Alenato

Substancją czynną leku Alenato jest kwas alendronowy w postaci sodu alendronianu trójwodnego.

Jedna tabletka zawiera 10 mg kwasu alendronowego. Alendronian sodu jest bisfosfonianem. W organizmie jest wychwytywany przez tkankę kostną. Mechanizm jego działania polega na hamowaniu aktywności komórek wywołujących niszczenie kości, bez wyraźnego wpływu na komórki wytwarzające kość.

W wyniku tego działania procesy kościotwórcze biorą przewagę nad procesami kościogubnymi, co prowadzi do zwiększenia masy, gęstości i siły kości oraz zmniejszenia ryzyka złamań. Dochodzi również do zmniejszenia stężenia wapnia i fosforanów w surowicy krwi.

Działanie terapeutyczne alendronianu występuje po około 3 tygodniach od rozpoczęcia leczenia i zanika po kilku do kilkunastu tygodniach po zaprzestaniu przyjmowania leku.

Lek Alenato stosowany jest w:
– leczeniu osteoporozy u kobiet po menopauzie w celu zapobiegania złamaniom,
– leczeniu osteoporozy u mężczyzn w celu zapobiegania złamaniom,
– leczeniu osteoporozy wywołanej długotrwałym stosowaniem glikokortykosteroidów w dawce co najmniej 7,5 mg prednizonu na dobę lub w dawce równoważnej w przypadku stosowania innego glikokortykosteroidu u kobiet po menopauzie nie otrzymujących estrogenów.

Jaki jest skład Alenato, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest kwas alendronowy w postaci sodu alendronianu trójwodnego.

Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, żelatyna, krzemionka koloidalna bezwodna, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian.

Zobacz krótki, przystępny opis farmaceuty na temat substancji czynnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Alenato – jak stosować ten lek?

Dorośli:
We wszystkich wskazaniach – doustnie, 10 mg (jedna tabletka) jeden raz na dobę.

W celu zabezpieczenia się przed postępującą utratą masy kostnej leczenie lekiem Alenato
powinno być prowadzone jednocześnie z przyjmowaniem odpowiedniej ilości wapnia (1 – 1,5 g wapnia/dobę) oraz witaminy D3 (400 – 800 j.m./dobę).

Stosowanie u dzieci i młodzieży (w wieku poniżej 18 lat):
Leku Alenato nie należy stosować u dzieci.

Pacjenci w podeszłym wieku:
Brak konieczności zmiany dawkowania.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Zażycie większej niż zalecana dawki leku Alenato może być przyczyną wystąpienia objawów podrażnienia lub uszkodzenia przewodu pokarmowego (m. in. bóle brzucha, wymioty, pieczenie w przełyku). Ponadto może powodować hipokalcemię (zmniejszone stężenie wapnia we krwi) oraz hipofosfatemię (zmniejszone stężenie fosforu we krwi). Osoba, która przedawkowała lek, powinna bezzwłocznie wezwać lekarza. W celu związania leku w przewodzie pokarmowym należy wypić jak największą ilość mleka lub zażyć lek zobojętniający sok żołądkowy. Ze względu na ryzyko uszkodzeń przełyku, nie należy prowokować wymiotów, a pacjent powinien pozostawać w pozycji stojącej lub wyprostowanej siedzącej.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Alenato – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Alenato należy przyjmować w godzinach rannych, na co najmniej pół godziny przed pierwszym posiłkiem lub wypiciem kawy, herbaty, wody mineralnej lub soku albo zażyciem innego leku. Tabletki należy popijać szklanką przegotowanej wody. Po zażyciu leku nie należy kłaść się aż do czasu spożycia posiłku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Alenato w okresie ciąży i karmienia piersią?

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty. Leku Alenato nie wolno stosować w okresie ciąży. Leku Alenato nie należy stosować w okresie karmienia piersią, ponieważ nie wiadomo, czy nie przenika do mleka matek karmiących.

Ulotka Alenato – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Pylera m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Cena - ile kosztuje Alenato?

Cena Alenato i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Alenato.

Opinie o Alenato - forum pacjentów

Stosujesz Alenato? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź opinie pacjentów z ostatnich 12 miesięcy.

Dodaj komentarz