Ostenil 70

Ostatnia aktualizacja: 26-09-2024

Podmiot odpowiedzialnyTeva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o.
Kod ATCM05BA04
ProceduraNAR
SubstancjaKwas alendronowy

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Ostenil 70?

Lek Ostenil 70 tabletki, zawiera jako substancję czynną kwas alendronowy, 70 mg. Kwas alendronowy jest aminobisfosfonianem, silnie hamującym proces wchłaniania tkanki kostnej przez osteoklasty (komórki kościogubne). Efektem działania jest stopniowy przyrost masy kostnej i zmniejszenie ryzyka złamań kości.

Wskazaniem do stosowania alendronianu jest leczenie osteoporozy u kobiet po menopauzie, w celu zmniejszenia ryzyka złamań kręgów i szyjki kości udowej oraz leczenie mężczyzn chorych na osteoporozę, w celu zmniejszenia ryzyka złamań w obrębie kręgów i szyjki kości udowej.

Jaki jest skład Ostenil 70, jakie substancje zawiera?

• Substancją czynną leku jest kwas alendronowy.

• Inne składniki leku to celuloza mikrokrystaliczna, laktoza jednowodna, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.

Dawkowanie preparatu Ostenil 70 – jak stosować ten lek?

Lek Ostenil 70 należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

W osteoporozie u kobiet po menopauzie zalecaną dawką jest 70 mg (1 tabletka) raz na tydzień. Należy wybrać jeden dzień w tygodniu i zawsze stosować lek w tym samym dniu tygodnia.

Ostenil 70 należy stosować doustnie, pół godziny przed pierwszym posiłkiem, napojem lub przyjęciem innych leków, popijając pełną szklanką przegotowanej wody. Inne napoje (także woda mineralna), żywność i leki mogą zmniejszać wchłanianie preparatu.

Aby ułatwić przejście tabletki do żołądka i zmniejszyć możliwość wystąpienia miejscowych podrażnień w przełyku oraz innych działań niepożądanych należy:
• Ostenil 70 połknąć rano, po wstaniu z łóżka i popić pełną szklanką przegotowanej wody
• nie wolno tabletki żuć lub dopuścić do jej rozpuszczenia w ustach ze względu na możliwość wystąpienia owrzodzeń jamy ustnej
• po połknięciu tabletki pacjent nie powinien kłaść się aż do przyjęcia pierwszego posiłku, który powinien spożyć nie wcześniej niż 30 minut po połknięciu tabletki
• pacjent nie powinien kłaść się przez co najmniej 30 minut po zastosowaniu produktu leczniczego
• produktu leczniczego Ostenil 70 nie należy stosować przed położeniem się do snu lub przed rannym wstaniem z łóżka.
• po połknięciu nie należy przyjmować pozycji leżącej, przez co najmniej 30 minut

Pacjentki z osteoporozą powinny mieć zapewnioną w diecie dostateczną ilość wapnia i witaminy D.

U pacjentów w podeszłym wieku (powyżej 65 lat) i u pacjentek z łagodną i umiarkowaną niewydolnością nerek (klirens kreatyniny od 35 do 60 ml/min) nie jest konieczna zmiana dawkowania Należy poinformować pacjentów, że w przypadku pominięcia dawki leku należy przyjąć ją następnego dnia rano. Nie należy stosować dawki podwójnej produktu tego samego dnia w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Należy powrócić do schematu dawkowania produktu leczniczego Ostenil 70 i przyjąć tylko jedną dawkę leku. Nie przeprowadzono badań dotyczących stosowania leku u osób z osteoporozą wywołaną stosowaniem glikokortykosteroidów.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Przedawkowanie może spowodować zmniejszenie zawartości wapnia we krwi, zmniejszenie zawartości fosforanów w surowicy krwi oraz zaburzenia w obrębie górnego odcinka przewodu pokarmowego (zapalenie przełyku, zapalenie lub owrzodzenie błony śluzowej żołądka z towarzyszącymi piekącymi bólami, nudnościami, wymiotami, uczuciem pełności w nadbrzuszu).

