Celebrex

Celebrex to lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), który zawiera celekoksyb jako substancję czynną. Jest to selektywny inhibitor cyklooksygenazy-2 (COX-2), który działa poprzez zahamowanie wytwarzania prostaglandyn, co pomaga zmniejszyć ból i zapalenie. Celebrex jest stosowany u dorosłych w leczeniu objawów reumatoidalnego zapalenia stawów, choroby zwyrodnieniowej stawów oraz zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa. Jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Celebrex stosowany jest w leczeniu objawów reumatoidalnego zapalenia stawów, choroby zwyrodnieniowej stawów oraz zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa.

Substancja czynna leku Celebrex, celekoksyb, należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), tzw. koksybów. Lek ten jest specyficznym inhibitorem cyklooksygenazy-2 (COX-2) – enzymu aktywującego wytwarzanie prostaglandyn. Bodziec wywołujący stan zapalny pobudza cyklooksygenazę-2 (COX-2). Prowadzi to do syntezy i nagromadzenia mediatorów zapalnych (prostaglandyn), szczególnie prostaglandyny E2, wywołujących zapalenie, obrzęk i ból.

Celekoksyb hamując COX-2, poprzez zablokowanie wytwarzania prostaglandyn powodujących stan zapalny, działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwgorączkowo.

Skład

Jedna kapsułka leku Celebrex, 100 mg zawiera 100 mg celekoksybu.
– Substancją czynną leku jest celekoksyb.
– Pozostałe substancje pomocnicze to: laktoza jednowodna, sodu laurylosiarczan, powidon K30, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian.
Otoczka zawiera: tytanu dwutlenek (E171), żelatyna.
Atrament: szelak, etanol bezwodny, alkohol izopropylowy, alkohol butylowy, glikol propylenowy, amonowy wodorotlenek stężony, lak z indygotyną (E 132).

Jedna kapsułka leku Celebrex, 200 mg zawiera 200 mg celekoksybu.
– Substancją czynną leku jest celekoksyb.
– Pozostałe substancje pomocnicze to: laktoza jednowodna, sodu laurylosiarczan, powidon K30, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian.
Otoczka zawiera: tytanu dwutlenek (E171), żelatyna.
Atrament: szelak, etanol bezwodny, alkohol izopropylowy, alkohol butylowy, glikol propylenowy, amonowy wodorotlenek stężony, żelaza tlenek żółty (E172).

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza, który dostosuje dawkę leku indywidualnie dla pacjenta. W razie wątpliwości lub braku poprawy stanu zdrowia w ciągu dwóch tygodni leczenia należy zwrócić się do lekarza, który rozważy zastosowanie innych rodzajów leczenia.

Ponowna ocena potrzeby stosowania leku oraz skuteczności leczenia powinna być okresowo dokonywana przez lekarza, zwłaszcza u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów.

Lek Celebrex należy stosować jak najkrócej, w najmniejszej skutecznej dawce dobowej, ponieważ podczas długotrwałego leczenia, zwłaszcza dużymi dawkami, może zwiększyć się ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru. W przypadku wystąpienia lub nasilenia następujących objawów: trudności z oddychaniem, ból w klatce piersiowej lub obrzęk kostek, należy skonsultować się z lekarzem, który zdecyduje o przerwaniu leczenia lekiem Celebrex.

Choroba zwyrodnieniowa stawów: Zwykle zalecana dawka wynosi 200 mg na dobę w jednej lub dwóch dawkach podzielonych. W przypadku nieuzyskania poprawy, zastosowanie dawki 200 mg dwa razy na dobę może zwiększyć skuteczność.

Reumatoidalne zapalenie stawów: Zalecana początkowa dawka dobowa wynosi 200 mg w dwóch dawkach podzielonych. Dawka może być zwiększona do 400 mg (200 mg dwa razy na dobę), jeżeli zaistnieje taka potrzeba.

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa: Najczęściej zalecana dawka dobowa wynosi 200 mg raz na dobę lub w dwóch dawkach podzielonych. U pacjentów, u których złagodzenie objawów jest niewystarczające, bardziej skuteczne może być zwiększenie dawki do 400 mg raz na dobę lub w dwóch dawkach podzielonych. Jeśli, mimo zwiększenia dawki, w ciągu dwóch tygodni nie nastąpi poprawa skuteczności terapii, należy rozważyć zastosowanie innych metod leczenia.

Maksymalna dawka dobowa wynosi 400 mg we wszystkich wskazaniach.

Pacjenci w podeszłym wieku: U pacjentów w podeszłym wieku (≥ 65 lat), szczególnie o masie ciała mniejszej niż 50 kg leczenie rozpoczyna się od mniejszej dawki (200 mg na dobę). W przypadku konieczności dawka może być zwiększona do 200 mg dwa razy na dobę.

Przedawkowanie

W razie przypadkowego przyjęcia zbyt dużej ilości kapsułek leku Celebrex, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Lekarz zastosuje postępowanie wspomagające, np. płukanie żołądka oraz, w razie konieczności, wdroży leczenie objawowe.

Jedzenie i picie (alkohol)

Lek Celebrex może być przyjmowany z posiłkiem lub bez posiłku.

Ciąża i karmienie piersią

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza. Nie należy stosować leku Celebrex podczas ciąży lub u kobiet planujących ciążę.

Lek w niewielkim stopniu przenika do mleka matki. Nie należy stosować leku Celebrex u kobiet karmiących piersią.

Ulotka Celebrex

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Celebrex (forum)

Stosujesz Celebrex? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

3 komentarze do “Celebrex”

  1. Dawka 100 mg raz na dobę daje takie same efekty jak 200 mg raz na dobę, czyli: stopniowe zmniejszenie bólu, plus zmniejszenie opuchlizny mięśnia. Efekt uboczny: wrażenie otumanienia przez 4 pierwsze godziny po zażyciu leku (natężenie takie samo niezależne od dawki) oraz uczucie gorąca przez 1 godzinę po zażyciu. Po 1,5 tygodnia stosowania pojawił się szybki i znaczny wzrost poziomu kwasu moczowego we krwi. Dość toksyczne to lekarstwo.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Celebrex. Podziel się doświadczeniami na forum.