Telmizek

Telmizek to lek stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego u dorosłych. Substancją czynną preparatu jest telmisartan, który należy do grupy leków zwanych antagonistami receptora angiotensyny II. Działa poprzez blokowanie receptorów dla angiotensyny II, hormonu, który powoduje zwężenie (skurcz) naczyń krwionośnych, co prowadzi do podwyższenia ciśnienia krwi. Lek Telmizek jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Okresowe lub stale występujące podwyższone ciśnienie tętnicze krwi to inaczej nadciśnienie tętnicze, które zaliczane jest do schorzeń układu krążenia. Zmiany te mogą dotyczyć zarówno ciśnienia skurczowego (górnego), jak i ciśnienia rozkurczowego (dolnego). Choroba nadciśnieniowa rozwija się z reguły bardzo wolno, choć zdarza się, że od początku ma charakter utrwalony i burzliwy przebieg. Najczęściej diagnozuje się ją przypadkowo podczas pomiaru ciśnienia tętniczego, badań okresowych pracowników lub w sytuacji pojawienia się groźnych dla życia powikłań. Do jej wstępnych objawów zalicza się, m.in. zwiększoną pobudliwość nerwową, zaburzenia snu, kołatanie serca, szum i zawroty głowy oraz odczuwanie przemijającego ucisku w głowie. Schorzenie rozpoznaje się dopiero po kilkakrotnym stwierdzeniu podwyższonego ciśnienia tętniczego krwi.

Jednym z leków stosowanych w leczeniu nadciśnienia tętniczego jest Telmizek. Jak działa, jakie są opinie na jego temat i czy ma skutki uboczne, dowiedzieć się można z poniższych informacji. To kompendium wiedzy na temat zastosowania tego produktu. Sprawdzić też można cenę leku Telmizek i czy ma zamienniki.

To lek, który ma zastosowanie w leczeniu nadciśnienia samoistnego (czyli wysokiego ciśnienia tętniczego krwi) i zaliczany jest do grupy leków określanych jako antagoniści receptora angiotensyny II. Ta ostatnia to substancja, jaką wytwarza ludzki organizm. Powoduje jednak zwężenie naczyń, a to z kolei w konsekwencji prowadzi do zwiększenia ciśnienia tętniczego krwi. Zadaniem leku Telmizek jest zahamowanie działania angiotensyny II, dzięki czemu naczynia krwionośne się rozkurczają i zmniejsza się ciśnienie tętnicze krwi.

Ponadto lek zażywany jest, aby zmniejszyć częstości występowania zdarzeń sercowo-naczyniowych, takich jak np. zawał serca lub udar mózgu. Dedykowany jest pacjentom z grupy ryzyka. Do nich zalicza się osoby, u których stwierdzono zmniejszony dopływ krwi do serca lub nóg, po udarze mózgu lub chorujących na cukrzycę. Informację, czy pacjent należy do grupy ryzyka wystąpienia tych zaburzeń, powinien przekazać lekarz.

W przypadku nieleczenia podwyższonego ciśnienia tętniczego krwi może dojść do uszkodzenia naczyń krwionośnych w różnych narządach. Konsekwencje, jakie wówczas grożą to np.: zawał serca, niewydolność serca lub nerek, udar czy nawet utrata wzroku. Przed wystąpieniem tych powikłań z reguły nie ma żadnych objawów podwyższonego ciśnienia tętniczego krwi. Dlatego zaleca się jego regularne mierzenie.

Skład

Substancją czynną leku jest telmisartan. Każda tabletka zawiera 40 mg lub 80 mg telmisartanu.

Pozostałe składniki to: magnezu stearynian, kroskarmelozę sodową, mannitol (E 421), powidon (K-29/32), potasu wodorotlenek.

Dawkowanie

Z reguły przyjmuje się jedną tabletkę leku (40 mg) Telmizek na dobę. Najlepiej robić to codziennie (jeśli lekarz nie zaleci inaczej) o tej samej porze podczas posiłku lub pomiędzy posiłkami, popijając wodą lub innym płynem bez alkoholu. Jeśli pacjent będzie miał wrażenie, że działanie leku Telmizek jest zbyt mocne lub za słabe, powinien zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lekarz może podjąć także decyzję o zmniejszeniu dawki do 20 mg lub jej zwiększeniu – do 80 mg. Telmizek podawany może być także w skojarzeniu z lekiem moczopędnym (diuretykiem), takim jak hydrochlorotiazyd.

