Konsultacja merytoryczna:

Dolenio

Lek Dolenio należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych.

Glukozamina jest substancją występującą naturalnie w ustroju i jest niezbędna dla płynu stawowego i chrząstki.

Lek Dolenio dostępny w postaci tabletek jest stosowany w celu zmniejszenia objawów łagodnej do umiarkowanej choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych u osób dorosłych.

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest rodzajem zmian zwyrodnieniowych stawu, którego objawami są: sztywność (po nocnym śnie lub długim odpoczynku), ból podczas poruszania się (na przykład podczas wchodzenia na schody lub chodzeniu po nierównej powierzchni), które przemijają po odpoczynku.

Jaki jest skład Dolenio, jakie substancje zawiera?

Jedna tabletka powlekana zawiera 1884,60 mg glukozaminy siarczanu z sodu chlorkiem, co odpowiada 1500 mg siarczanu glukozaminy lub 1178 mg glukozaminy.

Pozostałe składniki leku to:
Rdzeń tabletki
Powidon K30
Makrogol 4000
Magnezu stearynian
Otoczka
Hypromeloza
Tytanu dwutlenek (E 171)
Talk
Glikol propylenowy
Polisorbat 80

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Dolenio – jak stosować ten lek?

Dorośli
Zalecana dawka wynosi 1 tabletka (1178 mg glukozaminy) na dobę dla dorosłych.

Osoby w podeszłym wieku
Nie jest konieczne dostosowanie dawki.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek i (lub) wątroby
Nie można podać zaleceń dotyczących dawkowania, ponieważ nie przeprowadzono badań
Lek należy zażywać doustnie. Tabletki należy połykać popijając je niewielką ilością wody lub innego płynu i można je zażywać z posiłkiem lub niezależnie od posiłku

Objawy mogą nie ustąpić (zwłaszcza ból) przez kilkanaście tygodni leczenia, a w niektórych przypadkach, nawet dłużej. Jeśli po 2-3 miesiącach objawy nie ustąpią, należy powiedzieć o tym lekarzowi, ponieważ wymagana jest ponowna ocena dalszego leczenia.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjent zażył zbyt dużo tabletek leku Dolenio, należy przestać stosować glukozaminę i skontaktować się z lekarzem lub udać się do szpitala

Objawy przedmiotowe i podmiotowe przedawkowania glukozaminy mogą obejmować ból głowy, zawroty głowy, dezorientację, ból stawów, nudności, wymioty, biegunkę i zaparcie.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Dolenio – czy mogę spożywać alkohol?

Lek można zażywać z posiłkiem lub niezależnie od posiłku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Dolenio w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Nie należy stosować leku Dolenio podczas ciąży.

Karmienie piersią
Nie zaleca się stosowania leku podczas karmienia piersią.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Dolenio

Ulotka Dolenio – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Dolenio, 1178 mg, tabletki powlekane (Glucosaminum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 7 razy

Rozmiar plku 103.85 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Dolenio m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Dolenio, 1178 mg, tabletki powlekane (Glucosaminum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 5 razy

Rozmiar plku 104.45 KB

Cena - ile kosztuje Dolenio?

Cena Dolenio i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Dolenio.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Dolenio? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz