4Flex PureGel

4Flex PureGel to lek w postaci żelu, który jest dostępny bez recepty. Zawiera substancję czynną naproksen w ilości 100 mg/g, należącą do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Stosuje się go miejscowo, na skórę, przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Wskazany jest do miejscowej aplikacji w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów oraz bólów mięśniowo-stawowych.

Aclexa

Aclexa to lek, który zalicza się do rodziny NLPZ, czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Substancją czynną leku jest celekoksyb. Stosowany jest do łagodzenia dolegliwości bólowych, przede wszystkim w przypadku schorzeń reumatologicznych takich jak choroba zwyrodnieniowa stawów, reumatoidalne zapalenie stawów oraz zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Jego działanie opiera się na hamowaniu produkcji prostaglandyn, co przeciwdziała stanom zapalnym. Lek jest dostępny na receptę.

Actistav

Actistav to lek stosowany w leczeniu objawów choroby zwyrodnieniowej stawów. Zawiera on chlorowodorek glukozaminy, który jest składnikiem budulcowym chrząstki stawowej. Chlorowodorek glukozaminy pobudza proces odbudowy chrząstki, przeciwdziałając procesowi jej degeneracji.

Aglan

Aglan to lek o silnym działaniu przeciwzapalnym, łagodzący ból i obniżający zwiększoną temperaturę ciała. Należy do grupy leków zwanych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ). Substancją czynną jest meloksykam. Aglan jest przeznaczony do krótkotrwałego leczenia objawowego zaostrzeń reumatoidalnego zapalenia stawów, choroby zwyrodnieniowej stawów i zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (choroba Bechtereva) w przypadkach, w których podanie meloksykamu doustnie lub doodbytniczo nie jest możliwe.

Aglan 15

Aglan 15 to lek, który działa na układ mięśniowo-szkieletowy. Posiada działanie przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jest stosowany w leczeniu objawowym chorób reumatycznych, takich jak choroba zwyrodnieniowa stawów, reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Lek jest dostępny na receptę.

Aleve

Aleve

Aleve to lek dostępny bez recepty, należący do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Zawiera substancję czynną naproksen sodowy. Lek jest stosowany do leczenia dolegliwości bólowych o małym i umiarkowanym nasileniu, takich jak: ból głowy, ból zęba, bóle mięśniowe, bóle stawowe, ból pleców, bolesne miesiączkowanie, a także do obniżania gorączki.

Anapran

Anapran

Anapran to lek zawierający naproksen sodowy, który jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym. Wykazuje on właściwości przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Stosuje się go w leczeniu szeregu chorób reumatycznych, dny moczanowej oraz stanów zapalnych kaletek maziowych. Jest dostępny na receptę.

Anapran EC

Anapran EC

Anapran EC to lek zawierający substancję czynną naproksen, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Lek ten jest stosowany w celu zmniejszenia zapalenia i bólu w stawach i mięśniach. Wskazany jest w objawowym leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, choroby zwyrodnieniowej stawów, zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, ostrych zaburzeń mięśniowo-szkieletowych oraz bolesnego miesiączkowania u pacjentów powyżej 16 lat. Anapran EC jest dostępny na receptę.

Antrend

Antrend to lek zawierający meloksykam, który jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ). Stosowany jest w leczeniu objawowym zaostrzeń choroby zwyrodnieniowej stawów oraz w długotrwałym leczeniu objawowym reumatoidalnego zapalenia stawów i zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa. Lek Antrend dostępny jest na receptę.

Arcoxia

Arcoxia to lek, który zawiera etorykoksyb, substancję należącą do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Jest stosowany w leczeniu objawowym choroby zwyrodnieniowej stawów (ChZS), reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS), zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa oraz w leczeniu bólu wynikającego ze stomatologicznego zabiegu chirurgicznego. Lek jest dostępny na receptę.

Arthrotec

Arthrotec to lek w postaci tabletek, który zawiera niesteroidowy lek przeciwzapalny (diklofenak) oraz syntetyczny analog prostaglandyny E1 (mizoprostol). Lek ten ma działanie przeciwbólowe i ochronne na śluzówkę żołądka i dwunastnicy. Stosowanie preparatu jest zalecane u osób wymagających jednoczesnego leczenia niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym i mizoprostolem. Diklofenak jest wskazany w leczeniu objawowym choroby zwyrodnieniowej stawów oraz reumatoidalnego zapalenia stawów. Arthrotec jest dostępny na receptę.

Arthrotec Forte

Arthrotec Forte to lek w postaci tabletek, który zawiera niesteroidowy lek przeciwzapalny diklofenak oraz mizoprostol, syntetyczny analog prostaglandyny E1. Lek ten ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, a mizoprostol działa ochronnie na błonę śluzową żołądka i dwunastnicy. Arthrotec Forte jest stosowany w leczeniu objawowym choroby zwyrodnieniowej stawów oraz reumatoidalnego zapalenia stawów, zwłaszcza u pacjentów zagrożonych wrzodami żołądka lub dwunastnicy. Jest dostępny na receptę.

Arthryl

Arthryl to lek, który jest stosowany w leczeniu objawów łagodnej lub umiarkowanej choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych. Głównym składnikiem leku jest glukozamina, aminocukier, który naturalnie występuje w ludzkim organizmie. Lek Arthryl dostępny jest na receptę. W zależności od formy, może być podawany doustnie lub za pomocą wstrzyknięć.

Arthryl Fast

Arthryl Fast to lek, który zawiera w składzie siarczan glukozaminy oraz lidokainę. Jest stosowany w leczeniu objawów łagodnej lub umiarkowanej choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych. Lek jest dostępny na receptę. Wskazaniem do stosowania leku Arthryl Fast jest objawowe leczenie łagodnej lub umiarkowanej choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych.

Aspicam

Aspicam

Aspicam to lek dostępny na receptę, który zawiera substancję czynną meloksykam. Należy on do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) i wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Stosowany jest w bólach kostno-stawowych i mięśniowych w przebiegu chorób reumatoidalnych i zwyrodnieniowych stawów. Aspicam jest dostępny w postaci tabletek o różnych dawkach.

Aspicam Bio

Aspicam Bio

Aspicam Bio to lek w postaci tabletek, który zawiera substancję czynną meloksykam. Należy on do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) i wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe. Stosowany jest w bólach kostno-stawowych i mięśniowych w przebiegu chorób reumatoidalnych i zwyrodnieniowych stawów. Lek jest dostępny bez recepty.

Bonefos

Bonefos to lek stosowany w leczeniu hiperkalcemii (wysokiego poziomu wapnia we krwi) lub osteolizy (rozpadu tkanki kostnej) spowodowanej chorobą nowotworową. Działa poprzez hamowanie resorpcji kostnej, co prowadzi do zmniejszenia stężenia wapnia we krwi. Jest dostępny na receptę.

Borowinowa kostka Iwonicka

Borowinowa Kostka Iwonicka to naturalny produkt leczniczy, który jest wykorzystywany do sporządzania okładów. Preparat jest otrzymywany z borowiny pochodzącej z ekologicznie czystych złóż w Polsce i soli jodobromowej iwonickiej, co nadaje borowinie dodatkowe walory lecznicze. Stosowanie okładów z kostki borowinowej jest odpowiednikiem zabiegów borowinowych wykonywanych w uzdrowiskach podczas kuracji leczniczej. Wskazane jest stosowanie preparatu w leczeniu uzupełniającym przewlekłych schorzeń stawów, ścięgien, mięśni, nerwów, kości i okostnej na tle zapalnym, gośćcowym, urazowym i zwyrodnieniowym. Może być również pomocny w leczeniu zrostów otrzewnowych i przewlekłych zapaleń przydatków, ale tylko w postaci okładów. Produkt jest dostępny bez recepty.

Brufen Retard

Brufen Retard to lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) 1. Lek jest wskazany do stosowania u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat w celu łagodzenia bólu o umiarkowanym lub silnym nasileniu, np. bólu zęba, bólu menstruacyjnego, bólu mięśniowo-szkieletowego, bólu pourazowego, bólu pooperacyjnego, bólu nowotworowego oraz w stanach zapalnych, np. w chorobach reumatycznych (reumatoidalne zapalenie stawów i choroba zwyrodnieniowa stawów).

Cartexan

Cartexan to lek na receptę, który zawiera kwas chondroitynosiarkowy (sól sodowa kwasu chondroitynosiarkowego). Jest to substancja, która naturalnie występuje w organizmie ludzkim jako jeden z elementów strukturalnych chrząstki stawowej. Lek ten jest stosowany w objawowym leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego i biodrowego. Działa poprzez hamowanie aktywności enzymów litycznych w chrząstce i pobudzanie biosyntezy proteoglikanów, co może spowalniać lub wstrzymywać procesy degeneracji chrząstki.

