Oktaseptal

Oktaseptal zawiera dwie substancje czynne: oktenidyny dichlorowodorek i fenoksyetanol. Lek ma działanie bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze. Działanie leku Oktaseptal występuje po minucie od zastosowania i utrzymuje się mniej więcej przez godzinę. Oktenidyny dichlorowodorek działa na powierzchni rany i skóry. Fenoksyetanol uzupełnia zakres działania oktenidyny dichlorowodorku przenikając do głębszych warstw skóry i błon śluzowych.

Oktaseptal jest przeznaczony do stosowania na niezbyt rozległe rany i do wielokrotnego krótkotrwałego leczenia antyseptycznego w obrębie błon śluzowych  i sąsiednich tkanek przed procedurami diagnostycznymi oraz przed i po niedużych zabiegach operacyjnych (np. w ginekologii, urologii, proktologii, dermatologii, geriatrii, wenerologii, położnictwie, stomatologii itd.):
• do leczenia antyseptycznego niezbyt rozległych ran oraz dezynfekcji skóry i błon śluzowych
• do dezynfekcji jamy ustnej np. przy aftach, podrażnieniu spowodowanym noszeniem aparatu ortodontycznego lub protezy dentystycznej
• przy leczeniu drobnych ran oparzeniowych i owrzodzeniowych
• przy pielęgnacji nierozległych ran i szwów pooperacyjnych
• przed i po badaniach diagnostycznych w obrębie żeńskch i męskich narządów płciowych, w tym pochwy, sromu, żołędzi prącia
• przy czynnościach przed, w trakcie i po porodzie (m.in. do pielęgnacji krocza po jego nacięciu w trakcie porodu – episiotomii)
• przed i po zabiegach diagnostycznych w obrębie odbytu
• przed i po cewnikowaniu pęcherza moczowego
• przed czynnościami związanymi ze sztucznym zapłodnieniem
• u dzieci (m.in. do pielęgnacji kikuta pępowinowego)
• do ograniczonego czasowo wspomagającego leczenia antyseptycznego grzybicy międzypalcowej.

Jaki jest skład Oktaseptal, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są oktenidyny dichlorowodorek i fenoksyetanol.
100 g aerozolu na skórę, roztworu zawiera 0,10 g oktenidyny dichlorowodorku i 2,00 g fenoksyetanolu.

Pozostałe składniki to: glicerol 85%, sodu D-glukonian, betaina kokamidopropylowa 30%, sodu wodorotlenek, woda oczyszczona.

Zobacz krótki, przystępny opis farmaceuty na temat substancji czynnej oraz listę produktów zawierających: ,

Dawkowanie preparatu Oktaseptal – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza, lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Droga podania: podanie na skórę.
Lek należy stosować w postaci nierozcieńczonej.

• Dezynfekcja skóry i błon śluzowych
Nasączyć jałowy gazik lekiem Oktaseptal i dokładnie przemywać miejsca, które mają być poddane zabiegowi. Po dokładnym zwilżeniu lekiem skóry lub błon śluzowych należy odczekać minimum 1 minutę (można wydłużyć czas do 5 minut). Jeśli lekarz zaleci, można rozpylić lek Oktaseptal bezpośrednio na skórę lub błony śluzowe. Należy równomiernie zwilżyć lekiem całą powierzchnię i pozostawić na co najmniej 1 minutę.

• Dezynfekcja jamy ustnej
Jamę ustną należy płukać ilością 20 ml leku przez 20 sekund. Nie należy dopuścić do połknięcia leku (patrz także w punkcie 4: Możliwe działania niepożądane).

• Leczenie drobnych ran oparzeniowych, lub ran powstałych w przebiegu chorób układowych (cukrzyca, miażdżyca itp.) Lek Oktaseptal należy stosować w postaci przymoczek (jałowe gaziki nasączone lekiem). Gaziki należy zmieniać raz lub dwa razy na dobę.

• Pielęgnacja ran i szwów pooperacyjnych
Lek działa odkażająco oraz znieczulająco. Oczyszcza rany z martwych tkanek i wydzieliny, stymulując proces gojenia. Jałowy gazik należy nasączyć lekiem Oktaseptal i przemywać od środka na zewnątrz rany (a nie odwrotnie).

• Wspomagająco w leczeniu grzybic skóry, także grzybicy międzypalcowej stóp Lek należy rozpylać na chore powierzchnie skóry rano i wieczorem przez 14 dni.

Uwaga
Aby uniknąć uszkodzenia tkanek, obrzęku miejscowego, leku nie należy wstrzykiwać lub wprowadzać do tkanki pod ciśnieniem. Zawsze należy zapewnić odpowiedni
odpływ z jam rany (stosując np. dren, odsysacz). Lekarz w celu przyspieszenia gojenia zakażonej rany, może umieścić w niej gaziki nasączone lekiem Oktaseptal.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie zastosowania większej niż zalecana dawki leku Oktaseptal lub spożycia leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Oktaseptal – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Oktaseptal w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed
zastosowaniem tego leku.

Ciąża
Nie stosować leku Oktaseptal w okresie ciąży, chyba że lekarz zdecyduje inaczej.

Karmienie piersią
Nie stosować leku Oktaseptal w okresie karmienia piersią, chyba że lekarz zdecyduje inaczej. Leku Oktaseptal nie należy stosować w okolicy piersi matek karmiących.

Płodność
Nie badano wpływu leku Oktaseptal na płodność u ludzi.

Ulotka Oktaseptal – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Pylera m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Opinie o Pylera - forum pacjentów

Stosujesz Oktaseptal? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź opinie pacjentów z ostatnich 12 miesięcy.

5 komentarzy do “Oktaseptal”

  1. Lek Oktaseptal poleciła nam położna przy pielęgnacji kikuta pępowinowego – sprawdził się i na stałe zagościł w naszej apteczce jako antyseptyk do dezynfekcji ran??

    Odpowiedz
  2. W naszym domu zagościł ponad rok temu przy okazji uzupełniania apteczki domowej. Sprawdza się rewelacyjnie na wszystkie skaleczenia i otarcia. Dzieci go uwielbiają bo nie szczypie przy aplikacji. Do tego ma bardzo przystępną cenę.

    Odpowiedz
  3. Stosuję lek oktaseptal na swoją stopę cukrzycową, muszę dbać o codzienne odkażenie i pielęgnować te okolice. Bardzo sobie chwalę ten lek i za działanie i za przystępną cenę chociażby w porównaniu do octeniseptu. Poza tym to polski lek, trzeba wspierać polskie firmy farmaceutyczne!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz