Celekoksyb
Opracowanie: Aleksandra Rutkowska – technik farmaceutyczny – nr dyplomu T/50033363/10
Celekoksyb – lek należący do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Mechanizm działania celekoksybu polega na hamowaniu cyklooksygenazy typu 2 (COX-2), która bierze udział m.in. w wywoływaniu gorączki, odczuwaniu bólu i funkcjach poznawczych. Dzięki temu lek działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo.
Wskazaniem do stosowania celekoksybu jest leczenie objawów choroby zwyrodnieniowej stawów, reumatoidalnego zapalenia stawów i zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa.
Celekoksyb dostępny jest w postaci kapsułek. Stosowanie leku zaczyna się zwykle w dawce 200 mg na dobę, którą w razie nieuzyskania poprawy zwiększa się do 400 mg na dobę.
Możliwe działania niepożądane (najczęstsze): nadciśnienie tętnicze, zakażenia górnych dróg oddechowych, zakażenia dróg moczowych, zapalenie zatok, nasilenie alergii, zawroty głowy, pobudzenie, bezsenność, zawał mięśnia sercowego, zapalenie gardła, zapalenie błony śluzowej nosa, kaszel, duszność, ból brzucha, niestrawność, biegunka, wzdęcia z oddawaniem gazów, wymioty, dysfagia, osutka, świąd, objawy grypopodobne, obrzęk obwodowy.