Trosicam

Podmiot odpowiedzialnyAlpex Pharma (IRL) Limited
Kod ATCM01AC06
ProceduraMRP
SubstancjaMeloksykam

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Trosicam?

Meloksykam należy do grupy leków zwanych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ), stosowany jest w celu zmniejszania zapalenia i bólu stawów oraz mięśni. (Tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej łatwo rozpuszczają się w ustach).

Lek Trosicam stosuje się w:
• krótkotrwałym leczeniu objawów zaostrzenia choroby zwyrodnieniowej stawów;
• długotrwałym leczeniu objawów:
reumatoidalnego zapalenia stawów,
– zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (choroba kręgosłupa).

Jaki jest skład Trosicam, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest meloksykam.
Każda tabletka zawiera 7,5 mg meloksykamu.

Ponadto lek zawiera: mannitol (E421), aspartam, (E951), sorbitol (E420), kwas cytrynowy bezwodny, aromat jogurtowy, aromat owoców leśnych, krospowidon, powidon K 30, talk, sodu laurylosiarczan i magnezu stearynian.

Dawkowanie preparatu Trosicam – jak stosować ten lek?

Zażywanie leku
• Tabletkę należy umieścić na języku.
• Pozwolić, by się powoli rozpuszczała przez pięć minut (nie należy jej żuć ani połykać w stanie nierozpuszczonym).
• Należy ją połknąć, popijając wodą (240 ml).
• Jeśli u pacjenta występuje suchość jamy ustnej, należy ją najpierw zwilżyć wodą.
• Nigdy nie należy zażywać większej dawki niż zalecana dawka maksymalna, która wynosi 15 mg (dwie tabletki) na dobę.

Dawkowanie
Dawka jest zależna od leczonej choroby. Lekarz powinien poinformować pacjenta o dawkowaniu leku.

Leczenie zaostrzenia choroby zwyrodnieniowej stawów:
Zwykle stosuje się 7,5 mg (jedna tabletka) na dobę. Lekarz może zwiększyć dawkę do 15 mg (dwie tabletki) na dobę, jeśli uzna to za konieczne.

Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów i zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa:
Zwykle stosuje się 15 mg (dwie tabletki) na dobę. Lekarz może zmniejszyć dawkę do 7,5 mg (jedna tabletka) na dobę, jeśli uzna to za konieczne.

U pacjentów w wieku 65 lat i starszych zalecana dawka w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów i zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa wynosi 7,5 mg (jedna tabletka) na dobę.

Jeśli u pacjenta występuje którakolwiek z sytuacji wymienionych w punkcie 2 “Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując lek Trosicam” w załączonej poniżej ulotce, lekarz może zmniejszyć dawkę do 7,5 mg (jedna tabletka) na dobę.

Jeśli pacjent uważa, że działanie leku Trosicam jest zbyt silne lub zbyt słabe, lub jeśli po kilku dniach stosowania leku brak jest poprawy, powinien poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Natychmiast skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą, bądź natychmiast udać się do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego, pamiętając o zabraniu ze sobą tej ulotki lub tabletek.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Trosicam – czy mogę spożywać alkohol?

Brak odrębnych zaleceń.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Trosicam w okresie ciąży i karmienia piersią?

Trosicam nie jest zalecany u kobiet w okresie ciąży lub karmienia piersią. Należy natychmiast poinformować lekarza, jeśli pacjentka jest w ciąży, podejrzewa ciążę lub karmi piersią.

Ulotka Trosicam – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Trosicam przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Trosicam - 15 mg, Tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej (Meloxicamum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Trosicam m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Trosicam - 15 mg, Tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej (Meloxicamum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Trosicam w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Trosicam - forum pacjentów

Stosujesz Trosicam? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

9 komentarzy do “Trosicam”

  1. po 1 nie publikujecie negatywnych opini tak mi sie wydaje tylko chwalic trzeba
    tabletce batrdzo boli mnie glowa oczy i cisnieniewzroslo mysle ze nie moge dalej tego stosowac

    Odpowiedz
  2. Trosicam wziąłem pierwszy raz na bardzo silny ból między łopatkami zzsk ból odszedł w niepamięć do rana polecam tylko nie wiem jak niszczy wątrobę może mniej niż olfen uno 150mg

    Odpowiedz
  3. Przez pewien czas brałem Trosikam lecz w aptekach pojawiły się braki .Polecono mi Mel i trzeba przyznać że nie ustępuje działaniem.
    Polecam.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz