Ostatnia aktualizacja: 26-09-2024
Podmiot odpowiedzialny | Sun-Farm Sp. z o.o. |
Kod ATC | D11AX18 |
Procedura | DCP |
Substancja | Diklofenak |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Solacutan?
Solacutan jest niesteroidowym przeciwzapalnym żelem do stosowania na skórę. Solacutan stosuje się na skórę w leczeniu choroby skóry, nazywanej rogowaceniem słonecznym, spowodowanej długotrwałym narażeniem na promieniowanie słoneczne.
Zmiany mogą być płaskie i łuskowate lub wypukłe, szorstkie, twarde i podobne do brodawek. Solacutan należy stosować jedynie na rogowacenie słoneczne o charakterze płaskim i łuskowatym występujące przede wszystkim na twarzy i owłosionej skórze głowy.
Jaki jest skład Solacutan, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną jest: diklofenak sodowy.
1 g żelu zawiera 30 mg diklofenaku sodowego.
Pozostałe składniki to:
sodu hialuronian, makrogol 400, alkohol benzylowy, woda oczyszczona.
Dawkowanie preparatu Solacutan – jak stosować ten lek?
– Lek nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci.
– Lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniem lekarza.
– Przed użyciem należy przekłuć aluminiową membranę zakrętką.
– Delikatnie rozprowadzić małą ilość żelu na powierzchni skóry wymagającej leczenia. Ilość żelu jest różna, zależnie od wielkości powierzchni skóry wymagającej leczenia. Zwykle wystarczy 0,5 grama żelu (odpowiadająca wielkości ziarna grochu) do zastosowania na powierzchnię skóry 5 cm x 5cm. Nie wolno stosować więcej niż 8 gramów żelu na dobę.
– Lek można stosować dwa razy na dobę, o ile lekarz nie zalecił inaczej. Podczas rozprowadzania żelu, na powierzchni skóry może wystąpić delikatne uczucie chłodzenia.
– Zazwyczaj okres leczenia wynosi 60 do 90 dni. Maksymalne działanie leku obserwowano po okresie leczenia zbliżonym do 90 dni. Pełne wyleczenie może nie wystąpić przed upływem miesiąca od zakończenia leczenia.
– Po nałożeniu żelu – o ile skóra dłoni nie jest miejscem stosowania leku – należy umyć ręce.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Usunąć nadmiar żelu zmywając go wodą.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Solacutan – czy mogę spożywać alkohol?
Nie dotyczy.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Solacutan w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku. Żel można stosować z zachowaniem ostrożności podczas pierwszych sześciu miesięcy ciąży, ale nie wolno go stosować w ostatnich trzech miesiącach ciąży.
Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli pacjentka karmi piersią. Żel można stosować, z zachowaniem ostrożności, podczas karmienia piersią, ale nie należy go stosować na skórę piersi.
Jeśli pacjentka jest w ciąży, planuje mieć dziecko lub karmi piersią, a lekarz uzna leczenie żelem za wskazane, nie wolno go nakładać na obszar skóry większy niż jedna trzecia powierzchni ciała i nie wolno stosować go dłużej niż przez trzy tygodnie.
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Ulotka Solacutan – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Solacutan - 30 mg/g, Żel (Diclofenacum natricum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Solacutan - 30 mg/g, Żel (Diclofenacum natricum) |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność leku w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Rozpoczęłam terapię preparatem Solacutan w leczeniu rogowacenia słonecznego i muszę przyznać, że moje doświadczenia są dość złożone. W trakcie stosowania leku zaobserwowałam szereg reakcji skórnych – występuje pieczenie, mrowienie oraz dolegliwości bólowe w miejscu aplikacji. Według mojego dermatologa są to typowe objawy świadczące o działaniu leku. Co niepokojące, początkowa niewielka zmiana wydaje się być bardziej widoczna niż przed rozpoczęciem leczenia. Obserwuję intensyfikację reakcji skórnych, co wywołuje we mnie pewien niepokój. Mimo to kontynuuję terapię zgodnie z zaleceniami, mając nadzieję na poprawę stanu skóry w dłuższej perspektywie czasowej.
Chciałbym podzielić się moimi spostrzeżeniami dotyczącymi żelu Solacutan 30 mg/g, który zakupiłem 19 sierpnia. Mam pewne zastrzeżenia co do jakości opakowania produktu. Podczas aplikacji zauważyłem, że z tuby wydostaje się nieproporcjonalnie dużo powietrza w stosunku do ilości żelu. Biorąc pod uwagę dość wysoką cenę preparatu, zastanawiam się, czy jest to normalna charakterystyka produktu, czy może problem z konkretną serią produkcyjną. Taka sytuacja budzi moje wątpliwości co do efektywności wykorzystania zakupionego produktu.
Po sześciu miesiącach regularnego stosowania maści Solacutan mogę podzielić się moimi obserwacjami dotyczącymi jej skuteczności. Zdecydowana większość brodawek uległa znaczącej poprawie – ich kolor wyraźnie zbladł i obecnie jest bardzo zbliżony do naturalnego odcienia mojej skóry, co znacznie poprawiło estetykę mojej cery.
Jednak nurtuje mnie kwestia trwałości uzyskanych efektów, szczególnie w kontekście nadchodzącego sezonu letniego i ekspozycji na promienie słoneczne. Zastanawiam się, czy osiągnięte rezultaty utrzymają się po opalaniu, czy może zmiany powrócą do stanu wyjściowego. Jest to dla mnie szczególnie istotne, biorąc pod uwagę dość wysoką cenę preparatu – 150 złotych za opakowanie to znacząca inwestycja, która powinna przynieść długotrwałe efekty. Czy ktoś z Was ma doświadczenia z tym preparatem w okresie letnim? Jak zachowują się zmiany po ekspozycji na słońce?
Chciałabym podzielić się moim półrocznym doświadczeniem ze stosowaniem tego żelu w leczeniu brodawek. Niestety, pomimo regularnego stosowania preparatu przez okres sześciu miesięcy, nie zaobserwowałam żadnej poprawy – brodawki pozostały niezmienione. Jest to dla mnie niezrozumiałe, w jaki sposób ten lek ma działać terapeutycznie, skoro nie przynosi widocznych efektów.
Co więcej, terapia wiąże się ze znacznymi kosztami – lek jest dostępny wyłącznie na receptę i nie podlega refundacji, co oznacza konieczność pokrycia pełnej ceny. Dodatkowo wymagane są regularne wizyty kontrolne u dermatologa, które generują dodatkowe wydatki.
Zastanawiam się nad wiarygodnością oceny 5,41 przypisanej temu preparatowi – na podstawie jakich dokładnie opinii została ona wystawiona? Z mojego doświadczenia skuteczność tego preparatu jest zdecydowanie niezadowalająca.
Chciałabym uzyskać informację dotyczącą możliwości stosowania żelu Solacutan po upływie terminu ważności. Konkretnie interesuje mnie, czy preparat przechowywany w warunkach chłodniczych przez okres sześciu miesięcy po upływie daty ważności zachowuje swoje właściwości i czy jest bezpieczny w użyciu. Przechowywałam go w lodówce, dbając o odpowiednie warunki, jednak chciałabym upewnić się, czy mogę kontynuować jego stosowanie w tej sytuacji.