Dicloduo

Diklofenak należy do grupy leków niesteroidowych o działaniu przeciwzapalnym, jest pochodną kwasu aminofenylooctowego. Oprócz działania przeciwzapalnego ma właściwości przeciwbólowe i przeciwgorączkowe oraz hamuje agregację płytek krwi.

Diklofenak nie wpływa na metabolizm glukozy. Mechanizm działania diklofenaku, tak jak i innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, polega na hamowaniu syntezy cyklooksygenazy prostaglandynowej, warunkującej występowanie stanu zapalnego.

Lek DicloDuo stosuje się:

W leczeniu objawowym:
– zapalnych postaci chorób reumatycznych (np. reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, choroby zwyrodnieniowe stawów);
– reumatycznych i pourazowych stanów zapalnych ścięgien, więzadeł i tkanek miękkich okołostawowych.

Przeciwbólowo:
– po zabiegach chirurgicznych;
– w bolesnym miesiączkowaniu.

Jaki jest skład Dicloduo, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest diklofenak sodowy, w tym 25 mg w peletkach dojelitowych i 50 mg w peletkach o przedłużonym uwalnianiu.

Inne składniki leku w peletkach dojelitowych to: celuloza mikrokrystaliczna, powidon K 25, krzemionka koloidalna bezwodna, kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1) z dodatkiem 0,28 mg sodu wodorotlenku (1N), glikol propylenowy, talk.

Inne składniki leku w peletkach o przedłużonym uwalnianiu to: celuloza mikrokrystaliczna, powidon K 25, krzemionka koloidalna bezwodna, amoniowego metakrylanu kopolimer (typ B) – Eudragit RS 100, amoniowego metakrylanu kopolimer (typ A) – Eudragit RL 100, cytrynian trietylu, talk.

Inne składniki leku w otoczce kapsułki to: tytanu dwutlenek (E171), indygotyna (E132), woda oczyszczona, żelatyna. Inne składniki leku w tuszu na otoczce kapsułki to: szelak, glikol propylenowy, tytanu dwutlenek (E171).

Zobacz krótki, przystępny opis farmaceuty na temat substancji czynnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Dicloduo – jak stosować ten lek?

Lek należy stosować ściśle według wskazań lekarza. Nie należy przekraczać zalecanych dawek i okresu leczenia.
W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się lekarzem lub farmaceutą.

Dorośli
Dawkę należy ustalać indywidualnie, zależnie od wskazań i stanu pacjenta.
Zalecana dawka dobowa wynosi do 150 mg diklofenaku sodowego (2 kapsułki).
Dorosłym podaje się zwykle 1 kapsułkę leku DicloDuo 75 mg na dobę. W razie potrzeby dawkę tę można zwiększyć do 2 kapsułek na dobę (2 razy po 75 mg diklofenaku sodowego). W szczególnie ciężkich przypadkach można podawać po 2 kapsułki leku DicloDuo 75 mg 1 raz na dobę, przez krótki okres (raz 150 mg diklofenaku sodowego). Kapsułki należy przyjmować najlepiej w czasie posiłków. Kapsułki nie należy rozgryzać ani rozdrabniać.
W przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe należy zwrócić się do lekarza.
Ogólnym zaleceniem jest dostosowanie przez lekarza dawki indywidualnie dla każdego pacjenta i stosowanie najmniejszej skutecznej dawki przez możliwie najkrótszy okres.

Stosowanie leku DicloDuo u dzieci i młodzieży:
Ze względu na wielkość dawki, lek nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży.

Stosowanie leku DicloDuo u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek i (lub) wątroby:
Należy zachować ostrożność w przypadku podawania leku u osób z zaburzeniami czynności nerek i (lub) wątroby.

Stosowanie leku DicloDuo u pacjentów w podeszłym wieku:
Brak przeciwwskazań. Lek należy stosować ostrożnie u osób w podeszłym wieku. W przypadku osób w podeszłym wieku i osób z małą masą ciała zaleca się stosowanie najmniejszej skutecznej dawki.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zażycia większej niż zalecana dawki leku lub przypadkowego zażycia leku przez dziecko, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Przedawkowanie może wywołać wymioty, krwotok z przewodu pokarmowego, biegunkę, zawroty głowy, szumy uszne lub drgawki. W przypadku znacznego zatrucia może nastąpić ostra niewydolność nerek i uszkodzenie wątroby. Nie istnieje specyficzne antidotum dla diklofenaku. Leczenie jest objawowe.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Dicloduo – czy mogę spożywać alkohol?

Kapsułki należy przyjmować najlepiej w czasie posiłków, popijając płynem. Nie rozgryzać.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Dicloduo w okresie ciąży i karmienia piersią?

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Diklofenak może być stosowany podczas ciąży tylko wtedy, gdy lekarz uzna to za niezbędne. W związku z tym należy zawsze skonsultować się z lekarzem przed zażywaniem leku DicloDuo podczas ciąży. Stosowanie leku DicloDuo w trzecim trymestrze ciąży jest przeciwwskazane.

Ulotka Dicloduo – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Pylera m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Opinie o Pylera - forum pacjentów

Stosujesz Dicloduo? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź opinie pacjentów z ostatnich 12 miesięcy.

19 komentarzy do “Dicloduo”

 1. Zazywam od tygodnia mam bole kregoslupa szjnego i glowy brale juz rozne leki i nic ten pomaga. Trzeba brac oslonowe na zoladek biore IPP. Nic sie nie dzieje..

  Odpowiedz
 2. Lek brałam 1,5 tyg . Od tamtego czasu walenie w jelitach , ból brzucha , odbijanie i mdłości . Niestety osłony od lekarza nie dostałam . Biegunka 2 razy w przeciągu 10 dni wiec to wina proszka .

  Odpowiedz
 3. Masakra, myślałam że wypluje jelita, cała noc nie przespana z powodu biegunki i takich skrętów brzucha, że nie mogłam wyleżeć, jest rano a ja wciąż cierpię, nigdy w życiu nie wezmę tego swinstwa

  Odpowiedz
 4. Po pierwszej tabletce potworny ból żołądka, biegunka,wymioty,osłabienie- konieczna wizyta u lekarza.
  Mam zmiany zwyrodnieniowe biodra może i pomógł na ból nogi,ale to nie ma znaczenia bo żołądek mój ledwo żyje.
  Dodam, że problemy żołądkowe są mi obce i nie miewam takich sensacji.

  Odpowiedz
 5. od3 lat szukałam coś na ból ręki/mam 20lat parkinsona/ i ból zniknął po 1 tabletce,teraz sobie myśle jak długo mogę brać czy leczą ,czy tylko chwilowo dają pożyć bez bólu. Nie mogę zbyt długo brać , bo mam polipy,wątrobę w złym stanie.

  Odpowiedz
 6. Ja otrzymalam ten lek na wypisie szpitalnym (2 razy dziennie) i biore go razem z lekami neurologicznymi i jestem zadowolona. Dodatkowo dostalam ochrone na zoladek wiec nie jest on podrazniony a co najwazniejsze lek pomaga i w koncu czuje sie lepiej .

  Odpowiedz
 7. Przy zażywaniu diclo Duo wskazane jest zażywanie leku ochronnego na zoladek. Ja biorę codziennie. Nie mam żadnych dolegliwości żołądkowych. Zdarzyło mi się kilka razy wypić alkohol i też nic się nie działo. Czego nie polecam bo każdy organizm reaguje inaczej. Brałam różne leki przeciwbólowe i nic nie pomagało dopiero diclo Duo uśmierzył ból przy ostrogach.

  Odpowiedz
 8. Totalna masakra, po dwóch proszkach opróżniłam się za dwa tygodnie, bul brzucha, chyba boli mnie wszystko. Nie mam więcej pytań.

  Odpowiedz
  • Czyli właściwości odchudzające również ? A tak na poważnie żarłem je jak cukierki gdy miałem rwę kulszową i pomogło znakomicie. Najlepiej zażywać zaraz jak zacznie słabo boleć jak ból się rozhula wtedy trzeba wziąć więcej tabletek niż jedna . Moja żona też bierze mimo problemów zdrowotnych innego typu i toleruje świetnie

   Odpowiedz

Dodaj komentarz