Alendronate Arrow

Działanie i wskazania

Kwas alendronowy należy do grupy niehormonalnych leków zwanych bisfosfonianami, które zapobiegają utracie masy kostnej z organizmu.

Kwas alendronowy stosowany jest w leczeniu choroby określanej jako osteoporoza (łamliwość kości). Choroba ta często występuje u kobiet po menopauzie. Im wcześniej u kobiety występuje menopauza, tym większe jest ryzyko wystąpienia osteoporozy.

Stosowanie glikokortykosteroidów (takich jak prednizolon) może wywołać utratę masy kostnej i osteoporozę u kobiet po menopauzie.

Osteoporoza może wystąpić u mężczyzn z powodu licznych przyczyn włączając w to wiek i (lub) małe stężenie męskiego hormonu, testosteronu.

Nieleczona osteoporoza może prowadzić do zmniejszenia grubości kości i ich osłabienia, a w rezultacie do występowania złamań, zazwyczaj szyjki kości udowej, kręgosłupa i nadgarstka. Złamania u osób chorujących na osteoporozę występują łatwo, nawet podczas codziennych czynności, takich jak podnoszenie ciężkich przedmiotów lub niewielkich urazów bądź upadków.

Kwas alendronowy zabezpiecza przed utratą masy kostnej i odbudowuje tę, która została utracona w wyniku osteoporozy, zmniejszając w ten sposób ryzyko wystąpienia złamań kręgosłupa i szyjki kości udowej.

Alendronate Arrow cena - refundacja, interakcje - dostepność w aptekach

Skorzystaj z wyszukiwarki, dzięki której znajdziesz następujące informacje o leku Alendronate Arrow:

  • cena leku Alendronate Arrow (ile kosztuje lek w zależności od poziomu refundacji)
  • czy lek przepisywany jest na receptę, czy jest dostępny bez recepty?
  • interakcje leku Alendronate Arrow z innymi lekami
  • lista leków refundowanych oraz leków 75+
  • adresy i numery telefonów aptek

Sprawdź ile kosztuje Alendronate Arrow - cena leku.

Skład

Substancją czynną leku Alendronate Arrow jest kwas alendronowy (w postaci sodu alendronianu trójwodnego).

Innymi składnikami leku są: celuloza mikrokrystaliczna, laktoza jednowodna, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian.

Zobacz listę preparatów zawierających: .

Dawkowanie

Zwykle stosowana dawka leku Alendronate Arrow to jedna tabletka raz na dobę (10 mg) lub raz na tydzień (70 mg).

Następujące zalecenia są szczególnie istotne dla zapewnienia skuteczności leku i zmniejszenia
prawdopodobnego podrażnienia (gardła i przełyku):

– Lek Alendronate Arrow należy przyjmować na czczo, zaraz po wstaniu z łóżka rano, popijając szklanką zwykłej wody (nie mniej niż 200 ml), co najmniej na 30 minut przed spożyciem pierwszego pokarmu, napoju lub przyjęciem innych leków. Jest szczególnie istotne stosowanie do popicia zwykłej wody. Nie należy stosować do popicia herbaty, kawy, wody mineralnej lub soków.
– Tabletkę należy połknąć w całości. Tabletek nie wolno rozgryzać, ssać lub trzymać w ustach do
rozpuszczenia.
– Po przyjęciu leku Alendronate Arrow należy odczekać co najmniej 30 minut przed spożyciem pierwszego posiłku, napoju lub przyjęciem innych leków (włączając suplementy wapnia, witaminy, środki zobojętniające stosowane w niestrawności).
– Po zażyciu leku Alendronate Arrow nie należy kłaść się ale należy pozostać w pozycji pionowej (siedząc, stojąc lub chodząc) przez co najmniej 30 minut po przyjęciu tabletki. Pacjenci nie powinni kłaść się do czasu przyjęcia pierwszego posiłku w danym dniu.
– Tabletki nie należy przyjmować przed położeniem się spać lub rano, przed wstaniem z łóżka.
– W przypadku trudności i (lub) bólu podczas połykania tabletki, bólu za mostkiem lub wystąpienia bądź nasilenia zgagi należy przerwać przyjmowanie leku Alendronate Arrow i skontaktować się z lekarzem.

Przedawkowanie

W przypadku zastosowania większej dawki leku Alendronate Arrow niż zalecana, może wystąpićrozstrój żołądka, zgaga, zapalenie gardła i przełyku lub żołądka, skurcze mięśni i żołądka, skurcze, osłabienie i napad drgawkowy.

Należy wypić pełną szklankę mleka i skontaktować się z najbliższym lekarzem lub z oddziałem pomocy doraźnej szpitala. Nie należy doszukiwać się przyczyn złego samopoczucia (powodować wymiotów) i kłaść się.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Tabletki muszą być przyjmowane na pusty żołądek, ponieważ pokarm i napoje mogą znacznie zmniejszyć skuteczność leku. Dlatego tabletki należy przyjmować popijając pełną szklanką zwykłej wody co najmniej 30 minut przed spożyciem jakiegokolwiek posiłku lub napoju.

Spożywanie alkoholu podczas farmakoterapii może zmieniać działanie leków. Mogą nasilić się działania niepożądane leku, a terapia może się okazać nieskuteczna. Zaburzenie wchłaniania, dystrybucji substancji czynnej oraz jej wydalania z organizmu stanowi wielkie zagrożenie dla organizmu. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

Leku Alendronate Arrow nie stosować u kobiet w ciąży, w przypadku podejrzenia ciąży lub karmienia piersią.

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Opinie pacjentów o Alendronate Arrow - forum o lekach

Aktualna ocena:
12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

Please enter your comment!
Please enter your name here