Yttriga

Yttriga to produkt radiofarmaceutyczny stosowany w połączeniu z innym lekiem, który dociera do określonych komórek organizmu. Gdy ten cel zostaje osiągnięty, Yttriga przekazuje tym określonym miejscom małe dawki promieniowania.

Dalsze informacje dotyczące stosowania i możliwości wystąpienia działań niepożądanych spowodowanych znakowanymi radionuklidami produktami leczniczymi dostępne są w ulotce dołączonej do opakowania danego produktu leczniczego, stosowanego w połączeniu z Yttriga.

POLECAMY:
BL Zakupy - oferta suplementów diety

Zapoznaj się z ofertą i dokonaj zakupu za naszym pośrednictwem.
Sprawdź BL Zakupy i kup suplement diety z wybranej kategorii:

 • Odchudzanie
 • Na potencję
 • Trądzik
 • Na kości i stawy
 • Na bezsenność i uspokojenie
 • Jaki jest skład Yttriga, jakie substancje zawiera?

  – Substancją czynną produktu jest chlorek itru (90Y).
  – 1 ml jałowego roztworu w określonym dniu i o określonej godzinie zawiera 0,1-300 GBq itru (90Y) (co odpowiada 0,005-15 mikrogramom itru ([90Y] (w postaci chlorku itru [90Y]).

  – Innym składnikiem jest kwas chlorowodorowy (0,04 M)

  Zobacz listę produktów zawierających substancję: .

  Zachęcamy także do zapoznania się z wykazem substancji aktywnych. Jest to materiał profesjonalny, który opracowany został przez farmaceutę.

  Znajdziesz tu opisy działania substancji, wskazania oraz działania niepożądane. Ponadto do każdej substancji przyporządkowano listę leków, wyrobów medycznych, suplementów diety, które zawierają ją w swoim składzie.

  Dawkowanie preparatu Yttriga – jak stosować ten lek?

  Lekarz nie podaje leku Yttriga bezpośrednio pacjentowi.

  Dawka
  O wielkości dawki produktu Yttriga, która zostanie podana do leczenia, decyduje lekarz.

  Sposób podania
  Produkt Yttriga jest lekiem radioaktywnym, stosowanym w połączeniu z innym produktem leczniczym,

  który dociera do określonych komórek organizmu i który podawany jest przez lekarza. przeznaczony jest do radioznakowania produktów leczniczych podawanych następnie pacjentowi określoną drogą w leczeniu specyficznych chorób.

  Jeśli Yttriga została podana pomyłkowo
  Produkt Yttriga jest podawany po połączeniu z innym lekiem przez lekarza w warunkach ścisłej kontroli.

  Ryzyko ewentualnego przedawkowania jest małe. Jeśli jednak miałoby ono nastąpić, lekarz zastosuje właściwe środki.

  Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

  Obecność wolnego chlorku itru (90Y) w organizmie w wyniku nieumyślnego podania produktu Yttriga prowadzi do nasilonego działania toksycznoego na szpik kostny i uszkodzenia hematopoetycznych komórek pnia.

  W przypadku nieumyślnego podania produktu Yttriga radioaktywność w organizmie pacjenta musi zostać obniżona przez natychmiastowe podanie (np. w ciągu 1 godz.) substancji chelatujących, takich jak Ca- DTPA lub Ca-EDTA w celu przyśpieszenia procesu usuwania radionuklidu z organizmu.

  Placówki medyczne stosujące produkt Yttriga do znakowania molekuł nośnych dla celów terapeutycznych muszą dysponować następującymi substancjami:
  – Ca-DTPA (dietylenodiaminooctan trisodu wapnia) lub
  – Ca-EDTA (etylenodiaminooctan disodu wapnia)

  Powyższe środki chelatujące eliminują radioaktywność itru poprzez wymianę jonową między wapniem i itrem dzięki zdolnościom do tworzenia rozpuszczalnych w wodzie kompleksów z ligandami chelatowymi (DTPA, EDTA). Kompleksy te są następnie szybko usuwane przez nerki.

  1 g substancji chelatującej powinien być podany jako wolne, trwające 3 – 4 minuty, dożylne wstrzyknięcia lub jako infuzja (1 g na 100 – 250 ml dekstrozy lub roztworu izotonicznego chlorku sodu).

  Skuteczność chelatowania jest największa bezpośrednio po ekspozycji lub w ciągu jednej godziny od ekspozycji, kiedy radionuklid ciągle jeszcze krąży w płynach tkankowych i znajduje się w osoczu. Nawet po upływie więcej niż 1 godziny od ekspozycji nie wyklucza się podania i czynnego działania chelatów z ograniczoną skutecznością.

  Dożylne podawanie nie powinno być kontynuowane dłużej niż przez 2 godziny.

  W każdym takim przypadku muszą być monitorowane parametry krwi pacjenta oraz przeprowadzone natychmiastowe stosowne działanie, jeśli wystąpią dowody na to, że nastąpiło uszkodzenie czynności szpiku kostnego.

  Toksyczność wolnego itru (90Y) z powodu jego uwalniania się in vivo ze znakowanych biomolekuł do organizmu w trakcie terapii może zostać obniżona poprzez podanie substancji chelatujących.

  Co mogę jeść i pić podczas stosowania Yttriga – czy mogę spożywać alkohol?

  Brak danych.

  Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

  Czy można stosować Yttriga w okresie ciąży i karmienia piersią?

  Ciąża
  Lek Yttriga jest przeciwwskazany do stosowania w okresie ciąży.
  Należy powiedzieć lekarzowi o każdym podejrzewaniu ciąży. W przypadku niewystąpienia miesiączki należy przyjąć, że jest się w ciąży, chyba, że test ciążowy tego nie potwierdzi.
  Lekarz rozważy alternatywną metodę, która nie powoduje emisji promieniowania jonizującego.
  Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną metodę antykoncepcji w trakcie leczenia i po okresie leczenia.

  Karmienie piersią
  Lekarz zaleci zaprzestanie karmienia piersią.
  Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

  Cena i dostępność w najbliższej aptece

  Dowiedz się ile kosztuje Yttriga i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy.

  Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty.

  Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie.- sprawdź cenę produktu.

  Ulotka Yttriga – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

  Do pobrania pełna ulotka Yttriga. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

  YTTRIGA PREKURSOR RADIOFARMACEUTYCZNY, roztwór (Chlorek itru (90Y))

  Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

  Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Yttriga m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

  YTTRIGA PREKURSOR RADIOFARMACEUTYCZNY, roztwór (Chlorek itru (90Y))

  Opinie - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów / napisz własną opinię (forum)

  Stosujesz Yttriga? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

  Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom.

  Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.


  Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii. Oferty sprzedaży/kupna leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zakup produktu leczniczego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczny dla zdrowia.

  Aktualna ocena pacjentów:

  12345678910
  (1 ocen, średnia: 5,00 na 10)

  Proszę wpisz swoją opinię!
  Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.