Należy podać mleko lub leki zobojętniające zawierające związki wapnia, w celu związania alendronianu. Ze względu na niebezpieczeństwo podrażnienia przełyku nie wolno wywoływać wymiotów, a pacjent powinien pozostać w pozycji pionowej.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Ostenil 70 – czy mogę spożywać alkohol?

Pokarm i napoje (także woda mineralna, a zwłaszcza napoje zawierające kofeinę) zmniejszają wchłanianie i skuteczność alendronianu.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Ostenil 70 w okresie ciąży i karmienia piersią?

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty. Nie należy podawać leku Ostenil 70 kobietom w ciąży.

Ulotka Ostenil 70 – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Ostenil 70 przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Ostenil 70 - 70 mg, Tabletki (Acidum alendronicum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Ostenil 70 m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Ostenil 70 - 70 mg, Tabletki (Acidum alendronicum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Ostenil 70 w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Ostenil 70 - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

4 komentarze do “Ostenil 70”

  1. Od ponad roku przyjmuję Ostenil 70 i w ostatnim czasie zaobserwowałam niepokojące objawy. Jako 64-letnia pacjentka zauważyłam znaczne nasilenie łzawienia oczu, a także uporczywy kaszel utrzymujący się już ponad miesiąc. Te dolegliwości pojawiły się w trakcie stosowania leku, co skłoniło mnie do zastanowienia się nad możliwym związkiem między przyjmowaniem Ostenilu 70 a występującymi objawami. Warto zwrócić uwagę na wszelkie nietypowe reakcje organizmu podczas długotrwałej terapii, szczególnie gdy pojawiają się nowe dolegliwości.

    Odpowiedz
  2. Jako 64-letnia pacjentka przyjmuję Ostenil 70 od dziesięciu tygodni w ramach leczenia osteoporozy. Dotychczasowe doświadczenia z lekiem są względnie pozytywne. Występują jedynie przejściowe dolegliwości żołądkowe w postaci lekkiej niestrawności i okresowych bólów brzucha, które szybko ustępują. Co istotne, nie zaobserwowałam żadnych dolegliwości ze strony układu kostnego. Jestem optymistycznie nastawiona do dalszego leczenia i liczę na poprawę gęstości mineralnej kości bez wystąpienia poważniejszych skutków ubocznych.

    Odpowiedz
  3. Chciałabym podzielić się moim niezwykle trudnym doświadczeniem z lekiem Ostenil 70. Po zażyciu pierwszej i zarazem jedynej tabletki doświadczyłam niewyobrażalnego bólu, który objął całe moje ciało. Dolegliwości były tak intensywne, że nawet podstawowe czynności, jak przemieszczanie się między pomieszczeniami, stały się prawdziwym wyzwaniem. Każdy mięsień i każda kość w moim ciele pulsowały nieznośnym bólem. Zastrzyk z ketonalu przyniósł jedynie krótkotrwałą, około pięciogodzinną ulgę, po czym ból powrócił ze zdwojoną siłą. Co zaskakujące, dolegliwości te były znacznie silniejsze niż te, których doświadczyłam przy złamaniach kręgosłupa. Ze względu na tak ekstremalne reakcje organizmu, zdecydowałam się przerwać terapię, obawiając się o swoje zdrowie i bezpieczeństwo.

    Odpowiedz
  4. Chciałabym podzielić się niepokojącym doświadczeniem związanym ze stosowaniem leku Ostenil 70 u mojej 65-letniej mamy. Krótko po rozpoczęciu terapii pojawiły się bardzo intensywne dolegliwości bólowe, obejmujące rozległy obszar – kręgosłup, ramiona, łopatki i okoliczne partie ciała. Dodatkowo wystąpił u niej nagły, uporczywy kaszel. Nasilenie bólu jest tak znaczące, że mama praktycznie straciła możliwość swobodnego poruszania się, co znacząco wpływa na jej codzienne funkcjonowanie. Ze względu na intensywność tych niepożądanych objawów, rozważamy przerwanie terapii tym lekiem. Stan mamy jest na tyle poważny, że wymaga pilnej konsultacji z lekarzem prowadzącym w celu omówienia alternatywnych metod leczenia. Sytuacja jest bardzo trudna, ponieważ dolegliwości bólowe znacząco obniżają jakość życia mojej mamy.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz