TELMIZEK

CO TO JEST I JAK DZIAŁA TELMIZEK? – OPIS I WSKAZANIA

Lek Telmizek należy do grupy leków, określanych jako antagoniści receptora angiotensyny II. Angiotensyna II jest substancją wytwarzaną przez organizm, która powoduje zwężenie naczyń, co prowadzi do zwiększenia ciśnienia tętniczego krwi. Lek Telmizek hamuje działanie angiotensyny II, dzięki czemu naczynia krwionośne się rozkurczają, a ciśnienie tętnicze krwi ulega obniżeniu.

Lek Telmizek jest stosowany w leczeniu nadciśnienia samoistnego (wysokiego ciśnienia tętniczego krwi). Określenie samoistne oznacza, że wysokie ciśnienie krwi nie jest spowodowane przez inną chorobę.

Nieleczone podwyższone ciśnienie tętnicze krwi może powodować uszkodzenie naczyń krwionośnych w różnych narządach, co w niektórych przypadkach może prowadzić do zawału serca, niewydolności serca lub nerek, udaru lub utraty wzroku. Najczęściej przed wystąpieniem powyższych powikłań nie obserwuje się żadnych objawów podwyższonego ciśnienia tętniczego krwi. Z tego względu ważne jest, aby regularnie mierzyć ciśnienie tętnicze krwi, żeby sprawdzić, czy mieści się ono w zakresie wartości prawidłowych.

Lek Telmizek jest również stosowany w celu zmniejszenia częstości występowania zdarzeń sercowo-naczyniowych (takich jak zawał serca lub udar mózgu) u pacjentów z grupy ryzyka, czyli takich, u których stwierdzono zmniejszony dopływ krwi do serca lub nóg, którzy przebyli udar mózgu lub u których stwierdzono cukrzycę. Lekarz poinformuje pacjenta, czy należy do grupy ryzyka wystąpienia powyższych zaburzeń.

SKŁAD TELMIZEK, JAKIE SUBSTANCJE ZAWIERA?

Substancją czynną leku jest telmisartan. Każda tabletka zawiera 40 mg lub 80 mg telmisartanu.

Pozostałe składniki to: magnezu stearynian, kroskarmelozę sodową, mannitol (E 421), powidon (K-29/32), potasu wodorotlenek.

JAKIE JEST DAWKOWANIE TELMIZEK? – INSTRUKCJA STOSOWANIA

Zazwyczaj stosowana dawka leku Telmizek wynosi jedną tabletkę na dobę. Należy starać się przyjmować tabletkę codziennie o tej samej porze. Lek Telmizek można przyjmować podczas posiłku lub pomiędzy posiłkami. Tabletki należy połknąć popijając wodą lub innym płynem, niezawierającym alkoholu. Ważne jest, aby lek Telmizek przyjmować codziennie, dopóki lekarz nie zaleci inaczej. W przypadku wrażenia, że działanie leku Telmizek jest zbyt mocne lub za słabe należy zwrócić się do
lekarza lub farmaceuty.

Zazwyczaj stosowana dawka leku Telmizek u większości pacjentów to 1 tabletka leku Telmizek 40 mg jeden raz na dobę, w celu kontroli ciśnienia tętniczego krwi przez ponad 24 godziny. Lekarz może także zalecić stosowanie mniejszej dawki o mocy 20 mg lub większej dawki o mocy 80 mg. Ewentualnie lek Telmizek może być podawany w skojarzeniu z lekiem moczopędnym (diuretykiem), takim jak hydrochlorotiazyd, który nasila działanie obniżające ciśnienie tętnicze leku Telmizek.

W celu zmniejszenia częstości występowania zdarzeń sercowo-naczyniowych zazwyczaj stosowana dawka leku Telmizek wynosi jedną tabletkę o mocy 80 mg raz na dobę. Na początku leczenia dawką leku Telmizek o mocy 80 mg należy często kontrolować ciśnienie tętnicze. W przypadku zaburzeń czynności wątroby, zazwyczaj stosowana dawka nie może być większa niż 40 mg raz na dobę.

PRZYJĘCIE WIĘKSZEJ DAWKI TELMIZEK, NIŻ ZALECANA – PRZEDAWKOWANIE

Jeśli przez pomyłkę zostanie przyjęta zbyt duża liczba tabletek, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą albo z najbliższym szpitalnym oddziałem ratunkowym.

