Leki w hematologii

Spis leków stosowanych w leczeniu chorób hematologicznych.

Zobacz także:

Anemia
Arytmia
Hemoroidy
Leki przeciwzakrzepowe
Miażdżyca
Nadciśnienie
Niewydolność serca
Niskie ciśnienie (niedociśnienie)
Obniżenie stężenia cholesterolu
Zawał serca
Żylaki
Wszystkie leki kardiologiczne

Niestety, coraz częściej spotykamy się z chorobami krwi oraz układu krwiotwórczego. Dzisiejsza medycyna pozwala nam jednak żyć normalnie z tego typu chorobami. Do najczęściej występujących chorób krwi zaliczamy: anemię, czerwienicę, białaczkę, hemofilię oraz wszelkie niedokrwistości.

Anemia – we krwi znajduje się za mało erytrocytów lub hemoglobiny. Leczenie zależy od przyczyny choroby. Zazwyczaj wystarczy jedynie dieta, która jest bogata w żelazo i witaminy.
Hemofilia – choroba genetyczna mężczyzn. Leczy się ją za pomocą preparatów przywracających krzepnięcie.

Choroby hematologiczne – objawy

Objawy żadnej z chorób hematologicznych nie są oczywiste. Może być to np. senność, osłabienie, czy ogólne zmęczenie. Zachorować może każdy, bez względu na płeć oraz wiek. Choć rzadko mówi się o profilaktycznych badaniach krwi, należy to robić raz do roku, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku.

Choroby krwi, najogólniej rzecz biorąc dzielą się na nowotworowe i nienowotworowe. Najczęściej spotykanymi chorobami są choroby nienowotworowe, czyli np. często spotykana niedokrwistość. Najczęściej jest ona spowodowana niedoborem żelaza w diecie. Może się też zdarzyć, że w naszej krwi znajdzie się za dużo krwinek czerwonych, czyli nadkrwistość. Mamy wtedy do czynienia ze zbyt gęstą krwią, której przepływ ulega zaburzeniu. Stosuje się wówczas leki cytoredukcyjne oraz niewielkie dawki kwasu acetylosalicylowego.

Choroby krwi – białaczka

Grupę nowotworów związaną z zaburzeniami w układzie krwiotwórczym nazywamy białaczkami. Niestety, nie jest znana jednoznaczna przyczyna białaczki. W zależności od rodzaju białaczki, dobierane jest odpowiednie leczenie. W przypadku białaczek ostrych, prowadzona jest intensywna terapia, która wymaga pobytu w szpitalu, natomiast w przypadku białaczek przewlekłych jest to zazwyczaj podanie chemioterapii w tabletkach.

Przykładowe substancje czynne stosowane do leczenia nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, dławicy piersiowej, stabilnej choroby wieńcowej i innym schorzeń o podłożu kardiologicznym:

Amlodypina
Bisoprolol
Chinapryl
Cylazapryl
Doksazosyna
Enalapryl
Hydrochlorotiazyd
Indapamid
Irbesartan
Karwedylol
Kwas acetylosalicylowy
Lerkanidypina
Lidokaina
Lizynopryl
Losartan
Metoprolol
Nebiwolol
Olmesartan medoksomilu
Peryndopryl
Ramipryl
Rozuwastatyna
Telmisartan
Walsartan
Witamina B1 (tiamina)
Witamina E (α-Tokoferol)
Wodoroasparginian magnezu

Przykładowe substancje czynne stosowane do leczenia żylaków i innych chorób zakrzepowo-zatorowych.

Enoksaparyna sodowa
Heparyna sodowa
Nagietek
Kasztanowiec
Rutozyd (rutyna)
Trokserutyna

Przykładowe substancje czynne stosowane do leczenia hemoroidów:

Kasztanowiec
Tlenek cynku