Neoparin

Działanie i wskazania

Neoparin zawiera jako substancję czynną enoksaparynę sodową, która jest heparyną o małej masie cząsteczkowej (drobnocząsteczkową). Neoparin działa przeciwzakrzepowo.

Neoparin stosuje się w:
– zapobieganiu żylnej chorobie zakrzepowo-zatorowej, szczególnie u pacjentów poddawanych zabiegom chirurgicznym ortopedycznym, zabiegom w chirurgii ogólnej i onkologicznej,
– zapobieganiu żylnej chorobie zakrzepowo-zatorowej u pacjentów unieruchomionych z powodu ostrych schorzeń, włącznie z ostrą niewydolnością serca, ostrą niewydolnością oddechową, ciężkimi infekcjami, a także zaostrzeniem chorób reumatycznych powodujących unieruchomienie pacjenta (dotyczy dawki 40 mg/0,4 ml),
– leczeniu zakrzepicy żył głębokich powikłanej bądź niepowikłanej zatorowością płucną,
– leczeniu niestabilnej dławicy piersiowej oraz zawału serca bez załamka Q, w skojarzeniu z kwasem acetylosalicylowym (ASA),
– leczeniu świeżego zawału mięśnia sercowego z uniesieniem odcinka ST, w tym pacjentów, którzy będą leczeni zachowawczo albo którzy będą później poddani przezskórnej angioplastyce wieńcowej (dotyczy dawki 60 mg/0,6 ml, 80 mg/0,8 ml, 100 mg/1 ml),
– zapobieganiu tworzeniu się skrzepów w krążeniu pozaustrojowym podczas hemodializy.

Neoparin cena - refundacja, interakcje - dostepność w aptekach

Skorzystaj z wyszukiwarki, dzięki której znajdziesz następujące informacje o leku Neoparin:

 • cena leku Neoparin (ile kosztuje lek w zależności od poziomu refundacji)
 • czy lek przepisywany jest na receptę, czy jest dostępny bez recepty?
 • interakcje leku Neoparin z innymi lekami
 • lista leków refundowanych oraz leków 75+
 • adresy i numery telefonów aptek

Sprawdź ile kosztuje Neoparin - cena leku.

Skład

Substancją czynną leku jest enoksaparyna sodowa (Enoxaparinum natricum).
Jedna ampułko-strzykawka 20 mg zawiera 20 mg enoksaparyny sodowej w 0,2 ml.
Jedna ampułko-strzykawka 40 mg zawiera 40 mg enoksaparyny sodowej w 0,4 ml.
Jedna ampułko-strzykawka 60 mg zawiera 60 mg enoksaparyny sodowej w 0,6 ml.
Jedna ampułko-strzykawka 80 mg zawiera 80 mg enoksaparyny sodowej w 0,8 ml.
Jedna ampułko-strzykawka 100 mg zawiera 100 mg enoksaparyny sodowej w 1 ml.

– Pozostały składnik (substancja pomocnicza) to: woda do wstrzykiwań.

Zobacz listę preparatów zawierających: .

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dokładny sposób dawkowania zawarty jest w poniższej ulotce lub charakterystyce.

Przedawkowanie

W razie zastosowania większej niż zalecana dawki leku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Przypadkowe przedawkowanie leku Neoparin po podaniu dożylnym, pozaustrojowym lub podskórnym może prowadzić do powikłań krwotocznych. Lek Neoparin podany doustnie źle się wchłania i nawet przyjęcie dużych dawek nie powinno prowadzić do poważnych następstw. Można to sprawdzić poprzez badania aktywności anty-Xa i anty-IIa.

Działanie przeciwzakrzepowe może być w większości zneutralizowane przez powolne wstrzyknięcie dożylne siarczanu protaminy lub chlorowodorku protaminy. Dawka protaminy zależy od dawki wstrzykniętej enoksaparyny; 1 mg siarczanu protaminy neutralizuje działanie przeciwzakrzepowe 1 mg enoksaparyny, o ile enoksaparynę podawano w okresie ostatnich 8 godzin. Jeżeli enoksaparynę podano ponad 8 godzin przed podaniem protaminy albo jeżeli stwierdzono, że konieczne jest podanie drugiej dawki protaminy, protaminę można podać w infuzji w dawce 0,5 mg na 1 mg enoksaparyny. Jednakże nawet duże dawki protaminy nie neutralizują w pełni aktywności anty-Xa enoksaparyny (maksymalnie około 60%). Po 12 godzinach od wstrzyknięcia enoksaparyny podanie protaminy może nie być konieczne.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Brak danych.

Spożywanie alkoholu podczas farmakoterapii może zmieniać działanie leków. Mogą nasilić się działania niepożądane leku, a terapia może się okazać nieskuteczna. Zaburzenie wchłaniania, dystrybucji substancji czynnej oraz jej wydalania z organizmu stanowi wielkie zagrożenie dla organizmu. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Z powodu braku odpowiednich i dobrze kontrolowanych badań u kobiet w ciąży, jak również ze względu na brak możliwości odpowiedniego porównania wpływu leku u zwierząt i ludzi, lek Neoparin może być stosowany w okresie ciąży jedynie gdy lekarz zadecyduje o takiej konieczności.

Kobiety w ciąży ze sztucznymi zastawkami serca mogą być w grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia zdarzeń zakrzepowo-zatorowych. Ze względu na brak informacji na temat dawkowania, skuteczności i bezpieczeństwa stosowania w takich okolicznościach, nie zaleca się stosowania leku Neoparin u kobiet w ciąży ze sztucznymi zastawkami serca.
Nie wiadomo czy niezmieniona enoksaparyna przenika do mleka ludzkiego. Dlatego podczas stosowania leku Neoparin należy unikać karmienia piersią.

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Opinie pacjentów o Neoparin - forum o lekach

Aktualna ocena:
12345678910
(193 ocen, średnia: 5,67 na 10)
Loading...

17 KOMENTARZE

 1. Czytałam wcześniejsze wypowiedzi i postanowiłam napisać o moich odczuciach po Neoparinie 80 mg.Zastrzyki w brzuch brałam od pażdziernika 2018 do końca marca 2019 na zator tętnicy płucnej.Nie zaobserwowałam u siebie żadnych niepokojących objawów jedynie ogólne zmęczenie,które być może spowodowane jest długotrwałą chorobą a przy tym mam również POCHP.Od kwietnia mam zlecony środek doustny Xarelto po którym pokazuje się krew w moczu.Czekam na decyzje lekarza co będę brać.Jednak Neoparin chyba był lepszy tylko bardziej uciążliwy bo sama nie zrobię zastrzyku.

 2. Ja biorę neoparin 60 z powodu ciąży (mam trombofilie i dlatego koszt po refundacji 3.20) skutkiem jest uczucie zimna u mnie.

 3. Ja jestem leczona chemią na raka muszę stale brać zastrzyki przeciwzakrzepowe wybrałam neoparin i nie mam sensacji.Cena jest wysoka ale lek jest na ryczałt i dlatego kosztuje coś około 3 zł-, Leno porozmawiaj z lekarzem o tym ryczałcie bo lek rzeczywiście jest strasznie drogi.

 4. Neoparin to najgorszy lek jaki brałam. Dostałam po min takich silnych bóli głowy że leżałam plackiem bo nie byłam w stanie wstać a do tego jeszcze mdłości wymioty i biegunka. Wcześniej miałac clexane i nic się nie działo a przy kolejnej ciąży lekarz stwierdził że po co przepłacać jak jest tańszy zamiennik. Ja niestety muszę go brać już od 4 mc ciąży do końca więc nie dałabym rady tak przez całą ciążę się męczyć. Clexane jest dużo droższe bo pudełko 10szt to koszt 35zł a neoparinu 3zł za 10 szt ale różnica ogromna.

  • Czy to jest cena dla ciężarnych? Jestem w ciąży i biorę Neoparin od 5 tygodnia ciąży i będę brać do samego jej końca dzien w dzien. Ale ja w aptece muszę płacić około 240 zł za 30 szt Neoparinu co przy kuracji ciążowej daje niemal 2 tys. Zlotych😔 Skąd ceny o których Pani pisze?

  • Potwierdzam! Jestem po drugim zastrzyku i dotarło do mnie, że przeokropny ból głowy, który trwa od rana do wieczora, najprawdopodobniej jest rezultatem tego leku. Tak mnie głowa boli, że jedynym ukojeniem jest sen. Ale przecież nie można spać całymi dniami! W pnek dzwonię do lekarza.

 5. BRAŁAM NEOPARIN W ZASTRZYKACH 100MG/1ML. ODCZUŁAM BÓL ŻOŁĄDKA I WZDĘCIA WĄTROBY, CO DZIWNE ZAWSZE RANO PO PRZEBUDZENIU CZUŁAM OKRPNĄ GORYCZ W USTACH! 20 ZASTRZYKÓW NA ZAPALENIE ŻYŁ, POMOGŁO ALE WSPOMNIENIE OKROPNE….

 6. Po operacji usunięcia tarczycy stosowałam neoparin 40. Po wzięciu gdzies okoko 18 zastrzyku zaczęłam odczuwać skutki uboczne i było z dnia na dzien coraz gorzej. Mdłości, bóle brzucha, bóle głowy, zawroty głowy, bezsenność wieczorem a rano z kolei senność. Zrobilam eksperyment i jeden raz nie wzięłam zastrzyku, nastepnego dnia czulam sie bardzo dobrze, gdy znow wzielam i nastepnego dnia wszystkie objawy wrocily plus wymioty postanowilam odstawic je całkowicie i znow objawy przeszly. Pani w aptece dała mi je jako zamiennik za clexane szkoda ze nie poingormowala ze je mozna brac do 14 dni. Mialam clexane 28sztuk zapisane.

Please enter your comment!
Please enter your name here