Trosicam

Ostatnia aktualizacja: 26-09-2024

Podmiot odpowiedzialnyAlpex Pharma (IRL) Limited
Kod ATCM01AC06
ProceduraMRP
SubstancjaMeloksykam

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Trosicam?

Meloksykam należy do grupy leków zwanych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ), stosowany jest w celu zmniejszania zapalenia i bólu stawów oraz mięśni. (Tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej łatwo rozpuszczają się w ustach).

Lek Trosicam stosuje się w:
• krótkotrwałym leczeniu objawów zaostrzenia choroby zwyrodnieniowej stawów;
• długotrwałym leczeniu objawów:
reumatoidalnego zapalenia stawów,
– zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (choroba kręgosłupa).

Jaki jest skład Trosicam, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest meloksykam.
Każda tabletka zawiera 7,5 mg meloksykamu.

Ponadto lek zawiera: mannitol (E421), aspartam, (E951), sorbitol (E420), kwas cytrynowy bezwodny, aromat jogurtowy, aromat owoców leśnych, krospowidon, powidon K 30, talk, sodu laurylosiarczan i magnezu stearynian.

Dawkowanie preparatu Trosicam – jak stosować ten lek?

Zażywanie leku
• Tabletkę należy umieścić na języku.
• Pozwolić, by się powoli rozpuszczała przez pięć minut (nie należy jej żuć ani połykać w stanie nierozpuszczonym).
• Należy ją połknąć, popijając wodą (240 ml).
• Jeśli u pacjenta występuje suchość jamy ustnej, należy ją najpierw zwilżyć wodą.
• Nigdy nie należy zażywać większej dawki niż zalecana dawka maksymalna, która wynosi 15 mg (dwie tabletki) na dobę.

Dawkowanie
Dawka jest zależna od leczonej choroby. Lekarz powinien poinformować pacjenta o dawkowaniu leku.

Leczenie zaostrzenia choroby zwyrodnieniowej stawów:
Zwykle stosuje się 7,5 mg (jedna tabletka) na dobę. Lekarz może zwiększyć dawkę do 15 mg (dwie tabletki) na dobę, jeśli uzna to za konieczne.

Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów i zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa:
Zwykle stosuje się 15 mg (dwie tabletki) na dobę. Lekarz może zmniejszyć dawkę do 7,5 mg (jedna tabletka) na dobę, jeśli uzna to za konieczne.

U pacjentów w wieku 65 lat i starszych zalecana dawka w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów i zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa wynosi 7,5 mg (jedna tabletka) na dobę.

Jeśli u pacjenta występuje którakolwiek z sytuacji wymienionych w punkcie 2 “Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując lek Trosicam” w załączonej poniżej ulotce, lekarz może zmniejszyć dawkę do 7,5 mg (jedna tabletka) na dobę.

Jeśli pacjent uważa, że działanie leku Trosicam jest zbyt silne lub zbyt słabe, lub jeśli po kilku dniach stosowania leku brak jest poprawy, powinien poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Natychmiast skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą, bądź natychmiast udać się do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego, pamiętając o zabraniu ze sobą tej ulotki lub tabletek.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Trosicam – czy mogę spożywać alkohol?

Brak odrębnych zaleceń.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Trosicam w okresie ciąży i karmienia piersią?

Trosicam nie jest zalecany u kobiet w okresie ciąży lub karmienia piersią. Należy natychmiast poinformować lekarza, jeśli pacjentka jest w ciąży, podejrzewa ciążę lub karmi piersią.

Ulotka Trosicam – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Trosicam - 15 mg, Tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej (Meloxicamum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Trosicam - 15 mg, Tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej (Meloxicamum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność leku w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

8 komentarzy do “Trosicam”

  1. Chciałabym podzielić się moim negatywnym doświadczeniem z lekiem Trosicam. Już po pierwszej przyjętej tabletce wystąpiły u mnie niepokojące objawy uboczne. Odczuwałam silny ból głowy, któremu towarzyszył dyskomfort w okolicy oczu. Co szczególnie niepokojące, zauważyłam znaczący wzrost ciśnienia krwi. Te dolegliwości są na tyle uciążliwe, że najprawdopodobniej będę zmuszona przerwać terapię. Takie reakcje organizmu na lek są bardzo niepokojące i znacząco wpływają na moje codzienne funkcjonowanie. Jest to moje osobiste doświadczenie z tym preparatem, które pokazuje, że nawet pozornie bezpieczne leki mogą wywoływać znaczące skutki uboczne u niektórych pacjentów.

    Odpowiedz
  2. Stosuję Trosicam w dawce 15 mg od trzech dni i jestem bardzo zadowolona z efektów terapeutycznych. Lek skutecznie eliminuje dolegliwości bólowe już po pierwszej tabletce. Jego działanie jest szybkie i długotrwałe, co pozwala na znaczną poprawę komfortu życia. Doceniam szczególnie fakt, że nie wymaga częstego dawkowania przy zachowaniu wysokiej skuteczności przeciwbólowej.

    Odpowiedz
  3. Po zastosowaniu Trosicamu z powodu uporczywego bólu w okolicy międzyłopatkowej zostałem bardzo pozytywnie zaskoczony jego efektywnością. Już następnego poranka dolegliwości bólowe całkowicie ustąpiły, co pozwoliło mi wrócić do normalnej aktywności. Lek wykazał wyjątkową skuteczność w zwalczaniu bólu kręgosłupa, przynosząc natychmiastową ulgę. Doceniam jego szybkie działanie i wysoką skuteczność terapeutyczną, chociaż zastanawiam się nad długoterminowym wpływem na wątrobę w porównaniu do innych preparatów przeciwbólowych, takich jak Olfen Uno 150 mg. Mimo tych rozważań, biorąc pod uwagę znakomite działanie przeciwbólowe i szybkość ustępowania dolegliwości, zdecydowanie mogę rekomendować ten lek osobom cierpiącym na bóle kręgosłupa.

    Odpowiedz
  4. Mam istotne pytanie dotyczące możliwości jednoczesnego stosowania leków Trosicam i Doreta. Jest to dla mnie ważna kwestia, ponieważ chciałabym mieć pewność co do bezpieczeństwa łączenia tych preparatów w terapii. Bardzo zależy mi na uzyskaniu informacji o potencjalnych interakcjach między tymi lekami oraz ewentualnych przeciwwskazaniach do ich równoczesnego stosowania. Jest to szczególnie istotne w kontekście skuteczności leczenia i uniknięcia niepożądanych efektów.

    Odpowiedz
    • W leczeniu przewlekłego bólu stosuję połączenie Trosicamu 15 mg z preparatem Doreta DUO. Po sześciu miesiącach regularnego przyjmowania tych leków mogę potwierdzić skuteczność tej terapii. Lekarz z poradni leczenia bólu dobrał odpowiednie dawkowanie, które pozwala mi funkcjonować znacznie lepiej niż przed rozpoczęciem leczenia. Zauważyłam znaczną poprawę w codziennym funkcjonowaniu, a dolegliwości bólowe są pod kontrolą.

      Odpowiedz
  5. Z ogromną satysfakcją chciałabym podzielić się moim pierwszym doświadczeniem ze stosowania leku Trosicam. Już po pierwszej dawce zaobserwowałam znaczącą poprawę – ból, który wcześniej był bardzo dokuczliwy, niemal całkowicie ustąpił. Skuteczność działania przeciwbólowego jest naprawdę imponująca, szczególnie biorąc pod uwagę, jak szybko lek zaczął działać. Jest to dla mnie ogromna ulga, że znalazłam preparat, który tak skutecznie radzi sobie z dolegliwościami bólowymi. Na podstawie mojego doświadczenia mogę z przekonaniem polecić Trosicam osobom zmagającym się z podobnymi problemami.

    Odpowiedz
  6. Po kilkumiesięcznym stosowaniu Trosicamu stanąłem przed wyzwaniem związanym z jego niedostępnością w aptekach. Na szczęście farmaceuta zaproponował mi zamiennik w postaci leku Mel. Po wypróbowaniu tego preparatu mogę z pełnym przekonaniem potwierdzić, że jego skuteczność jest porównywalna do Trosicamu. Efekt przeciwbólowy i przeciwzapalny jest równie zadowalający, a działanie utrzymuje się przez podobny okres. Dodatkowo zauważyłem, że lek jest dobrze tolerowany przez organizm. Bazując na moim pozytywnym doświadczeniu z obydwoma preparatami, mogę szczerze zarekomendować Mel jako wartościowy odpowiednik Trosicamu.

    Odpowiedz
  7. Stosuję lek Trosicam w leczeniu dolegliwości bólowych stawów i jestem bardzo zadowolony z jego działania. Preparat skutecznie łagodzi ból, znacząco poprawiając komfort codziennego funkcjonowania. Jest to lek, który w moim przypadku wykazuje wysoką skuteczność w terapii dolegliwości stawowych, przynosząc zauważalną ulgę i poprawę mobilności.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz