Co złagodzi ból stawów?

Z upływem lat ich kondycja zazwyczaj się pogarsza. To normalny proces. Pojawiają się wówczas zmiany zwyrodnieniowe lub choroby zapalne. Warto więc poznać proste metody, które pomogą złagodzić dolegliwości i wspomogą leczenie.

Sposoby na ich odciążenie

Śpij z poduszką między kolanami. W takiej pozycji stawy kolanowe będą odciążone. Gdy kolana są bardzo ugięte, staw nie odpoczywa, rzepka jest za bardzo dociśnięta i boli. Kup dobry materac Kręgosłup powinien odpoczywać w naturalnie wygiętej pozycji. Wybierz materac, który ugina się pod ciężarem ciała o 3 cm. Meble dopasuj do wzrostu Chodzi zwłaszcza o blaty w kuchni czy deskę do prasowania. W ten sposób przygotowując posiłki, prasując, zmywając. unikniesz schylania się, które powoduje mikrourazy stawów (także kręgosłupa) i ich ból.

Używaj przedłużaczy i podłokietników Dzięki drugim rurom do odkurzacza i mopom odciążysz stawy kolan i kręgosłupa. Nie sprzątaj na kolanach. Także odpowiednia technika wstawania i siadania na krześle z podłokietnikami ulży stawom. Siadaj tyłem (a nie np. bokiem), najpierw chwytając rękami podłokietniki. Wstawaj również z podparciem.

Co złagodzi ból stawów

Zdrowa dieta

Kwasy omega 3 znajdują się w rybach morskich (śledź, łosoś, dorsz), oleju rzepakowym i lnianym. Hamują proces zwyrodnienia stawów. Witamina C jest niezbędna. by organizm mógł wytworzyć kolsgen – jeden ze składników chrząstki stawowej. Bogate w witaminę C są min. czarne porzeczki, natka pietruszki, cytrusy, papryka, rokitnik i dzika róża.

Substancje przeciwzapalne, np. kurkumina zawarta w kurkumie. zapobiega powstawaniu stanów zapalnych w stawie. Zaleca się jedną łyżeczkę kurkumy dziennie, dodawaną do potraw. Tak samo działają kwercetyna zawarta w jabłkach, zielonej herbacie, brokułach oraz gingerol znajdujący się w imbirze.

Reklama

Prosta gimnastyka

Poranne rozciąganie Nie zrywaj się gwałtownie z totka Połóż się wygodnie na placach, ręce wyciągnij za głowę, wyprostuj nogi i przeciągaj się kilka sekund. Potem przyciągnij ugięte nogi do klatki piersiowej 10 razy. Wstań i zrób kilka wymachów: pochyl się; ręce zwisają” swobodnie. Zacznij wymachiwać nimi do przodu i do tylu – gdy prawa ręka jest z przodu, lewa powinna być z tylu.

Wzmacnianie bioder Klęknij (na macie lub podkładce!), ręce oprzyj o podłogę. Głowa z ramionami powinna tworzyć jedną linię. Unieś lewą nogę, wytrzymaj 5 sekund. Nas podnieś prawą nogę na 5 sekund. Powtórz 15 razy. Usiądź na piłce rehabilitacyjnej, kolana powinny znajdować się poniżej bioder (jeśli masz np. 165 cm wzrostu, piłka powinna mieć średnicę 55 cm).

Wzmocnienie kolan usiądź prosto, prawą nogę unieś w bok. Lewą ugnij. Na udzie oprzyj dłonie. Plecy proste. W obu nogach powinnaś czuć rozciąganie. Licz do 10 i zmiana: to samo ze zgiętą prawą nogą. Wykonaj 5 serii ćwiczenia.

Skuteczne suplementy

W preparatach bez recepty znajdziemy kolagen, glukozaminę i chondroitynę (pojedynczo lub razem, czasem z dodatkiem witaminy C). Wszystkie wpływają na chrząstkę stawową – poprawiają jej wytrzymałość i odżywiają. Mogą więc zahamować proces zwyrodnieniowy. W wyborze najlepszego preparatu pomoże nam lekarz, można też poradzić się farmaceuty. Ważne, by kurację stosować przynajmniej przez 2 miesiące, w dużych dawkach. Sprawdź leki i suplementy na kości i stawy.

Terapie w gabinecie fizjoterapeuty

Masaże stosuje się, aby rozluźnić mięśnie i zwiększyć ruchomość stawów. Można do zabiegów użyć silnego strumienia ciepłej wody i akoesonów: ręcznych lub elektrycznych masażerów.

Jonotoreza podczas zabiegu fizjoterapeuta owija bolący staw gazikami nasączonymi roztworem leku. Następnie umieszcza elektrody przy stawie. Prąd płynący przez chore miejsce niesie lek, który wchłania się do tkanek.
Krioterapia miejscowa Nad chorym stawem umieszczana jest dysza, z której leci ciekły azot schłodzony od -100t do -180 st. C. Zimno powoduje przekrwienie tkanek, działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

Pole magnetyczne Za pomocą rezonansu w systemie MBST wytwarza się pole elektromagnetyczne w leczonej okolicy. Energia oddawana jest do stawów i pobudza komórki do regeneracji. Terapia trwa w sumie 5, 7 lub 9 godzin. Koszt 5 godz., zabiegu to ok 3 tys. zł. Ultradźwięki powodują zmienne ciśnienie w tkankach. W miejscu, gdzie działają ultradźwięki, poprawia się mikrokrążenie krwi. Zabieg dziale przeciwbólowo, hamuje procesy zapalne. Zabieg trwa 10 min. Kosztuje ok. 20 zł/jeden.

Domowe zabiegi

Kąpiel w solance Do wanny wsyp leczniczą sól (ok. 1 kg, Iwonicka lub bocheńska). Uzupełnij ciepłą wodą i odpoczywaj 10 min. Okłady (borowina) Są to płaty tonu na folii, które nagrzewa się, rozcina i przykłada na chore miejsce. Stosuj je przez 10 dni (potem trzeba zrobić przerwę)

Maści, spraye i kremy Zawierają leki przeciwzapalne, naturalne wyciągi ziołowe oraz substancje rozgrzewające. Stosuje się je, kiedy ból stawów nie jest bardzo nasilony. Szybko przynoszą ulgę. Rozgrzewające zabiegi lampą typu sollux najlepiej stosować w seriach po 10. W wypadku przewlekłych bólów należy nagrzewać stawy codziennie lub co drugi dzień po 15 min.

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.