Yanimo Respimat

Yanimo Respimat to lek na receptę, który jest stosowany w leczeniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Jest to produkt złożony, zawierający dwa składniki czynne: tiotropium i olodaterol. Tiotropium jest antagonistą receptorów muskarynowych, który pomaga rozluźnić mięśnie dróg oddechowych. Olodaterol jest agonistą receptorów β2-adrenergicznych, który również pomaga rozluźnić mięśnie dróg oddechowych. Razem te dwa składniki czynne działają, pomagając utrzymać drogi oddechowe otwarte, co ułatwia przepływ powietrza do i z płuc.

Yantil

Yantil to silny lek przeciwbólowy należący do grupy opioidów. Substancją czynną leku jest tapentadol. Lek jest wskazany w leczeniu ostrego bólu o nasileniu umiarkowanym do dużego u osób dorosłych, u których jedynie zastosowanie opoidowego leku przeciwbólowego pozwoli na prawidłowe leczenie. Yantil jest dostępny na receptę.

Yantil retard

Yantil retard to lek przeciwbólowy i przeciwzapalny, który zawiera substancję czynną tapentadol. Jest to silnie działająca substancja przeciwbólowa należąca do grupy opioidów. Lek jest wskazany do leczenia przewlekłego bólu o dużym nasileniu u osób dorosłych, u których jedynie zastosowanie opoidowego leku przeciwbólowego pozwoli na prawidłowe leczenie. Yantil retard jest dostępny na receptę.

Yargesa

Yargesa to lek na receptę, który zawiera miglustat – substancję czynną hamującą syntezę niektórych lipidów w organizmie. Jest stosowany w leczeniu dorosłych pacjentów z łagodnym do umiarkowanego typu 1 choroby Gauchera. Choroba Gauchera jest dziedzicznym zaburzeniem, które prowadzi do gromadzenia się pewnych lipidów w organizmie, powodując różne objawy, takie jak powiększenie wątroby i śledziony, niedokrwistość i krwawienia. Lek Yargesa jest stosowany, gdy enzymatyczna terapia zastępcza (standardowe leczenie choroby Gauchera) jest niewłaściwa.

Yarisen

Yarisen to lek z grupy bisfosfonianów, który działa na układ mięśniowo-szkieletowy. Hamuje resorpcję kości, zwiększa ich wytrzymałość i masę. Stosowany jest w leczeniu osteoporozy u kobiet i mężczyzn. Lek jest dostępny na receptę.

Yasmin

Yasmin to doustny środek antykoncepcyjny, który zawiera syntetyczne hormony: etynyloestradiol i drospirenon. Jest to antykoncepcja hormonalna, która działa w celu zapobiegania ciąży u kobiet poprzez kombinację następujących mechanizmów: hamowanie owulacji, zmiana śluzu szyjki macicy oraz wpływ na błonę śluzową macicy. Oprócz prewencji, Yasmin może być stosowany w leczeniu niektórych zaburzeń hormonalnych, takich jak trądzik, zespół policystycznych jajników czy nieregularne miesiączki. Lek jest dostępny na receptę.

Yasminelle

Yasminelle to doustny środek antykoncepcyjny, który zawiera dwa różne żeńskie hormony: drospirenon oraz etynyloestradiol. Hormony te wpływają na zahamowanie owulacji, a także zmieniają właściwości błony śluzowej macicy, przez co zapobiegają zajściu w ciążę. Lek jest dostępny na receptę. Wskazaniem do stosowania Yasminelle jest antykoncepcja.

Yasnal

Yasnal to lek zawierający substancję czynną donepezil, który zwiększa w mózgu stężenie acetylocholiny, substancji odpowiedzialnej za funkcjonowanie pamięci. Stosowany jest w leczeniu choroby Alzheimera o nasileniu łagodnym do umiarkowanego. Jest dostępny na receptę. Yasnal jest wskazany w objawowym leczeniu łagodnej do umiarkowanie ciężkiej postaci otępienia w chorobie Alzheimera.

Yasnal Q-Tab

Yasnal Q-Tab to lek zawierający substancję czynną donepezil, który zwiększa w mózgu stężenie acetylocholiny, substancji odpowiedzialnej za funkcjonowanie pamięci. Jest stosowany w leczeniu objawów otępienia u osób z rozpoznaną łagodną oraz średnio ciężką postacią choroby Alzheimera. Lek jest dostępny na receptę.

