie przeciwobrzękowe i ściągające. Zawiera w swoim składzie octanowinian glinu. Jest przeznaczony do stosowania miejscowego na skórę. Wskazany jest do stosowania w przypadku stłuczeń, obrzęków pourazowych oraz stawowych, a także przy oparzeniach pierwszego stopnia.

Arthrotec

Arthrotec to lek w postaci tabletek, który zawiera niesteroidowy lek przeciwzapalny (diklofenak) oraz syntetyczny analog prostaglandyny E1 (mizoprostol). Lek ten ma działanie przeciwbólowe i ochronne na śluzówkę żołądka i dwunastnicy. Stosowanie preparatu jest zalecane u osób wymagających jednoczesnego leczenia niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym i mizoprostolem. Diklofenak jest wskazany w leczeniu objawowym choroby zwyrodnieniowej stawów oraz reumatoidalnego zapalenia stawów. Arthrotec jest dostępny na receptę.

Arthrotec Forte

Arthrotec Forte to lek w postaci tabletek, który zawiera niesteroidowy lek przeciwzapalny diklofenak oraz mizoprostol, syntetyczny analog prostaglandyny E1. Lek ten ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, a mizoprostol działa ochronnie na błonę śluzową żołądka i dwunastnicy. Arthrotec Forte jest stosowany w leczeniu objawowym choroby zwyrodnieniowej stawów oraz reumatoidalnego zapalenia stawów, zwłaszcza u pacjentów zagrożonych wrzodami żołądka lub dwunastnicy. Jest dostępny na receptę.

Cataflam 50

Cataflam 50 to lek dostępny na receptę, który zawiera diklofenak potasowy. Należy on do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) i wykazuje działanie przeciwreumatyczne, przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Stosowany jest w krótkotrwałym leczeniu stanów ostrych, takich jak bóle pourazowe, stany zapalne, bóle pooperacyjne, napady migreny, bóle kręgosłupa oraz bóle reumatyczne.

Contractubex

Contractubex to żel stosowany w leczeniu blizn. Składa się z alantoiny, heparyny i wyciągu z cebuli. Działa antyproliferacyjnie, przeciwzapalnie, wygładza i rozluźnia tkankę blizny. Wskazany jest do stosowania w przypadku blizn pooperacyjnych, pourazowych, pooparzeniowych oraz potrądzikowych, blizn hipertroficznych, bliznowców oraz blizn ograniczających ruch w stawach. Może być również pomocny w leczeniu przykurczów stawów i ścięgien. Contractubex jest dostępny bez recepty.

Dahilo

Dahilo to lek przeciwbólowy, przeciwzapalny i przeciwgorączkowy. Jest to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), który jest często stosowany w leczeniu chorób stawów. Lek ten jest dostępny na receptę. Wskazania do stosowania obejmują zapalne postaci chorób reumatycznych, reumatyczne i pourazowe stany zapalne ścięgien, więzadeł i tkanek miękkich okołostawowych, a także ból po zabiegach chirurgicznych i bolesne miesiączkowanie.

Dermatol APTEO MED

Dermatol APTEO MED to lek dostępny bez recepty, który ma postać proszku. Głównym składnikiem jest zasadowy galusan bizmutu. Lek ten działa adsorbująco, ściągająco, wysuszająco oraz słabo przeciwbakteryjnie. Stosuje się go do leczenia ran, otarć naskórka. Wykazuje działanie ściągające i odkażające, hamuje miejscowo drobne krwawienia oraz działa przeciwzapalnie. Nie wchłania się z powierzchni skóry.

Diclac

Diclac to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), który działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Jest dostępny w różnych formach, takich jak tabletki, żel, plastry, czopki, a nawet krople do oczu. Lek ten jest często stosowany w leczeniu różnych stanów reumatycznych, a także w zwalczaniu bólu pochodzenia pourazowego, korzonkowego i nerwobólów. Diclac jest dostępny na receptę.

Diclac 100

Diclac 100 to lek w postaci czopków, który zawiera diklofenak z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Działanie leku polega na hamowaniu biosyntezy prostaglandyn, które odgrywają kluczową rolę w procesie zapalnym, bólu i gorączce. Jest przeznaczony do stosowania u osób dorosłych. Wskazaniem do stosowania leku Diclac 100 jest objawowe leczenie w: zapalnych lub zwyrodnieniowych postaci choroby reumatycznej, ostrych napadach dny, bólach spowodowanych pourazowymi i pooperacyjnymi stanami zapalnymi i obrzękami, np. po zabiegach stomatologicznych lub ortopedycznych, stanach bólowych i zapalnych w ginekologii, np. pierwotnego bolesnego miesiączkowania lub zapalenia przydatków, napadach migreny. Lek jest dostępny na receptę.

Diclac 50

Diclac 50 to lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), który działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Jest dostępny na receptę. Stosowany jest w leczeniu objawowym reumatoidalnego zapalenia stawów, choroby zwyrodnieniowej stawów, zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa oraz w celu redukcji bolesnego miesiączkowania. Lek ten jest dostępny w różnych postaciach, takich jak tabletki dojelitowe, czopki doodbytnicze czy roztwór do wstrzykiwań.

Diclac Duo

Diclac Duo to lek, który zawiera diklofenak sodowy – substancję z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Działanie leku jest przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Stosowany jest w leczeniu zapalnych lub zwyrodnieniowych postaci choroby reumatycznej, bólów spowodowanych pourazowymi i pooperacyjnymi stanami zapalnymi i obrzękami, a także stanów bólowych i zapalnych w ginekologii. Diclac Duo jest dostępny na receptę.

Diclac Lipogel

Diclac Lipogel

Diclac Lipogel to żel do stosowania na skórę, zawierający diklofenak. Diklofenak należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Diclac Lipogel ma strukturę liposomalną, co ułatwia wchłanianie leku przez skórę. Wodno-alkoholowe podłoże żelu zapewnia dodatkowe działanie kojące i chłodzące. Lek działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Stosowany jest w miejscowym leczeniu pourazowych stanów zapalnych ścięgien, więzadeł, mięśni i stawów, bólu pleców, ograniczonych stanów zapalnych tkanek miękkich takich, jak: zapalenie ścięgien, łokieć tenisisty, zapalenie torebki stawowej, zapalenie okołostawowe. Dorośli mogą stosować go również w miejscowym leczeniu ograniczonych i łagodnych postaci zapalenia stawów. Diclac Lipogel jest dostępny bez recepty.

Diclaner

Diclaner to lek, którego substancją czynną jest diklofenak. Jest to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), który wykazuje silne działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Diklofenak przeciwdziała syntezie prostaglandyn, substancji odgrywających znaczącą rolę w rozwoju stanu zapalnego. Lek jest dostępny na receptę. Wskazaniami do stosowania leku Diclaner są dolegliwości bólowe oraz stany zapalne związane z chorobami reumatycznymi oraz w przypadku bólu związanego z urazami i zabiegami chirurgicznymi.

Dicloabak

Dicloabak to lek w postaci kropli do oczu, zawierający diklofenak sodowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Stosowany jest w hamowaniu zwężenia źrenicy w trakcie operacji zaćmy, zapobieganiu zapaleniu w operacjach zaćmy i przedniego odcinka oka. Ma także działanie przeciwbólowe i stosuje się go w łagodzeniu bólu gałki ocznej, szczególnie przy operacjach. Lek jest dostępny na receptę.

Dicloberl 100 mg

Dicloberl 100 mg to lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Zawiera substancję czynną diklofenak, który działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Jest stosowany w leczeniu objawowym bólu i stanu zapalnego w różnych stanach, takich jak ostre zapalenie stawów, przewlekłe zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, choroba zwyrodnieniowa stawów i choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, zapalne choroby reumatyczne tkanek miękkich oraz bolesne obrzęki i zapalenia pourazowe. Dicloberl 100 mg jest dostępny na receptę.