Celbic

Celbic to lek należący do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), konkretnie do podgrupy inhibitorów cyklooksygenazy-2 (COX-2). Działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Jest wskazany do stosowania w objawowym leczeniu stanu zapalnego i bólu w chorobie zwyrodnieniowej stawów, reumatoidalnym zapaleniu stawów oraz zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa. Lek jest dostępny na receptę.

Celebrex

Celebrex to lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), który zawiera celekoksyb jako substancję czynną. Jest to selektywny inhibitor cyklooksygenazy-2 (COX-2), który działa poprzez zahamowanie wytwarzania prostaglandyn, co pomaga zmniejszyć ból i zapalenie. Celebrex jest stosowany u dorosłych w leczeniu objawów reumatoidalnego zapalenia stawów, choroby zwyrodnieniowej stawów oraz zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa. Jest dostępny na receptę.

Celecoxib Accord

Celecoxib Accord to lek przeciwbólowy i przeciwzapalny, który jest często stosowany w leczeniu różnych stanów, takich jak osteoartroza, reumatoidalne zapalenie stawów i zespół jelita drażliwego. Działa poprzez hamowanie enzymu COX-2, który jest odpowiedzialny za produkcję prostaglandyn – substancji, które powodują ból i stan zapalny. Jest dostępny na receptę.

Celomix

Celomix to lek zawierający meloksykam, substancję czynną z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Jest stosowany do krótkotrwałego leczenia objawowego zaostrzeń bólów kostno-stawowych i mięśniowych w przebiegu chorób reumatoidalnych i zwyrodnieniowych stawów. Lek jest dostępny na receptę.

Chronada

Chronada to lek w kapsułce twardej, który zawiera dwa aktywne składniki: chondroityny sodu siarczan oraz glukozaminy chlorowodorek. Lek należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych i przeciwreumatycznych. Jest wskazany do stosowania w objawowym leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych u pacjentów, u których występuje ból od umiarkowanego do silnego. Chronada jest dostępna na receptę.

Ciechociński Szlam Leczniczy

Ciechociński Szlam Leczniczy to produkt złożony, dostępny bez recepty, który ma postać proszku do sporządzania roztworu na skórę. Stosuje się go w postaci kąpieli lub okładów. Kąpiele w roztworze leku poprawiają ukrwienie skóry i tkanek zmienionych chorobowo. Okłady zimne zmniejszają obrzęki i przekrwienie tkanek, natomiast okłady ciepłe działają rozgrzewająco. Wskazania do stosowania to między innymi: urazy w obrębie narządu ruchu, choroby układu nerwowego takie jak nerwobóle czy przewlekłe zapalenie nerwów, reumatoidalne zapalenie stawów i zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, choroba zwyrodnieniowa stawów, bóle mięśni, niektóre choroby alergiczne skóry oraz łuszczyca.

Coxitex

Coxitex to lek dostępny na receptę, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Substancją czynną jest etorykoksyb. Lek działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwreumatyczne. Stosowany jest w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych oraz obrzęków stawów i mięśni u osób w wieku 16 lat i starszych z chorobą zwyrodnieniową stawów, reumatoidalnym zapaleniem stawów, zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa oraz z dną moczanową.

Coxydyna

Coxydyna to lek przeciwbólowy i przeciwzapalny, który zawiera substancję czynną etorykoksyb. Jest on stosowany w leczeniu bólu związanego z różnymi schorzeniami, takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów, dna moczanowa oraz zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Lek jest dostępny na receptę.

Depo-medrol

Depo-Medrol to lek w formie zawiesiny do wstrzykiwań, który zawiera substancję czynną octan metyloprednizolonu, należący do grupy glikokortykosteroidów. Lek ten wpływa na procesy zapalne i immunologiczne, metabolizm węglowodanów, białek i tłuszczów, układ krążenia, układ sercowo-naczyniowy, ośrodkowy układ nerwowy, mięśnie szkieletowe, tkankę kostną, tkankę łączną, skórę i błony śluzowe, układ wewnątrzwydzielniczy oraz czynność nerek. Jest stosowany w leczeniu różnych chorób, takich jak choroby reumatyczne, choroby tkanki łącznej, choroby dermatologiczne, choroby alergiczne, procesy zapalne i alergiczne w obrębie oczu, okresy zaostrzeń chorób przewodu pokarmowego, choroby układu oddechowego, choroby układu krwiotwórczego oraz w leczeniu paliatywnym chorób nowotworowych. Lek jest dostępny na receptę.

Depo-medrol z lidokainą

Depo-Medrol z lidokainą to lek składający się z dwóch substancji czynnych: metyloprednizolonu octanu, który należy do grupy glikokortykosteroidów, oraz lidokainy chlorowodorku jednowodnego, silnego leku znieczulającego miejscowo. Jest przeznaczony do stosowania wewnętrznego i może być podawany okołostawowo lub dostawowo. Lek jest wskazany do krótkotrwałego podawania, jako terapia uzupełniająca w okresie ostrego epizodu lub zaostrzenia w następujących schorzeniach: zapalenie błony maziowej w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów oraz reumatoidalne zapalenie stawów. Jest dostępny na receptę.

Diclac

Diclac to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), który działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Jest dostępny w różnych formach, takich jak tabletki, żel, plastry, czopki, a nawet krople do oczu. Lek ten jest często stosowany w leczeniu różnych stanów reumatycznych, a także w zwalczaniu bólu pochodzenia pourazowego, korzonkowego i nerwobólów. Diclac jest dostępny na receptę.

Diclac 100

Diclac 100 to lek w postaci czopków, który zawiera diklofenak z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Działanie leku polega na hamowaniu biosyntezy prostaglandyn, które odgrywają kluczową rolę w procesie zapalnym, bólu i gorączce. Jest przeznaczony do stosowania u osób dorosłych. Wskazaniem do stosowania leku Diclac 100 jest objawowe leczenie w: zapalnych lub zwyrodnieniowych postaci choroby reumatycznej, ostrych napadach dny, bólach spowodowanych pourazowymi i pooperacyjnymi stanami zapalnymi i obrzękami, np. po zabiegach stomatologicznych lub ortopedycznych, stanach bólowych i zapalnych w ginekologii, np. pierwotnego bolesnego miesiączkowania lub zapalenia przydatków, napadach migreny. Lek jest dostępny na receptę.

Diclac 50

Diclac 50 to lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), który działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Jest dostępny na receptę. Stosowany jest w leczeniu objawowym reumatoidalnego zapalenia stawów, choroby zwyrodnieniowej stawów, zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa oraz w celu redukcji bolesnego miesiączkowania. Lek ten jest dostępny w różnych postaciach, takich jak tabletki dojelitowe, czopki doodbytnicze czy roztwór do wstrzykiwań.

Diclac Duo

Diclac Duo to lek, który zawiera diklofenak sodowy – substancję z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Działanie leku jest przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Stosowany jest w leczeniu zapalnych lub zwyrodnieniowych postaci choroby reumatycznej, bólów spowodowanych pourazowymi i pooperacyjnymi stanami zapalnymi i obrzękami, a także stanów bólowych i zapalnych w ginekologii. Diclac Duo jest dostępny na receptę.

Diclac Lipogel

Diclac Lipogel

Diclac Lipogel to żel do stosowania na skórę, zawierający diklofenak. Diklofenak należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Diclac Lipogel ma strukturę liposomalną, co ułatwia wchłanianie leku przez skórę. Wodno-alkoholowe podłoże żelu zapewnia dodatkowe działanie kojące i chłodzące. Lek działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Stosowany jest w miejscowym leczeniu pourazowych stanów zapalnych ścięgien, więzadeł, mięśni i stawów, bólu pleców, ograniczonych stanów zapalnych tkanek miękkich takich, jak: zapalenie ścięgien, łokieć tenisisty, zapalenie torebki stawowej, zapalenie okołostawowe. Dorośli mogą stosować go również w miejscowym leczeniu ograniczonych i łagodnych postaci zapalenia stawów. Diclac Lipogel jest dostępny bez recepty.

Diclaner

Diclaner to lek, którego substancją czynną jest diklofenak. Jest to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), który wykazuje silne działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Diklofenak przeciwdziała syntezie prostaglandyn, substancji odgrywających znaczącą rolę w rozwoju stanu zapalnego. Lek jest dostępny na receptę. Wskazaniami do stosowania leku Diclaner są dolegliwości bólowe oraz stany zapalne związane z chorobami reumatycznymi oraz w przypadku bólu związanego z urazami i zabiegami chirurgicznymi.

Dicloberl 100 mg

Dicloberl 100 mg to lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Zawiera substancję czynną diklofenak, który działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Jest stosowany w leczeniu objawowym bólu i stanu zapalnego w różnych stanach, takich jak ostre zapalenie stawów, przewlekłe zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, choroba zwyrodnieniowa stawów i choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, zapalne choroby reumatyczne tkanek miękkich oraz bolesne obrzęki i zapalenia pourazowe. Dicloberl 100 mg jest dostępny na receptę.

Dicloberl 50

Dicloberl 50 to lek przeciwbólowy i przeciwzapalny, który jest stosowany w leczeniu bólu i stanu zapalnego. Jest zalecany w przypadku ostrym zapaleniu stawów, przewlekłym zapaleniu stawów, szczególnie w reumatoidalnym zapaleniu stawów, a także w zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa i innych reumatycznych stanach zapalnych kręgosłupa. Lek jest dostępny na receptę.

Dicloberl retard

Dicloberl retard to lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), który zawiera diklofenak. Lek ten działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Jest stosowany w leczeniu bólu i stanu zapalnego w takich stanach jak ostre zapalenie stawów, w tym ataki dny moczanowej, przewlekłe zapalenie stawów, szczególnie reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa i inne zapalne choroby reumatyczne kręgosłupa, zaostrzenia w chorobie zwyrodnieniowej stawów i chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa oraz zapalne choroby reumatyczne tkanek miękkich. Dicloberl retard jest dostępny na receptę.

Dicloduo

Dicloduo to lek zawierający diklofenak, który jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ). Diklofenak jest stosowany w celu zmniejszenia bólu i stanu zapalnego, zwłaszcza w przypadku schorzeń takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, dna moczanowa czy zwyrodnienie stawów. Dicloduo jest dostępny na receptę. Lek ten jest dostępny w postaci kapsułek o zmodyfikowanym uwalnianiu.

Leki na ChZS

Lista leków stosowanych w chorobie zwyrodnieniowej stawów (ChZS).

Zobacz także:

Dna moczanowa
Osteoporoza
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)
Wszystkie leki na zdrowe mięśnie, stawy i kości

Czym jest choroba zwyrodnieniowa stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęstszą chorobą układu ruchu. Rozwija się przez pogorszenie jakości i ubytki chrząstki stawowej, która odpowiada za amortyzację i przemieszczanie się stawów względem siebie. Wyróżnia się zwyrodnienie stawów pierwotne i wtórne. Pierwsze pojawia się wraz z wiekiem, a jego przyczyna nie jest do końca znana, drugie powstaje na skutek zdarzenia, np. urazu, zakażenie, przez wrodzone zaburzenie postawy, czy w związku z innymi chorobami, tj. cukrzyca, otyłość, nagromadzenie złogów wapnia.

Leczenie zwyrodnienia stawów

Przede wszystkim pomaga leczenie niefarmakologiczne, które skutecznie ogranicza ilość zażywanych leków. Do niego należy utrzymywanie prawidłowej masy ciała, ponieważ otyłość oznacza ciężki przebieg choroby, a także lekkie ćwiczenia fizyczne, okłady z lodu zmniejszające ból oraz powierzchniowe stosowanie ciepła działające rozluźniająco na mięśnie. Te aktywności pomagają w utrzymaniu sprawności pacjenta, jednak czasem konieczne jest zastosowanie leków do walki z bólem. Najczęściej stosowanymi substancjami jest paracetamol, niesteroidowe leki przeciwzapalne i opioidy. Paracetamol stosowany jest w przypadku bólu łagodnego, to bezpieczny dla pacjentów środek, ale trzeba używać go w umiarkowanych ilościach. Niesteroidowe leki zapalne występują w formie maści lub żeli działających miejscowo, a opioidy dostępne są na receptę, stosowane podczas zaostrzenia choroby. Na początkowym etapie skuteczne są medykamenty zawierające siarczan glukozaminy i siarczan chondroityny, ponieważ poprawiają jakość chrząstki stawowej.

Substancje czynne stosowane do leczenia chorób kości i stawów:

Adalimumab
Deksametazon
Diklofenak
Ibuprofen
Ketoprofen
Kwas acetylosalicylowy
Leflunomid
Meloksykam
Metotreksat
Metyloprednizolon
Naproksen
Pokrzywa
Rytuksymab
Salicylan metylu