STOSOWANIE PREPARATU Z JEDZENIEM I PICIEM – W TYM Z ALKOHOLEM

Pacjent może zażywać lek Telmizek z posiłkiem lub bez posiłku.

Niektórych leków nie powinno się łączyć z alkoholem, a w przypadku pewnej grupy substancji jest to wręcz zakazane - dowiedz się więcej.

CZY MOŻNA STOSOWAĆ TELMIZEK W OKRESIE CIĄŻY I KARMIENIA PIERSIĄ?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży, lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku. Zazwyczaj lekarz zaleci zaprzestanie stosowania leku Telmizek przed planowaną ciążą lub natychmiast po stwierdzeniu ciąży i zaleci inny lek zamiast leku Telmizek. Nie zaleca się stosowania leku Telmizek we wczesnym okresie ciąży i nie wolno go stosować po trzecim miesiącu ciąży, ponieważ stosowany w tym okresie może poważnie zaszkodzić dziecku.

Należy powiedzieć lekarzowi o karmieniu piersią lub zamiarze karmienia piersią. Lek Telmizek nie jest zalecany podczas karmienia piersią. Lekarz może wybrać inne leczenie w trakcie karmienia piersią, zwłaszcza w okresie karmienia noworodków i wcześniaków.

ULOTKA LEKU TELMIZEK – SKUTKI UBOCZNE, INTERAKCJE, PRZECIWWSKAZANIA, DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO – TELMIZEK CHPL – WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE, DANE KLINICZNE I FARMACEUTYCZNE

REZERWACJA LEKU W APTECE - TELMIZEK CENA, REFUNDACJA

TELMIZEK OPINIE PACJENTÓW O LEKU - FORUM O LEKACH, WYROBACH MEDYCZNYCH, SUPLEMENTACH DIETY I INNYCH PRODUKTACH Z POLSKICH APTEK

OCENA PACJENTÓW O LEKU:
12345678910
(66 ocen, średnia: 5,83 na 10)
Loading...

5 KOMENTARZE

  1. Biorę od ponad tygodnia owszem zmiany z obniżeniem cisnienia są bardzo widoczne ale co za tym idzie .. mam zawroty głowy,senność ( ogólne zmęczenie odczuwam ) w dodatku temu wszystkiemu towarzyszyły lęki na początku ale one minęły .Chyba zmienię lek na inny mam telmizek 40 mg.

  2. Po zmianie leku na Telmizek 80 wystąpiły dolegliwości żołądkowe wraz z tym ogólne osłabienie organizmu .musiałem odstawić ale cisnienie w normie.

  3. Biorę Telmizek 40 mg już drugi miesiąc. Poprzednio miałam ciśnienie ok.140/100, 145/111 itp.Największy problem był z obniżeniem ciśnienia rozkurczowego.Lekarz zmienił mi leki właśnie na Telmizek 40 mg i owszem ciśnienie rozkurczowe obnizyło się do 83, 86, 89, -różnie ale blisko prawidłowego ale obniżyło mi się również ciśnienie skurczowe i to za bardzo.Teraz mam 109/84, 103/84 a nawet potrafi obniżyć się w ciągu dnia na 96/77 94/71 i z tym teraz mam problem bo przy tym ciśnieniu bardzo boli mnie głowa, jestem senna i nic nie chce mi sie robić.Mój lekarz na urlopie ale wybieram się niedługo i nie wiem czy bedzie kolejna zmiana leku czy może wystarczy pół tabletki bo teraz brałam po 1 tabletce .

  4. Biorę telmizek 80mg ciśnienie nadal 170/100 branie pod język captopril 25 mg pomaga na 2 godziny ale i tak 160/95 szczególnie wieczorem mam cukrzyce biorę insulinę jestem po udarze niedokrweinnym mam 65 lat może inny lek unormuje ciśnienie słyszałem o tritace ale boję się skutków ubocznych biorę b.dużo leków (poltarm combo,metformax 850,lambrinex,nebilenin,nolpaza 40mg,polocard,anapram,na sen estazolam 2mg od 12 lat) pomóżcie

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here