Dicloberl 50

Dicloberl 50 to lek przeciwbólowy i przeciwzapalny, który jest stosowany w leczeniu bólu i stanu zapalnego. Jest zalecany w przypadku ostrym zapaleniu stawów, przewlekłym zapaleniu stawów, szczególnie w reumatoidalnym zapaleniu stawów, a także w zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa i innych reumatycznych stanach zapalnych kręgosłupa. Lek jest dostępny na receptę.

Dicloberl 75 mg/3 ml

Dicloberl 75 mg/3 ml to lek w postaci roztworu do wstrzykiwań. Zawiera w składzie diklofenak z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), który działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Jest stosowany w leczeniu różnych stanów reumatycznych, a także w zwalczaniu bólu pochodzenia pourazowego, korzonkowego i nerwobólów. Lek jest dostępny na receptę.

Dicloberl retard

Dicloberl retard to lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), który zawiera diklofenak. Lek ten działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Jest stosowany w leczeniu bólu i stanu zapalnego w takich stanach jak ostre zapalenie stawów, w tym ataki dny moczanowej, przewlekłe zapalenie stawów, szczególnie reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa i inne zapalne choroby reumatyczne kręgosłupa, zaostrzenia w chorobie zwyrodnieniowej stawów i chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa oraz zapalne choroby reumatyczne tkanek miękkich. Dicloberl retard jest dostępny na receptę.

Dicloduo

Dicloduo to lek zawierający diklofenak, który jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ). Diklofenak jest stosowany w celu zmniejszenia bólu i stanu zapalnego, zwłaszcza w przypadku schorzeń takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, dna moczanowa czy zwyrodnienie stawów. Dicloduo jest dostępny na receptę. Lek ten jest dostępny w postaci kapsułek o zmodyfikowanym uwalnianiu.

DicloDuo Combi

DicloDuo Combi to lek złożony, który zawiera w swoim składzie diklofenak sodowy (75 mg) oraz omeprazol (20 mg). Diklofenak należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) i jest stosowany w celu zmniejszenia bólu i stanu zapalnego stawów. Omeprazol należy do grupy leków określanych jako „inhibitory pompy protonowej”, które zmniejszają ilość kwasu wytwarzanego przez żołądek. Lek jest wskazany do objawowego leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów, choroby zwyrodnieniowej stawów i zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa u pacjentów z grupy podwyższonego ryzyka wystąpienia owrzodzeń żołądka i/lub dwunastnicy po zastosowaniu leków z grupy NLPZ. DicloDuo Combi jest dostępny na receptę.

Diclofenac APTEO MED

Lek Diclofenac APTEO MED to biały żel przeznaczony do wcierania w skórę. Substancja czynna leku – diklofenak sodowy – należy do grupy leków znanych jako niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Lek ten działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Stosowany jest w miejscowym leczeniu bólu pleców, pourazowych stanów zapalnych ścięgien, więzadeł, mięśni i stawów oraz ograniczonych stanów zapalnych tkanek miękkich. Jest dostępny bez recepty.

Diclofenac diethylamine Teva

Diclofenac diethylamine Teva to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), który działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Jest stosowany w leczeniu stanów zapalnych i bólowych pochodzenia reumatycznego i niereumatycznego. Lek jest dostępny na receptę.

Diclofenac GSK

Diclofenac GSK to lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Jest dostępny w postaci czopków do stosowania doodbytniczego. Lek ten zmniejsza ból, obrzęk i gorączkę, które są spowodowane przez stany zapalne. Wskazania do stosowania obejmują leczenie ostrych napadów dny oraz zapalnych lub zwyrodnieniowych postaci choroby reumatycznej, takich jak choroba zwyrodnieniowa stawów, zespoły bólowe związane ze zmianami w kręgosłupie, reumatoidalne zapalenie stawów, czy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Diclofenac GSK jest lekiem na receptę.

