Neoparin

Neoparin to lek przeciwzakrzepowy w formie roztworów przeznaczonych do wstrzykiwań. Głównym składnikiem jest enoksaparyna sodowa, która jest heparyną drobnocząsteczkową. Lek jest stosowany przede wszystkim w celu zapobiegania żylnej chorobie zakrzepowo-zatorowej. Jest również używany do leczenia zakrzepicy żył głębokich, niestabilnej dławicy piersiowej oraz świeżego zawału mięśnia sercowego. Neoparin jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Neoparin zawiera jako substancję czynną enoksaparynę sodową, która jest heparyną o małej masie cząsteczkowej (drobnocząsteczkową). Neoparin działa przeciwzakrzepowo.

Neoparin stosuje się w:
– zapobieganiu żylnej chorobie zakrzepowo-zatorowej, szczególnie u pacjentów poddawanych zabiegom chirurgicznym ortopedycznym, zabiegom w chirurgii ogólnej i onkologicznej,
– zapobieganiu żylnej chorobie zakrzepowo-zatorowej u pacjentów unieruchomionych z powodu ostrych schorzeń, włącznie z ostrą niewydolnością serca, ostrą niewydolnością oddechową, ciężkimi infekcjami, a także zaostrzeniem chorób reumatycznych powodujących unieruchomienie pacjenta (dotyczy dawki 40 mg/0,4 ml),
– leczeniu zakrzepicy żył głębokich powikłanej bądź niepowikłanej zatorowością płucną,
– leczeniu niestabilnej dławicy piersiowej oraz zawału serca bez załamka Q, w skojarzeniu z kwasem acetylosalicylowym (ASA),
– leczeniu świeżego zawału mięśnia sercowego z uniesieniem odcinka ST, w tym pacjentów, którzy będą leczeni zachowawczo albo którzy będą później poddani przezskórnej angioplastyce wieńcowej (dotyczy dawki 60 mg/0,6 ml, 80 mg/0,8 ml, 100 mg/1 ml),
– zapobieganiu tworzeniu się skrzepów w krążeniu pozaustrojowym podczas hemodializy.

Skład

Substancją czynną leku jest enoksaparyna sodowa (Enoxaparinum natricum).
Jedna ampułko-strzykawka 20 mg zawiera 20 mg enoksaparyny sodowej w 0,2 ml.
Jedna ampułko-strzykawka 40 mg zawiera 40 mg enoksaparyny sodowej w 0,4 ml.
Jedna ampułko-strzykawka 60 mg zawiera 60 mg enoksaparyny sodowej w 0,6 ml.
Jedna ampułko-strzykawka 80 mg zawiera 80 mg enoksaparyny sodowej w 0,8 ml.
Jedna ampułko-strzykawka 100 mg zawiera 100 mg enoksaparyny sodowej w 1 ml.

– Pozostały składnik (substancja pomocnicza) to: woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dokładny sposób dawkowania zawarty jest w poniższej ulotce lub charakterystyce.

Przedawkowanie

W razie zastosowania większej niż zalecana dawki leku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Przypadkowe przedawkowanie leku Neoparin po podaniu dożylnym, pozaustrojowym lub podskórnym może prowadzić do powikłań krwotocznych. Lek Neoparin podany doustnie źle się wchłania i nawet przyjęcie dużych dawek nie powinno prowadzić do poważnych następstw. Można to sprawdzić poprzez badania aktywności anty-Xa i anty-IIa.

Działanie przeciwzakrzepowe może być w większości zneutralizowane przez powolne wstrzyknięcie dożylne siarczanu protaminy lub chlorowodorku protaminy. Dawka protaminy zależy od dawki wstrzykniętej enoksaparyny; 1 mg siarczanu protaminy neutralizuje działanie przeciwzakrzepowe 1 mg enoksaparyny, o ile enoksaparynę podawano w okresie ostatnich 8 godzin. Jeżeli enoksaparynę podano ponad 8 godzin przed podaniem protaminy albo jeżeli stwierdzono, że konieczne jest podanie drugiej dawki protaminy, protaminę można podać w infuzji w dawce 0,5 mg na 1 mg enoksaparyny. Jednakże nawet duże dawki protaminy nie neutralizują w pełni aktywności anty-Xa enoksaparyny (maksymalnie około 60%). Po 12 godzinach od wstrzyknięcia enoksaparyny podanie protaminy może nie być konieczne.

Jedzenie i picie (alkohol)

Brak danych.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Z powodu braku odpowiednich i dobrze kontrolowanych badań u kobiet w ciąży, jak również ze względu na brak możliwości odpowiedniego porównania wpływu leku u zwierząt i ludzi, lek Neoparin może być stosowany w okresie ciąży jedynie gdy lekarz zadecyduje o takiej konieczności.

Kobiety w ciąży ze sztucznymi zastawkami serca mogą być w grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia zdarzeń zakrzepowo-zatorowych. Ze względu na brak informacji na temat dawkowania, skuteczności i bezpieczeństwa stosowania w takich okolicznościach, nie zaleca się stosowania leku Neoparin u kobiet w ciąży ze sztucznymi zastawkami serca.
Nie wiadomo czy niezmieniona enoksaparyna przenika do mleka ludzkiego. Dlatego podczas stosowania leku Neoparin należy unikać karmienia piersią.

Ulotka Neoparin

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Neoparin (forum)

Stosujesz Neoparin? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

41 komentarzy do “Neoparin”

 1. Złamanie V kości srodstopia. Biorę czwarty tydzień zastrzyki 0,4 w brzuch. Wszystko było ok., dopiero przy 5 ostatnich zaczęły się pojawiać najpierw suchosc w ustach, potem suchosc warg, dotykając ich językiem czuć sól, Pulsowanie żył w głowie, bóle głowy, zawroty głowy , dosłownie helikopter, nudności w nocy, wydzieiny z nosa, woda pomogła, polecam miskę na żyganie przy luzku bo do WC ciężko dojść o kulach z zawrotmi glowy. Lekarz kazał brać dwa zastrzyki pomimo to i mam odstawic bo noga ok. Po tym komentarzu robie ostatni zastrzyk💪

  Odpowiedz
 2. biorę neoparin od 6 dni,bóle i zawroty głowy ,napadowe bóle głowy o charakterze falowego zalewania głowy krwią,tak jakby naczynia się rozszerzały krew biegła do głowy a potem odpływała okropne uczucie,oprócz tego ucisk i pulsowanie w zatokach,jakiś dziwny katar,dreszcze,nudności,te objawy nie są umieszczone na leku neoparin,natomiast figurują pod skutkami ubocznymi heparyny,oprócz tego odczuwam,senność,zmęczenie,bard,zo złe samopoczucie ,na początku przy dawce 0’8odczuwalam palenie w klatce piersiowej na wysokości serca,przełyku,przez 6dni schudłam 4kg,jeżeli ktoś ma podobnie proszę o odp

  Odpowiedz
 3. Biorę od tygodnia neoparin 0,4ml po aryroskopii kolana. Zostało mi 3 zastrzyki. Czy to normalne, że cały czas boli żołądek? Zdarzają się też mdłości.

  Odpowiedz
 4. Zastrzyki biorę od tygodnia. Pojawiły się rewolucje układu pokarmowego, ból brzucha i mdłości. W ulotce ani słowa o takich skutkach ubocznych.

  Odpowiedz
 5. Ból głowy po 3 zastrzyku. Jestem po laserowym usuwaniu żylaków na nodze. Jestem pewna, że zto po tym Neoparinie? i niech ktoś mi nie powie, że leki nie są szkodliwe? Jedno leczą a drugie kaleczą☹️to święta prawda. Nie wiem czy powinnam przerwać wstrzykiwanie, mam jeszcze 4 sztuki?

  Odpowiedz
 6. Nie jestem zachwycony ze musze brac zastrzyki neopraniny 80 przez trzy tygodnie , pojawily powiklania ,mam since fioletowe bolesne , bralem i bede bral xarelto 20 raz dziennie ,zadnych powiklan nie mialemn . jestem po zatorze zakrzepowo plucnym , zwiazane zylakami .

  Odpowiedz
 7. Bardzo zle sie dawkuje. Strzykawka slizga sie w palcach przez co dawkowanie jest bolesne i utrudnione. Jej zamiennik Clexana jest duzo przyjemniejsza w uzytkowaniu. Moze warto pomyslec o antyposlizgowej strzykawce. Jestem przekonany, ze dodatkowe wygrubienia lub rowki poprawilyby jego kakosc

  Odpowiedz
 8. Ja biorę neoparin 3zastrzyk bardzo boli mnie codziennie głowa w nocy mialam nudności konsultowałam z lekarzem który mimo to kazał brać ponieważ mam zatorowosc zły i podejrzenia zatorowosci pluc ja biorę zastrzyki rano a może trzeba brać wieczorem?? Proszę o odpowiedź kiedy robicie zastrzyki

  Odpowiedz
 9. Witam serdecznie. Mam zakrzepicę żylną od 07.11.2020 roku. Wzięłam do tej pory, czyli 24.12.2020 55 szt Neopariny. 20 szt o,4 ml, a 35 szt dawka o,6 ml. Mam jeszcze do wzięcia 25 szt zastrzyków w dawce o,6. Do tej pory nic złego sie nie dzieje, miałam kilka razy skoki ciśnienia, ale nie duże. Oprócz tego nie zaobserwowałam nic takiego złego.. Wizytę mam 5.01.2021 roku i nie wiem, co będzie dalej, bo nie możemy zlikwidować zakrzepów. Dopiero okaże się na wizycie. W sumie wezmę do wizyty 80 Neopariny. Czasami jestem zła, ale nie mogę nic zrobić, muszę czekać. Zyczę wszystkim cierpliwości i zdrowia.

  Odpowiedz
 10. Po jednym zastrzyku Neoparinu (stan po operacji żylaków) w ciągu doby dostałam uczulenia – pojawiły się 2 wielkie czerwone, swędzące plamy – na prawym udzie i lewym pośladku. W szpitalu miałam Clexane, którą tolerowałam dobrze a przy wypisie okazało się, że dalej mam brać Neoparin – niestety musiałam odstawić?

  Odpowiedz
 11. Po braniu neoparin 120 przez 96 dni wystąpiły u mnie krosty na łydkach po paru dniach porobiły sie rany gdzie trzeba było czyścić bòl niesamowity już ponad miesiąc lecze rany . Żel prontosan ,żel SutriSept , plastry bactigras ,gaziki sterylne gdzie idzie ich bardzo ,bardzo dużo . Koszt leczenia jest bardzo duży ,ale to nic do mojego cirepienia . Przyjełam tyle zastrzykòw bez badań z krwi D-dimery

  Odpowiedz
 12. Witam miałam zator i leczę się lekiem xarelto na początku wystąpiły u mnie krwawienia a teraz na czas badania mam zmienić lek na neparin i boję się że krwotoki znowu wystąpią. Czy u kogoś wystąpiły?

  Odpowiedz
 13. Czytałam wcześniejsze wypowiedzi i postanowiłam napisać o moich odczuciach po Neoparinie 80 mg.Zastrzyki w brzuch brałam od pażdziernika 2018 do końca marca 2019 na zator tętnicy płucnej.Nie zaobserwowałam u siebie żadnych niepokojących objawów jedynie ogólne zmęczenie,które być może spowodowane jest długotrwałą chorobą a przy tym mam również POCHP.Od kwietnia mam zlecony środek doustny Xarelto po którym pokazuje się krew w moczu.Czekam na decyzje lekarza co będę brać.Jednak Neoparin chyba był lepszy tylko bardziej uciążliwy bo sama nie zrobię zastrzyku.

  Odpowiedz
  • Złamanie V kości srodstopia. Biorę czwarty tydzień zastrzyki 0,4 w brzuch. Wszystko było ok., dopiero przy 5 ostatnich zaczęły się pojawiać najpierw suchosc w ustach, potem suchosc warg, dotykając ich językiem czuć sól, Pulsowanie żył w głowie, bóle głowy, zawroty głowy , dosłownie helikopter, nudności w nocy, wydzieiny z nosa, woda pomogła, polecam miskę na żyganie przy luzku bo do WC ciężko dojść o kulach z zawrotmi glowy. Lekarz kazał brać dwa zastrzyki pomimo to i mam odstawic bo noga ok. Po tym komentarzu robie ostatni zastrzyk💪

   Odpowiedz
 14. Ja biorę neoparin 60 z powodu ciąży (mam trombofilie i dlatego koszt po refundacji 3.20) skutkiem jest uczucie zimna u mnie.

