Diclofenacum natricum APC Instytut

12345678910
(1 ocen, średnia: 5,00 na 10)
Loading...
Sprawdź opinie pacjentów

Działanie i wskazania

Diclofenacum natricum APC Instytut jest lekiem przeciwzapalnym i przeciwbólowym (niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym, NLPZ).

Zastosowania

Leczenie objawowe bólu i stanu zapalnego w:
– ostrym zapaleniu stawów, w tym dnie moczanowej;
– przewlekłym zapaleniu stawów, szczególnie w reumatoidalnym zapaleniu stawów
-(przewlekłe zapalenie wielostawowe);
– chorobie Bechterewa (zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa) i innych reumatycznych stanach zapalnych kręgosłupa;
– zaostrzeniach choroby zwyrodnieniowej stawów obwodowych i choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa;
– zapaleniu tkanek miękkich w przebiegu zaburzeń reumatycznych;
– bolesnych obrzękach lub zapaleniach po urazach.

Lek Diclofenacum natricum APC Instytut jest przeznaczony do stosowania u osób dorosłych.

Jeśli nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.

Skład

Substancją czynną leku jest diklofenak sodowy.
Jeden czopek zawiera 100 mg diklofenaku sodowego.

Pozostałe składniki to: tłuszcz stały.

Dowiedz się więcej na temat substancji czynnej:

Dawkowanie

Dawkowanie

Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, lek należy stosować w następujący sposób:
Diklofenak jest dawkowany w zależności od ciężkości i rodzaju zaburzenia. Diklofenak w postaci czopków umożliwia zastosowanie alternatywnej drogi podania u pacjentów, u których nie można zastosować podania doustnego. Zalecana dawka dobowa dla dorosłych wynosi od 50 do 150 mg diklofenaku sodowego.

Dorośli
Dorośli otrzymują 1 czopek leku Diclofenacum natricum APC Instytut na dobę (co odpowiada 100 mg diklofenaku sodowego).

Sposób podawania
W celu wydobycia czopka z opakowania, należy wielokrotne zginać perforację i oderwać jeden czopek od blistra lub odciąć czopek wzdłuż linii perforacji za pomocą nożyczek. Następnie trzymając wolne końce folii znajdujące się w górnej części czopka pomiędzy palcami wskazującymi a kciukami każdej ręki, należy ostrożnie rozerwać, aż będzie można wyjąć czopek.

Należy umieścić czopek głęboko w odbycie, najlepiej po wypróżnieniu. Aby poprawić właściwości poślizgowe, czopek można rozgrzać w dłoni lub zanurzyć na krótko w gorącej wodzie.

Okres leczenia
O czasie trwania leczenia zadecyduje lekarz.

W chorobach reumatycznych może być wymagane długotrwałe stosowanie leku Diclofenacum natricum APC Instytut.

Stosowanie leku w najmniejszej skutecznej dawce przez najkrótszy okres konieczny do łagodzenia objawów zmniejsza ryzyko działań niepożądanych (patrz „Ostrzeżenia i środki ostrożności” w załączonej ulotce).

W przypadku wrażenia, że działanie leku Diclofenacum natricum APC Instytut jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.

Przedawkowanie

Należy stosować lek Diclofenacum natricum APC Instytut zgodnie z zaleceniami lekarza lub informacją dotyczącą dawkowania zawartą w ulotce. Jeżeli pacjent ma wrażenie, iż przeciwbólowe działanie leku jest niewystarczające nie wolno zwiększać dawki leku, ale należy skontaktować się z lekarzem.

Brak charakterystycznych objawów klinicznych wynikających z przedawkowania diklofenaku. Objawami przedawkowania mogą być zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego np.: bóle głowy, zawroty głowy, uczucie oszołomienia i utrata przytomności (u dzieci także drgawki miokloniczne), jak również bóle brzucha, nudności, wymioty. Dodatkowo może wystąpić krwawienie z przewodu pokarmowego oraz zaburzenia czynności wątroby i nerek. Może wystąpić nagłe zmniejszenie ciśnienia krwi, trudności z oddychaniem (depresja oddechowa) i niebiesko-czerwone zabarwienie skóry i błon śluzowych (sinica).

Nie istnieje swoiste antidotum.

W razie podejrzenia przedawkowania, należy poinformować o tym lekarza. W zależności od ciężkości zatrucia lekarz zdecyduje o podjęciu odpowiedniego leczenia

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Nie należy spożywać alkoholu w trakcie leczenia lekiem Diclofenacum natricum APC Instytut.

Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

Ciąża
Należy poinformować lekarza w przypadku stwierdzenia ciąży w trakcie leczenia lekiem Diclofenacum natricum APC Instytut. Diclofenacum natricum APC Instytut może być stosowany w pierwszym i drugim trymestrze ciąży po konsultacji z lekarzem. Nie wolno stosować leku Diclofenacum natricum APC Instytut w ostatnich trzech miesiącach ciąży z powodu zwiększonego ryzyka dla matki i płodu (patrz punkt 2 „Kiedy nie stosować leku Diclofenacum natricum APC Instytut” w załączonej ulotce).

Karmienie piersią
Tak jak inne NLPZ, diklofenak przenika do mleka kobiet karmiących piersią w niewielkich ilościach. Aby uniknąć działań niepożądanych u niemowlęcia, nie należy stosować diklofenaku w okresie karmienia piersią.

Wpływ na płodność
Tak jak inne leki hamujące syntezę prostaglandyn, Diclofenacum natricum APC Instytut może utrudniać zajście w ciążę. Jeżeli pacjentka planuje zajście w ciążę lub ma problemy z zajściem w ciążę, powinna o tym poinformować lekarza.

PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

Podczas stosowania dużych dawek leku Diclofenacum natricum APC Instytut mogą wystąpić działania niepożądane dotyczące ośrodkowego układu nerwowego, takie jak zmęczenie i zawroty głowy, w pojedynczych przypadkach zdolność do kierowania pojazdami mechanicznymi i obsługiwania urządzeń mechanicznych może być ograniczona.

Jeśli wystąpią powyżej opisane objawy nie należy prowadzić pojazdów ani innych maszyn!

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Opinie pacjentów - forum o lekach

Poniżej możesz dodać swój komentarz.

Proszę wpisz swoją opinię!
Please enter your name here