Alendronat Aurobindo

12345678910
(1 ocen, średnia: 5,00 na 10)
Loading...
Sprawdź opinie pacjentów

Działanie i wskazania

Co to jest lek Alendronat Aurobindo?
Alendronat Aurobindo należy do grupy leków niehormonalnych, zwanych bisfosfonianami. Alendronat Aurobindo zapobiega utracie masy kostnej u kobiet po menopauzie, ułatwia odbudowę kości. Zmniejsza ryzyko złamań kręgosłupa i szyjki kości udowej.

W jakim celu stosuje się lek Alendronat Aurobindo?
Lekarz przepisał Alendronat Aurobindo w celu leczenia osteoporozy. Alendronat Aurobindo zmniejsza ryzyko złamań kręgosłupa i kości udowej.

Lek Alendronat Aurobindo, 70 mg, tabletki, przyjmowany jest raz w tygodniu.

Co to jest osteoporoza?
Osteoporoza jest chorobą objawiającą się tym, że kości stają się cieńsze i słabsze. Jest ona powszechna u kobiet po menopauzie. W trakcie menopauzy jajniki wstrzymują wytwarzanie hormonu żeńskiego – estrogenu, którego działanie polega na zachowaniu prawidłowego stanu układu kostnego. W wyniku tego następuje zmniejszenie gęstości kości i ich osłabienie. Im wcześniej u kobiety wystąpi menopauza, tym większe jest ryzyko osteoporozy.

Osteoporoza rozpoczyna się bezobjawowo. Nieleczona może prowadzić do złamań kości. Chociaż złamania zwykle wywołują ból, nie występuje on w przypadku złamań kręgosłupa, co może powodować, że złamania te zostają zauważone dopiero, gdy nastąpi zmniejszenie wzrostu. Złamania mogą wystąpić w czasie zwykłych codziennych czynności, takich jak podnoszenie lub wskutek niewielkiego urazu, które nie wpłynęłyby na zdrową kość. Złamania zazwyczaj występują w obrębie szyjki kości udowej, kręgów lub kości nadgarstka i mogą powodować nie tylko ból, lecz również prowadzić do poważnych dolegliwości, takich jak pochylona sylwetka („garb wdowi”) i utrata ruchliwości.

Jak można leczyć osteoporozę?
Osteoporoza może być leczona i nigdy nie jest za późno, aby rozpocząć leczenie. Alendronat Aurobindo nie tylko zapobiega utracie tkanki kostnej, ale również pomaga odbudować już utraconą tkankę kostną i zmniejsza ryzyko złamań kręgosłupa i biodra.

Tak jak leczenie lekiem Alendronat Aurobindo, lekarz może zalecić zmiany stylu życia, które mogą wspomagać kondycję pacjentki, takie jak:

Zaprzestanie palenia: Palenie tytoniu może przyczynić się do zwiększenia utraty masy kostnej i dlatego może zwiększać ryzyko złamań.

Ćwiczenia: Kości, tak jak mięśnie, potrzebują odpowiednich ćwiczeń, aby były mocne i zdrowe. Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek programu ćwiczeń, należy poradzić się lekarza.

Zrównoważona dieta: Lekarz może zalecić dietę oraz ewentualne przyjmowanie suplementów diety (szczególnie wapnia i witaminy D).

REKLAMA

Skład

Substancja czynna: .

Jedna tabletka zawiera 70 mg kwasu alendronowego (co odpowiada 91,363 mg sodu alendronianu trójwodnego).

Innymi składnikami leku są: Celuloza mikrokrystaliczna (PH – 102), Skrobia kukurydziana, Karboksymetyloskrobia sodowa (Typ A), Powidon (K 30), Magnezu stearynian.

Dawkowanie

Jedną tabletkę leku Alendronat Aurobindo stosuje się raz w tygodniu.

Należy bardzo uważnie stosować się do poniższych instrukcji, aby mieć pewność, że Alendronat Aurobindo przyniesie korzyść z leczenia.

1) Należy wybrać jeden, najbardziej odpowiedni dzień tygodnia. W każdym tygodniu, wybranego dnia, należy przyjąć jedną tabletkę leku Alendronat Aurobindo.

Bardzo ważne jest, żeby zastosować się do punktów 2, 3, 4 i 5 w celu ułatwienia przedostania się tabletki leku Alendronat Aurobindo do żołądka i zmniejszenia ryzyka miejscowych podrażnień przełyku (przełyk jest przewodem, który łączy jamę ustną z żołądkiem).

2) Zaraz po wstaniu rano z łóżka i przed pierwszym posiłkiem, napojem lub innymi lekami, należy połknąć w całości tabletkę leku Alendronat Aurobindo, popijając ją tylko pełną szklanką zwykłej wody (nie wody mineralnej) (nie mniej niż 200 ml lub 7 uncji).

– Nie należy popijać wodą mineralną (niegazowaną lub gazowaną).
– Nie należy popijać kawą ani herbatą.
– Nie należy popijać sokami owocowymi ani mlekiem.

Tabletki nie należy rozgryzać ani żuć, ani dopuścić do jej rozpuszczenia w ustach.
3) Nie należy kłaść się po połknięciu tabletki, należy pozostać w pozycji pionowej (stojąc, siedząc lub chodząc) przez co najmniej 30 minut oraz nie kłaść się, aż do spożycia pierwszego posiłku danego dnia.
4) Nie należy przyjmować leku Alendronat Aurobindo przed położeniem się spać ani przed wstaniem rano z łóżka.
5) Jeśli wystąpią trudności lub ból w trakcie połykania, ból w klatce piersiowej, zgaga występująca po raz pierwszy lub nasilająca się, należy przerwać przyjmowanie leku Alendronat Aurobindo i skontaktować się z lekarzem.
6) Przed spożyciem pierwszego posiłku w danym dniu należy odczekać co najmniej 30 minut po połknięciu tabletki leku Alendronat Aurobindo. Dotyczy to również napojów oraz innych leków, w tym leków zobojętniających, preparatów wapnia i witamin. Alendronat Aurobindo działa skutecznie tylko wtedy, jeśli jest przyjmowany na pusty żołądek.

REKLAMA

Przedawkowanie

W przypadku przyjęcia przez pomyłkę zbyt wielu tabletek należy wypić pełną szklankę mleka i natychmiast skontaktować się z lekarzem. Nie należy wywoływać wymiotów ani kłaść się.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Prawdopodobnie jedzenie i napoje (w tym woda mineralna), przyjmowane w tym samym czasie, mogą powodować zmniejszenie skuteczności działania leku Alendronat Aurobindo. Z tego względu ważne jest, aby zastosować się do zaleceń podanych w punkcie 3. Jak stosować lek Alendronat Aurobindo.

Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

Lek Alendronat Aurobindo jest przeznaczony jedynie dla kobiet po menopauzie. Nie należy przyjmować leku Alendronat Aurobindo w ciąży, jeśli występuje przypuszczenie, że pacjentka jest w ciąży lub podczas karmienia piersią.

REKLAMA

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Opinie pacjentów - forum o lekach

Uwaga: Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane zgodnie z regulaminem serwisu.

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.