Atenolol Sanofi

Atenolol Sanofi to lek dostępny na receptę, który występuje w postaci tabletek. Zawiera substancję czynną - atenolol, który jest lekiem wybiórczo blokującym receptory beta1-adrenergiczne w sercu. Lek ten chroni serce w czasie wysiłku fizycznego lub stresu, zwalnia czynność serca, zmniejsza kurczliwość i zapotrzebowanie mięśnia sercowego na tlen, powodując obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Stosuje się go w leczeniu nadciśnienia tętniczego, dławicy piersiowej, zaburzeń rytmu serca z szybką czynnością serca oraz wczesnej interwencji w ostrej fazie zawału mięśnia sercowego.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Atenolol Sanofi 25, Atenolol Sanofi 50, Atenolol Sanofi 100 występuje w postaci tabletek i zawiera substancję czynną – atenolol. Atenolol jest lekiem wybiórczo blokującym receptory beta1-adrenergiczne w sercu. Lek chroni serce w czasie wysiłku fizycznego lub stresu, zwalnia czynność serca, zmniejsza kurczliwość i zapotrzebowanie mięśnia sercowego na tlen, powoduje obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. W leczeniu nadciśnienia tętniczego krwi pełne działanie terapeutyczne jest osiągane po 1 – 2 tygodniach leczenia.

Stosowanie atenololu w dławicy piersiowej zmniejsza częstość i nasilenie bólów dławicowych, zwiększa tolerancję wysiłku, zwalnia przyspieszoną czynność serca.Wczesne podawanie atenololu w świeżym zawale serca (na początku dożylnie, następnie doustnie) zmniejsza obszar martwicy mięśnia sercowego, natężenie bólu zawałowego, jak również zmniejsza częstość zaburzeń rytmu.

Lek Atenolol Sanofi 25, Atenolol Sanofi 50, Atenolol Sanofi 100 stosuje się w leczeniu:
-Nadciśnienia tętniczego
-Dławicy piersiowej
-Zaburzenia rytmu z szybką czynnością serca.
-Zawał serca. Wczesna interwencja w ostrej fazie zawału.

Skład

1 tabletka leku Atenolol Sanofi 25 zawiera substancję czynną:
25 mg atenololu (Atenololum)

1 tabletka leku Atenolol Sanofi 50 zawiera substancję czynną:
50 mg atenololu (Atenololum)

1 tabletka leku Atenolol Sanofi 100 zawiera substancję czynną:
100 mg atenololu (Atenololum)

oraz substancje pomocnicze:
skrobia ziemniaczana, celuloza mikrokrystaliczna, powidon 90F, sodu laurylosiarczan, magnezu stearynian, talk.

Dawkowanie

Dawka powinna być ustalona indywidualnie, zależnie od stanu klinicznego pacjenta i wartości ciśnienia tętniczego oraz tętna; leczenie rozpoczyna się od najmniejszej dawki początkowej.Tabletki Atenolol Sanofi 50 można podzielić na dwie równe dawki wzdłuż linii podziału.

Nadciśnienie tętnicze:
Początkowa dawka leku wynosi 50 mg na dobę, następnie lekarz można zwiększyć dawkę do 100 mg na dobę podawaną w jednej dawce dobowej lub w dawkach podzielonych.Działanie terapeutyczne uzyskuje się po 1 do 2 tygodni stosowania leku. Dodatkowe obniżenie ciśnienia krwi można osiągnąć przez stosowanie atenololu z innymi lekami obniżającymi ciśnienie krwi, na przykład z lekami moczopędnymi.

Dławica piersiowa:
Stosuje się od 50 do 100 mg atenololu na dobę, w jednej dawce dobowej lub w dawkach podzielonych. U pacjentów z chorobą wieńcową nie należy nagle przerywać podawania atenololu, gdyż może to spowodować nasilenie bólów wieńcowych, a nawet wystąpienie świeżego zawału serca.

Zaburzenia rytmu serca z szybką czynnością serca:
Początkowa dawka atenololu wynosi 2,5 mg podawanego we wstrzyknięciu dożylnym w ciągu 2,5 minuty (tzn.1mg/1min). Dawka 2,5 mg może być powtórzona w 5 minutowych odstępach aż do uzyskania spodziewanego działania terapeutycznego do dawki maksymalnej 10 mg. W infuzji dożylnej atenolol stosowany jest w dawce 0,15 mg/kg masy ciała przez 20 minut. Jeśli konieczne, iniekcje lub infuzje dożylne można powtarzać co 12 godzin. Po uzyskaniu kontroli zaburzeń rytmu serca po podaniu dożylnym atenololu konieczna jest kontynuacja leczenia lekiem doustnym w dawce od 50 mg do 100 mg raz na dobę.

Zawał mięśnia sercowego:
Pacjentom wymagającym dożylnego leczenia beta-adrenolitykami, podaje się atenolol w dawce 5 mg do 10 mg w powolnym wstrzyknięciu dożylnym (1 mg/1 min) w ciągu 12 godzin od wystąpienia bólu w klatce piersiowej. Po dożylnym podaniu i w przypadku braku objawów niepożądanych leczenie jest kontynuowane przez podanie doustne atenololu w dawce 50 mg po 15 minutach od podania dożylnego, a następnie po 12 godzinach od podania atenololu dożylnie w dawce 50 mg i dawce 100 mg na dobę po następnych 12 godzinach. Jeżeli wystąpią objawy niepożądane – zwolnienie rytmu serca i (lub) niedociśnienie tętnicze lub inne, leczenie atenololem powinno być przerwane.

Przedawkowanie

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Jedzenie i picie (alkohol)

Stosowanie leku niezależne od posiłków.

Ciąża i karmienie piersią

Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza.
Lek przenika do pokarmu kobiecego. Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza.

Ulotka Atenolol Sanofi

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Atenolol Sanofi (forum)

Stosujesz Atenolol Sanofi? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

3 komentarze do “Atenolol Sanofi”

  1. Atenolol to jedyny NIE-lipofilny beta-bloker, jaki był w sprzedaży. Nie-lipofilny, czyli taki, który nie rozpuszcza się w tłuszczach – tylko w wodzie. Słabo przenika więc do OUN (ośrodkowego układu nerwowego – mózgu). Lipofilnych betablokerów jest sporo np. nebivolol, metroprolol itp. Beta-blockery to leki który antagonizują receptor adrenergiczny typu beta-1 (receptorytezlokalizowane sa m.in. wsercu i odpowiadają za siłę skurczu i szybkość bicia serca).

    Odpowiedz
  2. Bez atenololu umieram!!!! Byłam prywastnie u 3 lekarzy każdy zapisywał inny betabloker żaden nie pomaga. Od miesiaca praktycznie neie mogee funjkcjonować!!!!!! Mam cieżka tachykardie spoczynkowa Chyba niedlugo umre!!

    Odpowiedz
  3. Od 26 lat zażywałem Atenolol na ciężką tachykardię, arytmię oraz w celu zmniejszenia siły skurczu serca. ATENOLOL TO LEK DOSKONAŁY na serce a obecnie zaprzestano jego produkcji i NIE MA ZAMIENNIKÓW. Lekarz zmienił mi lek na inny też betablker, niby nowej generacji ale mam taką arytmię że nie mogę oddychać a w nocy wybudzam się z tętnem w okolicach 150 uderzeń na minutę. W poniedziałek trafiłem na SOR z podejrzeniem zawału serca. Nie wiem jak długo jeszcze wytrzymam bez Atenololu. Czy znają Państwo jakieś leki działające podobnie ??

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Atenolol Sanofi. Podziel się doświadczeniami na forum.