Konsultacja merytoryczna:

Aclexa

Lek Aclexa stosowany jest w leczeniu objawów reumatoidalnego zapalenia stawów, choroby zwyrodnieniowej stawów oraz zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa.

Aclexa jest lekiem należącym do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), z podgrupy inhibitorów enzymu COX-2. Organizm wytwarza prostaglandyny, które mogą przyczyniać się do powstawania bólu i stanów zapalnych. W schorzeniach, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów i choroba zwyrodnieniowa stawów, organizm produkuje ich więcej. Działanie leku Aclexa polega na ograniczeniu produkcji prostaglandyn, redukując tym samym dolegliwości bólowe oraz stany zapalne.

Jaki jest skład Aclexa, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest celekoksyb.
Każda kapsułka, twarda, 100 mg zawiera 100 mg celekoksybu.
Każda kapsułka, twarda, 200 mg zawiera 200 mg celekoksybu.

Pozostałe składniki w kapsułkach 100 mg leku to laktoza jednowodna, powidon K30, kroskarmeloza sodowa, sodu laurylosiarczan, magnezu stearynian w rdzeniu kapsułki oraz żelatyna i tytanu dwutlenek (E 171), w otoczce kapsułki.

Pozostałe składniki w kapsułkach 200 mg leku to laktoza jednowodna, powidon K30, kroskarmeloza sodowa, sodu laurylosiarczan, magnezu stearynian w rdzeniu kapsułki oraz żelatyna, tytanu dwutlenek (E 171) i żelaza tlenek żółty (E 172) w otoczce kapsułki.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Aclexa – jak stosować ten lek?

Lekarz zaleci odpowiedni schemat dawkowania leku. Dawka i czas stosowania leku mogą nasilać działania niepożądane dotyczące serca, dlatego ważne jest aby stosować najmniejszą skuteczną dawkę leku Aclexa, nie dłużej niż to konieczne do uzyskania kontroli objawów.

Lek Aclexa należy połykać w całości, popijając wodą. Kapsułki można zażywać o dowolnej porze dnia, podczas posiłku lub niezależnie od niego. Należy jednak starać się przyjmować poszczególne dawki leku Aclexa o tej samej porze każdego dnia.

Jeżeli korzyści ze stosowania leku nie będą odczuwalne w ciągu dwóch tygodni, należy zasięgnąć porady lekarza.

Zalecana dawka:
W przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów zwykle stosowana dawka wynosi 200 mg na dobę, a w razie konieczności lekarz może zwiększyć ją do 400 mg.

Zazwyczaj stosowana dawka to:
– jedna kapsułka 200 mg podana raz na dobę; lub
– jedna kapsułka 100 mg podana dwa razy na dobę.

W przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów zwykle stosowana dawka wynosi 200 mg na dobę, a w razie potrzeby lekarz może ją zwiększyć do 400 mg.

Zazwyczaj stosowana dawka to:
– jedna kapsułka 100 mg podana dwa razy na dobę.

W przypadku zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa zwykle stosowana dawka wynosi 200 mg na dobę, a w razie potrzeby lekarz może ją zwiększyć do 400 mg.

Zazwyczaj stosowana dawka to:
– jedna kapsułka 200 mg podana raz na dobę; lub
– jedna kapsułka 100 mg podana dwa razy na dobę.

Choroby nerek i wątroby:
Należy poinformować lekarza o schorzeniach wątroby lub nerek, jako że mogą one wymagać stosowania niższej dawki.

Osoby w podeszłym wieku, zwłaszcza o wadze ciała poniżej 50 kg:
W przypadku pacjentów powyżej 65 lat, a zwłaszcza osób o wadze ciała poniżej 50 kg, lekarz może zalecić ścisłą kontrolę leczenia.

Stosowanie u dzieci:
Lek Aclexa przeznaczony jest wyłącznie dla osób dorosłych, nie należy więc go stosować u dzieci.

Maksymalna dawka dobowa:
Nie należy zażywać dawki większej niż 400 mg na dobę (4 kapsułki 100 mg leku Aclexa lub 2 kapsułki 200 mg leku Aclexa).

