Dicloduo

12345678910
(122 ocen, średnia: 5,68 na 10)
Loading...
Sprawdź opinie pacjentów

Działanie i wskazania

Diklofenak należy do grupy leków niesteroidowych o działaniu przeciwzapalnym, jest pochodną kwasu aminofenylooctowego. Oprócz działania przeciwzapalnego ma właściwości przeciwbólowe i przeciwgorączkowe oraz hamuje agregację płytek krwi.
Diklofenak nie wpływa na metabolizm glukozy. Mechanizm działania diklofenaku, tak jak i innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, polega na hamowaniu syntezy cyklooksygenazy prostaglandynowej, warunkującej występowanie stanu
zapalnego.

Lek DicloDuo stosuje się:

W leczeniu objawowym:
– zapalnych postaci chorób reumatycznych (np. reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, choroby zwyrodnieniowe stawów);
– reumatycznych i pourazowych stanów zapalnych ścięgien, więzadeł i tkanek miękkich okołostawowych.

Przeciwbólowo:
– po zabiegach chirurgicznych;
– w bolesnym miesiączkowaniu.

SKŁAD

Substancją czynną leku jest diklofenak sodowy, w tym 25 mg w peletkach dojelitowych i 50 mg w peletkach o przedłużonym uwalnianiu.

Inne składniki leku w peletkach dojelitowych to: celuloza mikrokrystaliczna, powidon K 25, krzemionka koloidalna bezwodna, kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1) z dodatkiem 0,28 mg sodu wodorotlenku (1N), glikol propylenowy, talk.

Inne składniki leku w peletkach o przedłużonym uwalnianiu to: celuloza mikrokrystaliczna, powidon K 25, krzemionka koloidalna bezwodna, amoniowego metakrylanu kopolimer (typ B) – Eudragit RS 100, amoniowego metakrylanu kopolimer (typ A) – Eudragit RL 100, cytrynian trietylu, talk.

Inne składniki leku w otoczce kapsułki to: tytanu dwutlenek (E171), indygotyna (E132), woda oczyszczona, żelatyna. Inne składniki leku w tuszu na otoczce kapsułki to: szelak, glikol propylenowy, tytanu dwutlenek (E171).

Dawkowanie

Lek należy stosować ściśle według wskazań lekarza. Nie należy przekraczać zalecanych dawek i okresu leczenia.
W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się lekarzem lub farmaceutą.

Dorośli
Dawkę należy ustalać indywidualnie, zależnie od wskazań i stanu pacjenta.
Zalecana dawka dobowa wynosi do 150 mg diklofenaku sodowego (2 kapsułki).
Dorosłym podaje się zwykle 1 kapsułkę leku DicloDuo 75 mg na dobę. W razie potrzeby dawkę tę można zwiększyć do 2 kapsułek na dobę (2 razy po 75 mg diklofenaku sodowego). W szczególnie ciężkich przypadkach można podawać po 2 kapsułki leku DicloDuo 75 mg 1 raz na dobę, przez krótki okres (raz 150 mg diklofenaku sodowego). Kapsułki należy przyjmować najlepiej w czasie posiłków. Kapsułki nie należy rozgryzać ani rozdrabniać.
W przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe należy zwrócić się do lekarza.
Ogólnym zaleceniem jest dostosowanie przez lekarza dawki indywidualnie dla każdego pacjenta i stosowanie najmniejszej skutecznej dawki przez możliwie najkrótszy okres.

Stosowanie leku DicloDuo u dzieci i młodzieży:
Ze względu na wielkość dawki, lek nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży.

Stosowanie leku DicloDuo u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek i (lub) wątroby:
Należy zachować ostrożność w przypadku podawania leku u osób z zaburzeniami czynności nerek i (lub) wątroby.

Stosowanie leku DicloDuo u pacjentów w podeszłym wieku:
Brak przeciwwskazań. Lek należy stosować ostrożnie u osób w podeszłym wieku. W przypadku osób w podeszłym wieku i osób z małą masą ciała zaleca się stosowanie najmniejszej skutecznej dawki.

Dowiedz się więcej na temat substancji czynnej: .

Przedawkowanie

W przypadku zażycia większej niż zalecana dawki leku lub przypadkowego zażycia leku przez dziecko, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Przedawkowanie może wywołać wymioty, krwotok z przewodu pokarmowego, biegunkę, zawroty głowy, szumy uszne lub drgawki. W przypadku znacznego zatrucia może nastąpić ostra niewydolność nerek i uszkodzenie wątroby. Nie istnieje specyficzne antidotum dla diklofenaku. Leczenie jest objawowe.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Kapsułki należy przyjmować najlepiej w czasie posiłków, popijając płynem. Nie rozgryzać.

Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Diklofenak może być stosowany podczas ciąży tylko wtedy, gdy lekarz uzna to za niezbędne. W związku z tym należy zawsze skonsultować się z lekarzem przed zażywaniem leku DicloDuo podczas ciąży. Stosowanie leku DicloDuo w trzecim trymestrze ciąży jest przeciwwskazane.

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Opinie pacjentów - forum o lekach

14 OPINIE O LEKU

  1. Po pierwszej tabletce potworny ból żołądka, biegunka,wymioty,osłabienie- konieczna wizyta u lekarza.
    Mam zmiany zwyrodnieniowe biodra może i pomógł na ból nogi,ale to nie ma znaczenia bo żołądek mój ledwo żyje.
    Dodam, że problemy żołądkowe są mi obce i nie miewam takich sensacji.

  2. od3 lat szukałam coś na ból ręki/mam 20lat parkinsona/ i ból zniknął po 1 tabletce,teraz sobie myśle jak długo mogę brać czy leczą ,czy tylko chwilowo dają pożyć bez bólu. Nie mogę zbyt długo brać , bo mam polipy,wątrobę w złym stanie.

  3. Ja otrzymalam ten lek na wypisie szpitalnym (2 razy dziennie) i biore go razem z lekami neurologicznymi i jestem zadowolona. Dodatkowo dostalam ochrone na zoladek wiec nie jest on podrazniony a co najwazniejsze lek pomaga i w koncu czuje sie lepiej .

  4. Przy zażywaniu diclo Duo wskazane jest zażywanie leku ochronnego na zoladek. Ja biorę codziennie. Nie mam żadnych dolegliwości żołądkowych. Zdarzyło mi się kilka razy wypić alkohol i też nic się nie działo. Czego nie polecam bo każdy organizm reaguje inaczej. Brałam różne leki przeciwbólowe i nic nie pomagało dopiero diclo Duo uśmierzył ból przy ostrogach.

Poniżej możesz dodać swój komentarz.

Proszę wpisz swoją opinię!
Please enter your name here