Konsultacja merytoryczna:

Alepton

Lek Alepton zawiera kwas acetylosalicylowy, który w małych dawkach zalicza się do grupy leków zwanych lekami przeciwpłytkowymi. Płytki krwi to małe krwinki, które powodują krzepnięcie krwi i uczestniczą w powstawaniu zakrzepicy. Jeśli zakrzep krwi powstaje w tętnicy, zatrzymuje to przepływ krwi i odcina zaopatrzenie w tlen. Jeśli zakrzep krwi powstaje w sercu, powoduje to zawał mięśnia sercowego lub napad dławicy; zakrzep w mózgu powoduje udar.

Lek Alepton stosowany jest w celu zmniejszenia ryzyka tworzenia się zakrzepów, a tym samym występowania:
– zawałów mięśnia sercowego
– udaru
– zaburzeń sercowo-naczyniowych u pacjentów ze stabilną lub nieustabilizowaną dławicą (rodzaj bólu w klatce piersiowej).

Lek Alepton stosowany jest również w celu zapobiegania tworzeniu się zakrzepów krwi, po niektórych zabiegach kardiologicznych, w celu poszerzenia lub odblokowania naczyń krwionośnych.

Lek Alepton nie jest zalecany w stanach nagłych. Jego stosowanie ograniczone jest do leczenia zapobiegawczego.

Jaki jest skład Alepton, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest kwas acetylosalicylowy.

Każda tabletka dojelitowa zawiera 75 mg kwasu acetylosalicylowego.
Każda tabletka dojelitowa zawiera 100 mg kwasu acetylosalicylowego.
Każda tabletka dojelitowa zawiera 160 mg kwasu acetylosalicylowego.

Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna bezwodna, skrobia ziemniaczana, talk, triacetyna, kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1), dyspersja 30%

Dodatkowo dla Alepton, 75 mg
Otoczka „Opadry II pink”:
alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 3350, talk, karmin (E120), żółcień pomarańczowa, lak aluminiowy (E110)

Dodatkowo dla Alepton, 160 mg
Otoczka „Opadry II yellow”:
alkohol poliwinylowy, talk, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 3350, lecytyna, żelaza tlenek żółty (E172)

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Alepton – jak stosować ten lek?

Dorośli

Zapobieganie zawałowi mięśnia sercowego:
– Zalecana dawka wynosi 75-160 mg raz na dobę.

Zapobieganie udarowi:
– Zalecana dawka wynosi 75-300 mg raz na dobę.

Zapobieganie zaburzeniom sercowo-naczyniowym u pacjentów z ustabilizowaną lub niestabilną dławicą
(rodzaj bólu w klatce piersiowej):

– Zalecana dawka wynosi 75-160 mg raz na dobę.

Zapobieganie tworzeniu się zakrzepów po niektórych zabiegach kardiochirurgicznych:
– Zalecana dawka wynosi 75-160 mg raz na dobę.

Nie należy stosować większych dawek tego leku, chyba że zaleci to lekarz, a nawet wtedy dawka nie powinna być większa niż 300 mg na dobę.

Osoby w podeszłym wieku
Dawkowanie takie jak u pacjentów dorosłych. Zazwyczaj, kwas acetylosalicylowy należy stosować z zachowaniem ostrożności u osób w podeszłym wieku, ponieważ są one bardziej podatne na występowanie działań niepożądanych. Należy regularnie oceniać przebieg leczenia.

Dzieci i młodzież
Nie należy podawać kwasu acetylosalicylowego dzieciom i młodzieży w wieku poniżej 16 lat, chyba że zaleci to lekarz (patrz punkt „Ostrzeżenia i środki ostrożności”).

Sposób podawania

Podanie doustne.
Tabletki należy połykać w całości popijając wystarczającą ilością płynu (1/2 szklanki wody). Tabletki mają otoczkę chroniącą przed działaniem soku żołądkowego, która chroni jelita przed podrażnieniem i dlatego nie należy tabletek kruszyć, rozłamywać, ani żuć.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjent (lub ktokolwiek z jego otoczenia) przypadkowo przyjmie za dużą ilość tabletek, należy atychmiast skontaktować się z lekarzem lub bezzwłocznie udać się do najbliższego szpitala na oddział ratunkowy. Należy pokazać lekarzowi opakowanie lub pozostałe tabletki.

Objawy przedawkowania mogą obejmować: dzwonienie w uszach, osłabienie słuchu, ból głowy, zawroty głowy, stan splątania, nudności, wymioty i ból brzucha. Duże przedawkowanie może powodować przyspieszenie oddechu (hiperwentylacja), gorączkę, nadmierne pocenie, niepokój ruchowy, drgawki, omamy, małe stężenie cukru we krwi, śpiączkę i wstrząs.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Alepton – czy mogę spożywać alkohol?

Picie alkoholu może zwiększać ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego i wydłużać czas krwawienia.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Alepton w okresie ciąży i karmienia piersią?

Kobiety w ciąży nie powinny stosować kwasu acetylosalicylowego, chyba że zaleci to lekarz. W czasie trzech ostatnich miesięcy ciąży nie należy przyjmować leku Alepton, chyba że jest to zalecone przez lekarza, a dawka nie powinna wtedy być większa niż 100 mg na dobę (patrz punkt, „Kiedy nie przyjmować leku Alepton” w załączonej ulotce).

Regularne przyjmowanie leku lub przyjmowanie dużych jego dawek w czasie ostatnich miesięcy ciąży może powodować ciężkie powikłania u matki i dziecka.

Kobiety karmiące piersią nie powinny przyjmować kwasu acetylosalicylowego, chyba że zaleci to lekarz.

Ulotka Alepton – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Alepton, 75 mg, 100 mg, 160 mg, tabletki dojelitowe (Acidum acetylsalicylicum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 11 razy

Rozmiar plku 338.65 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Alepton m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Alepton, 75 mg, 100 mg, 160 mg, tabletki dojelitowe (Acidum acetylsalicylicum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 7 razy

Rozmiar plku 338.65 KB

Cena - ile kosztuje Alepton?

Cena Alepton i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Alepton.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Alepton? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

BL Market - Kupuj produkty w zaufanej aptece

Filters Sort results
Reset Apply

Zastosowanie Plast.VISCOPLAST Opti-Plast do delikatnej i wrażliwej skóry (Opakowanie: 5 )Plast.VISCOPLAST Opti-Plast do delikatnej i wrażliwej skóry (Opakowanie: 5 ) to plastry okulistyczne do stosowania w terapii okluzyjnej oczu, m.in. w korekcji zeza i tzw. leniwego oka, przeznaczone dla skóry delikatnej i wrażliwej. Plastry są hipoalergiczne, oddychające i bardzo elastyczne, umożliwiające swobodne ruchy powiek. Zastosowany klej zapewnia komfort odklejania i minimalizuje…

23.20 

Zastosowanie Preventic Extra kapsułki (Opakowanie: 60 )Preventic Extra kapsułki (Opakowanie: 60 ) to suplement diety dla dorosłych i dzieci powyżej 3. roku życia. Zawiera olej z wątroby rekina o działaniu wspierającym odporność organizmu. Składniki preparatu zmniejszają ryzyko infekcji, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym.
Efekt działania Preventic Extra kapsułki (Opakowanie: 60 )Preventic Extra kapsułki (Opakowanie: 60 ) zawiera olej z wątroby rekina, który jest bogatym ź…

27.93 

Zastosowanie Eucerin pH5 Creme empfindliche Haut (Opakowanie: 75 ml)Eucerin pH5 Creme empfindliche Haut (Opakowanie: 75 ml) to krem do twarzy i ciała przeznaczony dla suchej i wrażliwej skóry twarzy oraz ciała.

Produkt jest niezwykle delikatny, może być stosowany u dzieci już od 3 roku życia.

Krem łatwo się rozsmarowuje, szybko się wchałania i nie pozostawia tłustego filmu, co przekłada się na wysoki komfort stosowania…

72.99 

Alva Kristall Deo Roll on Intensiv dezodorant (Opakowanie: 50 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.

30.99 

Zastosowanie Vichy Liftactiv Specialist Glyco-c Peeling ampułki (Opakowanie: 10X2.0 ml)Vichy Liftactiv Specialist Glyco-c Peeling ampułki (Opakowanie: 10X2.0 ml) to preparat zmniejszający widoczność plam pigmentacyjnych, w tym plam starczych. Jest skuteczny także w przypadku śladów po trądziku. Kosmetyk ma działanie rozjaśniające i wyrównujące koloryt cery.Efekt działania Vichy Liftactiv Specialist Glyco-c Peeling ampułki (Opakowanie: 10X2.0 ml)Vichy…

128.99 

Szukasz innego produktu? Sprawdź w BL Market.

Popularne wyszukiwania w 2022 roku:

polprazol, ozempic odchudzanie, saxenda opinie, mysimba opiniewelbox, neurovit opinie, dorminox opinie, pitamet, structum opinie, pramolan opinie, trittico opinie, aklief