Cartexan

Podmiot odpowiedzialnyReig Jofre Sp. z o.o.
Kod ATCM01AX25
ProceduraMRP
SubstancjaChondroityna

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Cartexan?

W naszym serwisie przedstawiamy szczegółowe informacje na temat leku Cartexan. To środek stosowany w chorobach zwyrodnieniowych stawów. Jego substancja czynna, chondroityny sodu siarczan, strzeże dobrego stanu chrząstek. Poniżej podajemy bardziej szczegółowe informacje na temat leku w tym:

  • zastosowanie,
  • skład,
  • działanie z innymi środkami,
  • skutki uboczne i interakcje z innymi lekami
  • przeciwwskazania dla kobiet ciężarnych i karmiących piersią,
  • opinie pacjentów.

Po więcej informacji wystarczy sięgnąć do ulotki lekarstwa zamieszczonej na naszej stronie. Poniżej możesz również sprawdzić dostępność preparatu w aptekach i jego cenę.

Substancja czynna leku to chondroityny sodu siarczan, która jest naturalnie obecna w ludzkim organizmie. Stanowi jeden z podstawowych składników struktury chrząstek stawowych. Cartexan jest przeznaczony do leczenia chorób zwyrodnieniowych stawu biodrowego i kolanowego. Oddziałuje na organizm w powolnym tempie, po 6-8 tygodniach stosowania, nie jest zatem przeznaczony do leczenia ostrych stanów zapalnych. Działanie leku utrzymuje się przez 2-3 miesiące.

Jaki jest skład Cartexan, jakie substancje zawiera?

Substancja czynna: chondroityny sodu siarczanu w ilości 400 mg na kapsułkę.

Pozostały skład: stearynian magnezu. Otoczka kapsułki jest złożona z żelatyny, tytanu dwutlenku (E171), żelaza tlenku żółtego (E172), erytrozyny (E127) i żelaza tlenku czerwonego (E172).

Dawkowanie preparatu Cartexan – jak stosować ten lek?

Kapsułki należy połknąć, popijając płynem. Nie powinno się ich żuć. Jedna dawka dobowa wynosi dwie kapsułki, czyli 800 mg leku.

Przy cięższych kontuzjach i poważniejszych zwyrodnieniach lekarz może zwiększyć dawkowanie do trzech kapsułek, czyli 1200 mg lekarstwa przez 6 tygodni, a potem 800 mg na dobę na okres trzech miesięcy. Dawkę można zażywać jednorazowo lub partiami.

Po trzech miesiącach codziennego dawkowania leku zaleca się zrobienie dwumiesięcznej przerwy w jego przyjmowaniu.

Preparat nie jest przeznaczony dla dzieci.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Dotychczas odnotowano jeden taki przypadek. U pacjenta nie pojawiły się żadne poważne objawy (mdłości, wymioty czy zmiany w stężeniu elektrolitów). W razie przedawkowania należy skonsultować się z Centrum Informacji Toksykologicznych.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Cartexan – czy mogę spożywać alkohol?

Lek można przyjmować przed lub po posiłku. Osoby z problemami żołądkowymi powinny wybrać tę drugą opcję. W ulotce brakuje informacji na temat łączenia Cartexanu z alkoholem. Opinie na temat leku można poznać poniżej w sekcji z komentarzami.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Cartexan w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie ma badań na temat przyjmowania Cartexanu w czasie ciąży lub karmienia piersią, dlatego nie zaleca się jego stosowania w tym okresie.

Skutki uboczne Cartexan, jakie są działania niepożądane?

Rzadkie działania niepożądane (dotyczące do 1 na 1 000 użytkowników):

  • Zaburzenia żołądkowo-jelitowe: Ból w górnej części brzucha, mdłości, biegunka.
  • Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: Rumień, grudkowate wykwity skórne, drażniące zapalenie skóry.

Bardzo rzadkie działania niepożądane (dotyczące do 1 na 10 000 użytkowników):

  • Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: Egzema, swędzenie skóry, pokrzywka.
  • Objawy ogólne: Obrzęk.

Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych

Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku Cartexan, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: ndl@urpl.gov.pl.

Istnieje także możliwość skorzystania ze specjalnego formularza dla pacjenta na stronach Systemu Monitorowania Zagrożeń - przejdź do formularza i zgłoś niepożądane działanie produktu leczniczniczego.

Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu Reig Jofre Sp. z o.o.. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Interakcje leku Cartexan z innymi lekami

Poinformuj swojego lekarza lub farmaceutę o wszystkich lekach, które obecnie przyjmujesz, przyjmowałeś niedawno lub planujesz przyjmować. Szczególnie ważne jest to w przypadku leków wpływających na krzepliwość krwi, takich jak warfaryna, kwas acetylosalicylowy, dipirydamol czy klopidogrel.

Jeśli stosujesz warfarynę, lekarz może zalecić częstsze kontrole INR po rozpoczęciu lub zakończeniu przyjmowania leku Cartexan.

Ulotka Cartexan – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Cartexan przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Cartexan - 400 mg, Kapsułki twarde (Chondroitini natrii sulfas)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Cartexan m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Cartexan - 400 mg, Kapsułki twarde (Chondroitini natrii sulfas)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Cartexan w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Cartexan - forum pacjentów

Stosujesz Cartexan? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

33 komentarze do “Cartexan”

  1. Ja cartexan biorę od roku z przerwami 3 miesiące,biorę i 3 miesiące przerwy tak mi przepisała reumatolog i wszystko jest dobrze: kolana i stawy u rąk nie bolą a układ trawienny działa bez szwanku.

    Odpowiedz
  2. Uważam, że jest to bardzo dobry lek. Miałam silny ból kolana. Było lekko opuchnięte. 4 razy zastosowałam opaskę solankową i w międzyczasie brałam cartexan. Ból minął po 1 m-cu stosowania. Bedę dalej brać przez dalsze 2 miesiące.

    Odpowiedz
  3. Wzięłam pół opakowania. Bóle brzucha na poczatku były lekkie i dalej są, teraz doszła biegunka. Od kilku dni swędzi mnie skóra. Muszę odstawić, coraz gorzej się czuje.

    Odpowiedz
    • Witam! Ja wzięłam już 84 tabletki i dopiero dzisiaj, ponieważ trapią mnie od dawna choroby układu pokarmowego, skojarzyłam , że mdłości i występująca biegunka są efektem ubocznym cartexanu . Wprawdzie kolana bolą o wiele mniej ale już od jutra koniec z cartexanem. Mam nadzieję, że będzie lepiej i nie będę okupowac łazienki??

      Odpowiedz
    • I mnie po tygodniu przyjmowania ostre bole brzucha,zaparcia, biegunki, nudności i wymioty. Brzuch jak balon. Samopoczucie beznadziejne.Nie wiem czy nie odstawię.

      Odpowiedz
  4. Wzięłam dopiero 14 szt dzisiaj w nocy i teraz ból kręgosłupa sztywność nad talią. Nie wiem czy to od Cartexanu

    Odpowiedz
  5. Już po kilku dniach stosowania Cartexan 400mg ból kolan ustąpił całkowicie. Ale mdłości, podwyższone i tak już wysokie ciśnienie, ogólnie gorsze samopoczucie nie pozwolą mi brać tego leku a szkoda bo spectrum nie uśmierzało tak dobrze bólu.

    Odpowiedz
  6. Uczulenie. Wysypka, świąd na rękach, piersiach, stopach. Duszność i kaszel, tętno zwiększone. Po 10 dniach stosowania.
    Interwencja pogotowia, leki przeciwwstrząsowe.
    Dwa razy sprawdzone – okropność!
    Odstawiam.

    Odpowiedz
  7. Oceniam pozytywnie, na efekty czekałem kilka tygodni, ale warto stosować, ból znacznie się zmniejszył, mogę normalnie funkcjonować i pracować.

    Odpowiedz
  8. Zjadłem pół opakowania przytylem ze 2 kg.rezyltatow zero.fakt napisane poprawa około 4tyg.ponadto mam płyn w udzie nie wiem czy jest sens dalej brać?

    Odpowiedz
  9. Zużyłam dwa opakowania i zaczęłam trzecie. Nie wiem czy to nie za dużo, ale w ulotce jest napisane że kuracja powinna wynieść 3 miesiące. Odczuwam dużą poprawę jeżeli chodzi o ból stawu. Nie mam innych objawów typu swędzenie, czy przyrost wagi. Natomiast przy trzecim opakowaniu odczuwam lekkie mdłości. Nie wiem czy to łączyć z zażywaniem cartoxenu.

    Odpowiedz
    • Cześć . Ja mam podobne objawy. Początkowo nie wiedziałam po czym. Wszystko jednak wskazuje na cartexan. Bo po zażyciu leku czuję swędzenie w ciągu ok. 10 minut od przyjęcia leku

      Odpowiedz
  10. Kończę drugie opakowanie efektów przeciwbólowych nie widać, ale uboczne dają się odczuć swędzenie skóry i rumień -wystarczy się lekko podrapać, szczególnie uciązliwe i widoczne na twarzy.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz