Leki na chorobę hashimoto

Spis leków stosowanych w leczeniu choroby Hashimoto.

Zobacz także:

Nadczynność tarczycy
Niedoczynność tarczycy
Choroba Gravesa-Basedowa
Wszystkie leki endykronologiczne

Choroba Hashimoto – przyczyny i rozpoznanie

Choroba Hashimoto (przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy) to schorzenie autoimmunologiczne prowadzące do powolnego niszczenia miąższu tarczycy i rozwoju jej niedoczynności. W jego patofizjologii największe znaczenie odgrywa produkcja przeciwciał skierowanych przeciwko tyreperoksydazie i często również tyreoglobulinie. Większość pacjentów utożsamia chorobę Hashimoto z niedoczynnością tarczycy. W rzeczywistości jednak schorzenie to jest jedynie jedną z przyczyn niedoboru hormonów produkowanych przez gruczoł tarczowy.

Rozpoznanie choroby Hashimoto opiera się w głównej mierze na stwierdzeniu obecności we krwi wcześniej wspomnianych przeciwciał. Ich brak definitywnie przemawia za innym rozpoznaniem. Większość chorych prezentuje także klinicznie i laboratoryjnie obraz pierwotnej niedoczynności tarczycy (TSH jest podwyższone, a fT3 i fT4 obniżone). Co warte jednak zaznaczenia, choroba Hashimoto w pierwszych fazach może przebiegać również z nadczynnością.

Choroba Hashimoto – jak ją leczyć?

Nie istnieje leczenie przyczynowe choroby Hashimoto. Terapia opiera się w głównej mierze na suplementacji brakujących hormonów tarczycowych. W tym celu stosuje się u pacjentów syntetyczną lewotyroksynę(L-T4) w dawce dobowej dobieranej indywidualnie na podstawie regularnych pomiarów stężenia TSH we krwi. W naszym kraju dostępne są głównie trzy preparaty – Eltroxin, Eutyrox, Letrox. Bez względu na wybrany przez lekarza produkt leczniczy kluczowe jest  jego regularne przyjmowanie w godzinach porannych, około 30 minut przed pierwszym posiłkiem i popicie go połową szklanki czystej wody.

Substancje czynne stosowane w leczeniu chorób endykronologicznych:

Cynakalcet
Jodek potasu
Lewotyroksyna