Olfen żel

Olfen żel zawiera substancję czynną diklofenak, która należy do grupy leków zwanych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ).
Olfen żel jest wskazany do stosowania u osób dorosłych i młodzieży w wieku 14 lat i starszych.

Dorośli
Miejscowe objawowe leczenie bólu:
− w ostrych nadwyrężeniach, skręceniach lub stłuczeniach wywołanych tępymi urazami
− tkanek miękkich w okolicach stawów (np. kaletek, ścięgien, pochewek ścięgnistych, więzadeł, przyczepów mięśni i torebek stawowych) w chorobie zwyrodnieniowej stawu kolanowego i stawów palcowych;
− w zapaleniu nadkłykcia bocznego kości ramiennej (zapaleniu przyczepów ścięgien w okolicy łokcia znanym również jako łokieć tenisisty lub golfisty);
− w ostrym bólu mięśni np. pleców.

Młodzież w wieku od 14 lat
Do krótkotrwałego leczenia.
Do miejscowego leczenia objawowego bólu w ostrych nadwyrężeniach, skręceniach lub stłuczeniach wywołanych tępymi urazami.

Jaki jest skład Olfen żel, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną jest diklofenak.
– 1 g zawiera 11,6 mg diklofenaku dietyloamoniowego co odpowiada 10 mg diklofenaku sodowego.

– Pozostałe składniki to: karbomer, kokozylokaprylokapronian, makrogolu eter cetostearylowy, parafina ciekła, dietyloamina, alkohol izopropylowy, glikol propylenowy (E1520), substancja zapachowa (zawierająca cytronelol, geraniol, alkohol benzylowy, linalol, limonen, cytral, farnezol, kumarynę i eugenol), woda oczyszczona.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Olfen żel – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak jak opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Dorośli i młodzież w wieku od 14 lat
Olfen żel należy stosować 3 – 4 razy na dobę.
Zależnie od powierzchni leczonego miejsca należy zastosować od 1g do 4 g żelu, czyli w ilości odpowiadającej wielkości od owocu wiśni do orzecha włoskiego.
Maksymalna dawka dobowa wynosi 16 g żelu.

Pacjenci w podeszłym wieku
Nie ma konieczności specjalnego dostosowania dawkowania. Osoby w podeszłym wieku powinny zwrócić szczególną uwagę na działania niepożądane i w razie potrzeby skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Zaburzenia czynności nerek lub wątroby
Zmniejszenie dawki nie jest wymagane.

Stosowanie u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 14 lat
Olfen żel jest przeciwwskazany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 14 lat.

Przed pierwszym zastosowaniem otworzyć w następujący sposób
1. Odkręcić nakrętkę z tuby. Aby usunąć membranę zabezpieczającą tubę należy przekłuć ją odwrotną stroną nakrętki. Nie używać nożyczek ani innych ostrych przedmiotów!
2. Przekręcić i zdjąć z tubki plastikowy pierścień uszczelniający. Użyć żelu w sposób opisany w niniejszej ulotce. Jeśli pierścień jest pęknięty, nie używać żelu.

Jak stosować lek
Lek Olfen żel jest przeznaczony do stosowania na skórę.
Cienką warstwę żelu nakładać na wymagającą leczenia powierzchnię ciała i delikatnie wmasować w skórę. Następnie należy umyć ręce, chyba, że to one są miejscem leczonym.

Okres leczenia
Okres leczenia zależy od objawów i choroby podstawowej. Leku Olfen żel nie należy stosować dłużej niż 1 tydzień bez konsultacji z lekarzem.
W przypadku nasilenia objawów chorobowych lub braku poprawy w ciągu 3 – 5 dni stosowania należy skonsultować się z lekarzem.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Przedawkowanie leku Olfen żel jest mało prawdopodobne ze względu na jego niewielkie wchłanianie do krwioobiegu w przypadku stosowania miejscowego. Jeśli zalecana dawka zostanie znacząco przekroczona, żel należy usunąć ze skóry i przemyć ją wodą.
W razie przypadkowego połknięcia leku Olfen żel, należy skontaktować się z lekarzem, który zaleci odpowiednie postępowanie.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Olfen żel – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Olfen żel w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ciąża
Nie stosować leku Olfen żel w ostatnim trymestrze ciąży, ponieważ może mieć on szkodliwy wpływ na płód lub spowodować trudności podczas porodu. Podczas pierwszego i drugiego trymestru ciąży lek Olfen żel należy stosować wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Karmienie piersią
Podczas karmienia piersią lek Olfen żel może być stosowany tylko na zalecenie lekarza, ponieważ diklofenak w niewielkich ilościach przenika do mleka kobiet karmiących piersią. W takim przypadku leku nie należy stosować na okolice piersi u karmiących kobiet, ani też na duże powierzchnie skóry lub stosować długotrwale.

Ulotka Olfen żel – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Olfen żel, 10 mg/g, żel (Diclofenacum natricum)

Charakterystyka produktu
leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Olfen żel m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Olfen żel, 10 mg/g, żel (Diclofenacum natricum)

Dostępność w najbliższej aptece

Sprawdź dostępność i zarezerwuj produkt w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty. Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie - sprawdź dostępność w najbliższej aptece.

Opinie o Olfen żel - forum pacjentów

Stosujesz Olfen żel? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz