Meloksykam
Opracowanie: Aleksandra Rutkowska – technik farmaceutyczny – nr dyplomu T/50033363/10
Meloksykam – lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym. Mechanizm działania meloksykamu polega na hamowaniu mediatorów procesu zapalnego. Lek zmniejsza obrzęk, ból i sztywność stawów oraz obniża temperaturę. Stosowany w leczeniu zaostrzeń choroby zwyrodnieniowej stawów oraz reumatoidalnego zapalenia stawów i zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa.
Meloksykam występuje w postaci tabletek oraz roztworu do wstrzykiwań. Dawkowanie i drogę podania ustala lekarz w oparciu o wskazania i stan pacjenta. Lek w postaci doustnej podaje się raz na dobę i należy przyjmować go wraz z posiłkiem. Maksymalna dawka dobowa to 15 mg.
Możliwe działania niepożądane: dotyczą najczęściej zaburzeń przewodu pokarmowego. Występuje niestrawność, nudności, wymioty, ból brzucha, zaparcia, wzdęcia, biegunka, choroba wrzodowa a także ból głowy, zawroty głowy, senność.
Uwagi: Meloksykamu nie należy stosować w przypadku ostrych ataków bólu. Lek jest przeciwwskazany w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy.