Oktaseptal

Oktaseptal zawiera dwie substancje czynne: oktenidyny dichlorowodorek i fenoksyetanol.
Lek ma działanie bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze.
Działanie leku Oktaseptal występuje po minucie od zastosowania i utrzymuje się mniej więcej przez godzinę.
Oktenidyny dichlorowodorek działa na powierzchni rany i skóry. Fenoksyetanol uzupełnia zakres działania oktenidyny dichlorowodorku przenikając do głębszych
warstw skóry i błon śluzowych.

Oktaseptal jest przeznaczony do stosowania na niezbyt rozległe rany i do wielokrotnego krótkotrwałego leczenia antyseptycznego w obrębie błon śluzowych
i sąsiednich tkanek przed procedurami diagnostycznymi oraz przed i po niedużych zabiegach operacyjnych (np. w ginekologii, urologii, proktologii, dermatologii,
geriatrii, wenerologii, położnictwie, stomatologii itd.):
• do leczenia antyseptycznego niezbyt rozległych ran oraz dezynfekcji skóry i błon śluzowych
• do dezynfekcji jamy ustnej np. przy aftach, podrażnieniu spowodowanym noszeniem aparatu ortodontycznego lub protezy dentystycznej
• przy leczeniu drobnych ran oparzeniowych i owrzodzeniowych
• przy pielęgnacji nierozległych ran i szwów pooperacyjnych
• przed i po badaniach diagnostycznych w obrębie żeńskch i męskich narządów płciowych, w tym pochwy, sromu, żołędzi prącia
• przy czynnościach przed, w trakcie i po porodzie (m.in. do pielęgnacji krocza po jego nacięciu w trakcie porodu – episiotomii)
• przed i po zabiegach diagnostycznych w obrębie odbytu
• przed i po cewnikowaniu pęcherza moczowego
• przed czynnościami związanymi ze sztucznym zapłodnieniem
• u dzieci (m.in. do pielęgnacji kikuta pępowinowego)
• do ograniczonego czasowo wspomagającego leczenia antyseptycznego grzybicy międzypalcowej.

Jaki jest skład Oktaseptal, jakie substancje zawiera?

• Substancjami czynnymi leku są oktenidyny dichlorowodorek i fenoksyetanol.
• 100 g aerozolu na skórę, roztworu zawiera 0,10 g oktenidyny dichlorowodorku i 2,00 g fenoksyetanolu.

• Pozostałe składniki to: glicerol 85%, sodu D-glukonian, betaina kokamidopropylowa 30%, sodu wodorotlenek, woda oczyszczona.

Zobacz listę produktów zawierających substancję: , .

Zachęcamy także do zapoznania się z wykazem substancji aktywnych. Jest to materiał profesjonalny, który opracowany został przez farmaceutę.

Znajdziesz tu opisy działania substancji, wskazania oraz działania niepożądane. Ponadto do każdej substancji przyporządkowano listę leków, wyrobów medycznych, suplementów diety, które zawierają ją w swoim składzie.

Dawkowanie preparatu Oktaseptal – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza, lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Droga podania: podanie na skórę.
Lek należy stosować w postaci nierozcieńczonej.

• Dezynfekcja skóry i błon śluzowych
Nasączyć jałowy gazik lekiem Oktaseptal i dokładnie przemywać miejsca, które mają być poddane zabiegowi. Po dokładnym zwilżeniu lekiem skóry lub błon
śluzowych należy odczekać minimum 1 minutę (można wydłużyć czas do 5 minut). Jeśli lekarz zaleci, można rozpylić lek Oktaseptal bezpośrednio na skórę lub błony
śluzowe. Należy równomiernie zwilżyć lekiem całą powierzchnię i pozostawić na co najmniej 1 minutę.

• Dezynfekcja jamy ustnej
Jamę ustną należy płukać ilością 20 ml leku przez 20 sekund. Nie należy dopuścić do połknięcia leku (patrz także w punkcie 4: Możliwe działania niepożądane).

• Leczenie drobnych ran oparzeniowych, lub ran powstałych w przebiegu chorób układowych (cukrzyca, miażdżyca itp.)
Lek Oktaseptal należy stosować w postaci przymoczek (jałowe gaziki nasączone lekiem). Gaziki należy zmieniać raz lub dwa razy na dobę.

• Pielęgnacja ran i szwów pooperacyjnych
Lek działa odkażająco oraz znieczulająco. Oczyszcza rany z martwych tkanek i wydzieliny, stymulując proces gojenia. Jałowy gazik należy nasączyć lekiem
Oktaseptal i przemywać od środka na zewnątrz rany (a nie odwrotnie).

• Wspomagająco w leczeniu grzybic skóry, także grzybicy międzypalcowej stóp Lek należy rozpylać na chore powierzchnie skóry rano i wieczorem przez 14 dni.

Uwaga
Aby uniknąć uszkodzenia tkanek, obrzęku miejscowego, leku nie należy wstrzykiwać lub wprowadzać do tkanki pod ciśnieniem. Zawsze należy zapewnić odpowiedni
odpływ z jam rany (stosując np. dren, odsysacz). Lekarz w celu przyspieszenia gojenia zakażonej rany, może umieścić w niej gaziki nasączone lekiem Oktaseptal.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie zastosowania większej niż zalecana dawki leku Oktaseptal lub spożycia leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Oktaseptal – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Oktaseptal w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed
zastosowaniem tego leku.

Ciąża
Nie stosować leku Oktaseptal w okresie ciąży, chyba że lekarz zdecyduje inaczej.

Karmienie piersią
Nie stosować leku Oktaseptal w okresie karmienia piersią, chyba że lekarz zdecyduje inaczej. Leku Oktaseptal nie należy stosować w okolicy piersi matek
karmiących.

Płodność
Nie badano wpływu leku Oktaseptal na płodność u ludzi.

PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

Oktaseptal nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwanie maszyn.

Cena i dostępność w najbliższej aptece

Dowiedz się ile kosztuje Oktaseptal i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty.

Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie.- sprawdź cenę produktu.

Ulotka Oktaseptal – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka Oktaseptal. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

OKTASEPTAL®, (0,10 g + 2,00 g)/100 g, aerozol na skórę, roztwór (Octenidinum dihydrochloridum + Phenoxyethanolum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Oktaseptal m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

OKTASEPTAL®, (0,10 g + 2,00 g)/100 g, aerozol na skórę, roztwór (Octenidinum dihydrochloridum + Phenoxyethanolum)

Opinie - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów / napisz własną opinię (forum)

Stosujesz Oktaseptal? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom.

Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.


Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii. Oferty sprzedaży/kupna leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zakup produktu leczniczego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczny dla zdrowia.

Aktualna ocena pacjentów:

12345678910
(2 ocen, średnia: 7,50 na 10)

5 OPINIE O LEKU

  1. Lek Oktaseptal poleciła nam położna przy pielęgnacji kikuta pępowinowego – sprawdził się i na stałe zagościł w naszej apteczce jako antyseptyk do dezynfekcji ran??

  2. W naszym domu zagościł ponad rok temu przy okazji uzupełniania apteczki domowej. Sprawdza się rewelacyjnie na wszystkie skaleczenia i otarcia. Dzieci go uwielbiają bo nie szczypie przy aplikacji. Do tego ma bardzo przystępną cenę.

  3. Stosuję lek oktaseptal na swoją stopę cukrzycową, muszę dbać o codzienne odkażenie i pielęgnować te okolice. Bardzo sobie chwalę ten lek i za działanie i za przystępną cenę chociażby w porównaniu do octeniseptu. Poza tym to polski lek, trzeba wspierać polskie firmy farmaceutyczne!

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.