Axanum

Axanum to lek na receptę, który ma postać kapsułek. Składa się z dwóch aktywnych składników: kwasu acetylosalicylowego i ezomeprazolu. Kwas acetylosalicylowy zapobiega zawałom mięśnia sercowego lub udarom niedokrwiennym mózgu poprzez zmniejszanie krzepliwości krwi. Jednakże może powodować owrzodzenie żołądka lub dwunastnicy, czemu zapobiega drugi składnik, ezomeprazol, który zmniejsza wydzielanie kwasów żołądkowych. Lek jest stosowany w profilaktyce zawału serca oraz niedokrwiennego udaru mózgu.

Preparat zawiera substancję: ,

Wskazania / działanie

Axanum zawiera dwie substancje lecznicze, które nazywają się kwas acetylosalicylowy oraz ezomeprazol.

Dwa leki wchodzące w skład Axanum są stosowane w różnych celach:
• kwas acetylosalicylowy zapobiega zawałom mięśnia sercowego lub udarom mózgu poprzez rozrzedzanie krwi. U niektórych pacjentów może spowodować owrzodzenie przewodu pokarmowego.
• ezomeprazol zapobiega powstawaniu owrzodzeń przewodu pokarmowego. Należy do grupy leków o nazwie „inhibitory pompy protonowej”. Ezomeprazol zmniejsza ilość kwasu wytwarzanego w żołądku.

Skład

Każda twarda kapsułka zawiera 81 mg kwasu acetylosalicylowego i 20 mg ezomeprazolu (jako ezomeprazol magnezowy trójwodny).

Część zawierająca peletki z ezomeprazolem
monostearynian glicerolu 40-55
hydroksypropyloceluloza
hypromeloza
magnezu stearynian
kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1) dyspersja 30% (może zawierać sodu
dodecylosiarczan i polisorbat 80)
sodu stearylofumaran
sacharoza, ziarenka (sacharoza i skrobia kukurydziana)
talk
trietylu cytrynian

Część zawierająca kwas acetylosalicylowy
hydroksypropyloceluloza niskopodstawiona
Czerwonaworóżowa/szara kapsułka żelatynowa twarda, rozmiar 3
żelatyna
żelaza tlenek czerwony (E 172)
żelaza tlenek czarny (E 172)
tytanu dwutlenek (E 171)
Tusz czarny SW-9008
żelaza tlenek czarny (E 172)
potasu wodorotlenek
szelak
glikol propylenowy

Dawkowanie

Lekarz poinformuje pacjenta o ilości kapsułek i o porze przyjmowania leku. Zwykle stosowana dawka to 1 kapsuła raz na dobę. Moc kapsułki przyjmowanej przez pacjenta oraz długość leczenia będą zależne od stanu pacjenta.Kapsułki można przyjmować w trakcie posiłków lub na czczo. Kapsułek nie wolno żuć ani kruszyć. Kapsułki ależy połykać w całości, popijając połową szklanki płynu. Leku Axanum nie należy stosować u dzieci. Lek Axanum może być stosowany u osób w podeszłym wieku. .

Przedawkowanie

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Axanum , należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Objawami przedawkowania mogą być: zawroty głowy, szum w uszach lub inne zaburzenia słuchu, podenerwowanie, lęk, omamy, hiperwentylacja, ból brzucha lub uczucie pełności, nudności, splątanie, wymioty, utrata przytomności, wysypka lub mimowolne ruchy różnych części ciała.

Jedzenie i picie (alkohol)

Kapsułki można
przyjmować w trakcie posiłków lub na czczo. Kapsułek nie wolno żuć ani kruszyć. Kapsułki należy
połykać w całości, popijając połową szklanki płynu.

Ciąża i karmienie piersią

Przed rozpoczęciem stosowania leku Axanum pacjentka powinna poinformować lekarza o tym, że jest w ciąży lub planuje ciążę. Nie należy stosować leku Axanum w ciąży, chyba że lekarz zaleci inaczej. W ostatnium trymestrze ciąży nie można stosować więcej niż 1 tabletkę leku na dobę. Nie należy stosować leku w ciągu dni poprzedzających planowany termin porodu. Przed rozpoczęciem stosowania leku Axanum pacjentka powinna poinformować lekarza o tym, że karmi piersią. Lekarz zadecyduje, czy pacjentka powinna przerwać karmienie piersią czy przerwać przyjmowanie leku Axanum.

Ulotka Axanum

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Axanum (forum)

Stosujesz Axanum? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Axanum. Podziel się doświadczeniami na forum.