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Nie należy przyjmować więcej kapsułek niż zalecił lekarz. W razie przypadkowego przyjęcia zbyt dużej ilości kapsułek, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty lub szpitala zabierając ze sobą opakowanie leku.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Aclexa – czy mogę spożywać alkohol?

Kapsułki można zażywać o dowolnej porze dnia, podczas posiłku lub niezależnie od niego.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Aclexa w okresie ciąży i karmienia piersią?

Leku Aclexa nie wolno stosować u kobiet w ciąży lub, u planujących ciążę (np. u kobiet w wieku rozrodczym, które nie stosują odpowiedniej antykoncepcji) w czasie leczenia. W przypadku zajścia w ciążę podczas leczenia lekiem Aclexa należy przerwać leczenie i skontaktować się z lekarzem w celu leczenia alternatywnego.

Nie wolno stosować leku Aclexa podczas karmienia piersią.

Lek Aclexa może utrudniać zajście w ciążę

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Aclexa

Ulotka Aclexa – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

ACLEXA, 100 mg, 200 mg, kapsułki, twarde (Celecoxibum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 308 razy

Rozmiar plku 213.41 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Aclexa m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

ACLEXA, 100 mg, 200 mg, kapsułki, twarde (Celecoxibum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 118 razy

Rozmiar plku 321.11 KB

Cena - ile kosztuje Aclexa?

Cena Aclexa i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Aclexa.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Aclexa? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

19 komentarzy do “Aclexa”

  • To jest jedyny lek, po którym dostałam wysypkę na całych ciele i czerwone plamy na skórze wraz opuchlizna. Pierwszy raz miałam taka reakcje na lek. Mój lekarz powiedział, że jest to bardzo niebezpieczny lek, ma mnóstwo skutków ubocznych.

   Odpowiedz
 1. Zapalenie barku. Brałam 6 dni. Ostry ból ustąpił właściwie już po pierwszej dawce, a całkowicie przestało boleć po 4 dniach. Żadnych skutków ubocznych-mimo chorej wątroby. Dzisiaj zaczęłam kurację na drugi bark….sama sobie zaaplikowałam- zobaczymy?

  Odpowiedz
 2. Po 3 dniach brania leku ból – kłucie pod żebrami z lewej strony oraz problemy trawienne…ODSTAWIAM żałuje że zaczęłam brać

  Odpowiedz
 3. Ja zaczynam brać lek Aclexa 200mg i mam zawroty głowy mega ?do tego mam astmę i kaszel mi się nasilił więc odstawiam to nie dla mnie.

  Odpowiedz
 4. Obrzek twarzy bole kregoslupa wystapily nagle w gorace dni lata.Po antybiotyku ustapilo lecz nastapil nawrot.Bedac daleko od jakiejkolwiek przychodni lekarskiej zazylem troche przypadkowo lek Aclexa ktorymial ktos ze znajomych.Wmoim przypadku sprawdzil sie znakomicie .Dolegliwosci ustapily do dzis bez nawrotu i skutkow ubocznych.

  Odpowiedz
 5. Po tygodniu zażywania pojawiły się obrzęki kostek nóg i palców u rąk. Muszę zrezygnować mimo że stan zapalny powoli ustępuje.

  Odpowiedz
 6. dostałam dzisiaj ten lek ale po przeczytaniu o skutkach ubocznych chyba zrezygnuje z niego zwłaszcza ze mam nadciśnienie miałam już zator i nie widzę na jedno oko z sercem też na bakier mam astmę tak że to lek chyba nie dla mnie zapisała mi to pani doktor reumatolog mimo moich chorób czy ktoś też przy takich chorobach bierze ten lek

  Odpowiedz
     • Biorę Axlekse od stycznia 2022 dodatkowo lek biologiczny i nie mam żadnych skutków ubocznych .Proszę nie czytać ulotki lekarz wie co robi .No chyba że coś wystąpi po nim . Ja naprawdę duzo juz go zjadłam bo mam wrazie silnego bólu 2×1 albo 1x1Pozdrawiam

Dodaj komentarz