Substancja czynna: Kwas alendronowy

Kwas alendronowy – lek zapobiegający utracie masy kostnej z organizmu, zaliczany do grupy leków zwanej bisfosfonianami. Mechanizm działania kwasu alendronowego polega na zabezpieczeniu utraty masy kostnej oraz odbudowaniu tej, która została utracona w wyniku choroby. Wskazaniem do stosowania leku jest osteoporoza oraz inne choroby tkanki kostnej, w których może dojść do złamań kręgów i szyjki kości udowej. Kwas alendronowy stosuje się najczęściej u kobiet po menopauzie. 

Tabletkę leku stosuje się raz na tydzień (zawsze w ten sam dzień), rano, na czczo. Pokarm i napoje mogą zmniejszyć skuteczność leku, dlatego zaleca się przyjmowanie tabletki 30 minut przed pierwszym posiłkiem lub napojem. Po przyjęciu dawki kwasu alendronowego należy zachować pozycję siedzącą lub stojącą przez następne 30 minut. Lek przyjmuje się długotrwale. 

Możliwe działania niepożądane: ból mięśni, stawów i kości, ból żołądka, niestrawność, refluks, uczucie pełności, biegunka, zaparcia, owrzodzenia przełyku, trudności w przełykaniu, ból podczas przełykania, wypadanie włosów, zawroty głowy, świąd, osłabienie, obrzęk.

Zapisz się do newslettera,
aby być na bieżąco z nowymi lekami