PITAMET

Lek PITAMET zawiera substancję czynną nazywaną pitawastatyną. Należy ona do grupy leków nazywanych „statynami”. PITAMET jest stosowany w korygowaniu poziomu tłuszczów (lipidów) we krwi i może być przyjmowany zarówno przez dzieci w wieku od 6 lat, jak i przez dorosłych.
Nieodpowiedni poziom tłuszczów, a szczególnie cholesterolu, może czasem prowadzić do ataku serca lub udaru.

Lek PITAMET został zalecony pacjentowi z powodu zaburzeń równowagi tłuszczów, gdy zmiana diety i stylu życia nie przyniosły wystarczającej poprawy. Podczas przyjmowania leku PITAMET należy kontynuować stosowanie diety obniżającej poziom cholesterolu oraz utrzymać zmiany w stylu życia.

Jaki jest skład PITAMET, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest pitawastatyna. Każda tabletka powlekana zawiera pitawastatynę w postaci soli wapnia, w ilości równoważnej 1 mg, 2 mg lub 4 mg pitawastatyny.

Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna (patrz punkt 2 „ Lek PITAMET zawiera laktozę”), hydroksypropyloceluloza niskopodstawioną, hypromeloza 606, magnezu wodorotlenek, magnezu stearynian, hypromeloza 2910, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 400.

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu PITAMET – jak stosować?

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zażywanie leku
Tabletkę należy połknąć w całości, popijając wodą, w trakcie posiłku lub niezależnie od posiłków. Lek można przyjmować o dowolnej porze dnia. Jednakże, należy starać się przyjmować tabletkę o tej samej porze każdego dnia.

Tylko tabletka 4 mg: linia podziału na tabletce powlekanej 4 mg jest przeznaczona wyłącznie do przełamania tabletki, jeśli pacjent ma trudności z połknięciem jej w całości.

Dawkowanie
– Zazwyczaj stosowana dawka początkowa leku to 1 mg raz na dobę. Po kilku tygodniach lekarz może podjąć decyzję o zwiększeniu dawki. Maksymalna dawka dla dorosłych i dzieci w wieku powyżej 10 lat wynosi 4 mg na dobę.
– Jeżeli u pacjenta występują problemy z wątrobą, nie powinien przyjmować więcej niż 2 mg na dobę.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
– Maksymalna dawka u dzieci w wieku poniżej 10 lat wynosi 2 mg na dobę.
– Tabletkę można w razie potrzeby rozpuścić do zawiesiny w szklance wody bezpośrednio przed przyjęciem, a następnie przepłukać szklankę taką samą ilością wody i również natychmiast ją wypić. Tabletek nie należy rozpuszczać w sokach owocowych ani w mleku.
– Lek PITAMET nie jest zalecany do stosowania u dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Inne informacje ważne podczas przyjmowania leku PITAMET
– W przypadku hospitalizacji lub leczenia z powodu innego schorzenia należy poinformować personel medyczny o przyjmowaniu leku PITAMET.
– Lekarz może przeprowadzać regularne kontrole poziomu cholesterolu.
– Nie należy przerywać stosowania leku PITAMET bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. Poziom cholesterolu może ulec podwyższeniu.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zażycia większej niż zalecana dawki leku PITAMET, należy skontaktować się z lekarzem lub natychmiast udać się do szpitala. Należy zabrać ze sobą opakowanie leku.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania PITAMET – czy mogę spożywać alkohol?

Lek PITAMET można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłków.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować PITAMET w okresie ciąży i karmienia piersią?

Lek PITAMET jest przeciwwskazany do stosowania w okresie ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Jeżeli pacjentka stara się zajść w ciążę, powinna skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem zażywania leku PITAMET. Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną metodę zapobiegania ciąży podczas przyjmowania leku PITAMET. Jeżeli pacjentka zajdzie w ciążę w okresie stosowania leku PITAMET, powinna przerwać przyjmowanie leku i natychmiast skontaktować się z lekarzem. Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, powinna skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą przed zażyciem jakiegokolwiek leku.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego PITAMET

Teva B.V.

Ulotka PITAMET – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka PITAMET przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat PITAMET m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Sprawdź cenę i dostępność PITAMET w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę PITAMET

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz PITAMET? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

12 komentarzy do “PITAMET”

  1. po tygodniu brania pitamet 2mg w nocy skoczyło ciśnienie kołatanie serca wysoki puls.rano do lekarza.
    lekarz kazał brać co drugi dzień.po zmniejszeniu dawki uspokoiło się ale to dopiero trzeci tydzień zażywania. zobaczę co wykarze ponownie lipidogram.

    Odpowiedz
  2. Zażywałem lek zaranta
    działanie rewelacyjne cholesterol z 255 spadł do 161 ale wystąpiły skutki uboczne w postaci boli mięśni łydek .Lekarz zmienił lek na pitamet ale jak przecztalem to też lek że statynami .Czy ktoś miał taką sytuację i jakie są skutki zażywania nowego leku .proszę o wiadomość.

    Odpowiedz
    • Ja się czułam słabo po dawce 1mg na początku zażywania (generalnie silnie reaguję na leki). Teraz jest lepiej ale na dniach robię lipidogram więc się okaże czy jest skuteczny.

      Odpowiedz
  3. Zażywałem lek zadania działanie rewelacyjne cholesterol z 255 spadł do 161 ale wystąpiły skutki uboczne apostaci boli mięśni łydek .Lekarz zmienił lek na pitamet ale jak przecztalem to też lek że statynami .Czy ktoś miał taką sytuację i jakie są skutki zażywania naszego leku .proszę o wiadomość.

    Odpowiedz
  4. Nie zaobserwowałam żadnych objawów o których piszą inni ,gdy biorą statyny na cholesterol .Myślę,że lek w porządku jak na statyny.

    Odpowiedz
  5. Witam! ?
    Czy brał ktoś lek na wysoki cholesterol Pitamet? Boję się go brać, bo to statyna, a po innym leku z tej grupy, miałam straszne działania uboczne, tzn. bóle głowy, mięśni, drgania mięśni itp. Masakra. Nie wiem co robić? Mam hipercholesterolemie więc muszę leczyć. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie ?

    Odpowiedz
    • Biorę Pitamet ponad 1 miesiąc. Podobnie jak Pani odczuwalam negatywne skutki po lekach statynach, np. Romazic, a kinaza kreatynowa była podwyższona dwukrotnie. Lekarz kardiolog stwierdził że przyczyną są statyny i zapisał mi Ezehron, który używałam kilka lat, ale kinaza kreatynowa była raz wyższa raz niższa, ale ciągle podwyższona . W ciągu ostatniego półrocza odczuwałam bóle mięśni prawej ręki i nie tylko.Na ostatniej wizycie lekarz rodzinny zapisał Pitamet, zrobiłam wyniki, kinaza zdecydowanie spadła i ręka teraz nie boli. Zobaczymy co będzie w dalszym ciągu. Dalej używam.

      Odpowiedz
    • Ewa , biorę pitament pół roku, nie odczuwam żadnych dolegliwości, bardzo dobry lek, biorę go rano 2 mg przy śniadaniu, jestem aktywną cały dzień, a mam 65 lat.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o PITAMET. Podziel się doświadczeniami na forum.