Yasnal

Yasnal to lek zawierający substancję czynną donepezil, który zwiększa w mózgu stężenie acetylocholiny, substancji odpowiedzialnej za funkcjonowanie pamięci. Stosowany jest w leczeniu choroby Alzheimera o nasileniu łagodnym do umiarkowanego. Jest dostępny na receptę. Yasnal jest wskazany w objawowym leczeniu łagodnej do umiarkowanie ciężkiej postaci otępienia w chorobie Alzheimera.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Yasnal (donepezylu chlorowodorek) należy do grupy leków zwanych inhibitorami acetylocholinesterazy. Donepezyl zwiększa stężenie substancji (acetylocholiny) występującej w mózgu odpowiedzialnej za funkcjonowanie pamięci poprzez spowolnianie rozpadu acetylocholiny.

Lek ten stosowany jest w leczeniu objawów otępienia u osób z rozpoznaną chorobą Alzheimera o łagodnym do umiarkowanego nasileniu. Objawy te obejmują pogłębiającą się utratę pamięci, dezorientację i zmiany w zachowaniu, co w rezultacie powoduje, iż pacjenci z chorobą Alzheimera coraz gorzej radzą sobie z codziennymi czynnościami.

Skład

Substancją czynną jest donepezylu chlorowodorek. Każda tabletka powlekana zawiera 5 mg lub 10 mg donepezylu chlorowodorku.

Pozostałe składniki to:
5 mg, tabletki powlekane:
otoczka tabletki: Opadry Y-1-7000 (tytanu dwutlenek, hypromeloza, makrogol).
rdzeń tabletki: hydroksypropyloceluloza, laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, skrobia kukurydziana, magnezu stearynian;

10 mg, tabletki powlekane:
otoczka tabletki: Opadry 02B22462 Yellow (tytanu dwutlenek, hypromeloza, makrogol, żelaza tlenek żółty).

Dawkowanie

Stosowanie u osób dorosłych, w tym u pacjentów w podeszłym wieku
Początkowa dawka dobowa wynosi 5 mg jednorazowo przed snem. Po upływie miesiąca, w zależności od skuteczności leku, lekarz może zwiększyć dawkę do 10 mg na dobę, jednorazowo przed snem.
Maksymalna zalecana dawka dobowa to 10 mg.

W przypadku wrażenia, że działanie leku jest zbyt mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Nie zaleca się stosowania leku Yasnal u dzieci.

Przedawkowanie

W razie zażycia większej niż zalecana dawki leku Yasnal, należy natychmiast powiadomić o tym lekarza lub zgłosić się do najbliższego szpitala. Objawy przedawkowania obejmują silne nudności, wymioty, ślinienie, nadmierne pocenie się, bradykardia (zwolnienie czynności serca), niedociśnienie tętnicze (niskie ciśnienie krwi), depresja oddechowa, zapaść i drgawki. Możliwe jest również postępujące osłabienie mięśni, mogące prowadzić do śmierci w razie osłabienia mięśni oddechowych.

W zależności od objawów lekarz zastosuje odpowiednie leczenie.

Jedzenie i picie (alkohol)

Pokarm nie ma wpływu na działanie leku Yasnal.
W czasie przyjmowania leku Yasnal nie należy spożywać alkoholu, ponieważ alkohol może zmniejszać skuteczność leku.

Ciąża i karmienie piersią

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Stosowanie leku Yasnal podczas ciąży jest przeciwwskazane.
Kobiety przyjmujące lek Yasnal nie powinny karmić piersią.

Ulotka Yasnal

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

CHARAKTERYSTYKA

Opinie o Yasnal (forum)

Stosujesz Yasnal? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

1 komentarz do “Yasnal”

  1. Moj maz 82 lata ,przyjmuje Yasnal 10mg i czuje sie dobrze ,nie ma zadnych ubocznych skutkow. Pierwsze 2 lata mial dawke 5mg. Probowalam wziac 5mg ale niestyty juz po dwoch dniach silne uboczne skutki spowodowaly ze zrezygnowalam.Bol zoladka,mdlosci,RR wysokie,oslabienie i ogolne zle samopoczucie.Szukam leki zastepczego.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Yasnal. Podziel się doświadczeniami na forum.