Structum

Lek Structum zaleca się jako uzupełnienie leczenia objawów choroby zwyrodnieniowej stawów. Jednym z głównych składników budowy kości i chrząstki jest kwaśny siarczan chondroityny, który tej ostatniej nadaje właściwości mechaniczne i elastyczne. Preparat korzystnie wpływa na nią, dzięki zawartej w nim czynnej substancji – soli kwasu chondroitynosiarkowego (chondroitynosiarczanu sodu). To kwas z grupy związków chemicznych zwanych glikozaminoglikanami, które z białkami tworzą tzw. proteoglikany.

Działanie leku polega na hamowaniu aktywność enzymów litycznych w obrębie chrząstki. Ponadto pobudza biosyntezę proteoglikanów, przez co spowalnia lub wstrzymuje procesy degeneracji chrząstki.

Produkt wskazany jest więc przy bólach kości i stawów spowodowanych chorobą zwyrodnieniową stawów, w celu ich wzmocnienia oraz w celu regeneracji chrząstek stawowych.

Jaki jest skład Structum, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest: sodu chondroityny siarczan.
Pozostałe składniki leku to: talk, żelatyna, tytanu dwutlenek (E 171), indygotyna.

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Structum – jak stosować?

Lek powinien być przyjmowany za każdym razem zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości związanych z dawkowaniem należy zwrócić się do lekarza. Z reguły jednak podaje się 1 kapsułkę po 500 mg dwa razy na dobę (1 g na dobę).

Preparat Structum stosuje się doustnie, połykając kapsułki w całości i popijając je dużą ilością wody. Już po około pół godzinie po przyjęciu, lek osiąga maksymalne stężenie we krwi.

Aby nie wystąpiły skutki uboczne, których szczegółowy opis zawiera ulotka, nie należy stosować preparatu w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu. Do działań niepożądanych należą m.in. biegunka, nudności lub wymioty, zawroty głowy bądź reakcje skórne, takie jak np.: rumień, pokrzywka, zapalenie skóry, wysypka, świąd, obrzęk.

Preparat nie podaje się dzieciom i młodzieży do 16. roku życia. Innym przeciwwskazaniem do zażycia mogą być także niektóre choroby. Zanim lekarz zadecyduje o przepisaniu preparatu pacjentowi, może uznać, że konieczne będzie wykonanie określonych badań kontrolnych.

Structum niezalecany jest także osobom ze skłonnościami do reakcji alergicznych.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeżeli dojdzie do przedawkowania leku, wówczas wskazane jest zastosowanie leczenia objawowego.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Structum – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Structum w okresie ciąży i karmienia piersią?

Pacjentka w ciąży, karmiąca piersią, przypuszczająca, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, przed zażyciem Structum powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty. Zaleca się jednak unikania leku w okresie ciąży oraz niestosowania go podczas karmienia piersią.

Wykonane na zwierzętach badania nie wskazały wpływu na płodność.

Lek dostępny jest w atrakcyjnej cenie – warto ją sprawdzić w różnych aptekach.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Structum

Ulotka Structum – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Structum przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Structum m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Sprawdź cenę i dostępność Structum w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Structum

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Structum? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

20 komentarzy do “Structum”

 1. Mam chorobę zwyrodnieniową stawów i Structum biorę od miesiąca. Gdy zażywam ból co prawda mija ale pojawiła mi się wysypka na nogach więc odstawiłem lek. Wrócę zapewne do Flexove, które mi doktor przepisał przedtem (stwierdził, że spróbujemy zmienić lek aby zobaczyć, który byłby dla mnie lepszy), a po zażyciu którego nic się mi nie działo.

  Odpowiedz
 2. jeszcze nie wiem jakie jest działanie leku bo zażywam od 2 tygodni ale bardzo mnie denerwuje częste pękanie kapsułek . lek się wysypuje a przecież nie jest za darmo. staram się delikatnie wyjmować kapsułki a jednak pękają i to dość często

  Odpowiedz
 3. Zażywam Strucum 500 od 5 miesięcy. Wchodzenie po schodach jakby lżejsze, ale nie do końca. Z uwagi na biegunke zmniejszyłam dawkę do 1 kapsułki dziennie, dlatego może ból kolan nie zmniejszył się całkowicie. Niestety, od jakiegoś czasu często mam mdłości, refluks, którego nigdy nie doświadczałam oraz lekkie zawroty głowy.
  Lek chwilowo odstawiam, zobaczę co będzie dalej…

  Odpowiedz
 4. Glupstwa ludziska wypisujecie lek nie dziala po kilku dniach to sie przyjmuje kilka m-cy.Rownie dobrze pastylki pudrowe moglibyscie smoktac.

  Odpowiedz
  • Wzięłam 20 kapsułek i odstawilam kule mam jeszcze problem z zejsciem ze schodów ale wejście już nie sprawia trudności.Przez 2 miesiące przyjmowalam zastrzyki żeby zlikwidować stan zapalny.Structum biorę już 4 miesiące myślę ze mnie pomoże.

   Odpowiedz
  • Dokładnie ludziska brednie wypisują, ja u tego samego ortopedy już 15lat sie leczę i jak pamiętam cały czas mi tylko Structum 500mg i przeciw bólowe Biofenac 100mg przepisuje, ostatie pół roku Structum 500mg mam 2x dziennie brać i efekt marny a to dlatego że mam jeszcze co najmniej 30kg schudnąć. No, zanim ja schudne to konował prędzej kopytami trzasnie.

   Odpowiedz
 5. Po Structum dostałam napady suchego
  Kaszlu.To nie jest opisane w działaniach
  niepożądanych ale u mnie to zadziałało .
  Kiedyś miaĺam podobną sytuację po innym leku

  Odpowiedz
 6. Structum można stosować bez przerwy 6m-cy Ponoć działa na około 50% ludzi (taką informację mam od lekarza) na mnie podziałał – biorę 4 miesiąc i ból kolan minął.

  Odpowiedz
 7. Structum 500 pobierałem przez 3 miesiące. Ból kolana minął Po odstawieniu leku, po miesiącu ból powraca..Jak długo bez zdrowotnych konsekwencji mogę przyjmować ten lek. Kto może mi odpowiedzieć autorytatywnie.

  Odpowiedz
 8. Brałam ten lek przez 15 dni
  2 v dziennie .ostry ból kolana minął sztywność przy zginaniu
  pozostala ból jeszcze jest.
  ALE żołądek nie wytrzymam
  Potworne mdlosci już kilka dni
  Jadlowstret , osłabienie.
  Structum odstawione

  Odpowiedz
 9. Rewelacyjny lek ból kolana ustąpił ciężkość również mogę normalnie funkcjonować dzięki mojej fantastycznej pani doktor która mi go zapisała

  Odpowiedz
 10. Mam ból kręgosłupa i drętwienie prawej nogi i okolice kręgosłupa.Ten ból mięśni bardzie prawej nogi ale zdrętwienie górnych mięśni nóg tym że prawa noga drętwieje aż do łydki.Globalnie ból przypomina ten jak po długiej przerwie jazdy rowerem.Biorę ten lek tydzień miałem podczas spaceru kilka momentów,Chwilowej przerwy bólu podczas ciągłego poprzednio napiszę o dalszym działaniu leku 18.09.2018 mb.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Structum. Podziel się doświadczeniami na forum.