Symepezil

Symepezil to lek, który jest wskazany w leczeniu łagodnej i średnio ciężkiej postaci otępienia w chorobie Alzheimera. Działanie : poprawia zdolności poznawcze. Lek Symepezil zawiera chlorowodorek donepezylu. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje o leku Symepezil z ulotki dla pacjenta. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania (kompletna ulotka leku i charakterystyka produktu w pliku PDF) oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Konsultacja merytoryczna:

Ostrzeżenie dotyczące zażywania leków: To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. Lek stosuj tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.


Ostrzeżenie dotyczące opinii pacjentów: Opinie o lekach, które można znaleźć online, są zawsze subiektywne i mogą się różnić w zależności od doświadczeń i reakcji organizmu każdej osoby. Nie należy polegać wyłącznie na tych opiniach przy podejmowaniu decyzji dotyczących swojego zdrowia. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem, zmianą lub zakończeniem jakiejkolwiek terapii medycznej. Pamiętaj, że informacje zawarte w ulotce dołączonej do opakowania leku są wynikiem długotrwałych badań i obserwacji.

Jak działa lek Symepezil i jakie są wskazania do stosowania?

Symepezil (donepezylu chlorowodorek) należy do grupy leków zwanych inhibitorami acetylocholinoesterazy. Donepezyl zwiększa stężenie w mózgu substancji biorącej udział w procesie zapamiętywania (acetylocholiny), spowalniając jej rozpad.

Stosuje się go w leczeniu objawów otępienia u pacjentów z rozpoznaną chorobą Alzheimera w postaciach od łagodnej do umiarkowanie ciężkiej. Objawy te obejmują: narastającą utratę pamięci, dezorientację oraz zmiany w zachowaniu. Ich następstwem są nasilające się trudności w wykonywaniu zwykłych, codziennych czynności przez pacjentów cierpiących na chorobę Alzheimera.

Symepezil jest przeznaczony wyłącznie do stosowania u dorosłych pacjentów.

Jaki jest skład Symepezil, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest donepezylu chlorowodorek.

Tabletka 5 mg zawiera 5 mg donepezylu chlorowodorku, tabletka 10 mg zawiera 10 mg donepezylu chlorowodorku.

Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, skrobia żelowana kukurydziana, celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian, talk, glikol propylenowy, hypromeloza, tytanu dwutlenek (E 171). Dodatkowo tabletka 10 mg zawiera żelaza tlenek żółty (E 172).

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Symepezil – jak stosować?

Zalecana dawka leku Symepezil
Zazwyczaj leczenie rozpoczyna się od dawki 5 mg (jedna biała tabletka), którą przyjmuje się codziennie wieczorem. Po upływie miesiąca lekarz może zalecić przyjmowanie 10 mg (jedna żółta tabletka), codziennie wieczorem.

Tabletkę leku Symepezil należy połknąć wieczorem przed snem, popijając wodą lub napojem.

Przyjmowana dawka leku może ulec zmianie w zależności od czasu trwania leczenia oraz zaleceń lekarza.

Maksymalna zalecana dawka leku wynosi 10 mg, codziennie wieczorem.

Należy zawsze przestrzegać zaleceń lekarza lub farmaceuty dotyczących sposobu i czasu przyjęcia leku. Nie należy zmieniać samemu dawki bez konsultacji z lekarzem.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

NIE NALEŻY przyjmować więcej niż jedną tabletkę na dobę. Jeśli pacjent zażył większą niż zalecana dawkę leku Symepezil, powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Gdy jest to niemożliwe, należy niezwłocznie udać się do najbliższego szpitalnego oddziału pomocy doraźnej. Zawsze należy zabrać ze sobą do szpitala tabletki oraz opakowanie, aby lekarz wiedział, jaki lek został przyjęty.

Objawy przedawkowania leku obejmują: nudności i wymioty, ślinotok, pocenie się, spowolnienie czynności serca, niskie ciśnienie krwi (uczucie pustki w głowie lub zawroty głowy podczas wstawania), trudności w oddychaniu, utratę przytomności oraz napady padaczkowe lub drgawki.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Symepezil – czy mogę spożywać alkohol?

Pokarm nie ma wpływu na skuteczność leku Symepezil.

Symepezil nie powinien być stosowany z alkoholem, ponieważ alkohol może zmieniać działanie tego leku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Symepezil w okresie ciąży i karmienia piersią?

Leku Symepezil nie należy stosować w okresie karmienia piersią.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Symepezil

Ulotka Symepezil – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Symepezil przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Symepezil, 5 mg, 10 mg, tabletki powlekane (Donepezili hydrochloridum)

Ściągnij lub podejrzyj dokument PDF

Pobrano 20 razy

Rozmiar plku 503.39 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Symepezil m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Symepezil, 5 mg, 10 mg, tabletki powlekane (Donepezili hydrochloridum)

Ściągnij lub podejrzyj dokument PDF

Pobrano 15 razy

Rozmiar plku 503.39 KB

Nie zawsze leki o identycznej nazwie międzynarodowej i formie mogą być stosowane zamiennie. Decydującym czynnikiem jest zawartość składnika aktywnego, czyli dawka leku. Warto podkreślić, że nawet jeśli nazwa międzynarodowa, forma leku i dawka składnika aktywnego są takie same, pacjent nie zawsze ma możliwość skorzystania z zamiennika. Przykładowo, niektórzy pacjenci mogą być uczuleni na jedną z substancji pomocniczych zawartych w leku.

Sprawdź cenę i dostępność Symepezil w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Symepezil

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Symepezil? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Symepezil. Podziel się doświadczeniami na forum.