Konsultacja merytoryczna:

Octenisept

Lek Octenisept jest płynem dezynfekującym zawierającym substancje czynne: dichiorowodorek oktenidyny, alkohol fenoksyetylowy.

Lek octenisept działa bakteriobójczo, grzybobójczo i Wirusobójczo.
Mikrobiologiczna skuteczność leku została szeroko udokumentowana zarówno w badaniach laboratoryjnych jak i klinicznych. Skuteczność leku w zakresie niszczenia mikroorganizmów lub inaktywowania wirusów występuje już po 1 minucie od zastosowania płynu. Po dodatkowym obciążeniu bialkiem błony śluzowej w warunkach laboratoryjnych lek działa niszcząco na bakterie (w tym na Chlamydium i Mycoplasma), grzyby, drożdżaki, pierwotniaki (T richomonas), wirusy (Herpes simplex , inaktywuje HBV i HIV). Działanie leku utrzymuje się przez godzinę i tym samym zapewnia bezpieczeństwo w czasie wykonywania zabiegów diagnostycznych, terapeutycznych lub operacyjnych. Dichlorowodorek oktenidyny należy do związków kationowo czynnych, posiada dwa aktywne centra, działa na powierzchni rany i skóry. Alkohol fenoksyetyłowy uzupełnia spektrum działania dichlorowodorku oktenidyny działając w głębszych warstwach skóry i błon śłuzowych.

Jaki jest skład Octenisept, jakie substancje zawiera?

100 g płynu zawiera:
– substancje czynne: oktenidyny dichlorowodorek 0,10 g, fenoksyetanol 2,00 g.
– substancje pomocnicze: kokarnidopropylobetaina, roztwór 30%, sodu D-glukonian, glicerol 85% sodu wodorotlenek, sodu chlorek, woda oczyszczona.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Octenisept – jak stosować ten lek?

Lek octenisept zalecany jest do stosowania w postaci nie rozcieńczonej.

Odkażanie ran chirurgicznych
Skuteczność leku octenisept potwierdzono podczas opracowywania czystych i zakażonych ran chirurgicznych. Lek octenisept działa odkażająco i znieczulająco oraz oczyszcza zakażone rany z martwych tkanek i wydzieliny, przez co wpływa korzystnie na proces gojenia. Odkażenie otoczenia rany należy przeprowadzać za pomocą jałowych gazików nasączonych nie rozcieńczonym lekiem octenisept, promieniście od środka na zewnątrz rany.

Płukanie zakażonych ran chirurgicznych
Przemywanie zakażonych ran, przetok podskórnych należy wykonywać za pomocą strzykawki i kaniuli.

Uwaga! W celu uniknięcia możliwości uszkodzenia tkanek, obrzęku miejscowego, nie wolno wstrzykiwać lub wprowadzać leku do tkanki pod ciśnieniem. W każdym przypadku należy zapewnić odpowiedni odpływ z jam rany ( np. drenaż, odsysacz ).

Pozostawienie gazików, setonów nasyconych lekiem octenisept w obrębie zakażonej rany sprzyja oddzielaniu się martwiczych tkanek i pozwala na szybsze zagojenie się rany poprzez założenie wtórnych szwów.

Opracowywanie zakażonych ran oparzeniowych, owrzodzeń żylnych podudzi, owrzodzeń troficznych w przebiegu chorób układowych (cukrzycy, miażdżycy itp.)

W przypadkach zakażonych ran oparzeniowych, owrzodzeniach żylnych itp. lek octenisept stosuje się w postaci przymoczek (gaziki nasycone lekiem). Gaziki należy zmieniać raz, a w przypadku bardzo dużej ilości martwiejących tkanek i wydzieliny dwa razy na dobę umocowując opatrunek za pomocą siatki gazowej lub bandaży dzianych.

Dezynfekcja skóry i błony śluzowej
Partie skóry i błon śluzowych, które mają być poddane zabiegowi muszą być dokładnie zwilżone jałowym gazikiem nasączonym lekiem octenisept. Należy przestrzegać wymaganego czasu oddziaływania minimum 1 minuta, wskazane przedłużenie czasu do 5 minut. W sporadycznych przypadkach, po podjęciu takiej decyzji przez lekarza, można użyć leku z atomizera rozpylając go bezpośrednio na dostępne partie skóry i błon śluzowych. Należy zwrócić uwagę na równomierne zwilżenie całej powierzchni. Pozostawić na co najmniej 1 minutę. Wspomagająco w leczeniu grzybic skóry, między palcami stóp lek rozpylać na chore powierzchnie rano i wieczorem przez okres 14 dni.

Irygacje
Lek octenisept może być z powodzeniem stosowany do irygacji pochwy. Wymagany czas oddziaływania 60 sekund. Skuteczność osiągana jest często przy rozcieńczeniu 1:1 z wodą jałową. W licznych badaniach klinicznych wykazano, że lek skutecznie działa bakteriobójczo na różne bakterie m.in. Gram dodatnie i Gram ujemne.

Dezynfekcja jamy ustnej
Jamę ustną należy płukać intensywnie ilością 20 ml leku octenisept przez 20 sekund.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie zastosowania ilości leku Większej niż zalecana lub spożycia leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Octenisept – czy mogę spożywać alkohol?

Brak informacji na temat związku stosowania leku Octenisept z jedzeniem i piciem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Octenisept w okresie ciąży i karmienia piersią?

Brak jest wyników badań klinicznych dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią.

Ulotka Octenisept – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

octenisept, (0,10 g + 2,00 g )/100 g, płyn Octenidinum dihydrochloridum + Phenoxyethanolum

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 130 razy

Rozmiar plku 166.78 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Octenisept m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

octenisept, (0,10 g + 2,00 g )/100 g, płyn Octenidinum dihydrochloridum + Phenoxyethanolum

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 156 razy

Rozmiar plku 4.96 MB

Cena - ile kosztuje Octenisept?

Cena Octenisept i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Octenisept.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Octenisept? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

BL Market - Kupuj produkty w zaufanej aptece

Filters Sort results
Reset Apply

Zastosowanie La Roche Posay Lipikar mleczko (Opakowanie: 200 ml)Odżywcze mleczko nawilżająceChroni skórę przed wysuszeniemDla całej rodzinyZmniejsza podrażnienia i napięcie skóryEfekt działania La Roche Posay Lipikar mleczko (Opakowanie: 200 ml)La Roche Posay Lipikar mleczko (Opakowanie: 200 ml) delikatnie łagodzi suchą skórę, gwarantując jej odpowiedni poziom nawilżenia. Utrzymuje skórę przyjemnie nawilżoną nawet do 48 godzin, dzięki uzupełnieniu poziomu…

65.99 

Zastosowanie Artecholin N płyn doustny (Opakowanie: 100 ml)Artecholin N płyn doustny (Opakowanie: 100 ml) jest produktem leczniczym przeznaczonym do tradycyjnego stosowania w przypadku występowania niestrawności pokarmowych i zaburzeniach żołądkowo-jelitowych.

Lek można stosować w przypadku problemów związanych z występowaniem zgagi, nudności czy odbijania.

Preparat może być przyjmowany przez osoby borykające się z niewłaściwą ilością wydzielanego soku żołą…

9.89 

Myconafine 1% (Opakowanie: 15 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.

16.37 

Zastosowanie Aromatol płyn (Opakowanie: 150 ml)Aromatol płyn (Opakowanie: 150 ml) to lek z olejkami eterycznymi do stosowania wewnętrznego, miejscowego na błony śluzowe gardła i na skórę. Zalecany w infekcjach w formie nacieranek, inhalacji, płukanek gardła, oraz w niwelowaniu bólu mięśniowego i po ukąszeniach owadów. W stosowaniu wewnętrznym zalecany w dolegliwościach trawiennych, tj wzdęciach czy niestrawności…

18.75 

Zastosowanie Pipi Nitolic p/wszaw.zestaw (Opakowanie: 50 ml)Pipi Nitolic p/wszaw.zestaw (Opakowanie: 50 ml) to wyrób medyczny do eliminacji wszawicy u dzieci lub osób dorosłych. Zestaw zawiera płyn w sprayu do eliminacji pasożytów i jaj, emulsję ułatwiającą usuwanie martwych gnid z włosów, dodatek do prania przeznaczony do usuwania wszy i gnid z tekstyliów, grzebień o gęstych metalowych…

13.60 

Szukasz innego produktu? Sprawdź w BL Market.

Popularne wyszukiwania w 2022 roku:

polprazol, ozempic odchudzanie, saxenda opinie, mysimba opiniewelbox, neurovit opinie, dorminox opinie, pitamet, structum opinie, pramolan opinie, trittico opinie, aklief