Grazax

Ostatnia aktualizacja: 01-12-2024

Podmiot odpowiedzialnyAlk-Abello A/S
Kod ATCV01AA
ProceduraMRP
SubstancjaStandaryzowany wyciąg alergenowy pyłku trawy z tymotki łąkowej

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Grazax?

Grazax zawiera wyciąg alergenowy z pyłku trawy. Grazax jest stosowany w leczeniu nieżytu nosa i zapalenia spojówek wywołanych przez pyłki traw u dorosłych i u dzieci (w wieku 5 lat lub starszych).

Grazax łagodzi objawy alergii przez zwiększenie tolerancji immunologicznej na pyłki traw.

Dzieci powinny być uważnie zakwalifikowane do leczenia przez lekarzy, którzy mają doświadczenie w leczeniu chorób alergicznych u dzieci.

Lekarz oceni występujące objawy alergiczne i wykona testy skórne lub zleci badanie krwi, aby zdecydować, czy lek Grazax powinien być zastosowany.

Zaleca się przyjęcie pierwszego liofilizatu doustnego w obecności lekarza. Zastosowanie takiego środka ostrożności umożliwia ocenę indywidualnej wrażliwości pacjenta na leczenie i omówienie z lekarzem ewentualnych działań niepożądanych.

Grazax jest przepisywany przez lekarzy z doświadczeniem w leczeniu alergii.

Jaki jest skład Grazax, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest standaryzowany wyciąg alergenowy pyłku trawy z tymotki łąkowej (Phleum pratense).
Aktywność leku jest wyrażana w jednostkach SQ-T* na liofilizat doustny.
Aktywność jednego liofilizatu doustnego to 75 000 jednostek SQ-T.

* (Standardised Quality units Tablet (SQ-T) – standaryzowana jednostka jakości tabletki)

Inne składniki leku to: żelatyna (pochodząca z ryb), mannitol i sodu wodorotlenek

Dawkowanie preparatu Grazax – jak stosować ten lek?

Zazwyczaj stosowany jest jeden liofilizat doustny na dobę. Aby uzyskać najlepszy skutek, należy rozpocząć przyjmowanie liofilizatów doustnych co najmniej 4 miesiące przed spodziewanym początkiem sezonu pylenia traw. Zaleca się kontynuowanie leczenia przez 3 lata.

Stosowanie u dzieci i dorosłych
Lek Grazax ma postać doustnego liofilizatu (suszony w stanie zamrożenia). Przed dotknięciem liofilizatów doustnych należy upewnić się, że ręce są suche.

Liofilizaty doustne należy przyjmować w następujący sposób:

1. Oderwać pasek oznaczony trójkątami w górnej części opakowania liofilizatu doustnego.
2. Oderwać od opakowania liofilizatu doustnego jeden kwadracik wzdłuż linii perforacji.
3. Nie należy wypychać liofilizatu doustnego przez folię. Może to spowodować jego uszkodzenie, ponieważ liofilizat doustny łatwo pęka. Należy zagiąć zaznaczony narożnik folii, a następnie pociągnąć za niego
4. Ostrożnie wyjąć liofilizat doustny z folii i niezwłocznie go zażyć.
5. Liofilizat doustny należy umieścić pod językiem. Powinien on tam pozostawać przez kilka sekund, aż do rozpuszczenia. Przez pierwszą minutę nie należy przełykać śliny. Nie należy spożywać pokarmów ani napojów przez co najmniej 5 minut.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyjęcia zbyt wielu liofilizatów doustnych leku Grazax, pacjent może doznawać objawów alergii, w tym miejscowych objawów ze strony jamy ustnej i gardła. W przypadku, gdy objawy są ciężkie, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do szpitala

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Grazax – czy mogę spożywać alkohol?

Nie należy spożywać żadnych pokarmów ani napojów przez 5 minut po przyjęciu liofilizatu doustnego.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Grazax w okresie ciąży i karmienia piersią?

Obecnie brak jest danych na temat stosowania leku Grazax podczas ciąży. Nie należy rozpoczynać leczenia lekiem Grazax podczas ciąży. W przypadku zajścia w ciążę podczas leczenia należy skonsultować się z lekarzem, czy kontynuowanie leczenia jest wskazane.

Obecnie nie ma doświadczeń ze stosowaniem leku Grazax w okresie karmienia piersią. Nie przewiduje się wpływu leku na niemowlę karmione piersią.

Ulotka Grazax – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Grazax przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Grazax - 75 000 SQ-T, Liofilizat podjęzykowy (Standaryzowany wyciąg alergenowy pyłku trawy, tymotki łąkowej (Phleum pratense))

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Grazax m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Grazax - 75 000 SQ-T, Liofilizat podjęzykowy (Standaryzowany wyciąg alergenowy pyłku trawy, tymotki łąkowej (Phleum pratense))

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Grazax w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Grazax - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

1 komentarz do “Grazax”

  1. Od momentu rozpoczęcia terapii lekiem Grazax zaobserwowałem niepokojące pogorszenie stanu moich zębów. Mimo że trudno mi jednoznacznie potwierdzić bezpośredni związek przyczynowo-skutkowy, to wyraźna korelacja czasowa między rozpoczęciem stosowania leku a przyspieszoną degradacją uzębienia skłania mnie do podzielenia się tą obserwacją. Jest to szczególnie zastanawiające, ponieważ wcześniej nie doświadczałem podobnych problemów stomatologicznych w tak intensywnym stopniu.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz