10% Dekstran 40 000 Fresenius

10% Dekstran 40 000 Fresenius to roztwór do infuzji, który jest stosowany we wczesnym leczeniu wstrząsu lub zagrażającego wstrząsu spowodowanego krwotokiem, oparzeniami, zabiegami chirurgicznymi lub innymi urazami. Preparat zawiera dekstran, który podany dożylnie przeciwdziała agregacji krwinek i korzystnie wpływa na przepływ krwi w naczyniach włosowatych. Lek jest dostępny wyłącznie na receptę.

Acard

Acard

Lek Acard jest dostępny bez recepty, przeznaczony jest do długotrwałego, profilaktycznego stosowania w chorobach, które grożą powstaniem zakrzepów i zatorów w naczyniach krwionośnych. M.in. w zapobieganiu zawałowi serca u osób dużego ryzyka; po świeżym zawale serca lub podejrzeniu świeżego zawału serca; w niestabilnej chorobie wieńcowej i innych schorzeń kardiologicznych.

Accofil

Accofil to lek zawierający filgrastym, który jest stosowany w określonych jednostkach chorobowych takich jak chemioterapia, przeszczep szpiku, przewlekła neutropenia. Filgrastym zwiększa ilość neutrofili w krwi obwodowej poprzez pobudzenie szpiku kostnego do wytwarzania białych krwinek odpowiedzialnych za zwalczanie infekcji i zakażeń. Lek jest dostępny na receptę.

Acesan

Acesan to lek dostępny bez recepty, który zawiera kwas acetylosalicylowy. Substancja ta hamuje zdolność płytek krwi do agregacji (zlepiania się) i tworzenia zakrzepów. Kwas acetylosalicylowy należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Lek jest zalecany w profilaktyce zawału serca, udaru mózgu, powikłań zatorowo-zakrzepowych po interwencjach na naczyniach, w dławicy piersiowej oraz po świeżym zawale mięśnia sercowego.

Acidum folicum Hasco

Acidum folicum Hasco to lek zawierający kwas foliowy, który jest witaminą z grupy B. Kwas foliowy jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju organizmu, wpływa na stan tkanek płodowych, nabłonek przewodu pokarmowego i układ krwiotwórczy. Lek stosuje się profilaktycznie i leczniczo w stanach niedoboru kwasu foliowego, takich jak niedokrwistość megaloblastyczna, zaburzenia wchłaniania jelitowego, niedożywienie, alkoholizm, łuszczyca oraz u pacjentów przyjmujących leki przeciwdrgawkowe lub doustne środki antykoncepcyjne. Lek jest dostępny na receptę.

Acidum folicum Polfarmex

Acidum Folicum Polfarmex to lek zawierający witaminę B9, znaną również jako kwas foliowy. Jest ona niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, w tym dla procesów podziałów komórkowych, syntezy istotnych makrocząsteczek biologicznych oraz prawidłowego rozwoju i funkcjonowania układu nerwowego, sercowo-naczyniowego i krwiotwórczego. Lek jest stosowany w profilaktyce i leczeniu stanów wywołanych niedoborem kwasu foliowego, takich jak niedokrwistość megaloblastyczna i hemolityczna. Jest dostępny na receptę.

Acidum Folicum Richter

Produkt leczniczy zalecany jest zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu niedoboru kwasu foliowego w organizmie np. w przypadku przewlekłego niedożywienia, alkoholizmu, długotrwałych dializ, przyjmowania niektórych leków.

Aclotin

Aclotin to lek przeciwpłytkowy zawierający tiklopidynę jako substancję czynną. Lek jest stosowany w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia udaru niedokrwiennego mózgu u pacjentów po przebytym epizodzie niedokrwienia naczyń mózgowych (po udarze niedokrwiennym mózgu, w przejściowych epizodach niedokrwienia) oraz zapobiegania ciężkim incydentom niedokrwienia u pacjentów z zarostową miażdżycą tętnic kończyn dolnych w przypadku chromania przestankowego. Preparat jest dostępny na receptę i jest stosowany w postaci tabletek powlekanych.

Adrenalina WZF

Adrenalina WZF to lek dostępny na receptę, który zawiera substancję czynną – epinefrynę. Jest to amina sympatykomimetyczna, która działa pobudzająco na układ współczulny. Lek jest stosowany w nagłych przypadkach ostrych reakcji alergicznych (anafilaksji), wywołanych przez pokarmy, leki, ukąszenia i użądlenia owadów oraz inne alergeny. Adrenalina WZF jest przeznaczona do samodzielnego użycia natychmiast po wystąpieniu objawów ciężkiej reakcji alergicznej.

Adrenalina WZF 0,1%

Adrenalina WZF 0,1% to lek w postaci roztworu do wstrzykiwań, zawierający substancję czynną – adrenalinę. Adrenalina działa zwężając naczynia krwionośne, przyspieszając czynność serca. Lek jest przeznaczony do samodzielnego użycia natychmiast po wystąpieniu objawów ciężkiej reakcji alergicznej (w tym wstrząsu anafilaktycznego) po kontakcie z alergenem. Jest dostępny na receptę.

Agregex

Agregex to lek przeciwpłytkowy, który zawiera substancję czynną klopidogrel. Działa poprzez hamowanie zlepiania się płytek krwi, co zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów. Jest stosowany u dorosłych pacjentów, aby zapobiec tworzeniu się skrzeplin w stwardniałych naczyniach krwionośnych (tętnicach), co jest szczególnie ważne u pacjentów z miażdżycą. Każda tabletka zawiera 75 mg klopidogrelu.

Anagrelide Bluefish

Anagrelide Bluefish to lek, który zawiera substancję czynną anagrelid. Jego działanie polega na wpływie na rozwój płytek krwi, co przyczynia się do zmniejszenia ich liczby we krwi. Lek ten jest stosowany w leczeniu pacjentów z nadpłytkowością samoistną, czyli chorobą, która powstaje w wyniku nadprodukcji płytek krwi przez szpik kostny. Jest wydawany na receptę.

Areplex

Areplex

Areplex to doustny lek w postaci okrągłych, różowych tabletek. Jest to lek przeciwpłytkowy, który zapobiega zakrzepom u osób po przebytym zawale serca, mających objawy miażdżycy, cierpiących na udar niedokrwienny, czy chorobę tętnic obwodowych. Lek jest dostępny na receptę. Wskazaniem do stosowania leku jest profilaktyka wtórna powikłań zakrzepowych w miażdżycy: u dorosłych pacjentów z zawałem mięśnia sercowego, z udarem, czy u osób cierpiących na chorobę tętnic obwodowych.

Atgam

Atgam to lek immunosupresyjny, który jest stosowany w leczeniu różnych schorzeń, takich jak przewlekła białaczka szpikowa, aplastyczna anemia i przeszczepienie nerki. Atgam działa poprzez hamowanie aktywności układu immunologicznego, co pomaga zapobiegać odrzutowi przeszczepionego organu. Jest dostępny na receptę.

Binocrit

Binocrit to lek zawierający substancję czynną epoetynę alfa, która jest identyczna z naturalnie występującym hormonem erytropoetyną. Erytropoetyna stymuluje produkcję czerwonych krwinek w szpiku kostnym. Binocrit jest stosowany do leczenia objawowej anemii (niedokrwistości) u pacjentów dorosłych i dzieci z przewlekłą niewydolnością nerek, poddawanych hemodializie (procedura oczyszczania krwi) lub dializie otrzewnowej (procedura oczyszczania krwi za pomocą otrzewnej). Lek jest dostępny na receptę.

Biostrepta

Lek na receptę stosowany na owrzodzenia jamy ustnej i gardła, rany jamy ustnej ropiejące i źle gojące się, stany ropne i zapalne zębodołów i szczęk po ekstrakcji zębów i innych zabiegach w chirurgii szczękowej. Antybiotyk zawierający substancję streptokinazę.

