Substancją czynną leku jest kwas acetylosalicylowy, który hamuje agregację (zlepianie) płytek krwi.
Lek ANACARD protect przeznaczony jest do długotrwałego stosowania w chorobach, które grożą powstaniem zakrzepów i zatorów w naczyniach krwionośnych.
Tabletka dojelitowa leku ANACARD protect ma otoczkę i nie rozpada się w żołądku, przez co zmniejsza się drażniące działanie kwasu acetylosalicylowego na błonę śluzową żołądka.
Wskazania do stosowania
Choroba niedokrwienna serca (choroba wieńcowa) oraz wszelkie sytuacje kliniczne, w których celowe jest hamowanie agregacji płytek krwi:
– zapobieganie zawałowi serca u osób dużego ryzyka,
– świeży zawał serca lub podejrzenie świeżego zawału serca,
– przebyty epizod niestabilnej choroby wieńcowej,
– prewencja wtórna u osób po przebytym zawale serca,
– stan po wszczepieniu pomostów aortalno-wieńcowych, angioplastyce wieńcowej,
– zapobieganie napadom przejściowego niedokrwienia mózgu (TIA) i niedokrwiennego udaru mózgu u pacjentów z TIA,
– po przebytym udarze niedokrwiennym mózgu u pacjentów z TIA,
– u osób z zarostową miażdżycą tętnic obwodowych,
– zapobieganie zakrzepicy żylnej i zatorowi płuc u pacjentów długotrwale unieruchomionych, np. po dużych zabiegach chirurgicznych, jako uzupełnienie innych sposobów profilaktyki.
Uwaga: w świeżym zawale serca lub podejrzeniu świeżego zawału serca tabletki dojelitowe mogą być stosowane, gdy nie jest dostępny kwas acetylosalicylowy w tabletkach o natychmiastowym uwalnianiu. W takim przypadku tabletki dojelitowe należy bardzo dokładnie rozgryzać, aby uzyskać szybkie wchłanianie.
Decyzję o podjęciu leczenia i zastosowanej dawce leku podejmuje lekarz.
Więcej informacji na temat leku Anacard Protect:
Jaki jest skład Anacard Protect, jakie substancje zawiera?
– Substancją czynną leku jest kwas acetylosalicylowy. Jedna tabletka zawiera 150 mg kwasu acetylosalicylowego.
– Pozostałe składniki to: celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna bezwodna, skrobia żelowana kukurydziana, talk, hypromeloza, tytanu dwutlenek (E 171), triacetyna, kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer, tlenek żelaza czerwony (E 172), sodu wodorowęglan, sodu laurylosiarczan, żółcień pomarańczowa, lak (E 110), Indygokarmin, lak (E 132), makrogol 8000, symetykon.
Dawkowanie preparatu Anacard Protect – jak stosować ten lek?
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według wskazań lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania leku ANACARD protect.
Lekarz zaleci dawkę leku właściwą dla danego pacjenta oraz określi czas stosowania.
Lek stosuje się doustnie.
Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, 1 tabletka (150 mg) raz na dobę. Tabletki należy połykać w całości, nie rozgryzać (nie dotyczy stosowania w zawale serca!).
Świeży zawał serca lub podejrzenie świeżego zawału serca:
Jednorazowo 2 tabletki (300 mg).
Tabletki należy bardzo dokładnie rozgryźć aby uzyskać szybkie wchłanianie.
Uwaga: w ostrym zawale serca lub podejrzeniu ostrego zawału serca tabletki dojelitowe mogą być stosowane, gdy nie jest dostępny kwas acetylosalicylowy w tabletkach niepowlekanych.
Decyzję o rozpoczęciu długotrwałego leczenia kwasem acetylosalicylowym i stosowanej dawce powinien podjąć lekarz.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty, a w przypadku ciężkiego zatrucia pacjenta należy natychmiast przewieźć do szpitala.
Pierwszymi objawami zatrucia są: zawroty głowy, szumy uszne, głuchota, nadmierne pocenie się, nudności i wymioty, ból głowy, splątanie (zaburzenia świadomości z dezorientacją, zaburzeniami myślenia i mowy, urojeniami, omamami, lękiem oraz pobudzeniem psychoruchowym), przyspieszony oddech, zbyt głęboki oddech oraz mroczki przed oczami, omdlenie.
W przypadku zatrucia ciężkiego mogą wystąpić ponadto: wysoka gorączka, zaburzenia układu oddechowego (aż do zatrzymania oddechu i uduszenia), zaburzenia czynności serca i naczyń krwionośnych (od nierównego rytmu serca, niskiego ciśnienia aż do zatrzymania pracy serca), utrata płynów i elektrolitów (od odwodnienia, skąpomoczu (zmniejszenie ilości moczu dobowego poniżej 400-500 ml u dorosłych) aż do niewydolności nerek), wzrost lub obniżenie stężenia glukozy we krwi (szczególnie u dzieci), ketoza (zwiększone stężenie ketonów we krwi), krwawienia z układu pokarmowego, zaburzenia krzepnięcia krwi, zaburzenia neurologiczne objawiające się letargiem, splątaniem aż do śpiączki i napadu drgawkowego.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Anacard Protect – czy mogę spożywać alkohol?
Alkohol może zwiększyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych dotyczących przewodu pokarmowego wywołanych przez kwas acetylosalicylowy, np. krwawienie, owrzodzenie.
Lek należy połykać w całości.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Anacard Protect w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży, lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Lek ANACARD protect jest przeciwwskazany w ostatnim trymestrze ciąży, gdyż może powodować komplikacje w okresie okołoporodowym, zarówno u matki, jak i u noworodka.
W pierwszym i drugim trymestrze przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza.
Kobiety karmiące piersią powinny skontaktować się z lekarzem przed zastosowaniem leku.
Ulotka Anacard Protect – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
ANACARD protect, 150 mg, tabletki dojelitowe (Acidum acetylsalicylicum)
Pobrano 2 razy
Rozmiar plku 267.64 KB
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Anacard Protect m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
ANACARD protect, 150 mg, tabletki dojelitowe (Acidum acetylsalicylicum)
Pobrano 1 razy
Rozmiar plku 407.29 KB
Cena - ile kosztuje Anacard Protect?
Cena Anacard Protect i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Anacard Protect.
Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów
Stosujesz Anacard Protect? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.