Ostenil 70

Ostenil 70 to lek na receptę, który zawiera jako substancję czynną kwas alendronowy. Jest to aminobisfosfonian, który silnie hamuje proces wchłaniania tkanki kostnej przez osteoklasty (komórki kościogubne). Efektem działania jest stopniowy przyrost masy kostnej i zmniejszenie ryzyka złamań kości. Wskazaniem do stosowania leku jest leczenie osteoporozy u kobiet po menopauzie oraz mężczyzn, w celu zmniejszenia ryzyka złamań kręgów i szyjki kości udowej.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Ostenil 70 tabletki, zawiera jako substancję czynną kwas alendronowy, 70 mg. Kwas alendronowy jest aminobisfosfonianem, silnie hamującym proces wchłaniania tkanki kostnej przez osteoklasty (komórki kościogubne). Efektem działania jest stopniowy przyrost masy kostnej i zmniejszenie ryzyka złamań kości.

Wskazaniem do stosowania alendronianu jest leczenie osteoporozy u kobiet po menopauzie, w celu zmniejszenia ryzyka złamań kręgów i szyjki kości udowej oraz leczenie mężczyzn chorych na osteoporozę, w celu zmniejszenia ryzyka złamań w obrębie kręgów i szyjki kości udowej.

Skład

• Substancją czynną leku jest kwas alendronowy.

• Inne składniki leku to celuloza mikrokrystaliczna, laktoza jednowodna, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.

Dawkowanie

Lek Ostenil 70 należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

W osteoporozie u kobiet po menopauzie zalecaną dawką jest 70 mg (1 tabletka) raz na tydzień. Należy wybrać jeden dzień w tygodniu i zawsze stosować lek w tym samym dniu tygodnia.

Ostenil 70 należy stosować doustnie, pół godziny przed pierwszym posiłkiem, napojem lub przyjęciem innych leków, popijając pełną szklanką przegotowanej wody. Inne napoje (także woda mineralna), żywność i leki mogą zmniejszać wchłanianie preparatu.

Aby ułatwić przejście tabletki do żołądka i zmniejszyć możliwość wystąpienia miejscowych podrażnień w przełyku oraz innych działań niepożądanych należy:
• Ostenil 70 połknąć rano, po wstaniu z łóżka i popić pełną szklanką przegotowanej wody
• nie wolno tabletki żuć lub dopuścić do jej rozpuszczenia w ustach ze względu na możliwość wystąpienia owrzodzeń jamy ustnej
• po połknięciu tabletki pacjent nie powinien kłaść się aż do przyjęcia pierwszego posiłku, który powinien spożyć nie wcześniej niż 30 minut po połknięciu tabletki
• pacjent nie powinien kłaść się przez co najmniej 30 minut po zastosowaniu produktu leczniczego
• produktu leczniczego Ostenil 70 nie należy stosować przed położeniem się do snu lub przed rannym wstaniem z łóżka.
• po połknięciu nie należy przyjmować pozycji leżącej, przez co najmniej 30 minut

Pacjentki z osteoporozą powinny mieć zapewnioną w diecie dostateczną ilość wapnia i witaminy D.

U pacjentów w podeszłym wieku (powyżej 65 lat) i u pacjentek z łagodną i umiarkowaną niewydolnością nerek (klirens kreatyniny od 35 do 60 ml/min) nie jest konieczna zmiana dawkowania Należy poinformować pacjentów, że w przypadku pominięcia dawki leku należy przyjąć ją następnego dnia rano. Nie należy stosować dawki podwójnej produktu tego samego dnia w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Należy powrócić do schematu dawkowania produktu leczniczego Ostenil 70 i przyjąć tylko jedną dawkę leku. Nie przeprowadzono badań dotyczących stosowania leku u osób z osteoporozą wywołaną stosowaniem glikokortykosteroidów.

Przedawkowanie

Przedawkowanie może spowodować zmniejszenie zawartości wapnia we krwi, zmniejszenie zawartości fosforanów w surowicy krwi oraz zaburzenia w obrębie górnego odcinka przewodu pokarmowego (zapalenie przełyku, zapalenie lub owrzodzenie błony śluzowej żołądka z towarzyszącymi piekącymi bólami, nudnościami, wymiotami, uczuciem pełności w nadbrzuszu).

Należy podać mleko lub leki zobojętniające zawierające związki wapnia, w celu związania alendronianu. Ze względu na niebezpieczeństwo podrażnienia przełyku nie wolno wywoływać wymiotów, a pacjent powinien pozostać w pozycji pionowej.

Jedzenie i picie (alkohol)

Pokarm i napoje (także woda mineralna, a zwłaszcza napoje zawierające kofeinę) zmniejszają wchłanianie i skuteczność alendronianu.

Ciąża i karmienie piersią

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty. Nie należy podawać leku Ostenil 70 kobietom w ciąży.

Ulotka Ostenil 70

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Ostenil 70 (forum)

Stosujesz Ostenil 70? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

4 komentarze do “Ostenil 70”

 1. Ela 25.12.2023r
  Mam 64l i zażywam Ostenil 70 już ponad rok,a od od pewnego czasu bardzo mi łzawią oczy.Utrzymuje mi się ponad miesiąc kaszel.
  Czy może być powodem brania ostenilu?

  Odpowiedz
 2. Mam 64 lata ,lek Ostenil 70 biorę od 10 tygodni.Na razie poza drobnymi incydentami z niestrawnością,lekkimi bólami brzucha(przemijającymi) dobrze toleruję leczenie.Żadne bóle kostne u mnie nie wystąpiły.Mam nadzieję,że lek poprawi stan moich kości i ,że dalej obędzie się bez przykrych skutków ubocznych.

  Odpowiedz
 3. Zazylam dopiero 1 tabletkę Ostenil 70 i skutek jest tak koszmarny że lepiej umrzeć niż tak straszliwie cierpieć- koszmarny ból nie do opisania, bolą wszystkie mięśnie wszystkie kości do tego stopnia, że nie sposób się przemieścić z pokoju do pokoju.Po zastrzyku z ketonalu ból tylko lekko zelżał na ok.5 godz.a teraz jest znów nie do zniesienia…zastanawiam się kto to COŚ dopuścił do sprzedaży i to w aptekach.Wg.mnie to nie żaden lek tylko substancja do katowania ludzi….następnej tabletki na pewno nie zażyję bo obawiam się że z bólu mogłabym ” zejść”. Nigdy w życiu nie przeżyłam takiego bólu jak po tym czymś, nawet jak miałam złamania w kręgosłupie….

  Odpowiedz
 4. U mojej mamy (65l.) lek ostenil 70 wywołał bardzo silne kręgosłupa, ramion, łopatek całej tej okolicy oraz nagły atak kaszlu. Jest skłonna do odstawienia go, ból sprawia, że nie jest w stanie się poruszać. Pozdrawiam

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Ostenil 70. Podziel się doświadczeniami na forum.