Difadol

Difadol zawiera diklofenak sodowy – substancję czynną należącą do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Lek wykazuje działanie przeciwreumatyczne, przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.

Difadol stosuje się:
– domięśniowo w leczeniu:
– zaostrzeń zapalnych lub zwyrodnieniowych postaci choroby reumatycznej: reumatoidalnego zapalenia stawów, zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, zapalenia kości i stawów, zapalenia stawów kręgosłupa, zespołów bólowych związanych ze zmianami w kręgosłupie, reumatyzmu pozastawowego;
– ostrych napadów dny;
– kolki nerkowej i wątrobowej;
– ciężkich napadów migreny;
– bólów spowodowanych pourazowymi i pooperacyjnymi stanami zapalnymi i obrzękami.
– dożylnie:
– w leczeniu lub profilaktyce bólów pooperacyjnych u pacjentów pozostających w leczeniu szpitalnym.

Jaki jest skład Difadol, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest diklofenak sodowy. 1 ml roztworu zawiera 25 mg diklofenaku sodowego.

– Pozostałe składniki to: glikol propylenowy, mannitol, alkohol benzylowy (35 mg), sodu pirosiarczyn (E 223), sodu wodorotlenek 10% (do ustalenia pH), woda do wstrzykiwań.

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Difadol – jak stosować?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dorośli
Difadol nie powinien być podawany dłużej niż 2 doby. W razie potrzeby leczenie może być kontynuowane tabletkami lub czopkami zawierającymi diklofenak sodowy.

Podanie domięśniowe
W celu uniknięcia uszkodzenia nerwu lub innych tkanek w miejscu wstrzyknięcia należy przestrzegać zaleceń dotyczących wstrzykiwania.

Lek stosuje się zazwyczaj w dawce 75 mg – jedna ampułka na dobę, w głębokim wstrzyknięciu w górny zewnętrzny kwadrant pośladka. Wyjątkowo, w ciężkich przypadkach, dawka dobowa może zostać zwiększona do dwóch wstrzyknięć po 75 mg w odstępie kilku godzin (po jednym wstrzyknięciu w każdy pośladek). Można również podać jedną ampułkę 75 mg w skojarzeniu z innym produktem zawierającym diklofenak sodowy w innej postaci (tabletki, czopki), nie przekraczając dawki 150 mg na dobę.

W napadach migreny: 75 mg (1 ampułka) diklofenaku sodowego, najszybciej jak to możliwe, jako dawka wstępna, a następnie jeżeli to konieczne, tego samego dnia, należy podawać czopki w dawce do 100 mg. Całkowita dawka podana pierwszego dnia nie powinna przekraczać 175 mg.

Podanie dożylne – infuzja dożylna
Leku Difadol nie wolno podawać w szybkim wstrzyknięciu dożylnym (bolus).
Bezpośrednio przed rozpoczęciem podawania lek Difadol należy rozcieńczyć według zamieszczonego poniżej opisu. Rozcieńczenie należy przygotowywać bezpośrednio przed rozpoczęciem podawania produktu Difadol w infuzji.
W zależności od wymaganego czasu trwania infuzji dożylnej należy zmieszać od 100 ml do 500 ml 0,9% roztworu chlorku sodu lub 5% roztworu glukozy z roztworem dwuwęglanu sodu do iniekcji z opakowania otwartego bezpośrednio przed użyciem (0,5 ml roztworu 8,4% lub 1 ml roztworu 4,2% lub odpowiednią objętość roztworu o innym stężeniu). Do uzyskanego roztworu należy dodać zawartość jednej ampułki leku Difadol. Można stosować tylko roztwory przezroczyste, wolne od zmętnienia lub nierozpuszczalnych zanieczyszczeń.
– W leczeniu umiarkowanego do ciężkiego bólu pooperacyjnego podaje się 75 mg diklofenaku sodowego w infuzji ciągłej przez 30 minut do 2 godzin. W razie konieczności podanie może być powtórzone po kilku godzinach, ale nie należy przekraczać dawki 150 mg w ciągu 24 godzin.
– W profilaktyce bólów pooperacyjnych, dawkę wstępną 25 mg do 50 mg diklofenaku sodowego należy podać po zakończeniu operacji w infuzji przez 15 minut do 1 godziny, a następnie podawać w infuzji ciągłej około 5 mg na godzinę, do maksymalnej dawki dobowej 150 mg.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Nie zaleca się stosowania leku Difadol u dzieci i młodzieży.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Przedawkowanie diklofenaku nie daje typowego obrazu klinicznego. Przedawkowanie może wywołać takie objawy jak wymioty, krwotok z przewodu pokarmowego, biegunkę, zawroty głowy, szumy uszne lub drgawki. Należy stosować leczenie objawowe.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Difadol – czy mogę spożywać alkohol?

Brak informacji na temat związku stosowania leku Difadol z jedzeniem i piciem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Difadol w okresie ciąży i karmienia piersią?

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza.

Diklofenak sodowy może utrudniać zajście w ciążę. Jeżeli pacjentka planuje zajście w ciążę lub ma problemy z zajściem w ciążę, powinna o tym poinformować lekarza.

Ponieważ diklofenak sodowy przenika do mleka kobiecego w niewielkich ilościach, w celu uniknięcia wystąpienia działań niepożądanych u dziecka, nie powinien być podawany kobietom karmiącym piersią.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Difadol

Ulotka Difadol – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Difadol przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Difadol m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Sprawdź cenę i dostępność Difadol w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Difadol

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Difadol? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Difadol. Podziel się doświadczeniami na forum.