  Odpowiedz
 15. Ja jestem leczona chemią na raka muszę stale brać zastrzyki przeciwzakrzepowe wybrałam neoparin i nie mam sensacji.Cena jest wysoka ale lek jest na ryczałt i dlatego kosztuje coś około 3 zł-, Leno porozmawiaj z lekarzem o tym ryczałcie bo lek rzeczywiście jest strasznie drogi.

  Odpowiedz
 16. Neoparin to najgorszy lek jaki brałam. Dostałam po min takich silnych bóli głowy że leżałam plackiem bo nie byłam w stanie wstać a do tego jeszcze mdłości wymioty i biegunka. Wcześniej miałac clexane i nic się nie działo a przy kolejnej ciąży lekarz stwierdził że po co przepłacać jak jest tańszy zamiennik. Ja niestety muszę go brać już od 4 mc ciąży do końca więc nie dałabym rady tak przez całą ciążę się męczyć. Clexane jest dużo droższe bo pudełko 10szt to koszt 35zł a neoparinu 3zł za 10 szt ale różnica ogromna.

  Odpowiedz
  • Czy to jest cena dla ciężarnych? Jestem w ciąży i biorę Neoparin od 5 tygodnia ciąży i będę brać do samego jej końca dzien w dzien. Ale ja w aptece muszę płacić około 240 zł za 30 szt Neoparinu co przy kuracji ciążowej daje niemal 2 tys. Zlotych? Skąd ceny o których Pani pisze?

   Odpowiedz
  • Potwierdzam! Jestem po drugim zastrzyku i dotarło do mnie, że przeokropny ból głowy, który trwa od rana do wieczora, najprawdopodobniej jest rezultatem tego leku. Tak mnie głowa boli, że jedynym ukojeniem jest sen. Ale przecież nie można spać całymi dniami! W pnek dzwonię do lekarza.

   Odpowiedz
  • Wzięłam dzisiaj drugi dzień zastrzyk Neoparin (muszę brać w ciąży ze względu na trombofilie pai1,mthfr)
   Mam ogromny ból głowy a teraz doszły wymioty … i biegunka. Odstawiam bo ten lek to samo zło .. przestawię się na clexane mam nadzieje ze będzie lepiej

   Odpowiedz
 17. BRAŁAM NEOPARIN W ZASTRZYKACH 100MG/1ML. ODCZUŁAM BÓL ŻOŁĄDKA I WZDĘCIA WĄTROBY, CO DZIWNE ZAWSZE RANO PO PRZEBUDZENIU CZUŁAM OKRPNĄ GORYCZ W USTACH! 20 ZASTRZYKÓW NA ZAPALENIE ŻYŁ, POMOGŁO ALE WSPOMNIENIE OKROPNE….

  Odpowiedz
 18. Po operacji usunięcia tarczycy stosowałam neoparin 40. Po wzięciu gdzies okoko 18 zastrzyku zaczęłam odczuwać skutki uboczne i było z dnia na dzien coraz gorzej. Mdłości, bóle brzucha, bóle głowy, zawroty głowy, bezsenność wieczorem a rano z kolei senność. Zrobilam eksperyment i jeden raz nie wzięłam zastrzyku, nastepnego dnia czulam sie bardzo dobrze, gdy znow wzielam i nastepnego dnia wszystkie objawy wrocily plus wymioty postanowilam odstawic je całkowicie i znow objawy przeszly. Pani w aptece dała mi je jako zamiennik za clexane szkoda ze nie poingormowala ze je mozna brac do 14 dni. Mialam clexane 28sztuk zapisane.

  Odpowiedz
  • Ja właśnie po laparoskopii (operacja naprawcza dna miednicy mniejszej) biorę właśnie te zastrzyki i mam ciągły ból podbrzusza i coś w rodzaju biegunek (ciągłe parcie), nie wiem czy to efekt operacji (wszczepiona siatka), czy to „zasługa” tych zastrzyków, w każdym razie czuję się bardzo źle, a dziś mijają trzy tygodnie od operacji, a zastrzyków jeszcze do zrobienia 10 – pytałam lekarza dlaczego mam ich aż 30 – odp. bo jest pani w gronie osób o podwyższonym ryzyku, no mam 60+, już nie wiem co robić, bo czuje się fatalnie, wszystko boli, a wizyta dopiero za 10 dni, wcześniej nie ma terminu. Operacja – Poznań – Szpital GP ul. Polna.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Neoparin. Podziel się doświadczeniami na forum.