Cartexan

W naszym serwisie przedstawiamy szczegółowe informacje na temat leku Cartexan. To środek stosowany w chorobach zwyrodnieniowych stawów. Jego substancja czynna, chondroityny sodu siarczan, strzeże dobrego stanu chrząstek. Poniżej podajemy bardziej szczegółowe informacje na temat leku w tym:

 • zastosowanie,
 • skład,
 • działanie z innymi środkami,
 • przeciwwskazania dla kobiet ciężarnych i karmiących piersią,
 • opinie pacjentów.

Po więcej informacji wystarczy sięgnąć do ulotki lekarstwa zamieszczonej na naszej stronie. Poniżej możesz również sprawdzić dostępność preparatu w aptekach i jego cenę.

Substancja czynna leku to chondroityny sodu siarczan, która jest naturalnie obecna w ludzkim organizmie. Stanowi jeden z podstawowych składników struktury chrząstek stawowych. Cartexan jest przeznaczony do leczenia chorób zwyrodnieniowych stawu biodrowego i kolanowego. Oddziałuje na organizm w powolnym tempie, po 6-8 tygodniach stosowania, nie jest zatem przeznaczony do leczenia ostrych stanów zapalnych. Działanie leku utrzymuje się przez 2-3 miesiące.

Jaki jest skład Cartexan, jakie substancje zawiera?

Substancja czynna: chondroityny sodu siarczanu w ilości 400 mg na kapsułkę.

Pozostały skład: stearynian magnezu. Otoczka kapsułki jest złożona z żelatyny, tytanu dwutlenku (E171), żelaza tlenku żółtego (E172), erytrozyny (E127) i żelaza tlenku czerwonego (E172).

Zobacz krótki, przystępny opis farmaceuty na temat substancji czynnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Cartexan – jak stosować ten lek?

Kapsułki należy połknąć, popijając płynem. Nie powinno się ich żuć. Jedna dawka dobowa wynosi dwie kapsułki, czyli 800 mg leku.

Przy cięższych kontuzjach i poważniejszych zwyrodnieniach lekarz może zwiększyć dawkowanie do trzech kapsułek, czyli 1200 mg lekarstwa przez 6 tygodni, a potem 800 mg na dobę na okres trzech miesięcy. Dawkę można zażywać jednorazowo lub partiami.

Po trzech miesiącach codziennego dawkowania leku zaleca się zrobienie dwumiesięcznej przerwy w jego przyjmowaniu.

Preparat nie jest przeznaczony dla dzieci.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Dotychczas odnotowano jeden taki przypadek. U pacjenta nie pojawiły się żadne poważne objawy (mdłości, wymioty czy zmiany w stężeniu elektrolitów). W razie przedawkowania należy skonsultować się z Centrum Informacji Toksykologicznych.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Cartexan – czy mogę spożywać alkohol?

Lek można przyjmować przed lub po posiłku. Osoby z problemami żołądkowymi powinny wybrać tę drugą opcję. W ulotce brakuje informacji na temat łączenia Cartexanu z alkoholem. Opinie na temat leku można poznać poniżej w sekcji z komentarzami.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Cartexan w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie ma badań na temat przyjmowania Cartexanu w czasie ciąży lub karmienia piersią, dlatego nie zaleca się jego stosowania w tym okresie.

Ulotka Cartexan – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Pylera m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Opinie o Pylera - forum pacjentów

Stosujesz Cartexan? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź opinie pacjentów z ostatnich 12 miesięcy.

33 komentarze do “Cartexan”

 1. Ja cartexan biorę od roku z przerwami 3 miesiące,biorę i 3 miesiące przerwy tak mi przepisała reumatolog i wszystko jest dobrze: kolana i stawy u rąk nie bolą a układ trawienny działa bez szwanku.

  Odpowiedz
 2. Uważam, że jest to bardzo dobry lek. Miałam silny ból kolana. Było lekko opuchnięte. 4 razy zastosowałam opaskę solankową i w międzyczasie brałam cartexan. Ból minął po 1 m-cu stosowania. Bedę dalej brać przez dalsze 2 miesiące.

  Odpowiedz
 3. Wzięłam pół opakowania. Bóle brzucha na poczatku były lekkie i dalej są, teraz doszła biegunka. Od kilku dni swędzi mnie skóra. Muszę odstawić, coraz gorzej się czuje.

  Odpowiedz
  • Witam! Ja wzięłam już 84 tabletki i dopiero dzisiaj, ponieważ trapią mnie od dawna choroby układu pokarmowego, skojarzyłam , że mdłości i występująca biegunka są efektem ubocznym cartexanu . Wprawdzie kolana bolą o wiele mniej ale już od jutra koniec z cartexanem. Mam nadzieję, że będzie lepiej i nie będę okupowac łazienki??

   Odpowiedz
  • I mnie po tygodniu przyjmowania ostre bole brzucha,zaparcia, biegunki, nudności i wymioty. Brzuch jak balon. Samopoczucie beznadziejne.Nie wiem czy nie odstawię.

   Odpowiedz
 4. Wzięłam dopiero 14 szt dzisiaj w nocy i teraz ból kręgosłupa sztywność nad talią. Nie wiem czy to od Cartexanu

  Odpowiedz
 5. Już po kilku dniach stosowania Cartexan 400mg ból kolan ustąpił całkowicie. Ale mdłości, podwyższone i tak już wysokie ciśnienie, ogólnie gorsze samopoczucie nie pozwolą mi brać tego leku a szkoda bo spectrum nie uśmierzało tak dobrze bólu.

  Odpowiedz
 6. Uczulenie. Wysypka, świąd na rękach, piersiach, stopach. Duszność i kaszel, tętno zwiększone. Po 10 dniach stosowania.
  Interwencja pogotowia, leki przeciwwstrząsowe.
  Dwa razy sprawdzone – okropność!
  Odstawiam.

  Odpowiedz
 7. Oceniam pozytywnie, na efekty czekałem kilka tygodni, ale warto stosować, ból znacznie się zmniejszył, mogę normalnie funkcjonować i pracować.

  Odpowiedz
 8. Zjadłem pół opakowania przytylem ze 2 kg.rezyltatow zero.fakt napisane poprawa około 4tyg.ponadto mam płyn w udzie nie wiem czy jest sens dalej brać?

  Odpowiedz
 9. Zużyłam dwa opakowania i zaczęłam trzecie. Nie wiem czy to nie za dużo, ale w ulotce jest napisane że kuracja powinna wynieść 3 miesiące. Odczuwam dużą poprawę jeżeli chodzi o ból stawu. Nie mam innych objawów typu swędzenie, czy przyrost wagi. Natomiast przy trzecim opakowaniu odczuwam lekkie mdłości. Nie wiem czy to łączyć z zażywaniem cartoxenu.

  Odpowiedz
  • Cześć . Ja mam podobne objawy. Początkowo nie wiedziałam po czym. Wszystko jednak wskazuje na cartexan. Bo po zażyciu leku czuję swędzenie w ciągu ok. 10 minut od przyjęcia leku

   Odpowiedz
 10. Kończę drugie opakowanie efektów przeciwbólowych nie widać, ale uboczne dają się odczuć swędzenie skóry i rumień -wystarczy się lekko podrapać, szczególnie uciązliwe i widoczne na twarzy.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz