Dicloreum

Dicloreum to lek o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, należący do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Stosowany jest w leczeniu objawowych epizodów ostrego bólu w przebiegu chorób zapalnych układu mięśniowo-szkieletowego. Dostępny jest na receptę. Wskazania do stosowania obejmują reumatoidalne zapalenie stawów, choroby zwyrodnieniowe stawów, bóle kręgosłupa, nerwobóle, zapalenie wielostawowe oraz stany pourazowe.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Dicloreum zawiera diklofenak sodowy, należący do grupy tzw. niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), działający przeciwreumatycznie, przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. W mechanizmie działania leku Dicloreum istotne znaczenie ma hamowanie biosyntezy prostaglandyn, które odgrywają zasadniczą rolę w patogenezie procesu zapalnego, bólu i gorączki.

Lek jest również dostępny w postaci tabletek dojelitowych powlekanych w dawce 50 mg oraz tabletek o przedłużonym uwalnianiu w dawce 100 mg.

Dicloreum stosuje się w leczeniu objawowych epizodów ostrego bólu w przebiegu chorób zapalnych układu mięśniowo-szkieletowego.

Skład

Substancją czynną leku jest diklofenak sodowy
– 1 ampułka zawiera 75 mg/3 ml (25 mg/ml) diklofenaku sodowego

Pozostałe składniki to glikol propylenowy, alkohol benzylowy, wodorotlenek sodu, pirosiarczyn sodu, woda do wstrzykiwań

Dawkowanie

Ogólnym zaleceniem jest dostosowanie przez lekarza dawki indywidualnie dla każdego pacjenta i stosowanie najmniejszej skutecznej dawki przez możliwie najkrótszy okres. Zaleca się podawanie 1 ampułki leku Dicloreum zawierającej 75 mg diklofenaku sodowego na dobę. Podawać należy głęboko domięśniowo, w górny, zewnętrzny kwadrant pośladka (lek należy podawać naprzemiennie w oba pośladki). W ciężkich przypadkach można podać dwie ampułki na dobę i jak najszybciej rozpocząć podawanie tabletek. Schemat dawkowania u osób w podeszłym wieku musi być ustalony przez lekarza, który powinien rozważyć zmniejszenie zalecanych dawek.

W przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza. Przyjmowanie leku w najmniejszej dawce skutecznej przez najkrótszy okres konieczny do łagodzenia objawów zmniejsza ryzyko działań niepożądanych.

Przedawkowanie

Przedawkowanie leku Dicloreum nie daje charakterystycznych objawów. W przypadku przypadkowego przyjęcia większej ilości leku niż zostało zalecone, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, farmaceutą lub udać się do szpitala.

Jedzenie i picie (alkohol)

Nie dotyczy.

Ciąża i karmienie piersią

W okresie ciąży, podczas pierwszych dwóch trymestrów, o ile nie jest to absolutnie konieczne, nie należy stosować leku Dicloreum. Stosowanie w trzecim trymestrze jest przeciwwskazane. Nie powinno się stosować leku Dicloreum w przypadku karmienia piersią, gdyż może wywierać szkodliwe działanie u dziecka.

Ulotka Dicloreum


Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)


Opinie o Dicloreum (forum)

Stosujesz Dicloreum? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

1 komentarz do “Dicloreum”

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Dicloreum. Podziel się doświadczeniami na forum.