Konsultacja merytoryczna:

Dolonerv

Lek Dolonerv zawiera mieszankę substancji czynnych – diklofenaku sodu oraz witamin B1, B6 i B12.

Diklofenak należy do grupy leków zwanych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ). Diklofenak ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe.

Tak jak wszystkie witaminy, witaminy z grupy B zawarte w tym leku są niezbędnymi składnikami diety, które nie mogą być wytworzone samodzielnie przez organizm.

W leczeniu zaburzeń układu nerwowego, witaminy z grupy B działają poprzez uzupełnianie niedoborów witaminy B.

Lek Dolonerv stosowany jest u dorosłych i młodzieży w wieku od 18 lat w leczeniu:
– bólu w stanach zapalnych nie związanych z zapaleniem reumatoidalnym
– stanów zapalnych reumatoidalnych
– objawów chorób zwyrodnieniowych stawów i kręgosłupa
– nerwobólów np. w okolicy karku lub ramion, lumbago, rwa kulszowa

Jaki jest skład Dolonerv, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są diklofenak sodowy, tiaminy chlorowodorek (witamina B1), pirydoksyny chlorowodorek (witamina B6) i cyjanokobalamina (witamina B12).

1 kapsułka zawiera 50 mg diklofenaku sodu, 50 mg tiaminy chlorowodorku (witamina B1), 50 mg pirydoksyny chlorowodorku (witamina B6) i 0,25 mg cyjanokobalaminy (witamina B12).

Substancje pomocnicze to: powidon, kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1), dyspersja 30%, trietylu cytrynian, talk, żelaza tlenek czerwony (E 172), żelaza tlenek żółty (E 172), tytanu dwutlenek (E 171), żelatyna.

Dawkowanie preparatu Dolonerv – jak stosować ten lek?

Dawka leku Dolonerv będzie zależeć od rodzaju i nasilenia choroby, dlatego należy uważnie stosować się do zaleceń lekarza.

Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, dawka powinna być możliwie jak najmniejsza, a czas trwania leczenia jak najkrótszy. Całkowita dawka dobowa jest zazwyczaj podzielona na dwie lub trzy dawki pojedyncze.

Zalecana dawka:

Dorośli i młodzież od 18 lat
Nie należy przekraczać maksymalnej dawki 3 kapsułek na dobę (150 mg diklofenaku sodowego). Na początku leczenia zalecana jest dawka wynosząca 2 do 3 kapsułek na dobę. W mniej ciężkich przypadkach lub w przypadku dłuższego leczenia zazwyczaj wystarczająca dawka wynosi 1 do 2 kapsułek na dobę.

Pacjenci z zaburzeniem czynności nerek
Diklofenak nie może być stosowany u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek (patrz punkt 2).

Pacjenci z zaburzeniem czynności wątroby
Diklofenak nie może być stosowany u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby (patrz punkt 2).

Pacjenci w podeszłym wieku (ponad 65 lat)
U pacjentów w podeszłym wieku należy zachować szczególną ostrożność z uwagi na możliwość występowania jednocześnie innych chorób lub niedowagę. W szczególności zaleca się stosowanie najmniejszej możliwej dawki u pacjentów w podeszłym wieku oraz u pacjentów z niedowagą (patrz punkt 2 ulotki).

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Z uwagi na dużą zawartość witamin z grupy B, leku Dolonerv nie stosować u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat.

Sposób podawania
Lek przeznaczony jest do podania doustnego. Kapsułki należy połykać przed posiłkiem w całości, nie rozgryzając, popijając wystarczającą ilością wody.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Należy skontaktować się z lekarzem lub udać się do szpitala w przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki leku Dolonerv.

Objawy przedawkowania:
Przedawkowanie może spowodować zaburzenia układu nerwowego z takimi objawami jak ból głowy, zawroty głowy, senność, utrata świadomości i drgawki. Dodatkowo mogą wystąpić szumy uszne, ból brzucha, nudności i wymioty. Możliwe są również krwawienie z układu pokarmowego, zaburzenie czynności wątroby lub nerek, spadek ciśnienia krwi, trudności w oddychaniu jak również sine zabarwienie skóry z powodu niskiej zawartości tlenu we krwi. Jeśli podejrzewa się przedawkowanie, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem, który zadecyduje o postępowaniu w zależności od ciężkości zatrucia.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Dolonerv – czy mogę spożywać alkohol?

Spożywanie alkoholu w czasie leczenia diklofenakiem zwiększa ryzyko krwawienia z układu pokarmowego i dlatego należy unikać spożywania alkoholu.

Wchłanianie witaminy B1 obniżane jest przez alkohol i herbatę. Jeśli witamina B1 przyjmowana jest z napojami zawierającymi siarczany (np. wino), może ulegać zbyt szybkiemu rozkładowi i w ten sposób tracić swoje właściwości.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Dolonerv w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Ilość witamin B1, B6 i B12 zawarta w leku Dolonerv przekracza dobowe zapotrzebowanie na te witaminy w okresie ciąży, dlatego leku Dolonerv nie należy stosować w okresie ciąży. W czasie pierwszego i drugiego trymestru ciąży można stosować diklofenak, jeśli lekarz uzna to za bezwzględnie konieczne. Jednak należy stosować go w jak najmniejszej dawce i krótkotrwale. Podczas ostatnich 3 miesięcy ciąży nie wolno stosować diklofenaku z powodu ryzyka uszkodzenia krążenia u dziecka jak również z uwagi na opóźnienie i przedłużający się poród oraz nasilenie krwawienia podczas porodu.

Karmienie piersią
Niewielkie ilości substancji czynnej, diklofenaku, przenikają do mleka matki. Chociaż negatywny wpływ na dziecko nie jest znany, należy czasowo przerwać karmienie piersią w okresie krótkotrwałego stosowania tej substancji. Jeśli konieczne jest długotrwałe stosowanie diklofenaku lub stosowanie dużych jego dawek, należy zaprzestać karmienia piersią. Witaminy B1, B6 i B12 przenikają do mleka ludzkiego. Duże dawki witaminy B6 mogą zmniejszyć wydzielanie mleka. Z tego powodu leku Dolonerv nie należy stosować w okresie karmienia piersią.

Płodność
Tak jak inne NLPZ, diklofenak może wpływać na płodność kobiet i dlatego nie jest zalecany u kobiet, które planują ciążę. U kobiet, które mają trudności w zajściu w ciążę lub które przechodzą badania spowodowane zaburzeniami płodności należy rozważyć przerwanie stosowania diklofenaku.

Ulotka Dolonerv – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Dolonerv, 50 mg+50 mg+50 mg+0,25 mg, kapsułki twarde Diclofenacum natricum + Thiamini hydrochloridum (witamina B1) + Pyridoxini hydrochloridum (witamina B6) + Cyanocobalaminum (witamina B12)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 14 razy

Rozmiar plku 503.39 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Dolonerv m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Dolonerv, 50 mg+50 mg+50 mg+0,25 mg, kapsułki twarde Diclofenacum natricum + Thiamini hydrochloridum (witamina B1) + Pyridoxini hydrochloridum (witamina B6) + Cyanocobalaminum (witamina B12)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 8 razy

Rozmiar plku 503.39 KB

Cena - ile kosztuje Dolonerv?

Cena Dolonerv i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Dolonerv.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Dolonerv? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

BL Market - Kupuj produkty w zaufanej aptece

Filters Sort results
Reset Apply

Zastosowanie Meridol pasta do zębów, dwupak (Opakowanie: 2X75 ml)Meridol pasta do zębów, dwupak (Opakowanie: 2X75 ml) zatrzymuje aktywność bakterii w pozostałej po szczotkowaniu płytce nazębnej, która przenikając na linii dziąseł jest główną przyczyną powstawania chorób dziąseł. Składniki aktywne zawarte w paście meridol optymalnie rozmieszczają się w całej jamie ustnej, dzięki czemu jej…

27.99 

Zastosowanie Plusssz 100% Multiwitamina + Żeń-Szeń (Opakowanie: 20 )Plusssz 100% Multiwitamina + Żeń-Szeń (Opakowanie: 20 ) to suplement diety zawierający kompleks witamin oraz ekstrakt z korzenia żeń-szenia właściwego.

Preparat przeznaczony jest dla osób dorosłych.

Efekt działania Plusssz 100% Multiwitamina + Żeń-Szeń (Opakowanie: 20 )Witamina C wspiera funkcjonowanie układu odpornościowego. Witaminy z grupy B wspomagają pracę układu nerwowego, a także zmniejszają uczucie zmęczenia.

Żeń-szeń zwię…

9.49 

Zastosowanie Frei öl olejek pielęgnacyjny (Opakowanie: 125 ml)Frei öl olejek pielęgnacyjny (Opakowanie: 125 ml) to wyjątkowy kosmetyk zawierający szlachetne olejki roślinne oraz wybrane substancje pielęgnacyjne rozpieszczające skórę suchą.
Frei öl olejek pielęgnacyjny (Opakowanie: 125 ml) przyjemnie nawilża i zmiękcza skórę. Polecany jest również do pielęgnacji blizn, rozstępów czy redukcji przebarwień.

Frei öl olejek pielęgnacyjny (Opakowanie: 125…

56.99 

Zastosowanie Vichy Purete Thermale płyn micelarny (Opakowanie: 400 ml)Vichy Purete Thermale płyn micelarny (Opakowanie: 400 ml) jest przeznaczony do oczyszczania skóry wrażliwej z resztek makijażu i zanieczyszczeń. Doskonale czyści, nie powodując podrażnień i reakcji alergicznych. Ma działanie przeciwzapalne i antybakteryjne.
Efekt działania Vichy Purete Thermale płyn micelarny (Opakowanie: 400 ml)Vichy Purete Thermale płyn micelarny (Opakowanie: 400 ml) delikatnie usuwa wszelkie…

64.99 

Zastosowanie Ranigast SOS tabletki (Opakowanie: 24 )Ranigast SOS tabletki (Opakowanie: 24 ) to wyrób medyczny w postaci tabletek do ssania o działaniu łagodzącym nadkwaśność treści żołądkowej, refluks żołądkowo-przełykowy i zgagę. Jest skuteczny niezależnie od przyczyny dolegliwości.
Efekt działania Ranigast SOS tabletki (Opakowanie: 24 )Ranigast SOS tabletki (Opakowanie: 24 ) zawiera alginian sodu oraz inne substancje o działaniu zobojętniającym kwas żołądkowy oraz…

13.56 

Szukasz innego produktu? Sprawdź w BL Market.

Popularne wyszukiwania w 2022 roku:

polprazol, ozempic odchudzanie, saxenda opinie, mysimba opiniewelbox, neurovit opinie, dorminox opinie, pitamet, structum opinie, pramolan opinie, trittico opinie, aklief