Konsultacja merytoryczna:

Donestad

Donestad należy do grupy leków zwanych inhibitorami acetylocholinesterazy.

Donestad stosowany jest w leczeniu objawów demencji u pacjentów z rozpoznaną chorobą Alzheimera o łagodnej do średnio ciężkiej postaci.

Jaki jest skład Donestad, jakie substancje zawiera?

• Substancją czynną jest donepezylu chlorowodorek.
Każda tabletka powlekana leku Donestad, 5 mg zawiera 5 mg donepezylu chlorowodorku, co odpowiada 4,56 mg donepezylu.
Każda tabletka powlekana leku Donestad, 10 mg zawiera 10 mg donepezylu chlorowodorku, co odpowiada 9,12 mg donepezylu.

• Inne składniki leku to:
Rdzeń tabletki:
Laktoza bezwodna
Skrobia żelowana, kukurydziana
Wapnia wodorofosforan dwuwodny
Talk
Magnezu stearynian
Krzemionka koloidalna bezwodna

Otoczka:
Hypromeloza
Hydroksypropyloceluloza
Talk
Tytanu dwutlenek (E 171)
Żelaza tlenek żółty (E 172) – tylko dla Donestad 10 mg

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Donestad – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Należy podać lekarzowi lub farmaceucie nazwisko opiekuna. Opiekun pomoże pacjentowi przyjmować lek zgodnie z zaleceniem lekarza.

Zalecana dawka to:
Zazwyczaj leczenie rozpoczyna się od przyjmowania 1 tabletki powlekanej o mocy 5 mg (5 mg chlorowodorku donepezylu) każdego dnia, wieczorem.
Po jednym miesiącu lekarz może zalecić, aby pacjent zażywał 2 tabletki powlekane o mocy 5 mg (10 mg chlorowodorku donepezylu) lub 1 tabletkę powlekaną o mocy 10 mg (10 mg chlorowodorku donepezylu) każdego dnia, wieczorem. Maksymalna zalecana dawka dobowa wynosi 2 tabletki powlekane o mocy 5 mg (10 mg chlorowodorku donepezylu) lub 1 tabletka powlekana o mocy 10 mg (10 mg chlorowodorku donepezylu) każdego dnia, wieczorem.

Nie wolno samemu zmieniać dawki bez zalecenia lekarza.

Nie ma konieczności dostosowania dawki leku u pacjentów z zaburzeniem czynności nerek.

Jeśli u pacjenta występuje zaburzenie czynności wątroby, lekarz dostosuje dawkę do potrzeb pacjenta (patrz punkt 2 „Informacje ważne przed zastosowaniem leku Donestad”).
Lek Donestad należy przyjmować wieczorem, bezpośrednio przed snem, popijając szklanką wody.
Lek Donestad nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży (w wieku poniżej 18 lat).
Lekarz powie pacjentowi, jak długo należy kontynuować przyjmowanie tabletek. Co pewien czas konieczna będzie konsultacja u lekarza, w celu oceny skuteczności leczenia oraz objawów choroby.

Nie wolno przerywać przyjmowania tabletek, dopóki nie zaleci tak lekarz.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Nie należy przyjmować więcej tabletek, niż zalecono. Po przyjęciu większej niż zalecana dawki donepezylu mogą wystąpić takie objawy, jak ciężkie nudności, wymioty, nadmierna produkcja śliny (ślinienie się), pocenie się, wolne tętno (bradykardia), niskie ciśnienie krwi (niedociśnienie), trudności w oddychaniu (zahamowanie układu oddechowego), omdlenie, mimowolne skurcze mięśni (drgawki) i nasilone osłabienie mięśni.

Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Jeśli jest to niemożliwe, należy natychmiast skontaktować się z najbliższym oddziałem pogotowia ratunkowego. Zawsze należy zabrać ze sobą do szpitala tabletki leku oraz opakowanie, aby lekarz wiedział, jaki lek został przyjęty.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Donestad – czy mogę spożywać alkohol?

W trakcie przyjmowania donepezylu nie należy spożywać alkoholu, ponieważ alkohol może zmniejszać jego działanie.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Donestad w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Brak odpowiednich doświadczeń dotyczących stosowania donepezylu u kobiet w ciąży.

Nie wolno stosować leku Donestad, jeśli pacjentka jest w ciąży lub planuję zajście w ciążę, chyba, że lekarz zdecyduje, że jest to bezwzględnie konieczne, po dokładnym rozważeniu klinicznym stosunku ryzyka do korzyści.

Brak wystarczających danych do oceny bezpieczeństwa stosowania donepezylu podczas karmienia piersią. Nie należy karmić piersią podczas stosowania donepezylu.

Ulotka Donestad – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Donestad, 5 mg, 10 mg, tabletki powlekane (Donepezili hydrochloridum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 9 razy

Rozmiar plku 64.46 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Donestad m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Donestad, 5 mg, tabletki powlekane (Donepezili hydrochloridum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 6 razy

Rozmiar plku 104.18 KB


Donestad, 10 mg, tabletki powlekane (Donepezili hydrochloridum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 7 razy

Rozmiar plku 104.66 KB

Cena - ile kosztuje Donestad?

Cena Donestad i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Donestad.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Donestad? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

BL Market - Kupuj produkty w zaufanej aptece

Filters Sort results
Reset Apply

Zastosowanie Neomag forte D3 tabletki (Opakowanie: 50 )Neomag forte D3 tabletki (Opakowanie: 50 ) jest suplementem diety w wygodnej do spożywania formie tabletek, zawierających w swoim składzie magnez i witaminę B6. Preparat może wpłynąć korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego.

Neomag forte z witaminą D3 może być stosowany w przypadku występowania przewlekłego uczucia znużenia lub zmęczenia, osłabionej pracy układu mięśniowego…

18.51 

Zastosowanie Toepfer płyn otrębowy do kąpieli (Opakowanie: 250 g)Toepfer płyn otrębowy do kąpieli (Opakowanie: 250 g) jest delikatnym płynem do mycia ciała zawierającym naturalne składniki, które dokładnie oczyszczają skórę dzieci i dorosłych skłonnych do podrażnień.
Preparat przeznaczony jest dla dzieci borykających się ze skórą wrażliwą lub lekko podrażnioną.
Produkt może…

23.99 

Zastosowanie Mediderm (Opakowanie: 100 g)Mediderm (Opakowanie: 100 g) to wyrób medyczny przeznaczony do stosowania w przypadku problemów skórnych, takich jak egzema, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry. Zapewnia kompleksową ochronę skóry dorosłych i dzieci od 1-go miesiąca życia. Krem bardzo szybko się wchłania i nie brudzi odzieży czy pościeli, dzięki czemu zwiększa się komfort jego używania, który zachęca…

9.07 

Zastosowanie Polocard 75 mg tabletki dojelitowe (Opakowanie: 60 )Polocard 75 mg tabletki dojelitowe (Opakowanie: 60 ) jest lekiem o właściwościach przeciwzakrzepowych, który może być stosowane profilaktycznie przy chorobach układu krążenia w celu uniknięcia zatorów w naczyniach krwionośnych, a także przy zawałach serca.Efekt działania Polocard 75 mg tabletki dojelitowe (Opakowanie: 60 )Lek Polocard 75 mg zawiera kwas acetylosalicylowy – substancję hamującą agregację płytek krwi…

11.49 

Zastosowanie Priorin szampon do włosów cienkich i osłabionych (Opakowanie: 200 ml)Priorin szampon do włosów cienkich i osłabionych (Opakowanie: 200 ml) został opracowany dla każdego rodzaju włosów, zapewniając ich odbudowę i wzmocnienie. Szampon zapewnia jednoczesną pielęgnację skóry głowy oraz intensywne odżywienie włosów dostarczając wybranych składników odżywczych. Stanowi idealne uzupełnienie kuracji z…

44.69 

Szukasz innego produktu? Sprawdź w BL Market.

Popularne wyszukiwania w 2022 roku:

polprazol, ozempic odchudzanie, saxenda opinie, mysimba opiniewelbox, neurovit opinie, dorminox opinie, pitamet, structum opinie, pramolan opinie, trittico opinie, aklief