Podmiot odpowiedzialny | Sandoz GmbH |
Kod ATC | M01AB05 |
Procedura | NAR |
Substancja | Diklofenak |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Diclac 50?
Tabletki dojelitowe Diclac 50 zawierają jako substancję czynną diklofenak sodowy – lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Diklofenak zmniejsza ból, obrzęk i gorączkę, spowodowane przez proces zapalny.
Diclac 50 stosuje się w leczeniu objawowym:
– reumatoidalnego zapalenia stawów,
– choroby zwyrodnieniowej stawów,
– zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa,
– bólu (spowodowanego pourazowymi lub pooperacyjnymi stanami zapalnymi i obrzękiem, np. po zabiegach stomatologicznych lub ortopedycznych),
– bolesnego miesiączkowania.
Jaki jest skład Diclac 50, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest diklofenak sodowy. Jedna tabletka powlekana dojelitowa zawiera 50 mg diklofenaku sodowego.
Ponadto lek zawiera:
rdzeń tabletki: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, wapnia wodorofosforan dwuwodny, celuloza mikrokrystaliczna, karboksymetyloskrobia sodowa, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna otoczka: Eudragit L 30D, cytrynian trietylowy, talk, tytanu dwutlenek (E171), żelaza tlenek żółty (E172).
Dawkowanie preparatu Diclac 50 – jak stosować ten lek?
Diclac 50 należy stosować ściśle według zaleceń lekarza. Nie należy przekraczać zalecanych dawek i okresu leczenia. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem. Dawkę leku ustala lekarz indywidualnie dla każdego pacjenta. Zasadą jest stosowanie najmniejszej dawki skutecznej przez możliwie najkrótszy czas.
Dorośli
Zalecana dawka początkowa wynosi od 100 mg do 150 mg diklofenaku sodowego na dobę.
W łagodniejszych przypadkach oraz w leczeniu długotrwałym dawkę do 100 mg na dobę uznaje się zwykle za wystarczającą. Nie należy przekraczać maksymalnej dawki dobowej 150 mg.
Całkowitą dawkę dobową należy podzielić na 2 lub 3 dawki. W celu zniesienia bólu nocnego i sztywności porannej leczenie tabletkami w ciągu dnia można uzupełnić przez zastosowanie przed snem diklofenaku w postaci czopka, nie przekraczając maksymalnej dawki dobowej 150 mg.
W bolesnym miesiączkowaniu lekarz ustala dawkę leku indywidualnie dla każdej pacjentki. Zwykle wynosi ona od 50 do 150 mg diklofenaku sodowego na dobę. W razie potrzeby dawkę tę lekarz może zwiększyć w ciągu kilku cykli menstruacyjnych do dawki maksymalnej 200 mg na dobę. Leczenie należy rozpocząć w momencie wystąpienia pierwszych objawów i kontynuować przez kilka
dni, w zależności od nasilenia dolegliwości.
Dzieci i młodzież
Młodzież w wieku powyżej 14 lat powinna otrzymywać diklofenak doustnie w dawce od 0,5 do 2 mg/kg mc. na dobę, w 2 lub 3 dawkach podzielonych, w zależności od nasilenia objawów. W leczeniu młodzieńczego reumatoidalnego zapalenia stawów dawkę dobową można zwiększyć do 3 mg/kg mc. w dawkach podzielonych.
Nie zaleca się stosowania leku Diclac 50 u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 14 lat.
Osoby w podeszłym wieku:
Pacjenci w podeszłym wieku powinni przyjmować możliwie najmniejszą dawkę skuteczną.
Tabletki należy połykać w całości, najlepiej przed posiłkiem, popijając odpowiednią ilością płynu (co najmniej 200 ml). Tabletek nie należy żuć ani dzielić.
W przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W razie przyjęcia większej dawki leku Diclac 50 niż zalecana, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Objawami przedawkowania mogą być: wymioty, krwawienie z przewodu pokarmowego, biegunka, zawroty głowy, szumy uszne lub drgawki. W przypadku ciężkiego zatrucia może wystąpić ostra niewydolność nerek i uszkodzenie wątroby.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Diclac 50 – czy mogę spożywać alkohol?
Tabletki należy przyjmować przed posiłkiem, popijając płynem (co najmniej 200 ml).
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Diclac 50 w okresie ciąży i karmienia piersią?
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
W pierwszym i drugim trymestrze ciąży lek można stosować tylko wtedy, gdy lekarz uzna to za konieczne. Stosowanie leku w trzecim trymestrze ciąży jest przeciwwskazane.
Diklofenak może utrudniać zajście w ciążę. Jeżeli pacjentka planuje ciążę lub ma problemy z zajściem w ciążę, powinna poinformować o tym lekarza.
Ulotka Diclac 50 – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Diclac 50 przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Diclac 50 - 50 mg, Czopki doodbytnicze (Diclofenacum natricum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Diclac 50 m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Diclac 50 - 50 mg, Czopki doodbytnicze (Diclofenacum natricum) |
Dostępność Diclac 50 w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Diclac 50 - forum pacjentów
Stosujesz Diclac 50? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.