Traumon

Etofenamat – substancja czynna leku Traumon, działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Etofenamat należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Stosowany miejscowo wchłania się przez skórę i gromadzi w zmienionych zapalnie tkankach.

Stosowanie na skórę ogranicza ryzyko wystąpienia działań niepożądanych typowych dla NLPZ podawanych doustnie. Traumon nie pozostawia na skórze tłustej warstwy.

Wskazania do stosowania:
• Tępe urazy, takie jak: stłuczenia, skręcenia, naciągnięcia mięśni, ścięgien i stawów
• Choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa, kolanowych, barkowych
• Reumatyzm pozastawowy:
– bóle okolicy krzyżowo-lędźwiowej
– zmiany chorobowe w obrębie tkanek miękkich okołostawowych, tj. zapalenie kaletki maziowej, ścięgien, pochewek ścięgnistych, torebek stawowych (tzw. staw zamrożony)
– zapalenie nadkłykci.

Jaki jest skład Traumon, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest etofenamat (Etofenamatum).

Substancje pomocnicze leku to: adypinian diizopropylu, eter makrogolu oleinocetylowy (Emulgin M8 Deo), makrogol 400, alkohol izopropylowy, glikol propylenowy, woda oczyszczona.

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Traumon – jak stosować?

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, należy spryskiwać obszar skóry objęty bólem 3 do 5 razy na dobę, pokrywając lekiem powierzchnię nieco większą niż obszar objęty bólem. Zazwyczaj wystarczające jest zastosowanie jednorazowo do 7 dawek leku Traumon, jednakże w razie konieczności dawkę można zwiększyć. Po każdych 1 do 2 dawkach zaleca się delikatne wtarcie leku w skórę i pozostawienie do wyschnięcia.

Leczenie dolegliwości reumatycznych trwa zazwyczaj 3 do 4 tygodni, zaś tępych urazów (np. urazów sportowych) – do 2 tygodni.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Nie są znane przypadki przedawkowania leku Traumon, jeśli był stosowany zgodnie z zaleceniami. W przypadku zastosowania zawartości całej butelki leku Traumon i pokrycia nim w krótkim czasie całego ciała mogą wystąpić bóle i zawroty głowy oraz dolegliwości w nadbrzuszu. Należy wówczas zmyć lek z powierzchni ciała wodą.

Jeśli pacjent przypadkowo zażyje lek, np. dzieci, należy sprowokować wymioty i zgłosić się do lekarza, który wykona płukanie żołądka i poda węgiel aktywowany (leczniczy).

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Traumon – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Traumon w okresie ciąży i karmienia piersią?

Traumon należy stosować w pierwszym i drugim trymestrze ciąży wyłącznie po ocenieniu przez lekarza stosunku korzyści do ryzyka. Nie należy przekraczać zalecanej dawki dobowej. Nie wolno stosować leku Traumon u kobiet w trzecim trymestrze ciąży.

Ponieważ etofenamat w małym stopniu przenika do mleka matki, matki karmiące piersią powinny unikać długotrwałego stosowania leku Traumon oraz nie mogą przekraczać zalecanej dawki dobowej. Nie stosować leku w okolicach piersi.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Traumon

Ulotka Traumon – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Traumon przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:


Reklama

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Traumon m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów


Sprawdź cenę i dostępność Traumon w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Traumon

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Traumon? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

7 komentarzy do “Traumon”

 1. to prawda , nigdy w życiu od żadnych leków nie miałam świądu i wysypki ,a od traumonu sprey czyli do pryskania – dostałam bardzo mocnego świądu . Popryskane miałam w okolicy pleców , a wyspka wystąpiła prawie na całym ciele , byłam na pogotowiu ,dostałam zastrzyk i leki i masci ale nic nie pomogło , męczyłam się dwie noce bardzo mocno ,robiłam okłady z rumianku dla złagodzenia silnego świądu , płakałam i sie drapałam , w dzień było inaczej ale noce TRAGEDIA ,nie życzę tego NIKOMU , teraz mam 56 lat a to mnie spotkało ze dwa lub 3 lata temu , i miałam takie coś PIERWSZY RAZ W ŻYCIU ,kupiłam traumon bo on naprawde łagodzi ból i o dziwo stosowałam go na stope bo mnie bolała , ale żadne uczulenie w tym miejscu nie nastąpiło , ale jak na plecach zastosowałam to natychmiast krostka po krostce swędząca zaczęła się pojawiać i przeszło na całe ciało , swędziało kilka dni ze 4 – 5 , w końcu w aptece aptekarka poleciła mi FENISTIL – I JAK RĘKĄ ODJĄŁ , poprostu momentalnie przestawało swędzieć i pięknie zeszły krostki , moja teściowa stosuje i nic jej sie nie dzieje , ja juz tego nigdy nie zastosuje

  Odpowiedz
 2. szkoda ze wczesniej nie przeczytalem tych opinii, niestety kupilem traumon i sie nim uszczesliwilem, skora wyglada tragicznie jak po najgorszej zarazie

  Odpowiedz
 3. Stosowałam podczas dwukrotnego zapalenia kaletek przez okres 2 miesięcy – żadne problemy skórne nie wystąpiły. Być może trzeba uważać, żeby na skórze nie było absolutnie żadnych wcześniejszych mikrourazow?

  Odpowiedz
 4. Chciałem zgłosić działania niepożądane po użyciu żelu Traumon 100mg. Jestm, k…a, szczęściarzem bo jednym z 10 000, u których wystąpiły “bardzo rzadkie” działania niepożądane : silny świąd, wysypka, obrzęk, pieczenie skóry.

  Na dzisiaj stan mojej stopy jest gorszy niż po pierwotnym urazie. To gówno przenosi się kontaktowo z nogi na nogę, z poduszki, skarpetki, bandaża, pościeli.

  Musiałem ponownie udać się do lekarza po ratunek dla skóry: kolejny wydatek, kolejne dolegliwości.

  Smarowałem przez 4 dni 4x dziennie. Potem przestałem ponieważ pokazały się zmiany na skórze stopy i okolicy. Stan zapalny skóry trwa od 6 dni po ODSTAWIENIU. Jest źle.

  Pod podanymi w ulotce i na polskich stronach www numerami telefonów nikt nie odbiera połączeń od samego rana. Próbowałem wielokrotnie. Sprawę zgłosiłem również do Polskiego nadzoru.

  Odpowiedz
  • Dostałam uczulenia po tym świństwie.
   Pomogło po 3 dniach smarowanie Protopic 0,03 i łykanie 2xdz. Zyrtec.
   Kosztowało 272 zł + prywatna, szybka wizyta u lekarza 250zł.

   Odpowiedz
 5. Nie stosujcie tej maści, jeśli nie chcecie później walczyć z okropną reakcją alergiczną. Smarowałem łokieć, a teraz pół ciała mam w czerwony plamach. Tragedia :-(

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Traumon. Podziel się doświadczeniami na forum.