Yaz

Yaz to doustny preparat antykoncepcyjny zawierający drospirenon i etynyloestradiol. Jest stosowany do antykoncepcji doustnej. Lek ten jest dostępny na receptę. Przed rozpoczęciem stosowania należy wykluczyć ciążę i przeprowadzić pełny wywiad lekarski. Każdy blister zawiera 28 tabletek: 24 tabletki hormonalne, które należy brać regularnie każdego dnia przez cztery tygodnie, a następnie przez kolejne cztery dni (tzw. przerwa między blisterami) należy brać tabletki placebo (bez hormonów), które mają pomóc w utrzymaniu rutyny i przypomnieć o regularnym przyjmowaniu tabletek.

Ybersigax

Ybersigax to lek zawierający substancję czynną irbesartan, który należy do grupy leków nazywanych antagonistami receptora angiotensyny II. Stosowany jest w leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz nefropatii u pacjentów z cukrzycą typu 2. Lek jest dostępny na receptę.

Yellox

Yellox to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) do stosowania miejscowego. Zawiera bromfenak, który działa poprzez blokowanie pewnych substancji wywołujących proces zapalny. Stosuje się go w profilaktyce pooperacyjnej u pacjentów dorosłych po zabiegu usunięcia zaćmy oraz pooperacyjnym zapaleniu gałki ocznej. Jest dostępny na receptę.

Yentreve

Starlix to lek na receptę, którego substancją czynną jest nateglinid. Jest on wskazany w leczeniu skojarzonym z metforminą u pacjentów z cukrzycą typu 2, niewystarczająco kontrolowanej pomimo stosowania maksymalnej tolerowanej dawki samej metforminy. Każda tabletka powlekana zawiera 60 mg nateglinidu. Lek może powodować objawy sugerujące wystąpienie hipoglikemii, takie jak potliwość, drżenia, zawroty głowy, zwiększone łaknienie, kołatanie serca, nudności, zmęczenie i osłabienie.

Yervoy

Yervoy to lek przeciwnowotworowy, który zawiera substancję czynną ipilimumab. Jest to przeciwciało monoklonalne, które specyficznie blokuje hamujący sygnał CTLA-4, co powoduje aktywację limfocytów T, proliferację i zwiększenie nacieku limfocytów T w guzach, prowadząc do śmierci komórek nowotworu. Lek jest stosowany w leczeniu zaawansowanego czerniaka (nieoperacyjnego lub z przerzutami) u dorosłych i młodzieży w wieku ≥12 lat. Yervoy jest dostępny na receptę.

Yescarta

Yescarta to lek genetycznie modyfikowany, który zawiera substancję aksykabtagen cyloleuce. Jest to preparat skierowany przeciw CD19, który jest stosowany w leczeniu dorosłych pacjentów z chłoniakiem rozlanym z dużych komórek B (DLBCL) i chłoniakiem o dużym stopniu złośliwości z komórek B (HGBL), które nawróciły w ciągu 12 miesięcy od zakończenia chemioimmunoterapii I rzutu lub są na nią oporne. Yescarta jest również stosowany w leczeniu nawrotowego lub opornego na leczenie DLBCL i pierwotnego chłoniaka śródpiersia z dużych komórek B (PMBCL) u dorosłych, którzy uprzednio otrzymali co najmniej 2 linie leczenia systemowego. Lek jest dostępny na receptę.

Yextor

Yextor to lek zawierający syldenafil, silny selektywny inhibitor fosfodiesterazy typu 5 (PDE5), który jest odpowiedzialny za rozkład cGMP w ciałach jamistych. Wywołuje erekcję poprzez swoje działanie obwodowe. Stosowany jest w leczeniu zaburzeń erekcji u mężczyzn, polegających na niezdolności do uzyskania lub utrzymania wzwodu prącia w stopniu wystarczającym dla osiągnięcia satysfakcjonującego stosunku płciowego. Warunkiem skuteczności preparatu jest stymulacja seksualna.

YLPIO

Lek YLPIO jest lekiem złożonym, zawierającym dwie substancje czynne, telmisartan i indapamid w jednej tabletce. Obie substancje pomagają kontrolować wysokie ciśnienie tętnicze (nadciśnienie tętnicze). Stosowany jest w leczeniu wysokiego ciśnienia tętniczego u dorosłych, u których uzyskano kontrolę ciśnienia tętniczego podczas jednoczesnego stosowania telmisartanu i indapamidu w takich samych dawkach, jak w leku złożonym. Lek YLPIO jest dostępny na receptę.

Yondelis

Yondelis to lek przeciwnowotworowy stosowany w chemioterapii nowotworów. Substancją czynną preparatu jest trabektedyna, która działa poprzez przyłączenie się do DNA i spowodowanie zaburzeń jego struktury co skutkuje zmianami w ekspresji niektórych genów oraz powstawaniem uszkodzeń nici DNA. Trabektedyna ogranicza podziały komórkowe hamując w ten sposób wzrost i rozwój nowotworu. Yondelis jest stosowany w chemioterapii mięsaka tkanek miękkich. Ponieważ jest to rzadko występujący nowotwór preparat został uznany za lek stosowany w chorobach rzadkich tzw. „lek sierocy”. Jest wydawany na receptę.

Yosqiero

Yosqiero to lek przeciwalergiczny, który łagodzi objawy alergii takie jak kichanie, swędzenie nosa, pieczenie i łzawienie oczu. Substancją czynną w Yosqiero jest desloratadyna. Lek występuje w postaci tabletek powlekanych. Jest dostępny na receptę.

Ytracis

Ytracis jest lekiem radioaktywnym, który jest używany w połączeniu z innym lekiem, aby skierować działanie na specyficzne komórki w organizmie. Ze względu na swoje unikalne właściwości i potencjalne ryzyko, jest dostępny tylko na receptę. Decyzję o zastosowaniu tego leku powinien podjąć wykwalifikowany lekarz specjalista.

Yttriga

Yttriga to lek, który jest przeznaczony wyłącznie do radioznakowania cząstek nośnych, specjalnie opracowanych i dopuszczonych do stosowania dla celów znakowania przy pomocy tego radionuklidu. Jest to tzw. prekursor radiofarmaceutyczny, co oznacza, że nie jest przeznaczony do bezpośredniego podawania pacjentom. Lek jest dostępny na receptę.

Leki na literę Y to grupa produktów medycznych, które mają na celu leczenie lub zapobieganie różnym chorobom i dolegliwościom. W tej kategorii znajdują się między innymi:

  • leki na chorobę Alzheimera, które poprawiają funkcje poznawcze i pamięć, np. w łagodnej do umiarkowanej postaci tej choroby.
  • leki na zaburzenia hormonalne, które regulują poziom hormonów w organizmie, np. w antykoncepcji, terapii hormonalnej, endometriozie lub zaburzeniach miesiączkowania.
  • leki na nowotwory, które hamują wzrost i rozprzestrzenianie się komórek rakowych, np. w raku jajnika, sutka, prostaty, żołądka lub mięsaka.
  • leki na alergie, które łagodzą objawy alergiczne, np. w katarze siennym, pokrzywce, alergicznym zapaleniu spojówek lub astmie.
  • leki na choroby oczu, które leczą lub zapobiegają różnym schorzeniom oczu, np. w zapaleniu spojówek, jaskrze, zaćmie lub zwyrodnieniu plamki.
  • leki na choroby skóry, które leczą lub zapobiegają różnym schorzeniom skóry, np. w trądziku, łuszczycy, egzemie lub grzybicy.
  • leki na choroby układu immunologicznego, które leczą lub zapobiegają różnym schorzeniom związanym z układem odpornościowym, np. w reumatoidalnym zapaleniu stawów, łuszczycowym zapaleniu stawów, toczeniu rumieniowatym układowym lub chorobie Crohna.
  • leki na choroby układu oddechowego, które leczą lub zapobiegają różnym schorzeniom związanym z układem oddechowym, np. w astmie, przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc, zapaleniu oskrzeli lub kaszlu.
  • leki na choroby układu krążenia, które leczą lub zapobiegają różnym schorzeniom związanym z układem krążenia, np. w nadciśnieniu tętniczym, niewydolności serca, chorobie wieńcowej lub migotaniu przedsionków.
  • leki na choroby układu pokarmowego, które leczą lub zapobiegają różnym schorzeniom związanym z układem pokarmowym, np. w wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego, zespole jelita drażliwego, zaparciach lub biegunce.

To tylko ogólny opis kategorii z lekami na literę Y. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o konkretnych lekach z tej kategorii, możesz skorzystać z wyszukiwarki leków. Tam znajdziesz pełne ulotki, opinie, ceny i dostępność leków w aptekach.