Choroby sromu i warg sromowych

Srom w organizmie kobiety pełni bardzo istotną funkcję. Jest to bowiem okolica strefy intymnej, która odpowiada za ochronę wewnętrznych narządów płciowych. Srom składa się z takich elementów jak: wędzidełko łechtaczki, łechtaczka, przedsionek pochwy, wędzidełko warg sromowych, tylnie spoidła, przednie spoidła, a także wargi sromowe większe i wargi sromowe mniejsze. Z kolei wargi sromowe są to swoiste fałdy skórne, które występują po dwóch stronach szpary sromowej, jak również w odpowiedni sposób otaczają szparę oraz przedsionek pochwy. Gdy o wargi sromowe dbamy w sposób prawidłowy to zapobiegamy powstawaniu różnorodnych bakterii oraz infekcji wirusowych.

Choroby sromu i warg sromowych

Jeżeli chodzi o kwestię chorób sromu to należy tutaj zakwalifikować przede wszystkim:

  • świąd sromu
  • liszaj twardzinowy sromu
  • zapalenie gruczołu Bartholina
  • rak sromu
  • czerniak sromu
  • kłykciny kończyste

Świąd sromu jest to choroba narządów płciowych, która charakteryzuje się tym, że wywołuje swędzenie, a co za tym idzie – także uporczywe upławy. Świąd sromu może przyczyniać się do rozpowszechnienia bakterii, grzybów, a w niektórych sytuacjach nawet pasożytów. Jest to jedna z najczęściej występujących dolegliwości u kobiet. Leczenie świądu sromu polega przede wszystkim na zastosowaniu hipoalergicznego żelu do stref intymnych, jak również na noszeniu bielizny wyłącznie z materiałów pochodzenia naturalnego.

Liszaj twardzinowy sromu charakteryzuje się tym, że w większości przypadków objawia się u kobiet w wieku pomenopauzalnym. Podczas jego występowania można zauważyć białe i wypukłe zmiany skórne pojawiające się w okolicy sromu. Oprócz tego pojawia się również ból podczas stosunku seksualnego. Dolegliwość ta potrafi być bardzo dokuczliwa dla kobiet. Dlatego podczas zauważenia niepokojących objawów niezwykle istotne jest jak najszybsze udanie się do lekarza specjalisty. Leczenie liszaja twardzinowego sromu polega na tym, że powinno się stosować miejscowo sterydy, maści przyczyniające się do zmniejszenia uczucia swędzenia, jak również w niektórych przypadkach zaleca się stosowanie długotrwałej antybiotykoterapii.

Zapalenie gruczołu Bartholina jest to choroba, która odznacza się tym, że na sromie pojawia się ropień. Ropień powoduje ból o różnym nasileniu i przyczynia się do dużego dyskomfortu podczas poruszania się. Choroba ta za każdym razem wymaga interwencji chirurgicznej. Z kolei, jeżeli chodzi o domowe leczenie zapalenia gruczołu Bartholina to zaleca się, aby wykonywać nasiadówki w ciepłej wodzie z dodatkiem substancji o antybakteryjnym działaniu.

Rak sromu jest to nieprawidłowy rozrost komórek nowotworowych w okolicach narządów płciowych, które wywodzą się z komórek narządu sromu. Rak sromu występuje stosunkowo rzadko, ponieważ pojawia się u dwóch przypadków na 100 tysięcy kobiet. Rak sromu we wczesnym okresie swojego występowania może przebiegać całkowicie bezobjawowo. Natomiast do pierwszych najczęściej pojawiających się objawów u większości kobiet można zakwalifikować swędzenie oraz pieczenie. Objaw świądu może być lekceważony przez pacjentki chore na raka sromu nawet przez kilka lat, zanim zdecydują się do konsultację lekarską. Niestety im później udamy się do specjalisty, tym nasze szanse na całkowite wyleczenie stają się coraz mniejsze. Jeżeli chodzi o najczęściej spotykany rodzaj raka sromu to jest nim z całą pewnością rak płaskonabłonkowy. Występuje on aż u 90 procent przypadków. Leczenie raka sromu przebiega w taki sposób, że niezbędna jest interwencja chirurgiczna. W zależności od stopnia zaawansowania rozważa się kilka następujących opcji, do których można zaliczyć przede wszystkim usunięcie węzłów chłonnych pachwin oraz ud. Natomiast w przypadku pacjentek, u których nie można wykonać operacji, stosuje się radioterapię. Radioterapia jest stosowana również w przypadku leczenia uzupełniającego w przypadku bardziej zaawansowanej choroby.

Czerniak sromu jest to złośliwy nowotwór, który wywodzi się z grupy melanocytów, czyli komórek, które przyczyniają się do zabawienia skóry. Do najczęściej występujących objawów podczas zachorowania na tę chorobę zalicza się przede wszystkim: uczucie pieczenia, występowanie krwawienia, ból, jak również pojawienie się niepokojącej wydzieliny z pochwy. Mediana wieku zachorować na czerniaka sromu do 70 lat.

Kłykciny kończyste to choroba sromu, która charakteryzuje się tym, że pojawia się w wyniku zakażenia wirusem HPV. Wirusem HPV określa się nic innego, jak brodawczak ludzki. Zachorowanie na kłykciny kończyste bardzo często objawiają się przede wszystkim wystąpieniem cielistych i niewielkich brodawek. Brodawki przybierają wraz z upływem czasu coraz większe rozmiary i zaczynają przypominać formę kalafiorowatą. Osoba, którą dotknęła ta choroba odczuwa również swędzenie oraz ból podczas stosunku seksualnego. Kłykciny kończyste rozpowszechniają się w bardzo szybkim tempie, dlatego niezwykle istotne jest zgłoszenie się do lekarza specjalisty w krótkim czasie. U kobiet kłykciny kończyste mogą pojawić się nie tylko na sromie, ale również na szyjce macicy i w pochwie.

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.