Calcium dobesilate Aflofarm

Calcium dobesilate Aflofarm to lek, który ma działanie naczynioprotekcyjne i naczyniotonizujące. Zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych oraz nadmierną lepkość krwi oraz osocza, co pomaga zmniejszyć zastój krwi w krążeniu żylnym. Stosuje się go w objawowym leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej oraz retinopatii cukrzycowej. Jest dostępny na receptę.

Calcium dobesilate Galena

Calcium Dobesilate Galena to lek o działaniu naczynioprotekcyjnym i naczyniotonizującym. Zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych oraz nadmierną lepkość krwi i osocza, co pomaga zmniejszyć zastój krwi w krążeniu żylnym. Stosowany jest w objawowym leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej oraz retinopatii cukrzycowej. Jest dostępny na receptę.

Calcium Dobesilate Hasco

Calcium Dobesilate Hasco to lek, który usprawnia krążenie żylne i działa ochronnie na naczynia krwionośne. Zmniejsza przepuszczalność i zwiększa elastyczność naczyń włosowatych. Jest stosowany w objawowym leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej oraz w retinopatii cukrzycowej. Lek jest dostępny na receptę.

Calcium dobesilate Polfarmex

Calcium Dobesilate Polfarmex to lek, który ma działanie naczynioprotekcyjne i naczyniotonizujące. Zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych oraz nadmierną lepkość krwi i osocza. Lek ten jest stosowany w objawowym leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej oraz retinopatii cukrzycowej. Jest dostępny na receptę.

Cebion

Cebion to lek dostępny bez recepty, który zawiera witaminę C (kwas askorbinowy) w formie kropli doustnych. Jest stosowany w stanach zwiększonego zapotrzebowania na witaminę C lub jej niedoboru. Preparat jest przeznaczony zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i osób dorosłych. Wskazany jest do zapobiegania i leczenia stanów niedoboru witaminy C w przypadkach, gdy stosowanie odpowiedniej diety nie jest wystarczające.

Clexane

Clexane to lek przeciwzakrzepowy, który zawiera substancję czynną o nazwie enoksaparyna sodowa. Jest stosowany w celu zapobiegania i leczenia różnych schorzeń związanych z zakrzepami krwi. Lek ten działa na dwa sposoby: zapobiega powiększaniu się istniejących zakrzepów krwi i pomaga organizmowi rozpuszczać istniejące zakrzepy krwi, dzięki czemu nie są już szkodliwe. Clexane jest dostępny na receptę.

Clexane forte

Clexane Forte to lek o działaniu przeciwzakrzepowym, zawierający substancję czynną o nazwie enoksaparyna sodowa. Jest stosowany w zapobieganiu żylnej chorobie zakrzepowo-zatorowej, w leczeniu zakrzepicy żył głębokich, w zatorach płucnych, w leczeniu niestabilnej dławicy piersiowej oraz zawału serca. Lek ten jest dostępny na receptę.

Clopidix

Clopidix to lek przeciwpłytkowy, który zawiera substancję czynną klopidogrel. Jest stosowany w celu zapobiegania powstawaniu zakrzepów krwi u pacjentów, którzy przebyli zawał serca, udar mózgu lub mają problemy związane z krążeniem obwodowym. Lek jest dostępny na receptę.

Cyclonamine

Cyclonamine to lek o działaniu przeciwkrwotocznym i angioprotekcyjnym, który uszczelnia ściany naczyń krwionośnych, zmniejsza ich łamliwość i kruchość. Jest stosowany w zapobieganiu i leczeniu krwawienia włośniczkowego o różnej etiologii, na przykład w chirurgii, stomatologii, ginekologii, położnictwie, a także przy nadmiernym krwawieniu podczas okresu menstruacyjnego. Lek jest dostępny na receptę.

Cyclonamine 12,5%

Cyclonamine 12,5% to lek dostępny na receptę, który ma działanie przeciwkrwotoczne i uszczelniające naczynia krwionośne. Skraca wydłużony czas krwawienia oraz zmniejsza intensywność krwawienia. Jest stosowany w przypadku krwawień naczyniowych, zwłaszcza w okresie okołozabiegowym (przed, w trakcie i po zabiegach). Główną substancją czynną Cyclonamine jest etamsylat.

Desferal

Desferal to lek dostępny na receptę, który zawiera substancję czynną – mezylan deferoksaminy. Jest to tzw. “chelator”, który wiąże i usuwa nadmiar żelaza lub glinu z organizmu. Lek stosuje się w leczeniu przewlekłego nadmiernego gromadzenia żelaza w organizmie, na przykład u pacjentów leczonych z powodu różnych rodzajów niedokrwistości, takich jak talasemia, niedokrwistość syderoblastyczna, autoimmunizacyjna niedokrwistość hemolityczna czy inne przewlekłe postaci niedokrwistości, u których zachodzi konieczność przeprowadzania wielokrotnych transfuzji krwi. Desferal stosuje się również jako lek wspomagający w ogólnie przyjętych standardach leczenia ostrego zatrucia żelazem.

Dobenox / Dobenox Forte

Dobenox forte

Dobenox i Dobenox Forte to leki zawierające dobezylan wapnia, który działa ochronnie na naczynia krwionośne i usprawnia krążenie żylne. Są stosowane w objawowym leczeniu przewlekłej niewydolności krążenia żylnego kończyn dolnych (bóle i nocne kurcze nóg, uczucie ciężkości nóg, parestezje, obrzęk, zmiany skórne na tle zastoju krwi), żylaków kończyn dolnych oraz żylaków odbytu. Leki te są dostępne bez recepty.

Exacyl

Exacyl

Exacyl to lek przeciwkrwotoczny dostępny na receptę. Zawiera substancję czynną kwas traneksamowy. Działanie kwasu traneksamowego polega na hamowaniu fibrynolitycznej aktywności plazminy. Lek jest stosowany w celu zapobiegania i leczenia krwawień wywołanych przez proces, który hamuje krzepnięcie krwi. Wskazania do stosowania obejmują krwawienia z dróg rodnych, krwawienia z przewodu pokarmowego, zaburzenia krwotoczne układu moczowego w następstwie operacji gruczołu krokowego lub zabiegów chirurgicznych w obrębie układu moczowego, a także krwawienia związane z zabiegami chirurgicznymi otolaryngologicznymi.

Ferrum Lek

Ferrum Lek to lek zawierający żelazo, dostępny na receptę. Jest stosowany w celu zapobiegania i leczenia niedoboru żelaza o różnej przyczynie, głównie w leczeniu niedokrwistości z niedoboru żelaza. Lek ten jest dostępny w różnych formach, takich jak tabletki do rozgryzania i żucia, syrop oraz roztwór do wstrzykiwań. Dawkowanie jest indywidualne i zależy od stopnia niedoboru żelaza.

Folacid

Folacid to preparat zawierający kwas foliowy, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju organizmu. Jest stosowany w profilaktyce niedoboru kwasu foliowego u kobiet przed zajściem w ciążę oraz we wczesnym okresie ciąży, aby zmniejszyć ryzyko występowania wad wrodzonych cewy nerwowej. Folacid występuje w postaci tabletek i jest dostępny na receptę.

Folik

Folik to lek dostępny bez recepty, który zawiera kwas foliowy, witaminę z grupy B. Jest przeznaczony do stosowania dla kobiet ciężarnych i planujących powiększenie rodziny, w celu zapobiegania niedoborom kwasu foliowego, które mogą prowadzić do powstania wad wrodzonych u płodu. Kwas foliowy przyczynia się do prawidłowego rozwoju płodu, w szczególności cewy nerwowej.

Fragmin

Fragmin to lek dostępny na receptę, który zawiera substancję czynną dalteparynę. Jest to drobnocząsteczkowa heparyna o silnym i długotrwałym działaniu przeciwzakrzepowym. Stosowany jest w leczeniu ostrej zakrzepicy żył głębokich, profilaktyce przeciwzakrzepowej w okresie okołooperacyjnym, niestabilnej chorobie wieńcowej oraz w profilaktyce powstawania zakrzepów podczas leczenia dializami.

Fraxiparine

Fraxiparine to lek przeciwzakrzepowy, który zawiera substancję czynną nazywaną nadroparyną wapniową. Jest to lek na receptę, stosowany w profilaktyce i leczeniu zakrzepicy żył głębokich i zatorowości płucnej. Fraxiparine jest również używany do zapobiegania powstawaniu zakrzepów krwi u pacjentów poddawanych operacjom chirurgicznym lub u pacjentów z ostrym zawałem serca. Pamiętaj, aby zawsze skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem stosowania jakiegokolwiek leku.

Fraxiparine Multi

Fraxiparine Multi to lek przeciwzakrzepowy, który zawiera substancję czynną nazywaną nadroparyną wapniową. Jest to lek na receptę, stosowany w profilaktyce i leczeniu zakrzepicy żył głębokich i zatorowości płucnej. Fraxiparine Multi jest również używany do zapobiegania powstawaniu zakrzepów krwi u pacjentów poddawanych operacjom chirurgicznym lub u pacjentów z ostrym zawałem serca.

Fraxodi

Fraxodi to lek przeciwzakrzepowy, który zawiera substancję czynną nazywaną nadroparyną wapniową. Jest to lek na receptę, stosowany w profilaktyce i leczeniu zakrzepicy żył głębokich i zatorowości płucnej. Fraxodi jest również używany do zapobiegania powstawaniu zakrzepów krwi u pacjentów poddawanych operacjom chirurgicznym lub u pacjentów z ostrym zawałem serca

Galvenox

Galvenox to lek na receptę, który wpływa na naczynia włosowate, żyły i naczynia limfatyczne1. Zmniejsza przepuszczalność naczyń, zwiększa elastyczność i napięcie ścian żył oraz zmniejsza lepkość krwi, co usprawnia krążenie. Jest stosowany w leczeniu żylaków odbytu, przewlekłej niewydolności żylnej kończyn dolnych oraz retinopatii cukrzycowej.

Galvenox Veno

Galvenox Veno to lek w postaci kapsułek twardych, który zawiera substancję czynną wapnia dobezylan jednowodny. Działa na ściany naczyń włosowatych, zmniejszając ich nadmierną przepuszczalność i łamliwość oraz zwiększając ich wytrzymałość. Jest stosowany w leczeniu objawów przewlekłej niewydolności żylnej kończyn dolnych oraz w objawowym leczeniu żylaków odbytu. Lek jest dostępny bez recepty.

Gamma anty-D 150

Gamma anty-D 150 to specjalny roztwór immunoglobulin ludzkich klasy G, który zawiera 150 mikrogramów (750 j.m.) przeciwciał anty-D (anty-Rh). Głównym zadaniem tego leku jest zapobieganie chorobie hemolitycznej noworodków poprzez zahamowanie odpowiedzi immunologicznej kobiety Rh-ujemnej na antygen D obecny w krwinkach jej płodu. Lek jest stosowany w profilaktyce immunizacji Rh u ciężarnych kobiet Rh-ujemnych (D-) po porodzie, podczas ciąży, po usunięciu płodu po 12. tyg. ciąży, w zagrażającym porodzie przedwczesnym lub niewczesnym, po amniopunkcji diagnostycznej po 12. tyg. ciąży. Gamma anty-D 150 jest dostępny na receptę.

Gamma anty-D 50

Gamma Anty-D 50 to lek w postaci roztworu do wstrzykiwań, który zawiera immunoglobulinę ludzką anty-D. Jest stosowany w profilaktyce choroby hemolitycznej noworodków, zwanej również konfliktem serologicznym. Profilaktyka polega na zahamowaniu odpowiedzi immunologicznej kobiety Rh-ujemnej na antygen D obecny w krwinkach jej płodu. Lek jest dostępny na receptę.

Leki w hematologii

Spis leków stosowanych w leczeniu chorób hematologicznych.

Zobacz także:

Anemia
Arytmia
Hemoroidy
Leki przeciwzakrzepowe
Miażdżyca
Nadciśnienie
Niewydolność serca
Niskie ciśnienie (niedociśnienie)
Obniżenie stężenia cholesterolu
Zawał serca
Żylaki
Wszystkie leki kardiologiczne

Niestety, coraz częściej spotykamy się z chorobami krwi oraz układu krwiotwórczego. Dzisiejsza medycyna pozwala nam jednak żyć normalnie z tego typu chorobami. Do najczęściej występujących chorób krwi zaliczamy: anemię, czerwienicę, białaczkę, hemofilię oraz wszelkie niedokrwistości.

Anemia – we krwi znajduje się za mało erytrocytów lub hemoglobiny. Leczenie zależy od przyczyny choroby. Zazwyczaj wystarczy jedynie dieta, która jest bogata w żelazo i witaminy.
Hemofilia – choroba genetyczna mężczyzn. Leczy się ją za pomocą preparatów przywracających krzepnięcie.

Choroby hematologiczne – objawy

Objawy żadnej z chorób hematologicznych nie są oczywiste. Może być to np. senność, osłabienie, czy ogólne zmęczenie. Zachorować może każdy, bez względu na płeć oraz wiek. Choć rzadko mówi się o profilaktycznych badaniach krwi, należy to robić raz do roku, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku.

Choroby krwi, najogólniej rzecz biorąc dzielą się na nowotworowe i nienowotworowe. Najczęściej spotykanymi chorobami są choroby nienowotworowe, czyli np. często spotykana niedokrwistość. Najczęściej jest ona spowodowana niedoborem żelaza w diecie. Może się też zdarzyć, że w naszej krwi znajdzie się za dużo krwinek czerwonych, czyli nadkrwistość. Mamy wtedy do czynienia ze zbyt gęstą krwią, której przepływ ulega zaburzeniu. Stosuje się wówczas leki cytoredukcyjne oraz niewielkie dawki kwasu acetylosalicylowego.

Choroby krwi – białaczka

Grupę nowotworów związaną z zaburzeniami w układzie krwiotwórczym nazywamy białaczkami. Niestety, nie jest znana jednoznaczna przyczyna białaczki. W zależności od rodzaju białaczki, dobierane jest odpowiednie leczenie. W przypadku białaczek ostrych, prowadzona jest intensywna terapia, która wymaga pobytu w szpitalu, natomiast w przypadku białaczek przewlekłych jest to zazwyczaj podanie chemioterapii w tabletkach.

Przykładowe substancje czynne stosowane do leczenia nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, dławicy piersiowej, stabilnej choroby wieńcowej i innym schorzeń o podłożu kardiologicznym:

Amlodypina
Bisoprolol
Chinapryl
Cylazapryl
Doksazosyna
Enalapryl
Hydrochlorotiazyd
Indapamid
Irbesartan
Karwedylol
Kwas acetylosalicylowy
Lerkanidypina
Lidokaina
Lizynopryl
Losartan
Metoprolol
Nebiwolol
Olmesartan medoksomilu
Peryndopryl
Ramipryl
Rozuwastatyna
Telmisartan
Walsartan
Witamina B1 (tiamina)
Witamina E (α-Tokoferol)
Wodoroasparginian magnezu

Przykładowe substancje czynne stosowane do leczenia żylaków i innych chorób zakrzepowo-zatorowych.

Enoksaparyna sodowa
Heparyna sodowa
Nagietek
Kasztanowiec
Rutozyd (rutyna)
Trokserutyna

Przykładowe substancje czynne stosowane do leczenia hemoroidów:

Kasztanowiec
Tlenek cynku