Diclofenac Teva

Diclofenac Teva to bezbarwny żel, który jest przeznaczony do stosowania na skórę. Dzięki swojemu wodno-alkoholowemu podłożu, oprócz działania przeciwbólowego, przeciwzapalnego i przeciwobrzękowego, wykazuje również kojące i chłodzące działanie. Jest wskazany do stosowania u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 14 lat. Produkt działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Stosowany jest w miejscowym leczeniu pourazowych stanów zapalnych ścięgien, więzadeł, mięśni i stawów, bólu pleców oraz ograniczonych stanów zapalnych tkanek miękkich takich, jak: zapalenie ścięgien, łokieć tenisisty, zapalenie torebki stawowej, zapalenie okołostawowe. Dorośli (powyżej 18 lat) mogą go stosować także w ograniczonych i łagodnych postaciach choroby zwyrodnieniowej stawów. Lek jest dostępny bez recepty.

Diclofenacum ELC

Diclofenacum ELC to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), który działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Jest stosowany w leczeniu różnych stanów zapalnych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, choroby zwyrodnieniowe stawów i inne. Lek jest dostępny na receptę.

Diclofenacum Fastum

Diclofenacum Fastum to lek dostępny w postaci żelu, który zawiera diklofenak sodowy. Jest to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), który działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Lek jest wskazany do miejscowego stosowania w leczeniu łagodnego i umiarkowanego bólu mięśni, bólu pourazowego i kontuzji. Dostępny jest na receptę.

Diclofenacum natricum APC Instytut

Diclofenacum natricum APC Instytut to lek przeciwzapalny i przeciwbólowy z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Jest stosowany w leczeniu objawowym bólu i stanu zapalnego w różnych stanach, takich jak ostre zapalenie stawów, przewlekłe zapalenie stawów, choroba Bechterewa, zaostrzenia choroby zwyrodnieniowej stawów oraz zapalenie tkanek miękkich w przebiegu zaburzeń reumatycznych. Lek jest przeznaczony do stosowania u osób dorosłych. Dostępny jest na receptę.

Diclomax

Diclomax

Diclomax to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), który wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Stosowany jest w objawowym leczeniu ostrego bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego. Lek jest dostępny na receptę. Nie należy go stosować dłużej niż 5 dni bez konsultacji z lekarzem.

Dicloratio

Dicloratio to lek, który zawiera diklofenak, substancję z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Stosowany jest w leczeniu objawowym stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i gardła, reumatoidalnego zapalenia stawów, choroby zwyrodnieniowej stawów, zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, reumatyzmu tkanek miękkich (zapalenie mięśni, więzadeł, powięzi, kaletek maziowych, pochewek ścięgnistych), dnie moczanowej. Dicloratio jest dostępny na receptę.

Dicloratio gel

Dicloratio gel to bezbarwny żel przeznaczony do stosowania na skórę. Zawiera diklofenak sodowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Lek jest stosowany w miejscowym leczeniu pourazowych stanów zapalnych ścięgien, więzadeł, mięśni i stawów, ograniczonych stanów zapalnych tkanek miękkich oraz ograniczonych i łagodnych postaci zapalenia stawów. Dostępny jest bez recepty.

Dicloratio plast

Dicloratio Plast to lek należący do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Jest stosowany w leczeniu różnych stanów reumatycznych, a także w zwalczaniu bólu pochodzenia pourazowego, korzonkowego i nerwobólów. Lek jest dostępny na receptę.

Dicloratio retard 100

Dicloratio Retard 100 to lek dostępny na receptę, który ma postać kapsułek o przedłużonym uwalnianiu. Substancją czynną preparatu jest diklofenak, należący do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Jest to lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Wskazany jest do objawowego leczenia takich stanów jak: reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, reumatyzm pozastawowy oraz bóle po urazach i zabiegach chirurgicznych.

