Leki hematologiczne – choroby krwi i układu krwiotwórczego
Leki w hematologii
Spis leków stosowanych w leczeniu chorób hematologicznych.
Niestety, coraz częściej spotykamy się z chorobami krwi oraz układu krwiotwórczego. Dzisiejsza medycyna pozwala nam jednak żyć normalnie z tego typu chorobami. Do najczęściej występujących chorób krwi zaliczamy: anemię, czerwienicę, białaczkę, hemofilię oraz wszelkie niedokrwistości.
Anemia – we krwi znajduje się za mało erytrocytów lub hemoglobiny. Leczenie zależy od przyczyny choroby. Zazwyczaj wystarczy jedynie dieta, która jest bogata w żelazo i witaminy.
Hemofilia – choroba genetyczna mężczyzn. Leczy się ją za pomocą preparatów przywracających krzepnięcie.
Choroby hematologiczne – objawy
Objawy żadnej z chorób hematologicznych nie są oczywiste. Może być to np. senność, osłabienie, czy ogólne zmęczenie. Zachorować może każdy, bez względu na płeć oraz wiek. Choć rzadko mówi się o profilaktycznych badaniach krwi, należy to robić raz do roku, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku.
Choroby krwi, najogólniej rzecz biorąc dzielą się na nowotworowe i nienowotworowe. Najczęściej spotykanymi chorobami są choroby nienowotworowe, czyli np. często spotykana niedokrwistość. Najczęściej jest ona spowodowana niedoborem żelaza w diecie. Może się też zdarzyć, że w naszej krwi znajdzie się za dużo krwinek czerwonych, czyli nadkrwistość. Mamy wtedy do czynienia ze zbyt gęstą krwią, której przepływ ulega zaburzeniu. Stosuje się wówczas leki cytoredukcyjne oraz niewielkie dawki kwasu acetylosalicylowego.
Choroby krwi – białaczka
Grupę nowotworów związaną z zaburzeniami w układzie krwiotwórczym nazywamy białaczkami. Niestety, nie jest znana jednoznaczna przyczyna białaczki. W zależności od rodzaju białaczki, dobierane jest odpowiednie leczenie. W przypadku białaczek ostrych, prowadzona jest intensywna terapia, która wymaga pobytu w szpitalu, natomiast w przypadku białaczek przewlekłych jest to zazwyczaj podanie chemioterapii w tabletkach.