Jeśli pacjent ma problem w postaci zaburzeń czynności wątroby, najczęściej stosowana dawka nie może być większa niż 40 mg raz na dobę.

Przedawkowanie

W przypadku przekroczenie ustalonej przez lekarza dawki leku Telmizek, pacjent powinien jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą, bądź udać się na najbliższy szpitalny oddział ratunkowy.

Jedzenie i picie (alkohol)

Lek Telmizek przyjmować można podczas posiłku lub pomiędzy posiłkami.

Ciąża i karmienie piersią

W przypadku, gdy pacjentka:

 • jest w ciąży,
 • karmi piersią,
 • przypuszcza, że może być w ciąży,
 • planuje mieć dziecko

powinna poradzić się lekarza, zanim zastosuje Telmizek. Najczęściej jednak specjalista decyduje o zaprzestaniu stosowania leku przed planowaną ciążą lub natychmiast po jej stwierdzeniu i zleca zażywanie innego. Lek nie jest polecany we wczesnym okresie ciąży. Aby uniknąć skutków ubocznych, nie wolno go także stosować po trzecim miesiącu ciąży. Może wtedy poważnie zaszkodzić dziecku.

Należy również uprzedzić lekarza o karmieniu piersią lub takim zamiarze, gdyż lek wówczas również nie jest zalecany. Ponadto można go zastąpić innym preparatem, ma bowiem różne zamienniki.

Ulotka Telmizek

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Telmizek (forum)

Stosujesz Telmizek? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

10 komentarzy do “Telmizek”

 1. czy można podzielić telmizek 40mg na pół i brać jedna połówkę rano a druga wieczorem? Na tabletce jest możliwość dzielenia, ale lekarz nie potrafi udzielić informacji.

  Odpowiedz
 2. Biorę od ponad tygodnia owszem zmiany z obniżeniem cisnienia są bardzo widoczne ale co za tym idzie .. mam zawroty głowy,senność ( ogólne zmęczenie odczuwam ) w dodatku temu wszystkiemu towarzyszyły lęki na początku ale one minęły .Chyba zmienię lek na inny mam telmizek 40 mg.

  Odpowiedz
  • Mam tak samo…cisnienie obniza doskonale tylko to zmęczenie i sennosc,zauważyłem tez ze przyjmując ten lek…nie dam rady nic z alkoholu (piwa,drinka) sie napic…po czasie własnie dostaję jakies takie dziwne lęki

   Odpowiedz
 3. Po zmianie leku na Telmizek 80 wystąpiły dolegliwości żołądkowe wraz z tym ogólne osłabienie organizmu .musiałem odstawić ale cisnienie w normie.

  Odpowiedz
 4. Biorę Telmizek 40 mg już drugi miesiąc. Poprzednio miałam ciśnienie ok.140/100, 145/111 itp.Największy problem był z obniżeniem ciśnienia rozkurczowego.Lekarz zmienił mi leki właśnie na Telmizek 40 mg i owszem ciśnienie rozkurczowe obnizyło się do 83, 86, 89, -różnie ale blisko prawidłowego ale obniżyło mi się również ciśnienie skurczowe i to za bardzo.Teraz mam 109/84, 103/84 a nawet potrafi obniżyć się w ciągu dnia na 96/77 94/71 i z tym teraz mam problem bo przy tym ciśnieniu bardzo boli mnie głowa, jestem senna i nic nie chce mi sie robić.Mój lekarz na urlopie ale wybieram się niedługo i nie wiem czy bedzie kolejna zmiana leku czy może wystarczy pół tabletki bo teraz brałam po 1 tabletce .

  Odpowiedz
 5. Biorę telmizek 80mg ciśnienie nadal 170/100 branie pod język captopril 25 mg pomaga na 2 godziny ale i tak 160/95 szczególnie wieczorem mam cukrzyce biorę insulinę jestem po udarze niedokrweinnym mam 65 lat może inny lek unormuje ciśnienie słyszałem o tritace ale boję się skutków ubocznych biorę b.dużo leków (poltarm combo,metformax 850,lambrinex,nebilenin,nolpaza 40mg,polocard,anapram,na sen estazolam 2mg od 12 lat) pomóżcie

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Telmizek. Podziel się doświadczeniami na forum.