Choroby autoimmunologiczne – przykłady, przyczyny, objawy

Na przestrzeni ostatnich lat, choroby autoimmunologiczne stały się naprawdę poważnym problemem, który dotyczy coraz więcej osób. Choć ich przyczyny nadal nie zostały jednoznacznie określone, istnieją pewne przypuszczenia, które pozwalają ocenić, dlaczego u niektórych osób dochodzi właśnie do rozwoju takich chorób. Przede wszystkim należy jednak zaznaczyć, że ich pojawianie się ściśle powiązane jest z pracą układu odpornościowego, który zamiast reagować na zagrożenia płynące z zewnątrz, zaczyna atakować własny organizm, co powoduje rozwój schorzeń autoimmunologicznych. W ten sposób własne komórki organizmu atakują pozostałe komórki, choć w gruncie rzeczy powinny one z nimi współpracować. 

Przyczyny chorób autoimmunologicznych

Tak, jak było już wspomniane, nie ma jednoznaczniej odpowiedzi na to, skąd biorą się choroby autoimmunologiczne. Istnieją jednak pewne czynniki, które uznawać można za przyczyny takiego stanu rzeczy. Reakcja autoimmunologiczna może zostać skierowana przeciwko całemu organizmowi, ale i tylko poszczególnym organom. Wiele zależy od typu choroby. Do możliwych przyczyn zaliczyć można, chociażby:

  • długotrwały, przewlekły stres
  • problemy hormonalne, które nie zostały do tej pory unormowane
  • antygeny pochodzące z żywności
  • toksyny, które znajdują się w zanieczyszczonym powietrzu
  • infekcje bakteryjne, a także wirusowe

Oczywiście badania nad możliwymi przyczynami powstawania chorób autoimmunologicznych cały czas idą naprzód. Być może to właśnie dzięki nim, już za kilka lat będzie można przekonać się, kiedy faktycznie dochodzi do wzmożonego rozwoju tego typu chorób, oraz, kto jest nimi najbardziej zagrożony.

Choroby autoimmunologiczne

Jakie objawy mogą dawać choroby autoimmunologiczne

W tej kwestii wiele tak naprawdę zależy od konkretnej choroby, ponieważ zależnie od tego, czy choruje cały organizm, czy tylko dane organy, pojawiać mogą się różne objawy. Zawsze należy je uważnie obserwować, aby ułatwić postawienie trafionej diagnozy. Przede wszystkim należy jednak wspomnieć, że choroby z grupy autoimmunologicznych to schorzenia cywilizacyjne, postępowe i przede wszystkim nieuleczalne. To dlatego trzeba nauczyć się je odpowiednio kontrolować i po prostu z nimi żyć. Całe leczenie opiera się bowiem na leczeniu pojawiających się objawów, które jak już było wspomniane, ściśle zależy od tego, jaki organ zacznie chorować, oraz jakie nasilenie ma dana choroba. Objawy mogą dawać dolegliwości bólowe, ale możliwe są także te bardziej złożone, czyli po prostu ogólne osłabienie, senność, zmęczenie, czy zaburzenia hormonalne lub te związane z danym narządem.

Reklama

Jakie są przykłady chorób autoimmunologicznych

Aby lepiej zrozumieć złożoność chorób autoimmunologicznych, z całą pewnością zastanowić się trzeba nad ich przykładami. Tylko w taki sposób wskazać można także konkretne objawy, które mogą wiązać się z rozwojem danego schorzenia. Przede wszystkim warto zaznaczyć, że choroby autoimmunologiczne to bardzo szeroka grupa schorzeń. Zalicza się do nich, zarówno choroby, które zdarzają się bardzo rzadko, jak i tak zwane choroby cywilizacyjne, które stają się coraz powszechniejsze i boryka się z nimi tak wiele osób, że uznawane są one niemalże za całkowicie normalne. Do chorób o podłożu autoimmunologicznym zalicza się między innymi:

Jak łatwo sobie wyobrazić, każda z tych chorób jest całkowicie różna, a co za tym idzie, daje odmienne od siebie objawy. Obserwacja własnego organizmu, a także szybka diagnoza u lekarza, zdecydowanie wpływa na komfort chorującego, a także jego leczenie. W tej chwili istnieje coraz więcej leków, które znacząco poprawiają komfort życia pacjenta. Oczywiście, tak jak już było wspomniane, najczęściej jest to po prostu leczenie objawowe, ponieważ choroby same w sobie są nieuleczalne. W przypadku choroby tarczycy, czyli hashimoto, bardzo dużą rolę odgrywa unormowanie hormonów i przyjmowanie leków, które wyrównują ich poziom i nie dopuszczają do skrajnych zachwiań.

W przypadku zapalenia stawów, zwłaszcza tego reumatoidalnego, najlepszym rozwiązaniem jest likwidacja bólu, oraz miejscowych obrzęków i sztywnienia stawów, co często utrudnia normalne funkcjonowanie. Toczeń rumieniowaty często atakuje różne narządy, a więc w tym przypadku w ogóle stale trzeba pozostać pod kontrolą lekarza. W ten sposób można obserwować przebieg choroby i szybko reagować. Podstawą są leki, które nie doprowadzają do powstawania stanów zapalnych w poszczególnych narządach. Oczywiście sam przebieg choroby różny jest także od jej zaawansowania. Dodatkowo choroby autoimmunologiczne bywają często mylone z innymi schorzeniami, co dodatkowo utrudnia ich prawidłowe rozpoznanie, a jak wiadomo, szybkie i sprawne podjęcie leczenia jest bardzo ważne. Tylko w ten sposób można faktycznie poprawiać komfort życia i sprawić, że przy dobrze dobranej terapii, pacjent na długo zapomni o swoim schorzeniu.

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.