Odczulanie doustne i podjęzykowe

Wykaz leków stosowanych w procesie odczulania, czyli immunoterapii alergenowej.

Zobacz także:

Doustne preparaty na alergię
Pokrzywka – preparaty na alergie skórne
Leki na katar sienny
Krople do oczu na alergię
Wszystkie leki na alergię

Immunoterapia alergenowa – co to jest?

Jeszcze 20 lat temu Polacy nie mieli tak dużego problemu z alergią, jak dziś. Alergia staje się coraz bardziej powszechnym problemem, nie tylko dokuczliwym, ale też szkodliwym dla zdrowia. Nieleczona lub źle leczona alergia jest przyczyną na przykład astmy oskrzelowej. Na szczęście mamy obecnie możliwość odczulania. Czym jest immunoterapia alergenowa?

To nic innego jak rodzaj szczepionki zawierającej odpowiednią niewielką dawkę alergenu. Jego wprowadzanie do organizmu w odpowiednich ilościach i odstępach czasu pozwala na wyeliminowanie reakcji alergicznej nawet na kilka lub kilkanaście lat. Samo odczulanie trwa zazwyczaj także kilka lat i zawsze musi się odbywać pod kontrolą, i na zalecenie lekarza. Częstotliwość brania leku zmienia się w trakcie trwania terapii, najczęściej na początku jest to szczepionka raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie, z czasem chory przyjmuje jedną dawkę miesięcznie. Formy szczepionek bywają różne. To nie tylko brane w różnych odstępach czasu szczepionki w formie zastrzyków.

Na odczulanie, szczepionki

Na rynku dostępne są też tak zwane szczepionki podjęzykowe w formie tabletek oraz kropli. Produkty te docenią z pewnością rodzice, których dzieci chorują na alergie. Odczulanie możliwe jest także u dzieci, jednak nie zaleca się go u dzieci poniżej 5 roku życia. Forma immunoterapii uzależniona jest też od rodzaju alergii. Niestety odczulenie nie jest możliwe w przypadku każdego rodzaju alergii, ale są takie uczulenia, przy których przynosi spektakularne efekty. Odczulanie zaleca się osobom uczulonym na pyłki, na roztocza kurzu domowego, a także na sierść zwierząt – najczęściej kotów. W przypadku alergii na pyłki odczulanie warto zaplanować zgodnie z harmonogramem pylenia danego alergenu, tak by nie rozpocząć terapii w okresie największego pylenia.

Substancje czynne wykorzystywane do leczenia schorzeń o charakterze alergicznym:

Adrenalina
Cetyryzyna
Chlorek dwuwodny wapnia
Deksametazon
Desloratadyna
Feksofenadyna
Fenylefryna
Flutykazon
Hydrokortyzon
Kromoglikan sodu
Ksylometazolina
Lewocetyryzyna
Loratadyna
Metyloprednizolon
Mometazon
Oksymetazolina
Oksymetazolina
Prednizolon
Pseudoefedryna
Rupatadyna