Substancja czynna: Kwas acetylosalicylowy

Kwas acetylosalicylowy – powszechnie znany pod nazwą aspiryna. Jest pochodną kwasu salicylowego i z tego powodu zaliczany jest do salicylanów. Charakteryzuje się działaniem przeciwbólowym, przeciwgorączkowym, przeciwzapalnym oraz hamującym agregację płytek krwi. Kwas acetylosalicylowy to najczęściej stosowany lek, z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych tzw.NLPZ. Powszechnie stosowany w leczeniu bólu, zwłaszcza bólów głowy, mięśni i stawów, w tym bólów reumatycznych, a w mniejszych dawkach w zapobieganiu chorób układu sercowo-naczyniowego (m.in. zawału, zakrzepicy, udaru).

Kwas acetylosalicylowy jest składnikiem wielu popularnych leków na przeziębienie i grypę. Występuje w postaci tabletek, tabletek musujących, granulatu w saszetkach oraz proszku do sporządzania roztworu doustnego. Dostępny w połączeniu z innymi substancjami takimi jak witamina C, fenylefryna, chlorfenamina oraz pseudoefedryna.

Możliwe działania niepożądane: bóle żołądka i brzucha, zgaga, nudności, wymioty, choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, zawroty głowy, szumy uszne, zwiększone ryzyko krwawień.

Uwaga: Kwasu acetylosalicylowego nie stosować u dzieci poniżej 12 roku życia, ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu Reye’a. U młodzieży, powyżej 12 roku życia, stosować wyłącznie na zlecenie lekarza. Stosować ostrożnie w przypadku chorób układu oddechowego, ponieważ kwas acetylosalicylowy może wywołać napad astmy lub spowodować skurcz oskrzeli.

Zapisz się do newslettera,
aby być na bieżąco z nowymi lekami