Podstępna zakrzepica: w jaki sposób można się przed nią chronić?

Jest chorobą groźną i podstępną, a ignorowanie pierwszych jej objawów może mieć poważne konsekwencje. Zakrzepica zbiera każdego roku krwawe żniwo. Co możemy zrobić, by uchronić się przed takim problemem?

Czym jest zakrzepica?

Na czym polega zakrzepica i dlaczego choroba ta wzbudza tak wielkie zaniepokojenie? Bo jest problemem bardzo poważnym. Zakrzepica to nic innego, jak żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, często określana też mianem zakrzepowego zapalenia żył głębokich. Choroba ta zaczyna się rozwijać w chwili, gdy nieprawidłowo funkcjonuje układ krwionośny oraz gdy krew zaczyna zalegać w żyłach. Dlaczego jest to tak niebezpieczne? Bo w wyniku tego problemu dochodzi do uszkodzenia warstwy nabłonka wyścielającego naczynia krwionośne, a to skutkuje z jednej strony rozwojem stanu zapalnego, z drugiej – tworzeniem się niebezpiecznych dla naszego życia i zdrowia skrzepów. Zakrzepy te zmniejszają średnicę naczyń krwionośnych i utrudniają dopływ krwi do serca, a to stanowi już poważne zagrożenie dla naszego życia.

Podstępna zakrzepica w jaki sposób można się przed nią chronić

Jakie objawy powinny wzbudzić nasze zaniepokojenie?

Problem zakrzepicy dotyczy najczęściej kończyn dolnych, przy czym najczęściej ofiarą zakrzepicy padają żyły podudzia, choć nie tylko tu mogą się pojawić niebezpieczne symptomy. Na jakie objawy powinniśmy zwracać uwagę? jeśli chcemy uniknąć poważnych problemów związanych z zakrzepicą, nie powinniśmy ignorować nawet najdrobniejszych symptomów mogących świadczyć o początkach poważnych problemów z żyłami. Jakie objawy pojawiają się najczęściej? Zazwyczaj jako pierwsze oznaki choroby pojawiają się takie dolegliwości, jak bóle w łydce, zaczerwienienia oraz obrzęki, które pojawiają się w rejonie chorej żyły. Są to objawy, których ignorowanie może się okazać poważnym błędem. Pamiętajmy, że w chwili dostrzeżenia takich problemów najlepszą rzeczą, jaką możemy zrobić, będzie szybka wizyta u lekarza.

Reklama

Współczesna medycyna w walce z zakrzepicą

Jakie leczenie może nam pomóc w walce z zakrzepicą? Coraz szersza wiedza na temat tej przypadłości sprawia, że lekarze mogą korzystać z coraz lepszych metod jej zwalczania. O tym, jaka terapia zostanie wykorzystana w danym przypadku, decyduje lekarz na podstawie wyników badań. Zazwyczaj wystarczającym rozwiązaniem okazuje się terapia zachowawcza. W jej przypadku najważniejszą rolę odgrywają leki przeciwzakrzepowe, których regularne stosowanie może uchronić pacjenta przed poważnymi problemami. Leki te hamują rozrost istniejących już w żyłach skrzeplin oraz zapobiegają powstawaniu nowych zakrzepów, zmniejszają też w znacznym stopniu ryzyko zatoru płucnego. Przykładowe leki przeciwzakrzepowe: ACENOCUMAROL WZF, CEPROTIN, Heparinum WZF, Mantreda, Mibrex, Roteas.

W leczeniu zakrzepicy można też korzystać z leków rozrzedzających krew oraz wzmacniających ściany naczyń krwionośnych. W chwili, gdy zakrzepica staje się problemem o charakterze przewlekłym, lekarz może podjąć decyzję o podjęciu leczenia operacyjnego. Zabieg taki polega na wszczepieniu specjalnego filtra do żyły głównej. Filtr ten ma powstrzymać zakrzepy płynące z krwią do tętnicy płucnej, a tym samym – ratować życie pacjenta.

Zakrzepica to poważny problem, który może stać się przyczyną przedwczesnego zgonu. Niestety, nasza wiedza na temat tej choroby jest w wielu przypadkach dość skromna, a to oznacza, że wielu Polaków ignoruje pierwsze objawy tej choroby. To poważny błąd, bo im później wykryta zostanie ta choroba, tym większe straty ponosi nasz organizm.

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.