Olfen żel

Olfen żel to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym. Jest przeznaczony do stosowania miejscowego w stanach zapalnych pochodzenia reumatycznego lub urazowego, gdzie pomaga zmniejszyć ból i obrzęk. Lek jest dostępny bez recepty. Wskazania do stosowania Olfen żelu obejmują pourazowe stany zapalne ścięgien, więzadeł, mięśni i stawów, a także ograniczone stany zapalne tkanek miękkich, takie jak zapalenie ścięgien, łokieć tenisisty, zapalenie torebki stawowej czy zapalenie okołostawowe.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Olfen żel zawiera substancję czynną diklofenak, która należy do grupy leków zwanych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ).
Olfen żel jest wskazany do stosowania u osób dorosłych i młodzieży w wieku 14 lat i starszych.

Dorośli
Miejscowe objawowe leczenie bólu:
− w ostrych nadwyrężeniach, skręceniach lub stłuczeniach wywołanych tępymi urazami
− tkanek miękkich w okolicach stawów (np. kaletek, ścięgien, pochewek ścięgnistych, więzadeł, przyczepów mięśni i torebek stawowych) w chorobie zwyrodnieniowej stawu kolanowego i stawów palcowych;
− w zapaleniu nadkłykcia bocznego kości ramiennej (zapaleniu przyczepów ścięgien w okolicy łokcia znanym również jako łokieć tenisisty lub golfisty);
− w ostrym bólu mięśni np. pleców.

Młodzież w wieku od 14 lat
Do krótkotrwałego leczenia.
Do miejscowego leczenia objawowego bólu w ostrych nadwyrężeniach, skręceniach lub stłuczeniach wywołanych tępymi urazami.

Skład

– Substancją czynną jest diklofenak.
– 1 g zawiera 11,6 mg diklofenaku dietyloamoniowego co odpowiada 10 mg diklofenaku sodowego.

– Pozostałe składniki to: karbomer, kokozylokaprylokapronian, makrogolu eter cetostearylowy, parafina ciekła, dietyloamina, alkohol izopropylowy, glikol propylenowy (E1520), substancja zapachowa (zawierająca cytronelol, geraniol, alkohol benzylowy, linalol, limonen, cytral, farnezol, kumarynę i eugenol), woda oczyszczona.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak jak opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Dorośli i młodzież w wieku od 14 lat
Olfen żel należy stosować 3 – 4 razy na dobę.
Zależnie od powierzchni leczonego miejsca należy zastosować od 1g do 4 g żelu, czyli w ilości odpowiadającej wielkości od owocu wiśni do orzecha włoskiego.
Maksymalna dawka dobowa wynosi 16 g żelu.

Pacjenci w podeszłym wieku
Nie ma konieczności specjalnego dostosowania dawkowania. Osoby w podeszłym wieku powinny zwrócić szczególną uwagę na działania niepożądane i w razie potrzeby skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Zaburzenia czynności nerek lub wątroby
Zmniejszenie dawki nie jest wymagane.

Stosowanie u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 14 lat
Olfen żel jest przeciwwskazany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 14 lat.

Przed pierwszym zastosowaniem otworzyć w następujący sposób
1. Odkręcić nakrętkę z tuby. Aby usunąć membranę zabezpieczającą tubę należy przekłuć ją odwrotną stroną nakrętki. Nie używać nożyczek ani innych ostrych przedmiotów!
2. Przekręcić i zdjąć z tubki plastikowy pierścień uszczelniający. Użyć żelu w sposób opisany w niniejszej ulotce. Jeśli pierścień jest pęknięty, nie używać żelu.

Jak stosować lek
Lek Olfen żel jest przeznaczony do stosowania na skórę.
Cienką warstwę żelu nakładać na wymagającą leczenia powierzchnię ciała i delikatnie wmasować w skórę. Następnie należy umyć ręce, chyba, że to one są miejscem leczonym.

Okres leczenia
Okres leczenia zależy od objawów i choroby podstawowej. Leku Olfen żel nie należy stosować dłużej niż 1 tydzień bez konsultacji z lekarzem.
W przypadku nasilenia objawów chorobowych lub braku poprawy w ciągu 3 – 5 dni stosowania należy skonsultować się z lekarzem.

Przedawkowanie

Przedawkowanie leku Olfen żel jest mało prawdopodobne ze względu na jego niewielkie wchłanianie do krwioobiegu w przypadku stosowania miejscowego. Jeśli zalecana dawka zostanie znacząco przekroczona, żel należy usunąć ze skóry i przemyć ją wodą.
W razie przypadkowego połknięcia leku Olfen żel, należy skontaktować się z lekarzem, który zaleci odpowiednie postępowanie.

Jedzenie i picie (alkohol)

Brak danych.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ciąża
Nie stosować leku Olfen żel w ostatnim trymestrze ciąży, ponieważ może mieć on szkodliwy wpływ na płód lub spowodować trudności podczas porodu. Podczas pierwszego i drugiego trymestru ciąży lek Olfen żel należy stosować wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Karmienie piersią
Podczas karmienia piersią lek Olfen żel może być stosowany tylko na zalecenie lekarza, ponieważ diklofenak w niewielkich ilościach przenika do mleka kobiet karmiących piersią. W takim przypadku leku nie należy stosować na okolice piersi u karmiących kobiet, ani też na duże powierzchnie skóry lub stosować długotrwale.

Ulotka Olfen żel

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Olfen żel (forum)

Stosujesz Olfen żel? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Olfen żel. Podziel się doświadczeniami na forum.