Dicloreum

Dicloreum to lek o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, należący do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Stosowany jest w leczeniu objawowych epizodów ostrego bólu w przebiegu chorób zapalnych układu mięśniowo-szkieletowego. Dostępny jest na receptę. Wskazania do stosowania obejmują reumatoidalne zapalenie stawów, choroby zwyrodnieniowe stawów, bóle kręgosłupa, nerwobóle, zapalenie wielostawowe oraz stany pourazowe.

Dicloreum retard

Dicloreum Retard to lek dostępny na receptę, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Jest to preparat o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Ze względu na opóźnione uwalnianie substancji czynnej, Dicloreum Retard nie jest odpowiedni do leczenia chorób, które wymagają szybkiego działania leku. Lek ten jest zwykle stosowany w leczeniu bólów i stanów zapalnych różnych postaci, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, choroby zwyrodnieniowe stawów, bóle kręgosłupa, nerwobóle, zapalenie wielostawowe oraz stany pourazowe.

Diclotica

Diclotica to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną diklofenak sodowy. Diklofenak sodowy ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Lek jest stosowany miejscowo w leczeniu pourazowych stanów zapalnych ścięgien, więzadeł, mięśni i stawów u dorosłych i młodzieży powyżej 14. roku życia. Ponadto, Diclotica może być stosowany u osób dorosłych w ograniczonych i łagodnych postaciach choroby zwyrodnieniowej stawów.

Dezynfekcja, maści i żele na rany, otarcia i skaleczenia

Spis preparatów stosowanych na urazy, rany i skaleczenia.

Zobacz także:

Grzybica skóry
Odciski
Opryszczka i zajady
Środki do dezynfekcji skóry i ran
Trądzik
Ukąszenia owadów
Wypadanie włosów – leki na łysienie
Wszystkie leki dermatologiczne

Rany i skaleczenia – bolesny kłopot

Urazy, rany i skaleczenia to dla wielu osób codzienność w zależności od sposobu i trybu życia, wykonywanego zawodu lub posiadanych pasji. Gdy są niewielkie zazwyczaj nie zwraca się na nie uwagi lub niekiedy nawet nie wie o ich wystąpieniu. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy rana jest dość duża, skaleczenie dostarcza dużo bólu lub pojawia się krwawienie.

Uszkodzona na skutek mechaniczny tkanka skórna reaguje w bardzo różny sposób, jednak zawsze należy pamiętać, że powinno się oczyścić miejsce urazowe, aby zminimalizować ryzyko zakażenia. W tym celu pomocna okazuje się być zwykła woda utleniona. W dalszej kolejności, przy niewielkich skaleczeniach sprawę załatwiają plasterki, które pomagają zatamować krwawienie i zabezpieczyć uszkodzony obszar, aby umożliwić mu właściwą regenerację. Przy większego typu uszkodzeniach często przydają się opatrunki z gaz jałowych i bandaży.

Leki na szybkie gojenie

Dla miejsc uszkodzonych i pourazowych duże znaczenie będzie odgrywała witamina A, która jak żadna inna wspiera procesy regeneracyjne tkanki skórnej. To dlatego powinna być w takich przypadkach włączona do suplementacji, ale także może być stosowana w formie maści i preparatów nakładanych bezpośrednio na skórę. Nie należy jednak zapominać, że tego typu produktów nie wolno nakładać na świeże rany! Trzeba najpierw pozwolić im się wygoić, a dopiero potem stosować maści, które przyspieszą resztę procesu gojenia, a także mogą zapobiec tworzeniu się i pozostawaniu pourazowych śladów takich jak nieestetycznie wyglądające blizny.

Przykładowe substancje stosowane w dermatologii:

Grzybica skóry:

Flukonazol
Itrakonazol
Ketokonazol
Klotrymazol
Kwas mlekowy
Terbinafina
Worykonazol

Opryszczka:

Acyklowir
Pranobeks inozyny

Dezynfekcja skóry:

Jodowany powidon
Alkohol izopropylowy

Trądzik:

Ichtiol
Izotretynoina
Kwas fusydynowy
Nadtlenek benzoilu
Witamina B2 (ryboflawina)

Ukąszenia owadów:

Adrenalina
Benzokaina